Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Prší ti na islande? Týchto 9 vecí môžeš robiť aj za zlého počasia!

Prší ti na islande? Týchto 9 vecí môžeš robiť aj za zlého počasia!

Ostrov s nízkym počtom obyvateľov, ležiaci na hornej polovici zemegule, je doslova krajinou v neustálom procese. Island je obrovské vulkanické laboratórium, kde prírodné sily tvarujú jeho zem: gejzíry, rozbúrené bahná, ľadom pokryté sopky či ľadovce, ktoré prerezávajú cestu horami. Jeho prekvapivá nádhera sa zdá byť vytvorená tak, aby svojim návštevníkom pripomínala ich bezvýznamnosť vo väčšom systéme fungovania vecí. Zároveň jeho ostrý čistý vzduch a estetika jeho panorám lieči dušu i telo. Živá hudba, vizuálne umenie, remeslá či stredoveké ságy sa tiahnu celým jeho územím. Jeho obyvatelia vás prekvapia svojím hrejivým privítaním, avšak ani oni vám nezaručia, že vám počasie pri vašej návšteve bude priať. Toto je top deväť vecí, ktoré môžete robiť za zlého počasia na Islande.

Reklama

Aké bude dnes počasie?

Nie je veľa vecí, o ktorých Islanďania rozprávajú radšej, ako je počasie. Príjemne zahrievaný Golfským prúdom, rozprestiera sa na pomedzí Severného ľadového a Atlantického oceánu, ošľahaný vetrom, ktorý často precestoval veľké vzdialenosti neprerušovaným morom. Na Islande sa často hovorí, že ak sa vám nepáči aktuálne počasie, počkajte päť minút. Nie, vôbec to nie je prehnané, keďže na tomto ostrove dokážete zažiť, bez ohľadu na ročné obdobie, celé spektrum barometra v rozmedzí jedného dňa, či dokonca niekoľkých hodín. Silu vetra si Islanďania ctia natoľko, že mu na dali i meno. V severskej mytológii bol Kári synom obra a sám bol otcom Frostiho (mráz) alebo Jökulla (ľadovec), závisiac od konkrétneho textu, ktorý čítate.

Akciové letenky

Vychutnajte si búrku

Čo tak stretnúť boha vetra naživo? Pokiaľ sú podmienky bezpečné, oblečte sa teplo a vykročte z pohodlia domova. Ak Kári nebije príliš mocnými silami, vyjdite von, a prípadne i na prechádzku. Vyhýbajte sa ale chodníkom blízko vody, keďže vlny môžu počas búrky narážať a preliať hrádze. Z bezpečnej vzdialenosti môže byť fascinujúce sledovať, ako sa more mieša a potápa do vetra, dažďa či snehu, aby si spolu zatancovali. Objavte túto surovú silu, bezpečnú a teplú, ak viete, že na vás čaká horúce geotermálne prostredie.

Ponorte sa do islandských bazénov

Vydajte sa do nehostinného počasia a vychutnajte si relaxačnú dovolenku v bazéne. Väčšina miest na Islande má k dispozícii bazén, či dokonca horúci prameň v blízkej vzdialenosti. Na vírivku môžete mať i šťastie i vo vašom ubytovaní. Islanďania sa milujú zdržiavať vo vode. V Reykjavíku preto narazíte na množstvo bazénov, z ktorých každý má svoj vlastný jedinečný charakter. Bazény na Islande sú špeciálne: zväčša sa nachádzajú vonku a ohrievané sú prírodnou geotermálnou energiou zdola. Bazény sú mierne chlórované na urdžiavanie čistoty. Počas zlého počasia nie je nič lepšie, ako ponoriť sa do teplej vody v bazéne, podčiarkujúc kontrastný charakter Islandu.

Navštívte islandské bary a kaviarne

Dajte si svoj obľúbený nápoj a sledujte búrku a mierny šum ľudskej aktivity okolo z komfortu kaviarne alebo baru. Ak sa nachádzate na vidieku, opýtajte sa miestnych na ich obľúbené kaviarne či bary v okolí, prípadne na možnosť stretnúť sa s miestnou komunitou. Vo veľmi malých mestách zvyknú byť miesta na oddych či kaviarne spojené s benzínovou pumpou. Vo väščích mestách budete mať na výber prirodzene väčší. V Reykjavíku odporúčame navštíviť minimalistickú Reykjavik Roasters, kde to rozvoniava kávou z Kolumbie či Nicaraguy, Café Babalu, ktorá je zároveň vegetariánskou reštauráciou, či kaviareň Mokka, ladenú do Art Deco dizajnu.

Prečítaj si aj našu reportáž: Ako prejsť Island za 7 dní a nezruinovať svoj bankový účet

Objavte blšák Kolaportid Flea Market

Ak sa ocitnete v Reykjavíku počas víkendu za zlého počasia, návšteva blšáku Kolaportið je nutnosťou. Veľký krytý blší trh ponúka všetko, od oblečenia z druhej ruky, až po fascinujúce staré pohľadnice. Tešili ste sa, že si z Islandu odnesiete jeden z ikonických “lopapeysa” vzorkovaných svetríkov, avšak v obchodoch so suvenírmi sa ceny za ne šplhajú privysoko? Na trhu Kolaportið narazíte na vskutku široký výber nových i nosených kúskov za omnoho rozumnejšiu cenu. Dokonca sa môžete stretnúť s človekom, ktorý lopapaysa sám pletie, a tak podporuje tradíciu, ktorá udržiava Islandčanov v teple po celé generácie. Nenechajte si ujsť ani ochutnávanie islandských lahôdok. Urobte si prestávku a zastavte sa v kaviarni veselými, často až podivnými dekoráciami. Ak máte chuť na niečo malé ku káve, ochutnajte napríklad kleinur, islandskú koblihu tradične hlboko vyprážaná v loji. Ak je váš hlad predsa o čosi väčší, siahnite napríklad po kjötsupe, výdatnej mäsovej polievke z jahňaciny a koreňovej zeleniny, ktorá vás zaručene zahreje.

Navštívte miestne múzeum

Na Islande existuje silná tradícia, ktorá nielenže rešpektuje surovú prírodnú krásu krajiny, ale i zachováva jej bohatú kultúrnu históriu. Jej múzeá sú hojné a i keď sa práve nachádzate v odľahlej časti krajiny, určite nájdete spôsob, ako rozšíriť svoje vedomosti a obohatiť svoje poznanie Islandu i tam. Možno sa vám stalo, že ste v očarujúcom meste Húsavík dúfali v pozorovanie veľrýb, keď v tom sa z dôvodu zlých poveternostných podmienok výlet loďou zruší. Stále sa však môžete o týchto inteligentných cicavcoch dozvedieť mnoho fascinujúcich informácii v Húsavík Whale Museum.

Západné Fjordy sú zas domovom niektorých z najodľahlejších miest na Islande, ktoré sa takisto môžu pochváliť bohatým množstvom múzeí. Napríklad v malom mestečku Hólmavík určite nevynechajte fascinujúce múzeum islandského čarodejníctva Museum of Icelandic Sorcery & Witchcraf. V Súðavíku sa zastavte v centre a kaviarni Arctic Fox a v Bíldudalur si pozrite  The Icelandic Sea Monster Museum. Na takéto skvosty narazíte po celej krajine, ujistete sa však dopredu, čo ponúkajú a aké majú otváracie hodiny. V Reykjavíku je zoznam múzeí nesmierne dlhý, odporúčame napríklad The Saga Museum, Perlan Museum, The National Museum of Iceland, The Phallological Museum či Culture House.

Choďte na koncert

Hudobná scéna na Islande je vskutku rôznorodá, teda by ste nemali ostrov opustiť bez toho, aby ste ju na vlastnej koži zažili. Bez ohľadu na to, aký štýl je vám najbližší, možnosť výberu máte vždy, a tak neváhajte a zistite, čo sa vám v ten večer nepriaznivého počasia ponúka. Väčšina koncertov sa odohráva v kaviarňach či baroch a zriedkakedy budete požiadaní o vstupné. Ak sa nachádzate v Reykjavíku, pozrite sa, čo sa deje v koncertnej sále Harpa, ktorá je atrakciou v a sama o sebe.

Navštívte koncertnú sálu Harpa

Tento architektonický skvost je miestom, ktoré by mali navštíviť všetci, ktorí majú v hlavnom meste trochu voľného času. Harpa je koncertná a konferenčná sála v Reykjavíku a je sídlom islandského symfonického orchestra a islandskej opery. Získala mnoho ocenení a z vonkajšieho i vnútorného pohľadu je jasné prečo. Je ideálnym miestom na návštevu v prípade nepriaznivého počasia: potulujte sa a obdivujte sklenené okná rôznych farieb a veľkostí, postavené v panelových štruktúrach, pripomínajúc čadičové stĺpy. Ak vás prepadne hlad, či chuť na niečo malé, k dispozícii je tu kaviareň, rovnako ako elegantná reštaurácia. Pred návštevou skontrolujte stav koncertných lístkov, pravidelné predstavenia sa často odohrávajú i v angličtine.

Pozrite si jednu z islandských šou

Islandská hudobná scéna nie je všetko, čím sa tu môžete po večeroch zabávať. V Reykjavíku sa pozrite do podnikov ako je Gaukurinn, Húrra, Kíkí a Loft. Pravidelne hosťuje komédie Goldengang Comedy priateľský metalový bar Gaukurinn, a za zábavou sa takmer každý deň môžete vybrať i do Secret Cellar baru. Skontrolujte si program a vyberte si to, čo vám najviac hrá do nôty. Pre milovníkov krčmových kvízov odporúčame navštíviť Lebowski Bar či Loft Hostel, ktoré bývajú i v angličtine.

Choďte na film

Vieme, nekupovali ste si letenku na Island na to, aby ste hodinu a pól sedeli v tmavej miestnosti a pozerali film. Vedzte však, že je to jedna z najobľúbenejších činností miestnych, okrem toho vstup i občerstvenie sú relatívne lacné. V menších mestách sa v mobilných kinách pravidelne odohrávajú filmové noci, v Reykjavíku a Akureyri zas budete mať záruku širokého výberu kín a filmov a autentického miestneho zážitku. V hlavnom meste navštívte vynikajúce kino Bíó Paradés, založené a prevádzkované filmovými umelcami, s cieľom podporiť a zlepšiť filmovú kultúru na Islande. Väčšina filmov, v iných jazykoch ako angličtina,  má anglické titulky. Môžete si tu pozrieť i islandské dokumenty a krátke filmy a po nich sa zastaviť v bare.

 • Kedy cestovať na Island?

  Na Islande sa dá naplánovať skvelý výlet kedykoľvek počas roka. Leto (jún – september) sa považuje za hlavnú sezónu, stihneš toho veľa za krátky čas, pretože tu takmer vôbec nezapadá slnko. Od jesene do jari naopak tma prichádza rýchlejšie, za to môžeš pozorovať polárnu žiaru.

 • Cestovné doklady pri ceste na Island

  Pri turistickej ceste (max. 90 dní) na Island ti postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas. Víza nepotrebuješ.

  Platnosť cestovného dokladu musí byť minimálne 3 mesiace po návrate.
  Deti musia mať vlastný cestovný pas.

 • Peniaze a ceny na Islande

  Oficiálnym platidlom na ostrove je islandská koruna. Zamieňať peniaze nemusíš, v drvivej väčšine prípadov (obchody, verejné toalety, parkovanie, čerpacie stanice, stánky s jedlom) môžeš na Islande platiť kartou. 

  Ceny na Islande sú veľmi vysoké. Drahšie je ubytovanie, jedlo i výlety a aktivity so sprievodcom. Ušetriť môžeš najmä využívaním ubytovania v kempoch, varením si vlastného jedla a zdieľaním nákladov na auto a pohonné hmoty.

 • Požičanie auta na Islande

  Ostrov môžeš prejsť verejnou dopravou, na bicykli, stopom alebo autom. My ti určite odporúčame tú poslednú možnosť. Autom totiž najlepšie spoznáš ostrov. Verejná doprava funguje len medzi mestami a nie je príliš pravidelná. Auto si vieš požičať v lete i v zime, odporúčame ti najmä pohon na všetky štyri kolesá a poistenie. Klikni a požičaj si auto na Islande

  S autom môžeš obísť celý Island. Najobľúbenejšie okruhy sú Ring Road, ktorý sme prešli za 7 dní alebo Golden Circle, ktorý prejdeš bez problémov aj za 1-2 dni.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.