Nájdeš nás aj na:

Letenky

Cestuj za Islandom v Bratislave, vypočuj si veľrybiu pieseň Hvalura

UPDATE 15.10.2018 – Už je známy kompletný program festivalu, prečítaj si ho!

Zober 2 Slovenky, 1 výborný nápadveľrybu. Do tejto zmesi primiešaj štipku Islandu, a vznikne niečo jedinečné s názvom Hvalur. A síce sme cestovateľský portál, prostredníctvom tohto článku nebudeme cestovať príliš ďaleko, iba do Ateliéru Babylon v Bratislave za piesňou hvalura, teda veľryby po islandsky. Tak dobre, abstraktný podtón končí spolu s úvodom tohto článku, a vysvetlíme ti, o čom vlastne hovoríme. Ale predtým, napíš si na papierik, odfoť do telefónu, zapamätaj si dátum: 24. – 25. október 2018.

Tieto dve dámy na fotke sú Regina Ulejová z vydavateľstva go2stage (bodkované šaty) a Laura Lovišková z kapely Ecetera Band (ružová sukňa), obe zamilované do Islandu. Sú organizátorkami prvého hudobného festivalu islandskej hudby u nás s názvom Hvalur. Nejde „len“ o slovenskú premiéru. Podobný event sa ešte nikdy nekonal v strednej Európe. Čo sa týka interpretov, ide skôr o kvalitu ako kvantitu – 6 islandských hudobných formácií budú delikatesou aj pre tie najkritickejšie uši. Na festivale má byť zastupované aj výtvarné umenie. Počas koncertov uvidíš improvizované a hudbou inšpirované videoprojekcie mladých slovenských umelcov. A keď už sme pri mazaní hraníc medzi jednotlivými druhmi umenia, zámerom Reginy a Laury je aj prepojenie Islandu a Slovenska cez hudbu, vytvoriť tzv. kultúrny most medzi dvomi krajinami. „Veľrybia pieseň je dôkazom, že vo svete hudby na vzdialenosti nezáleží a hudba môže byť jazykom. Veľrybia pieseň je ako najsilnejší hlas oceána synonymom originality, vlastnej identity, sily, komunitnej spolupatričnosti a prostriedkom spoločných stretnutí,“ tvrdia organizátorky.

Prečo Island?

Ak na prvé čítanie si si trošku spomenul na Juraja Kušnierika, vôbec nie si vedľa. Organizátorky v podstate pokračujú v popularizovaní islandskej kultúry na Slovensku, čo sa spájalo s jeho menom. Posledné chvíľky svojho života trávil práve v Rejkjavíku. Podľa Reginy a Laury jeho úchvatné príbehy o Islande boli vždy plné obdivu a hlbokých pocitov, ktoré sa dotkli mnohých z nás. Cítime, že je dôležité pokračovať v práci, ktorú začal, a tak bude myšlienka Hvalur venovaná práve spomienke na Juraja Kušnierika.“

Overtúrou festivalu bol aj úspešný koncert islandskej kapely Hugar pred rokom v bratislavskej A4, priestore súčasnej kultúry. Ten večer vystúpila aj kapela Laury Loviškovej. Ona inak aj žila na Islande, v hlavnom meste študovala flautu na Iceland Academy of the Arts. Hugar sa na Slovensko vráti, štvrtkový večer festivalu Hvalur bude patriť aj jej.

Sprievodný program

Okrem jedinečného hudobného zážitku počas hlavného programu festivalu ti odporúčame sa zúčastniť aj sprievodných podujatí. Stretnime sa v Artfore dňa 23. októbra. Bude to totiž výborná príležitosť zoznámiť sa s dokumentom Reykjavik revisited, ktorý natočil práve Juraj Kušnierik s Jurajom Kováčikom.

Ak islandských hudobníkov chceš spoznať aj bližšie, budeš môcť s nimi podiskutovať v kaviarni Foxford na tému „Ako sa presadiť v celosvetovom meradle a zostať originálny“.

CeaseTone. Zdroj fotky: oficiálna facebook stránka CeaseTone

4.8 (95%) 4 vote[s]
Pokračovať v čítaní
Advertisement
Komentáre
Advertisement Booking.com

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Streda, 26. jún 2019
14:38 | Šialená ponuka na cestu okolo sveta platí aj dnes! Zaži jednou cestou Kaliforniu, Tahiti, Nový Zéland a Šanghaj za 1499 eur.

Utorok, 25. jún 2019
9:25 | Veľmi lacný Štokholm! Leť v lete za 33 eur z Viedne.

1 2 3 62

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore