Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Čo všetko stihneš v Lisabone za jeden deň? Je toho veľa! (tipy v článku)

Hlavné mesto Portugalska som s priateľom navštívila ešte v roku 2016. Leteli sme s TAP Portugal priamo z Viedne v druhej polovici októbra. Predpovede nám hlásili prevažne dážď, celý čas nám však svietilo krásne slnko a priemerná teplota bola okolo 25 stupňov. Lisabon je teda ideálnym miestom na jesenný mini výlet.

Reklama

Bývali sme v útulnom apartmáne v najstaršej časti mesta – Alfama, pre ktorú sú typické úzke dláždené uličky s tradičnými domami, malými obchodíkmi, kaviarňami a reštauráciami, kde stretnete viac lokálnych obyvateľov než turistov. Stačí raz nesprávne odbočiť a veľmi ľahko sa ocitnete u niekoho na dvore. Ranná prechádzka starými uličkami, keď sa domáci len pomalým tempom prebúdzajú do nového dňa, je čarovná.

K väčšine najobľúbenejších miest, ktoré treba vidieť, sa dostanete pešo za pár minút. Aby ste sa nestratili, odporúčam moju obľúbenú Sygic Travel app, kde si môžete naplánovať miesta, ktoré chcete vidieť, stiahnuť si offline mapu do mobilu a bez ujmy na dátach sa dostanete všade tam, kam chcete.

V prípade, že idete do Lisabonu len na pár dní, určite si hneď na letisku kúpte Lisboa Card. S touto kartičkou, ktorá na 72 hodín stojí približne 30 Eur, máte zadarmo cestovanie hromadnou dopravou (metro, autobusy, električky) aj niektoré vlakové spojenia do obľúbených blízkych miest ako Cascais či Sintra. V cene sú tiež bezplatné alebo zľavnené vstupy do mnohých múzeí a iných turistických atrakcií ako aj zľavy do rôznych obchodov, kaviarní a reštaurácií. My sme vďaka Lisboa Card na vstupné minuli len zopár eur.

24 hodín v Lisabone

Teraz vás vezmem na prechádzku Lisabonom, ktorú stihnete za jeden deň.

Budíček si nastavíme na skoro ráno, aby sme už pred 8:00 mohli posilnení raňajkami odísť z apartmánu. Cestou uličkami Alfamy míňame malé pekárničky a kaviarne s voňavou kávou. Našou prvou zastávkou je Sé Catedral de Lisboa, alebo len krátko, . Táto nádherná katedrála postavená v 12.-13. storočí je kvôli častým zemetraseniam a následným rekonštrukciám zmesou románskeho, gotického, barokového aj neoklasického štýlu. Vstup do katedrály je zdarma a niekedy počas dňa môžete natrafiť aj na práve sa konajúcu bohoslužbu. Pokocháme sa vysokánskymi stropmi, oltármi, veľkým organom, farebnými oknami a nezabudneme si katedrálu odfotiť aj zvonku.

Akciové letenky do Lisabonu

Pár metrov od katedrály je zastávka slávnej žltej električky č. 28, ktorá prechádza okruhom popri najznámejších pamiatkach. Chvíľku na jednu počkáme a dúfame, že takto skoro ráno ešte bude prázdna. Opak je pravdou, o pár minút okolo nás prechádza električka preplnená turistami, tak pokračujeme ďalej pešo.

Pár odbočiek vpravo, rovno, vľavo, domácich aj turistov pribúda a my po Rua Augusta prichádzame k ďalšej zastávke – Arco da Rua Augusta a Praça do Comércio. Arco da Rua Augustaje víťazný oblúk postavený po zemetrasení v roku 1775. Pri tomto zemetrasení bol zničený aj kráľovský palác, ktorý stál práve na terajšom obrovskom námestí Praça do Comércio. Námestie je z troch strán obkolesené historickými budovami a z jednej strany pobrežím rieky Tagus. V strede námestia stojí aj bronzová socha kráľa Jozefa I. Tu si môžeme urobiť prvú prestávku na terase jednej z mnohých kaviarní s výhľadom na celé námestie.

Nezdržiavajme sa príliš dlho a poďme na ďalšie veľmi obľúbené miesto,  Elevador de Santa Justa, ktorý nájdeme len pár minút pešo od námestia. Obrníme sa trpezlivosťou, rady na tento netradičný 45 metrov vysoký výťah totiž bývajú dosť dlhé. Výhodou je, že s Lisboa Card sem môžeme ísť zadarmo! Výťah postavený v roku 1902 je stále funkčný, denne sa ním prevezú stovky turistov a od roku 2002 je klasifikovaný ako národná pamiatka. Keďže sa nebojíme výšok, vyjdeme aj na rozhľadňu na najvyššom poschodí, odkiaľ máme staré mesto Lisabonu doslova ako na dlani.

Z rozhľadne prejdeme nižším poschodím k zrúcaninám kláštora Carmo a k námestiu Rossio, kde si môžeme dať obed v niektorej z reštaurácii, ktoré sú po obvode celého námestia.

Po chutnom obede prejdeme na vedľajšie námestie Praça da Figueira, kde naskočíme na električku č. 15 smerom do časti Belém. Cesta, ktorá by pri prázdnych cestách trvala max 15 minút, sa v strede dňa v lisabonských uličkách poľahky natiahne aj na trištvrte hodinu.

Zásluhou za dlhú cestu v preplnenej električke je len pár metrov od konečnej zastávky vzdialený Mosteiro dos Jerónimos. Kláštor hieronymitov je komplex nádherných historických budov s ohromujúcou architektúrou a tunajšia katedrála za sebou ďaleko v závese necháva Sé, ktorú sme videli ráno.

TIP: Ak hľadáte lacnú letenku s hotelom v Lisabone, pozri si ponuku akciových pobytov.

Krátkou prechádzkou od kláštora natrafíme na Museu de Marinha, námorné múzeum mapujúce portugalské námorníctvo od jeho počiatkov až po súčasnosť. Okrem množstva menších aj väčších replík historických lodí nájdete v samostatnej budove niekoľko historických kúskov v životnej veľkosti. Návšteva tohto múzea je teda zážitkom pre malých aj veľkých a zaujme nielen námorných nadšencov.

Keď sme sa naučili všetko dôležité o portugalskom námorníctve, môžeme prejsť k ďalšej obľúbenej pamiatke – Torre de Belém. Tu pochopíte, prečo je treba si cez deň trošku švihnúť. Vstup do tejto kedysi obrannej veže z čias “veku objavov” v 16. Storočí je možný len do 17:00, keďže prístupový mostík je potom tak trochu zaliaty prílivom oceánu do rieky Tagus. Viem, o čom hovorím, my sme práve z tohto dôvodu vstup do veže nestihli.

Ak vám ešte ostala nejaká energia, môžete sa prejsť k Padrão do Descobrimentos (Pamätník objaviteľov), ktorý pripomína slávnu éru portugalských moreplavcov. Práve z miesta, kde je tento monument postavený, sa kedysi moreplavci vydávali na svoje dlhé cesty. Na 50 m vysokom pamätníku je zobrazených celkom 33 najvýznamnejších osobností z “veku zámorských objavov” a vnútri sa nachádza menšia multimediálna výstava o histórii Lisabonu.

Z tohto miesta je tiež dobrý výhľad na neďaleký most „25 de Abril, ktorý nápadne pripomína Golden Gate Bridge v San Franciscu a tiež na Santuário de Cristo Rei – sochu Krista Kráľa inšpirovanú sochou Krista Spasiteľa v Rio de Janeiro.

Deň zakončíme večerou na terase niektorej z reštaurácii v okolí alebo si nakúpime čerstvé potraviny v lokálnom obchodíku pri metro zastávke.

Tipy na ďalšie “must-see” miesta v Lisabone a jeho okolí

Gare do Oriente – alebo aj Lisbon Oriente Station je jedna z najväčších železničných staníc na svete a je architektonickým unikátom, ktorý sa oplatí navštíviť. Z tejto stanice dokončenej v roku 1998 sú prevádzkované lokálne, vnútroštátnej aj medzinárodné vlakové či autobusové spojenia a je tiež zastávkou metra. Nájdete tu samozrejme aj množstvo obchodov a dokonca policajnú stanicu. Najkrajšia je samozrejme večer, keď je celá osvetlená.

Oceanário de Lisboa –  ak budete cez deň v okolí stanice Oriente, nevynechajte návštevu najväčšieho vnútorného akvária v Európe – lisabonské Oceanárium. V tomto veľkom akváriu sa môžete stretnúť s viac ako 15 000 morskými živočíchmi – vrátane žralokov, morských vtákov, medúzy a ďalších. Ako jedno z mála akvárií na svete má vo svojej “zbierke” aj (pre mňa) najpozoruhodnejšiu rybu – Mesačníka svietivého (odborne Mola mola, anglicky Sunfish).

Cascais – príjemné malé mestečko, ktoré bolo kedysi len malou rybárskou dedinkou, sa nachádza len cca 30 km od Lisabonu. S Lisboa Card sa sem môžete doviezť vlakom celkom zadarmo! V Cascais nájdete niekoľko menších múzeí, takisto pláž či prístav. My sme Cascais využili len ako prestupnú zastávku k ďalšiemu veľmi zaujímavému miestu – Cabo da Roca.

Cabo da Roca alebo v preklade Mys Roca je najzápadnejší výbežok Portugalska a kontinentálnej Európy. Výhľady na vlny oceánu, ktoré narážajú o skaly, vám jednoducho vyrazia dych! Kedysi tu stálo opevnenie, ktoré strážilo pobrežie, ale dnes tu vidno len jeho pozostatky spolu s ešte stále pôsobiacim majákom. Cesta autobusom z Cascais vás vyjde približne 6 Eur na osobu spiatočne.

Autorka článku – Lucia Deličová – pracuje ako travel konzultantka v spoločnosti Pelicantravel.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (4 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

V Abu Dhabi vyrastie už tento rok najväčšie akvárium na svete. Pôvodne malo stáť v Las Vegas https://t.co/Ukc2iAz8nV #letenky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: Bergamo + výlet na Lago di Garda s letenkami, 4*hotelom a raňajkami od 259€ https://t.co/UpouzCpBcq #dovolenky3 dni dozadu
10 dôvodov, prečo je Istanbul viac ako cestovateľská povinnosť + letenky z Viedne od 99€ https://t.co/vt7ZzmIMuf #cestopisy3 dni dozadu
Slovinsko za 7 dní: čo všetko stihneš za týždeň? (kompletný itinerár a tipy na dovolenku) https://t.co/qUGxjiCYSZ #cestopisy3 dni dozadu
Zaži Benátky za peckovú cenu: letenka za 18€! https://t.co/yFCsoEXBK5 #letenky3 dni dozadu
Lacné letenky do Chorvátska! Zadar, Dubrovník a Split na jar aj leto od 40€ https://t.co/bhpVLPobjE #dovolenky3 dni dozadu
Zaži Londýn v januári: leť z Košíc alebo Bratislavy od 19€! https://t.co/4QQPKKFJYD #letenky3 dni dozadu
Začekujte sa na romantiku. Alebo 4 dôvody, prečo je sex lepší v hoteli https://t.co/06WZQeOVtT #tipy3 dni dozadu
PONUKA DŇA: Island s letenkami, 3*hotelom a celodenným výletom od 599€ https://t.co/cCMQOaGJY7 #dovolenky3 dni dozadu
Od Kostariky po Brazíliu za 8 mesiacov s batohom na chrbte (rozhovor) https://t.co/L9GKhQA6KQ #cestopisy4 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore