Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 malých krajín, ktoré môžete precestovať za jeden deň

10 malých krajín, ktoré môžete precestovať za jeden deň

Prstom na mape by ste ich pravdepodobne len tak prebehli; zaberajú totiž tak malé územie, že si ich na prvýkrát vôbec nemusíte všimnúť. Na ich precestovanie vám vystačí i niekoľko hodín bez toho, aby ste sa museli príliš namáhať. Každá z nich je jedinečná svojím zjavom i atrakciami, ktoré ponúka. Toto je 10 malých krajín, ktoré môžete precestovať za jeden deň.

Reklama

1. Gibraltár

Doslova „Skala“ (The Rock), týčiaca sa nad pobrežím južného Španielska je vlastne britským zámorským územím, s populáciou tridsaťtisíc obyvateľov. Leží strategicky v blízkosti africkej pevniny a považovaný je za jeden z daňových rajov. V určitých obdobiach roka tu môžete mať pocit, že hustotu obyvateľstva dobieha i počet jácht.

Gibraltár má plnú moc nad správou krajiny, avšak od roku 1713 je podľa Ultrechtskej zmluvy zámorským územím Veľkej Británie. Najväčšou atrakciou Gibraltáru je jeho vlastná topografia. Väčšina návštevníkov strávi po vyvezení sa lanovkou deň na vrchole skál. Odtiaľ sa ponúka krásny výhľad na krajinu v sprievode divokých opíc makakov, ktoré obývajú okolie.

2. Ostrov Man

Leží v Írskom mori medzi Anglickom, Škótskom, Írskom a Walesom. Je samosprávnym britským korunným závislým územím, rozkladá sa na päťstosedemdesiatdva kilometroch štvorcových a je domovom pre osemdesiatštyritisíc ľudí.

Prvé osídlenie ostrova začalo už niekoľko tisícročí dozadu, kedy tu zberači a rybári začali rozvíjať miestne farmárstvo. Za neskorších obyvateľov sa považujú Kelti, ktorí položili základ dnešného manského jazyka. Chov dobytka, rybolov a turistický ruch sú v súčasnosti kľúčovými bodmi jeho hospodárstva. Kroky návštevníkov často smerujú do historickej časti vikingského hradu v mestečku Peel, k večernému stolu s kráľovskými mušľami a za nákupom špeciálnej edície poštových známok.

Najväčšou udalosťou roka sú však pre miestnych motocyklistické preteky, konajúce sa v júni. Okrem toho sú tu obľúbené i ďalšie automobilové preteky a rallye. Na ostrove často narazíte na miestnu povievajúcu červenú vlajku s troma bielymi nohami v kruhu. To je prejav patriotizmu ostrovanov, ktorí sú k návštevníkom veľmi priateľskí. Hrdí môžu byť i na výnimočnú prírodnú krásu svojho ostrova.

3. Monako

Táto krajina, menšia než dva kilometre štvorcové, funguje pod vlastným kúskom nezávislosti na juhu Francúzska už od 15. storočia. Pre mnohých je to však Grace Kelly, ktorá Monako zviditeľnila na mape. Tí, ktorí sa na území Monaka narodili a vyrástli tu rozprávajú po francúzsky, taliansky, anglicky i vo vlastnom monackom jazyku – monegasky.

Okrem svojho veľkolepého prístavu Monte Carlo, pretekajúcom jachtami, s okázalým kasínom z filmov Jamesa Bonda, je Monako tiež domovom svetovo presláveného Oceánografického múzea, kde objavíte akvárium s takmer tristo druhmi pestrofarebných rýb či žraločiu lagúnu. Navštívte i upokojujúce japonské záhrady, navrhnuté Grace Kellyovou, ktorá sa v roku 1956 stala obľúbenou princeznou Monaka a ktorej herecká kariéra sa pomaly rozplynula v plnení si kráľovských povinností.

4. San Maríno

Leží vo vnútrozemí Talianska a každoročne na svoje územie priláka viac ako dva milióny turistov. Považovaný je za najstarší suverénny štát sveta, založený v roku 301, na čele ktorého momentálne stoja dvaja regenti. V skutočnosti však boli základy jeho právneho rámca položené až v roku 1600.

Tento mikroštát sa rozkladá na šesťdesiatich kilometroch štvorcových, ktoré obýva tridsaťdvatisíc ľudí. V jeho topografickom reliéfe dominuje Apeninské horské pásmo. Obrovské množstvo obchodov, jednoduchá a chutná kuchyňa, plná miestnych byliniek. Príďte si aj vy po originálnu pečiatku do svojho pasu v krajine bielo-modrej vlajky.

5. Lichtenštajnsko

Zo strán pritúlená Švajčiarskom a Rakúskom, je táto maličká konštitučná monarchia s tridsaťsedemtisíc obyvateľmi riadená kráľovskou rodinou, žijúcou rozprávkovo v zámku na kopci, odkiaľ je úžasný výhľad na hlavné mesto. Svojich občanov sem pozývajú každé leto na osvieženie v podobe piva.

V tejto krajinke alpského údolia sa nachádza i jeden z najťažšie zdolateľných vrchov Európy – Grauspitz, ktorý sa šplhá do výšky dvetisícšesťsto metrov nad morom. Ak sa však v tejto neveľkej krajine neplánujete vybrať na turistiku, beh, či iný šport, pre ktoré na svoje územie láka zahraničných návštevníkov, na jej poznanie vám postačia i štyri či päť hodín.

6. Falklandské ostrovy

Falklandy môžete poznať i pod názvom Malvíny, ako ich nazývajú Argentínčania, ktorí si na ne robia nárok. Toto samosprávne súostrovie v Južnej Amerike je domovom pre mnohé vzácne druhy vtákov, delfínov, veľrýb, tuleňov a oviec, či tučniakov. Samotné tučniaky pritom poľahky prevážia počet tritisíc obyvateľov, z ktorých väčšina obýva hlavné mesto Stanley.

Márne by ste tu hľadali bankomaty a ani s krčmami a podnikmi sa tu vrece práve neroztrhlo. Miestne letisko prijíma lety jedine z Čile a Spojeného kráľovstva (cez ostrov Ascension). Ročne tieto ostrovy navštívi len asi päťsto návštevníkov.

Cestovatelia sa sem vyberajú predovšetkým v lete, počas výletnej plavby po južnej pologuli, kedy sa Falklandy stávajú prípravnou zastávkou na antarktické dobrodružstvo. Sú ideálnym miestom pre tých, ktorí sa radi vyberajú na cesty na vlastnú päsť, so stanom a spacím vakom v batohu.

Zdroj fotografie – JeremyRichards / Shutterstock.com

7. Vatikán

Obdivujúc architektúru Baziliky sv. Petra v Ríme, si v tom okamihu nemusíte uvedomiť, že toto miesto technicky nepatrí pod Rím, ale pod správu samostatnej krajiny, ktorá je celá zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Vatikán, domov pápeža a približne deväťsto ďalších obyvateľov, sa rozkladá na území štyridsiatich štyroch hektárov, čo z neho robí najmenší uznávaný nezávislý štát na svete. Mnoho obyvateľov, ktorí sa vybrali na diplomatické misie Vatikánu do zahraničia, má však svoje bydlisko mimo jeho územia. Vatikán nemá svoj oficiálny jazyk. Rozpráva sa tu po taliansky, latinsky, francúzsky, španielsky i anglicky.

Nenájdete tu ani diaľnice, či nemocnice. V krajine sa však nachádza jediný bankomat na svete v latinskom jazyku. Návštevníci sem prichádzajú pokochať sa Sixtínskou kaplnkou, ktorá je súčasťou Vatikánskych múzeí, prejsť sa zeleňou záhrad, či vystúpiť na vrchol kopuly baziliky, odkiaľ sa naskytne vskutku výnimočný výhľad na mesto.

8. Andorra

Lyžiarske strediská, červené andorrské víno či vývoz cukroviniek. Len tri hodiny od Barcelony objavíte vnútrozemský mikroštát s počtom obyvateľov sedemdesiatšesťtisíc, uhniezdený v Pyrenejach medzi Španielskom a Francúzskom.

Zasnežené horské vrcholky, na ktorých sa sneh drží i osem mesiacov, ukrývajú údolie čerešňových kvetov a prvotriedne kúpele, ktoré často podnecujú k porovnávaniu s maličkými mestami švajčiarskych Álp. S tým rozdielom, že tu žiadne fondu nenájdete.

Andorra zachováva predovšetkým španielske tradície a jej oficiálnym jazykom je katalánsky. Hlavné príjmy jej plynú predovšetkým z cestovného ruchu; väčšina turistov sem prichádza za nákupmi, horskou scenériou a vidieckou architektúrou.

9. Macao

Tento malý polostrov, bývalá portugalská kolónia, na seba začal upozorňovať v posledných rokoch, kedy sa premenil na jedno zo svetovo najväčších centier hazardu a získal si tak prívlastok „čínske Las Vegas“. I keď mu v súčasnosti vládnu jedny z najväčších kasín sveta, jeho historické centrum je zapísané do svetového dedičstva UNESCO a vidieť sa ho naozaj oplatí.

Macao, ako „špeciálna administratívna oblasť“ Čínskej ľudovej republiky, nachádzajúca sa len šesťdesiatštyri kilometrov východne od Hong Kongu, svoju nezávislosť potvrdzuje vlastnou menou, colným úradom a miestnou kuchyňou, ktorá je kombináciou kantonských a portugalských chutí.

Zdroj fotografie – Eddy Galeotti / Shutterstock.com

10. Katar

Katar patrí so svojimi jedenásťtisícpäťsto kilometrami štvorcovými medzi najrozľahlejšie najmenšie krajiny sveta, i keď by sme nemali zabúdať na fakt, že prevažnú časť jeho územia tvorí púšť. Katar je považovaný za jednu z najbohatších krajín sveta; je domovom luxusných hotelov, ale i stovák mešít.

Návštevníci prichádzajú do hlavného mesta Dauha za Múzeom islamského umenia, za nočným zážitkom v púštnych táboroch na okraji Perzského zálivu, či z nádhernými miestnymi plážami. Otvárací ceremoniál Svetového pohára v Dauhe v roku 2022 premení Katar na skutočne spojenú krajinu v každom zmysle slova. Tranzitný systém, momentálne vo výstavbe, napríklad umožní futbalovým fanúšikom navštíviť rôzne zápasy majstrovstiev sveta v jeden deň, zatiaľ čo si počas jazdy môžu užívať výhľad na celú krajinu.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore