Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Rím pre pokročilých: 11 dôvodov, prečo je toto mesto večné

Tento príbeh začína tak, že niekedy v minulosti si navštívil Rím, úspešne si sa doňho zamiloval, ale tých pár dní stačilo iba na povinné atrakcie a odporúčania bedekra. Hodil si mincu do Fontány di Trevi a povedal si si: „Sem sa ešte musím vrátiť.“ Keďže všetky cesty vedú do Ríma, určite sa to tak aj stane, a preto ti teraz prinášame tzv. cestopis pre pokročilých na tvoj nasledujúci taliansky výlet.

Reklama

 

Stojí hrdo, večne a vo svetle hviezd

Hovorí sa, že kým Koloseum stojí, dovtedy existuje aj svet. Snáď to nie je úplná pravda, treba však uznať, že ho poznajú na celom svete, a to nie len kvôli jeho peknému veku – 1900 rokov. Od roku 2010 sú pre turistov otvorené aj jeho podzemné časti, ale pokiaľ chceš zažiť niečo naozaj výnimočné, skús ho navštíviť v noci. Vstupenku si kúpiš za dvacku a prehliadka trvá od 20.00 do 22.30.

Zasvätený všetkým bohom

No jasné, že hovoríme o Panteóne, ktorý je zaradený medzi najvýznamnejšie budovy antickej architektúry. Podľa Michelangela táto budova vyzerá, ako keby bola postavená anjelmi a nie ľuďmi. Súhlasíš s ním? Je to v poriadku, my si to tiež myslíme. Vstup získaš za 0€ (nie je to preklep, naozaj 0, nula, zero). K jedinečnosti Panteónu patrí aj jedinečnosť námestia pred ním, najmä cez leto. Živá hudba, západ slnka, pohár vína a pohľad na anjelský chrám – čo viac potrebuješ k šťastiu?

Máme pre teba inak aj ďalšie pamiatky v Ríme, ktoré sú dostupné zadarmo – TU.

Požehnanie pred nedeľným obedom od Františka

Aj keď letné prázdniny sú aj u pápeža Františka, modlitbu Anjel Pána (Angelus Domini) nevynecháva ani v letných mesiacoch. Počuť to naživo na Námestí svätého Petra bude zážitkom aj pre neveriacich turistov.

Kvantum krásy pre tvoje oči

A keď už navštíviš Vatikán, nevynechaj ani jeho slávne múzeum. A najmä ak si v Ríme poslednú nedeľu v mesiaci, keďže v tomto prípade získaš vstup zadarmo. Nesnaž sa vidieť a zažiť všetko počas jedinej návštevy, je to totiž nemožné. Teda ak neplánuješ tu ostať celý týždeň a uspokojovať svoje telesné potreby cez výnimočný vizuálny zážitok. Začni so Sixtínskou kaplnkou, nevynechaj točité schodisko alebo Aténsku školu od Rafaela.

Zaha Hadid aj v Ríme

Kto povedal, že v Ríme sú iba staré budovy? Ak si fanúšikom súčasnej architektúry alebo ťa len bolia nohy z mačacích hláv, MAXXI múzeum z dielne Zaha Hadid je presne pre teba. Jedinečné výstavy, 3D premietania, virtuálne zobrazovanie a aj samotná budova budú pre teba oživujúcim zážitkom po dátumoch spred nášho letopočtu.

Nevynechateľné pizza a pasta!

Trattoria Pizzeria Luzzi. Zapamätaj si toto talianske slovné spojenie aspoň na ten čas, kým túto reštauráciu nenavštíviš. Potom ti aj tak zostane v pamäti do konca života. Je neďaleko od Kolosea a na voľný stôl sa čaká v rade. Ale oplatí sa. Tento rodinný podnik funguje od roku 1945, a nielenže sa naješ za dobrú cenu, ale tvoje chuťové kanáliky sa budú cítiť ako v nebi.

Oddych v tieni tisícov rokov

Forum Romanum bolo kedysi hlavným politickým centrom Rímskej ríše. Daj si pauzu na tienistých miestach tohto zázraku, ale aby si nemusel dlho čakať na takýto luxusný oddych, kúp si kombinovanú vstupenku za 14€ (Koloseum, Forum Romanum a aktuálne výstavy).

 

Námestie ľudí

Kedysi bolo slávne vďaka svojmu strategickému umiestneniu, teraz je už Piazza del Popolo obľúbeným námestím turistov. Egyptský obelisk v strede bol sem prinesený v roku 10 p. n. l. na príkaz cisára Augusta. Teraz je známe aj pre koncerty v lete alebo ako predohra k prechádzke v parku Villa Borghese, ak túžiš po zeleni.

Žiadny výťah!

Ale z námestia Piazza del Popolo môžeš ísť aj priamo na ľahký tréning sedacích svalov na Španielske schody. Sú to najširšie vonkajšie schody v Európe, a síce (ako všade vo večnom meste) tu stretneš hromadu turistov, ešte bojuj chvíľku s tou klaustrofóbiou.

Zbav sa medených mincí

Naozaj nechceme byť príliš mainstreamoví, ale… No, asi budeme. Choď sa pozrieť na Fontanu di Trevi. A sprav si tam fotku. Hoď aj mincu. A ešte niečo… Skús tam ísť počas západu slnka, a užívaj si, ako ťa za iných okolností gýčová kombinácia za iných okolností gýčových komponentov očarí.

Prati a Trastevere a tvoj kufor ťažší o pár párov topánok

Chceš míňať a pochváliť sa kamošom, že máš #italianfashion v šatníku? Odporúčame ti Prati so svojimi štýlovými butikmi. Nazýva sa aj ako iná tvár Ríma, a k tomuto miestu sa pridáva aj Trastevere v rámci kategórie „modernejšia časť mesta“.

Tak ako, ideme?

Večné mesto je pre teba ľahko prístupné, s odletom priamo z Bratislavy máme letenky už od 43€!

Bratislava – RÍM – Bratislava od 43€!

Bratislava – Rím – Bratislava od 43 EUR REZERVUJ LETENKY

Pokiaľ patríš medzi cestovateľov, ktorí potrebujú mať všetko naraz zabezpečené, odporúčame ti takýto výborný pobytový balík:

Rím s ubytovaním v 4* hoteli s raňajkami a transferom od 137€!

✅ júl ✅ august ✅ september ✅ október

Letenka + hotel s raňajkami + transfer za 137 EUR REZERVUJ POBYT

 

Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Prví cestujúci dnes odleteli z Bratislavy na Malorku a Korfu https://t.co/XPDvZ2ijpS #letenky3 hodiny dozadu
Letisko Heathrow chce testovať na COVID-19. Slováci tým môžu obísť karanténu https://t.co/2aCIGul0PZ3 hodiny dozadu
Nemohla letieť kvôli COVID-19, Qatar Airways jej poslali refund 20 miliónov dolárov https://t.co/vqCZhr1oWr #novinky3 hodiny dozadu
Dubaj sa dnes otvoril turistom. Emiráty vyžadujú test, appku aj poistenie https://t.co/CPr5HnU6dI #letenky4 hodiny dozadu
V tejto talianskej dedinke si môžeš užiť dovolenku zdarma https://t.co/5IV9q8qHZf #novinky15 hodín dozadu
Aktualizované: Bali sa otvorí turistom už od septembra októbra. Zavedie špeciálne podmienky pre hotely https://t.co/ESIPbVznbs #novinky16 hodín dozadu
Cestovateľský semafor pre Slovákov zozelenel, Čechov škrtli piati susedia https://t.co/A7YetA9IWY #novinky17 hodín dozadu
Oplatí sa poistenie počas pandémie? Zväčša kryje liečebné náklady, nie však karanténu https://t.co/SKixQjdqcP #novinky17 hodín dozadu
Mala to byť svadobná cesta. Ich pobyt v Južnej Amerike sa kvôli korone trocha natiahol https://t.co/1YHWbdDPwg #cestopisy2 dni dozadu
Londýnska veža možno príde o ikonických strážnikov v červenom https://t.co/2CpJqhqKra #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore