Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Keď bol Tom Hardy na obede u susedov. Filmy natočené v Maďarsku

Keď bol Tom Hardy na obede u susedov. Filmy natočené v Maďarsku

Maďarsko je asi dosť fotogenické, množstvo hollywoodskych filmov natočených v tejto krajine nesvedčí o ničom inom. Iste, nie sme úplne naivní, je nám jasné, že okrem vzhľadu, sily atmosféry a krásnej architektúry má obrovskú váhu aj ekonomický uhol pohľadu. Je to v poriadku, mať smotánku komerčného svetového filmového priemyslu len pár kilometrov od našich hraníc môže byť celkom príjemné.

Reklama

Zostavili sme zoznam s názvom „Filmy natočené v Maďarsku“, ale skôr než sa pustíš do jeho analýzy, pozri si videoklip, o ktorom len málokto vie, že bol vyrobený v Budapešti:

Evita, 1996

Dôvodom toho, že legendárny americký muzikál Evita bol natáčaný v Budapešti, sú trošku aj excentrické prejavy a výstredná osobnosť Madonny. Film predstavuje život Evy Perón, manželky niekdajšieho argentínskeho prezidenta Juana Dominga Peróna. Krajina ju jednoducho milovala. Argentína sa práve preto nedokázala vyrovnať s faktom, že zbožňovanú Evitu na filmovom plátne predstaví kontroverzná Madonna. Aj keď natáčať začali v Buenos Aires, kvôli napätej atmosfére (speváčku čakali napríklad s nápismi „choď domov“ na stenách budov) sa čoskoro celý štáb musel premiestniť do mesta, ktoré by sa mu mohlo architektonicky vyrovnať. Voľba padla na Budapešť.

Spy Game, 2001

Vieš, čo sa udialo v roku 2001? Napríklad to, že Brad Pitt a Robert Redford boli v Maďarsku naraz. Konkrétne v Budapešti a Tököli. Thrilleru Spy Game však za takúto krásnu udalosť nevďačia iba naši južní susedia, ale aj Anglicko, Libanon, Nemecko, Hongkong, Izrael, Kanada a Česká republika. Táto farebná škála lokalít je prekvapivá, pre vonkajšieho pozorovateľa môže byť až trošku nelogická. Napríklad, prečo Budapešť znázorňuje ulice Berlína, ak natáčali aj v Nemecku?

Jeden musí z kola von (Tinker Tailor Soldier Spy), 2011

V Budapešti musí byť niečo, čo fascinuje výrobcov špionážnych filmov. Možno je to zromantizovaná atmosféra, ktorej základom je kombinácia ešte do dnešného dňa nespracovaných útrap minulosti a podmanivej architektúry… Každopádne, film Jeden musí z kola von si od hlavného mesta Maďarska požičal naozaj jedinečné miesta, napríklad Parížsky dvor alebo železničnú stanicu „Nyugati“, ale na filmovom plátne sa objaví aj budova Parlamentu alebo Rybárska bašta.

Smrtonosná pasca: Opäť v akcii (A Good Day to Die Hard), 2013

Keď stojíš na slávnom Námestí hrdinov v Budapešti a pozeráš sa na jeho dôstojné monumenty a budovy, čo ti ako prvé napadne? Určite by sa našlo pár filmových bláznov, ktorí by si v takejto idylickej chvíľke ihneď spomenuli na Bruce-a Willisa, a to kvôli filmu Smrtonosná pasca: Opäť v akcii. Budapešť v tomto akčnom príbehu „hrá“ Moskvu, ale filmový štáb nezostal iba na uliciach. Niektoré scénky natočili v budapeštianskych štúdiách, využili dokonca aj pretekársku dráhu Hungaroring v Mogyoróde.

Hercules, 2014

Rozmýšľajme. Kde by sme mohli nájsť také miesto, ktoré by bolo dostatočne autentické na stvárnenie sveta gréckych legiend? Povedzme, žeeeee… Páty a Kiskunlacháza?

Sú to 2 dediny neďaleko Budapešti, a asi nie je veľmi pravdepodobné, že predchádzajúce vety spontánne prebehli mysľami výrobcov filmu Herules, veď tieto obce nie sú „až tak“ svetoznáme. Snažili sme sa nájsť nejaké zaujímavé informácie o natáčaní. Dozvedeli sme sa, že vo filmovom štábe bolo veľa Maďarov, napríklad kameramani, osvetľovači, kaskadéri vrátane dabléra Brada Pitta z Maďarska (Trója)…

Marťan (The Martian), 2015

A to si vedel, že sa Matt Damon učil jazdeckú lukostreľbu v Maďarsku? Ale dôvodom jeho prvej návštevy krajiny bolo niečo iné. Pár mesiacov predtým strávil svoje dni vo filmovom parku Korda v Etyeku s niekoľkými ďalšími hollywoodskymi celebritami (napríklad Jessica Chastain alebo Kirsten Wiig). Tam totiž natáčali tie scény filmu Marťan, ktoré sa odohrávali v ústredí NASA alebo v čínskom vesmírnom stredisku. Mimochodom, hlavnými lokalitami natáčania filmu boli Kalifornia, Texas a púšť Wadi Rum (Jordánsko).

Inferno, 2016

Maďarské národné múzeum ako Harvardova univerzita? Nuž, vo filmovej verzii Inferna, jednej časti série bestsellerov od Dana Browna, áno. Ak by sme sa opýtali niekoho, kto dobre pozná príbehy protagonistu Roberta Langdona, že ktorý z piatich románov spája s Budapešťou, asi by si vybral ten posledný, s názvom Pôvod. Legendárny alternatívny podnik Szimpla alebo najväčšia synagóga Európy, Budapeštianska synagóga v tomto príbehu dostali totiž celkom významnú rolu. Ale vráťme sa k Infernu. Budapešť sa vo filme neobjaví „priamo“, ale ako miesto natáčania scénok odohrávajúcich sa v iných mestách. Keď sa rozhodneš tento film (opäť) pozrieť, sleduj pozorne, kedy uvidíš svetoznáme miesta maďarského hlavného mesta akými sú už vyššie spomenuté Maďarské národné múzeum, železničná stanica Keleti, Maďarská štátna opera, ale napríklad aj Etnografické múzeum…

Dúfame, že tento zoznam vyhovel aspoň trošku každému filmovému fajnšmekrovi. Ak by si si náhodou chcel dať maratón filmov natočených v Maďarsku, tak odporúčame ti ešte nasledovné: In the Land of Blood and Honey, 47 Ronin, Max (ten z roku 2002), Bel Ami, Blade Runner 2049, Spy (z roku 2015 s Melissa McCarthy) a ak narazíš aj na ďalšie, daj nám vedieť. 🙂

A keď chcete tajný tip na výborný maďarský film, ktorý vznikol v priestoroch budapeštianskeho metra, určite si pozrite snímok talentovaného maďarského filmára Nimróda Antala – Kontroll z roku 2003.

Odporúčame tiež:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre
Hore