Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

11 dôkazov, že Island je miesto, ako z úplne iného sveta!

11 dôkazov, že Island je miesto, ako z úplne iného sveta!

Keď som bol malý, myslel som si, že v našej slnečnej sústave je osem planét. Ale keď som vyrástol, zistil som, že ich je deväť. Jedna sa totiž skrýva priamo na našej planéte. Je to Island!“ Tak začína svoje video bloger Nas Daily Global. A teraz sa poďte s nami pozrieť na to, ako na to prišiel a prečo je Island úplne iné miesto, na aké sú ľudia zvyknutí.

Reklama

1. Choďte na Islande do kuchyne

Ak budete na Islande, jedna vec vám určite neujde. Pustite si v hoteli či apartmáne vodovodný kohútik a zistíte, o čom hovorím. Cítite ten smrad? Väčšia časť krajiny (a rýchlo si na to zvyknete) zapácha ako pokazené vajíčka. Nie je to nič hrozné a samozrejme, môže za to síra. Avšak na Islande je krásne to, že nezohrieva vodu, ako ostatné krajiny sveta – jednoducho tú horúcu sírovú vodu dává všetkým ľudom ihneď k dispozícii, lebo vyviera zo zeme. Či už ste v sprche, alebo umývate riad, používate pri tom islandské pramene zo zeme.

2. Žiadne fosílne palíva, ale voda

Island je schopný zásobovať celú krajinu elektrickou energiou z horúcej vody. Nie je to úžasné? Aj vďaka tomu môže na takom nehostinnom mieste rásť v skleníkoch zelenina či ovocie, a všetky mestá majú plnohodnotný elektrický prúd. A všetko je to eco-friendly.

3. 11 percent ostrova tvorí ľad

Ste pripravený na turistiku po ľadovci? Je to úžasné, keď si predstavíte, že chodíte po obrovskej mase vody, ktorá je stovky a možno aj tisíce rokov stará. Je to zrejme aj najčistejšia voda široko-ďaleko, no zamrznutá v čase. Ak budete na Islande, nekupujte drahú balenú vodu. Pite studenú vodu z vodovodu, je to to najčistejšie, čo môžete dostať.

4. Ako na Mesiaci

Na Islande si často budete pripadať, ako na inej planéte. Nám sa to stalo pri párhodinovej prechádzke k vraku lietadla Sólheimasandur. A nebudete sami, kto si pripadá ako na Mesiaci. Na Islande sa totiž trénovalo aj pristátie na Mesiaci – NASA vyhodnotila, že zvetralá islandská láva je konzistenciou a vzhľadom najbližšie mesačnému povrchu.

5. V lete svetlo, v zime tma

Behom vašej letnej dovolenky na planéte Island si určite všimnete jedného zaujímavého javu. Slnko totiž len tak nezajde, a aj o polnoci je tu svetlo, ako o piatej večer. Opak sa deje v zimnom období – slnko tu zasvieti len na pár hodín a potom na dlhší čas zmizne a všade je čiernočierna tma.

6. Iné pláže, ako ste zvyknutí

Len veľmi málo krajín na svete sa môže pochváliť tým, že majú čiernu pláž. Islandské pláže (až na pár výnimiek) tvorí tmavý piseok. Ale kúpanie radšej vynechajte. Planétu Island obmývajú obrovské vlny, najmä z juhu a je to extrémne nebezpečné.

7. Múzeum, ktoré len tak nenájdete

Aj keď všetky múzeá na svete sú iné, v zásade všetky ponúkajú to isté. Často v nich nájdete historické artefakty z minulosti. Na Islande majú okrem iného aj múzeum mužských pohlavných orgánov – teda aby sme boli presnejší, nielen mužských – ale aj preparáty od zvierat.

8. Kone, ako nikde inde na svete

Planéta Island má dokonca svoj vlastný druh koňa. Islandský kôň je nižší ako ti ostatné na svete a jeho beh vás veľmi ľahko rozosmeje. Ich kone totiž chodia úplne inak, ako ste zvyknutí.

9. Potomkovia Vikingov

Islanďania sú skutoční potomkovia Vikingov. Hovorí sa o nich, že sú to najsilnejší ľudia na tejto plánete. A my sa nečudujeme – veď žiť život v takých drsných podmienkach, aké má Island, to chce riadne silné povahy!

10. Jazyk je veľmi, veľmi starý

Pripadá vám islandština ťažký a nezrozumiteľný jazyk? Islandským jazykom hovorí sotva tristo tisíc osôb a nie je to ešte ani sto rokov, čo celkový počet obyvateľov Islandu prekročil sto tisíc. A to najdôležitejšie – ich jazyk je nedotknutý už tisíce rokov.

Zdroj foto: Péter Gudella | Dreamstime.com

11. Island nepozná vojnu

Zatiaľ, čo polovica sveta sa zapája do vojnových konfliktov, planéta Island nepozná vojnu. Žije si v mieri a pokoji ďaleko od všetkých ostatných. Kriminalita je tu tak nízka, že o nej ani netreba hovoriť. Dokonca ani islandskí policajti nenosia zbrane a krajina nemá žiadnu armádu.

Celé video planéta Island:

 • Kedy cestovať na Island?

  Na Islande sa dá naplánovať skvelý výlet kedykoľvek počas roka. Leto (jún – september) sa považuje za hlavnú sezónu, stihneš toho veľa za krátky čas, pretože tu takmer vôbec nezapadá slnko. Od jesene do jari naopak tma prichádza rýchlejšie, za to môžeš pozorovať polárnu žiaru.

 • Cestovné doklady pri ceste na Island

  Pri turistickej ceste (max. 90 dní) na Island ti postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas. Víza nepotrebuješ.

  Platnosť cestovného dokladu musí byť minimálne 3 mesiace po návrate.
  Deti musia mať vlastný cestovný pas.

 • Peniaze a ceny na Islande

  Oficiálnym platidlom na ostrove je islandská koruna. Zamieňať peniaze nemusíš, v drvivej väčšine prípadov (obchody, verejné toalety, parkovanie, čerpacie stanice, stánky s jedlom) môžeš na Islande platiť kartou. 

  Ceny na Islande sú veľmi vysoké. Drahšie je ubytovanie, jedlo i výlety a aktivity so sprievodcom. Ušetriť môžeš najmä využívaním ubytovania v kempoch, varením si vlastného jedla a zdieľaním nákladov na auto a pohonné hmoty.

 • Požičanie auta na Islande

  Ostrov môžeš prejsť verejnou dopravou, na bicykli, stopom alebo autom. My ti určite odporúčame tú poslednú možnosť. Autom totiž najlepšie spoznáš ostrov. Verejná doprava funguje len medzi mestami a nie je príliš pravidelná. Auto si vieš požičať v lete i v zime, odporúčame ti najmä pohon na všetky štyri kolesá a poistenie. Klikni a požičaj si auto na Islande

  S autom môžeš obísť celý Island. Najobľúbenejšie okruhy sú Ring Road, ktorý sme prešli za 7 dní alebo Golden Circle, ktorý prejdeš bez problémov aj za 1-2 dni.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  4.7/5 - (22 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Nový najvyšší hotel sveta v Dubaji otvorí svoje brány už budúci rok https://t.co/mZmFdJdzew #letenky1 hodinu dozadu
Veľký výpredaj z Bratislavy: 12 TOP leteniek na jar pod 80€! https://t.co/dIGPs5dhC5 #letenky5 hodín dozadu
Sú späť: Letenky Shanghai Airlines z Budapešti do Ázie za TOP ceny od 459€! https://t.co/baddhtslcl #letenky5 hodín dozadu
Leť do USA s aerolinkami SAS od 499€! V cene máš veľkú batožinu https://t.co/RjtNtuRusJ #letenky6 hodín dozadu
Objavuj raj na zemi! Máme lacné letenky na Maldivy (od 599€), ubytovanie aj tipy na aktivity https://t.co/I5it1KdRdo #dovolenky6 hodín dozadu
Bez testu, očkovania i karantény: 151 krajín, ktoré sú otvorené bez obmedzení https://t.co/tNryB3mapQ #novinky6 hodín dozadu
TRENDY: Kam ísť na dovolenku v roku 2023? Tipy redakcie na Európu i exotiku https://t.co/1Svwjik9mc #dovolenky6 hodín dozadu
Pribudla nová linka z Bratislavy: litovské mesto Kaunas 3-krát týždenne, letenky sú od 28€! https://t.co/Z8Z3i3ITIE #letenky6 hodín dozadu
Spoznaj novú destináciu: albánsky Kukës z Viedne spiatočne od 49€! https://t.co/dQfI8a28PN #letenky6 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Dubaj s letenkami, 4*hotelom priamo na ostrove Palm Jumeirah a raňajkami od 379€ https://t.co/UabqV5kph3 #dovolenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore