Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

11 dôkazov, že Island je miesto, ako z úplne iného sveta!

Keď som bol malý, myslel som si, že v našej slnečnej sústave je osem planét. Ale keď som vyrástol, zistil som, že ich je deväť. Jedna sa totiž skrýva priamo na našej planéte. Je to Island!“ Tak začína svoje video bloger Nas Daily Global. A teraz sa poďte s nami pozrieť na to, ako na to prišiel a prečo je Island úplne iné miesto, na aké sú ľudia zvyknutí.

1. Choďte na Islande do kuchyne

Ak budete na Islande, jedna vec vám určite neujde. Pustite si v hoteli či apartmáne vodovodný kohútik a zistíte, o čom hovorím. Cítite ten smrad? Väčšia časť krajiny (a rýchlo si na to zvyknete) zapácha ako pokazené vajíčka. Nie je to nič hrozné a samozrejme, môže za to síra. Avšak na Islande je krásne to, že nezohrieva vodu, ako ostatné krajiny sveta – jednoducho tú horúcu sírovú vodu dává všetkým ľudom ihneď k dispozícii, lebo vyviera zo zeme. Či už ste v sprche, alebo umývate riad, používate pri tom islandské pramene zo zeme.

2. Žiadne fosílne palíva, ale voda

Island je schopný zásobovať celú krajinu elektrickou energiou z horúcej vody. Nie je to úžasné? Aj vďaka tomu môže na takom nehostinnom mieste rásť v skleníkoch zelenina či ovocie, a všetky mestá majú plnohodnotný elektrický prúd. A všetko je to eco-friendly.

3. 11 percent ostrova tvorí ľad

Ste pripravený na turistiku po ľadovci? Je to úžasné, keď si predstavíte, že chodíte po obrovskej mase vody, ktorá je stovky a možno aj tisíce rokov stará. Je to zrejme aj najčistejšia voda široko-ďaleko, no zamrznutá v čase. Ak budete na Islande, nekupujte drahú balenú vodu. Pite studenú vodu z vodovodu, je to to najčistejšie, čo môžete dostať.

4. Ako na Mesiaci

Na Islande si často budete pripadať, ako na inej planéte. Nám sa to stalo pri párhodinovej prechádzke k vraku lietadla Sólheimasandur. A nebudete sami, kto si pripadá ako na Mesiaci. Na Islande sa totiž trénovalo aj pristátie na Mesiaci – NASA vyhodnotila, že zvetralá islandská láva je konzistenciou a vzhľadom najbližšie mesačnému povrchu.

5. V lete svetlo, v zime tma

Behom vašej letnej dovolenky na planéte Island si určite všimnete jedného zaujímavého javu. Slnko totiž len tak nezajde, a aj o polnoci je tu svetlo, ako o piatej večer. Opak sa deje v zimnom období – slnko tu zasvieti len na pár hodín a potom na dlhší čas zmizne a všade je čiernočierna tma.

6. Iné pláže, ako ste zvyknutí

Len veľmi málo krajín na svete sa môže pochváliť tým, že majú čiernu pláž. Islandské pláže (až na pár výnimiek) tvorí tmavý piseok. Ale kúpanie radšej vynechajte. Planétu Island obmývajú obrovské vlny, najmä z juhu a je to extrémne nebezpečné.

7. Múzeum, ktoré len tak nenájdete

Aj keď všetky múzeá na svete sú iné, v zásade všetky ponúkajú to isté. Často v nich nájdete historické artefakty z minulosti. Na Islande majú okrem iného aj múzeum mužských pohlavných orgánov – teda aby sme boli presnejší, nielen mužských – ale aj preparáty od zvierat.

8. Kone, ako nikde inde na svete

Planéta Island má dokonca svoj vlastný druh koňa. Islandský kôň je nižší ako ti ostatné na svete a jeho beh vás veľmi ľahko rozosmeje. Ich kone totiž chodia úplne inak, ako ste zvyknutí.

9. Potomkovia Vikingov

Islanďania sú skutoční potomkovia Vikingov. Hovorí sa o nich, že sú to najsilnejší ľudia na tejto plánete. A my sa nečudujeme – veď žiť život v takých drsných podmienkach, aké má Island, to chce riadne silné povahy!

10. Jazyk je veľmi, veľmi starý

Pripadá vám islandština ťažký a nezrozumiteľný jazyk? Islandským jazykom hovorí sotva tristo tisíc osôb a nie je to ešte ani sto rokov, čo celkový počet obyvateľov Islandu prekročil sto tisíc. A to najdôležitejšie – ich jazyk je nedotknutý už tisíce rokov.

Zdroj foto: Péter Gudella Dreamstime.com

11. Island nepozná vojnu

Zatiaľ, čo polovica sveta sa zapája do vojnových konfliktov, planéta Island nepozná vojnu. Žije si v mieri a pokoji ďaleko od všetkých ostatných. Kriminalita je tu tak nízka, že o nej ani netreba hovoriť. Dokonca ani islandskí policajti nenosia zbrane a krajina nemá žiadnu armádu.

Celé video planéta Island:

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: 2 noci v Lisabone + 5 nocí na Madeire za 479€! https://t.co/47f7BxgmFZ19 minút dozadu
Krajina zázrakov? Takto sa žije v Monaku + letenky od 32€ https://t.co/LgaAEd5d6X41 minút dozadu
Neodoberáš náš newsletter? Aha o čo prichádzaš! https://t.co/dRtQFWQQ4Z3 hodiny dozadu
HAVAJ s batožinou z Viedne za 769€! https://t.co/2gOZvRztL44 hodiny dozadu
NICE na jeseň od 28€! https://t.co/tOlBbsBbXA4 hodiny dozadu
Obľúbené letenky na Kubu sú späť! Leť od 439€ https://t.co/RcVBsdCZQ45 hodín dozadu
Veľmi lacný Tel Aviv počas zimných mesiacov: https://t.co/UWEFXYO8zn5 hodín dozadu
Nórske fjordy za pár eur: https://t.co/WVMRi6iZJU5 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore