Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Potulky Rímom: Známe pamiatky už poznáte, kam ďalej?

Potulky Rímom: Známe pamiatky už poznáte, kam ďalej?

Nachodených máte už tisícky krokov, videli ste už všetky rímske klasiky ako Koloseum, Piazza Navona, Fontana di Trevi a aj ste sa pretlačili davom turistov vo vatikánskych múzeách. Čo ďalej môžete v Ríme zažiť?

Reklama

Zažite atmosféru štvrtí Pigneto a Trastevere

Multikultúrna štvrť Pigneto je jedno z najzaujímavejších umeleckých miest Ríma, známe aj ako „štvrť bohémov”. Postupne ju už začína objavovať čoraz viac turistov, ktorých lákajú príjemné podniky, tradičné kaviarne, bary, ale aj vegánske bistrá a veľa streetartu.

Raňajky si môžete dať v Necci dal 1924, obed u Gréka v Kalapà a večer si sadnúť na vínko do baru na námestí. Ak by ste mali náladu na koncert či párty, zájdite do neďalekého MONK-u.

Trastevere je ďalšia obľúbená štvrť Ríma s výbornou atmosférou. Večer býva preplnená najmä turistami a zahraničnými študentami, takže živo tam bude hlavne kvôli nim. Nájdete tu veľa reštaurácií a barov, a ak budete mať šťastie, natrafíte aj na pouličný koncert.

Na dobrej Carbonare si môžete pochutnať v reštaurácii Tonnarello, kde si sami vyrábajú domáce cestoviny. V tejto štvrti sa nachádza aj najstaršia bazilika v meste Santa Maria in Trastevere či kaplnka Tempietto. Ak ste milovníci talianskej kinematografie, poznať ju môžete z filmu La Grande Bellezza (Veľká nádhera).

Podobnú atmosféru ako v Trastevere môžete po večeroch zažiť aj v štvrtiach Rione, Monti či San Lorenzo

Odporúčame pozrieť aj aktuálnu ponuku leteckých pobytov do Ríma.

Navštívte múzeum súčasného umenia aj katakomby

V Ríme existuje viacero galérií a múzeí, ktoré stoja za to a bude v nich určite menej turistov ako na klasických miestach.

Medzi ne určite patrí štvorpodlažné múzeum Palazzo Massimo alle Terme, múzeum súčasného umenia GNAM (Galleria Nazionale d’Arte Moderna), etruské múzeum (Museo Nazionale Etrusco di Villa Giulia), židovské múzeum (Museo Ebraico di Roma) pri synagóge či katakomby San Callisto.

Obľúbené je aj múzeum súčasného umenia MACRO (Museo d’Arte Contemporanea di Roma), ktoré môžete v súčasnosti navštíviť úplne zadarmo. Keď si budete návštevu plánovať, nezabúdajte, že pondelky bývajú galérie väčšinou zatvorené.

Oddýchnite si v parku Villa Borghese

Parky sú v Ríme veľmi obľúbené medzi miestnymi, ktorých tu nájdete piknikovať, behať či spať. Neodmysliteľnou súčasťou každého parku býva kultúrna vložka – väčšinou tu natrafíte na aspoň jedného Taliana spievajúceho árie za doprovodu ,,synťáka“.

Park Villa Borghese je tretí najväčší verejný park v Ríme. Okrem čítania knižky na tráve môžete íst aj do galérie Borghese či miestneho zoologického múzea (Museo di Zoologia).

Prejdite sa cintorínom Cimitero del Verano

Možno trochu netradičné, ale historické cintoríny majú vždy svoje čaro. Cintorín Campo Verano sa nachádza blízko baziliky San Lorenzo fuori le mura.

Má tri časti: židovský cintorín, katolícky cintorín a pamätník obetí 1. svetovej vojny. Uvidíte tu aj rôzne druhy hrobiek – od klasických hrobov, cez rodinné krypty až po tie úplne najmodernejšie.

Kam za gelatom a pizzou?

Pre nikoho nie je prekvapením, že jedným z najväčších zážitkov z návštevy Talianska je miestna kuchyňa. Pizzu či cestoviny môžete bez výčitiek jesť každý deň. V Taliansku sa pizza rozlišuje na dva základné typy: pizza tonda (klasická okrúhla) a pizza al taglio/al trancio (krájaná na štvorce). Skvelú pizzu al taglio majú v Pinsere, približne 10 minút od zastávky Termini. V tomto bufetíku zaplatíte za to, čo zjete – platí za totiž za váhu. V okolí síce nie je veľa pamiatok, ale za jedlom sa vždy oplatí cestovať!

Po dobrom obede treba dezert, a čo je lepšie ako pravá talianska zmrzlina. Ak na ulici uvidíte názov Fatamorgana, ste na dobrej adrese. Sieť týchto zmrzlinární nájdete na viacerých miestach v Ríme. Ak nenájdete práve túto sieť, vyskúšajte akúkoľvek inú zmrzlinu, a to kľudne aj v zime.

Počas návštevy Talianska si určite rýchlo zvyknete aj na kávovú kultúru. Taliani sú zvyknutí kávy vypiť na „ex“ priamo pri bare, žiadne zbytočné vysedávanie. Hovorí sa tiež, že cappuccino sa pije len do 11:00, lebo mlieko si nebude príliš rozumieť s cestovinami, ktoré budete jesť na obed. Malým espresso však nepokazíte nič!

Akciové letenky do Ríma


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (10 votes)
Komentáre

Rada cestuje a potom všetkým neprimerane dlho a stále dokola rozpráva zážitky z ciest. A ešte ľúbi životné príbehy. Taká je naša Lucka, ktorá precestovala skoro celú Južnú Ameriku a po rokoch sa vrátila späť na Slovensko.

Hore