Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Nórske Tromsø: arktické mesto, v ktorom sa nenudíte ani v zime, ani v lete

Nórske Tromsø: arktické mesto, v ktorom sa nenudíte ani v zime, ani v lete

Nie som lyžiar a v apríli som zvyknutá skôr na rifľovú bundu ako na zimnú vetrovku. Tak som skúsila jarné lyžovanie priamo v arktickej časti Nórska v meste Tromsø a na krásnom ostrove Senja vzdialenom od tohto piateho najväčšieho nórskeho mesta len tri hodiny malebnej jazdy podmorským tunelom lemujúc fjordy a hory.

Reklama
Fjordy a hory arktického Nórska.

Keď som koncom apríla minulého roku vystúpila po takmer dvojhodinovom lete z malého lietadla vnútroštátnej nórskej linky, bol už večer a poriadna tma. Ovial ma taký silný vietor, aký som nepocítila ani na Islande v decembri. Doma v Bratislave bolo vtedy 18 stupňov, na severe Nórska -12°C.

Pred letiskom parkovali autá medzi troj až päťmetrovými kopcami snehu. Aj to Steffenovo. Vysmiaty Nór s malým počtom vlasov, ale s poriadnou bradou, ktorého som ešte nikdy predtým nestretla.

Tromsø

Divočina v meste aj na jeho periférii

Tromsø je relatívne malé mesto. Za pár dní sa mi podarilo prejsť ho takmer celé peši. Má len niečo cez 70-tisíc obyvateľov, no je považované za najprominentnejšiu oblasť severu krajiny. Ako jedno z najsevernejších miest je veľmi prístupné návštevníkom z iných častí Nórska, ale aj zo zahraničia.

Najjednoduchšie je to letecky. Môj výlet sa začal na letisku vo Viedni, pokračoval prestupom v Osle s čakaním len niečo vyše hodiny a skončil dokonca so skorším ako plánovaným príletom na samý sever Nórska. Poriadnym zážitkom ale musí byť cesta vlakom, autobusom a trajektom. Krajina je poprepletaná ostrovmi a fjordami plná krásnych mostov a podmorských ciest.

Tromsø

Tromsø je pre mnohých cestujúcich tiež prestupným stanovišťom na ceste do švédskeho Štokholmu, do Fínska, do Ameriky či na Island alebo na Špicbergy a Medvedí ostrov.

Turisti ho navštevujú počas celého roka. Vždy je čo robiť v centre mesta, ale aj na jeho periférii. Tromsø sa pýši bohatým nočným životom v baroch a podnikoch so živou hudbou, karaoke či stand-up vystúpeniami. Malými drevenými aj modernými minimalistickými krčmičkami s vraj dobrým domácim pivom (mne, bohužiaľ, nechutí žiadne), kultúrou a skvelým jedlom, od rýb a jahňaciny až po divinu z losa, soba a kôz zo severných lesov.

Divina zo severných lesov v reštaurácii Vertshuset Skarven, Tromsø

Nóri majú mäso a ryby skutočne veľmi radi. Určite sa choďte najesť do Vertshuset Skarven, reštaurácie, ktorú obľubujú domáci aj turisti. Steffen je veľký kulinár a gurmán, ktorý si potrpí na kvalitu lokálnych surovín, najmä čo sa farmárskych potravín týka. Jeho odporúčaniam preto môžete veriť aj vy. Cena za večeru ma navyše neprekotila zo stoličky a to sa reštaurácia  nachádza priamo v prístave v centre mesta. Za pivom, whisky a dobrou hudbou vás zase posielame do baru Ølhallen.

Od septembra do marca sem ľudia chodia za polárnou žiarou, od mája do júna zažiť nezapadajúce slnko polárnych dní. Tromsø má veľmi výhodnú polohu. Hneď za mestom sa môžete ponoriť do zdanlivo nedotknutej divočiny, ktorá ponúka mnoho príležitostí pre outdoor aktivity – turistiku, rybolov, jazdu na kajaku, psie a sobie záprahy a pozorovanie veľrýb. Treba si však dávať pozor na ceny a plánovať dopredu. To platí pri aktivitách v prírode a zábave v meste, rovnako ako aj pri jedle.

Kde sa v Nórsku ubytovať? Na cudzom gauči

Prvé a potom všetky ostatné rána som sa prebúdzala do rozprávky, obklopená obývanými aj neobývanými fjordami a zasneženými kopcami zo všetkých svetových strán, z každého okna Steffenovho bytu. A tie okná teda boli poriadne veľké.

Výhľad zo Steffenovho bytu na periférii mesta.

Výnimky boli len dve, keď v Tromsø a potom aj v Hamn i Senja, v domčeku pri prístave na ostrove Senja, snežilo tak silno, že nebolo vidieť ani na pol metra pred seba. Pamätám si, že sme v tie rána nevedeli nájsť auto zaparkované medzi desiatkou ďalších áut zasypaných meter nad strechami. Apríl a toľko sypkého bieleho snehu – dodnes je to pre mňa veľký zážitok.

Zasnežený ostrov Senja.

No nemohla by som si dovoliť ostať v Nórsku takmer dva týždne, keby som platila za hotelovú izbu, hoci zdieľanú s inými pocestnými či za domček v prístave. Nóri však majú v obľube služby Airbnb a CouchSurfing, využívajú ich ako turisti aj ako hostitelia.

Ak vám teraz behá po rozume cliché myšlienka, že severania sú predsa studení, odmeraní a rezervovaní ľudia, rovno na to zabudnite. Takéto zovšeobecnenie môže platiť na kohokoľvek a verte mi, ak by prišlo na lámanie chleba, nórska pohostinnosť cudzích, inej farbi pleti či vierovyznania prevyšuje tú slovenskú niekoľkokrát.

Steffen ponúka svoj rozťahovací gauč cestovateľom z celého sveta zadarmo už roky, niektorí u neho zostávajú dva dni, iní aj dva týždne. To bol i môj prípad. Na oplátku potom cestuje do krajín, odkiaľ jeho couchsurferi pochádzajú a strávi nejaký čas ako hosť na návšteve u nich. 

Je to skvelý spôsob ako cestovať nízkonákladovo, ale s veľkou pridanou hodnotou, ktorú vám hotel nedá – spoznáte domácich a ich kultúru bývania, stravovania a žitia ako takého, zavítate s nimi na lokálne miesta, kde turistov nájdete len zriedkakedy a možno zbúrate v sebe aj nejaké tie predsudky a stereotypy. To je predsa na cestovaní to najkrajšie.

Navyše, v Tromsø sa vám inak ako s multikulturálnym nastavením nebude dobre prebývať – žijú tam ľudia približne sto národností.  Zároveň je to dosiaľ najsevernejšie mesto, v ktorom sa organizuje dúhový pride.

Kto sa bojí, nech nejde na svah

Steffen býva na periférii mesta, asi 25 minút autobusom od centra. Skvelá lokalita najmä pre tých, ktorí milujú aktivity vonku v prírode. Hneď za modernou polodrevenou trojposchodovou bytovkou, v ktorej býva už niečo cez dva roky, vidieť prvý menší svah.

Steffen, jeho priatelia a susedia trávia víkendy vonku na lyžiach, bežkách, skialpoch, sánkach, ale aj na dlhých vopred pripravených tratiach pre nordwalking. Niektorí si miesto ranného behu pred prácou doprajú hodinovú lyžovačku. Ako králi! Je to predsa ich národný šport.

Nikdy predtým som nelyžovala. Na lyžiach som, povedala by som, len zopárkrát postála na výcviku na strednej škole. Potom mi požičané lyžiarky tak zodrali prsty, že som do konca lyžiarskeho vysedávala na lavičke v bufete s knihou v ruke. A tak som si povedala, že keď, tak poriadne a rovno v Nórsku.

Ako som sa učila lyžovať rovno v arktickom Nórsku.

A tak som sa učila ako sa správne zapínajú a vypínajú lyže, čo mi, priznám sa, robilo väčší problém ako zísť na lyžiach strmší kopec a ubrzdiť to bez pádu do strany alebo na zadok. Najprv skúšobne na plochom priestore, kačacie výstupy na kopce, zjazdy s pokrčenými nohami a s palicami pod lakťami schovanými pri tele, synchronizácia, koordinácia rúk a nôh pri chôdzi alebo behu na lyžiach. Neuveriteľné množstvo pádov a zjedeného snehu.

Kam na lyže v arktickom Tromsø?

A tak som sa nie raz dostala na Varden, vyhliadku vysokú 407 metrov nad morom. Nie, to nie je obrovská výška, no vďaka kľukatým lesným cestám a častým prevýšeniam to bola poriadna makačka. Aj dvojhodinová, len jedným smerom. Vyhliadka ponúka krásny výhľad na celé mesto. Terén je navyše vhodný aj pre pešiu turistiku s deťmi aj so zvieratami.

Sadnúť si na kopec do spacáku v arktickej časti Nórska a nechať sa ohrievať slnkom po tom, čo prvýkrát v živote odmakáte na lyžiach kilometre a padnete na zem toľkokrát ako nikdy predtým, to je pocit na nezaplatenie. Pridajte horúcu čokoládu a domáci koláč a tento pocit šťastia si budete chcieť nechať poistiť. Aspoň ja som chcela.

Po prvej úspešnej lyžovačke nad mestom Tromsø.

Obiť si časť tela ale nestačí na jednom kopci, musí ich byť viac. Vhodným terénom na lyžovanie pre začiatočníkov je aj hora Rødtind vysoká 471 metrov nad morom. Cesta k nej vedie od lyžiarskeho strediska Storelva s výhľadom na rieku, až kým nezabočíte do lesa.

Keď sme k nej prišli prvýkrát a ja som zistila, že svah takmer celý čas len stúpa, neverila som, že je to dobrý nápad. No bol. Kačacie výstupy na kopec sú tak manéver, ktorý som sa, možno i vďaka tomuto výstupu, naučila na lyžiach najlepšie. A možno by som ich konečne mohla prestať hanebne nazývať kačacími. Spustiť sa potom dolu je perfektná odmena pre unavené nohy z výstupu. 

Čerešnička na záver – ostrov Senja

Steffen ma na konci môjho pobytu v arktickej časti Nórska zobral na predĺžený víkend na, ako to nazval on – rodinnú chatu na Senja, ostrov vzdialený od mesta Tromsø asi tri hodiny autom lemujúc pobrežie, fjordy, vchádzajúc do tunelov zo skál a do podmorských betónových chodieb. Rodinná chata, akú som si stereotypne predstavovala ja, tam však nestála.

Boli to vedľa seba postavené obrovské murované stavby obložené drevom s krásnymi veľkými oknami, terasami a saunou priamo v kúpeľni. Všetky rovnaké a predsa inak zdobené a zariadené. Stáli dosť hlboko v mori, ktoré pri silnom vetre narážalo na terasu. V noci ma zo spánku prebúdzal bláznivý vietor, čo sa prebíjal dnu cez drevené škáry.

Prázdninový dom Steffenovej rodiny, ostrov Senja.

Steffen so sestrou z terasy v lete skáču do mora alebo z nej spolu pozorujú pri západe slnka veľryby, ktoré zátoku v prístave ostrova navštevujú. Hoci domčeky na jednej strane ostrova sú všetky predané, rezort Hamn i Senja na protiľahlej strane ponúka veľmi podobné domy na prenájom. Sú tam nejedna reštaurácia, diskotéka a bar. V lete sa odtiaľto vyráža na dlhé plavby a objavné cesty, v zime lyžovať do neďalekých kopcov a hôr.

Posledná lyžovačka, Senja.

Aj my sme sa na jednu takú lyžovačku vybrali. Tu už kopce dosahujú aj tisíc metrov. Mne však úplne stačilo pokúšať sa o skialp v ešte nedotknutom snehu v absolútnom tichu hôr. Nórsky liek na dušu, ktorý začne účinkovať pri každej spomienke na tú krásu.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4/5 - (4 votes)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore