Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Rím pre pokročilých: 11 dôvodov, prečo je toto mesto večné

Rím pre pokročilých: 11 dôvodov, prečo je toto mesto večné

Rím vraj prázdnejší ešte nebol, hovoria domáci po uvoľnení koronavírusových opatrení. Nás teší, že Taliansko je už aj podľa slovenských epidemiológov opäť bezpečnou krajinou a tak ho môžeme slobodne navštíviť bez nutnosti testu či karantény. A keď chceš zažiť Rím bez turistov (čo bolo posledné roky nemožné) a v jeho krásnom letnom šate, v závere článku nájdeš extrémne výhodnú ponuku na tento rok, nenechaj si ju ujsť.

Reklama

Tento príbeh pokračuje tak, že niekedy v minulosti si navštívil Rím, úspešne si sa doňho zamiloval, ale tých pár dní stačilo iba na povinné atrakcie a odporúčania bedekra. Hodil si mincu do Fontány di Trevi a povedal si si: „Sem sa ešte musím vrátiť.“ Keďže všetky cesty vedú do Ríma, určite sa to tak aj stane, a preto ti teraz prinášame tzv. cestopis pre pokročilých na tvoj nasledujúci taliansky výlet.

Stojí hrdo, večne a vo svetle hviezd

Hovorí sa, že kým Koloseum stojí, dovtedy existuje aj svet. Snáď to nie je úplná pravda, treba však uznať, že ho poznajú na celom svete, a to nie len kvôli jeho peknému veku – 1900 rokov. Od roku 2010 sú pre turistov otvorené aj jeho podzemné časti, ale pokiaľ chceš zažiť niečo naozaj výnimočné, skús ho navštíviť v noci. Vstupenku si kúpiš za dvacku a prehliadka trvá od 20.00 do 22.30.

Zasvätený všetkým bohom

No jasné, že hovoríme o Panteóne, ktorý je zaradený medzi najvýznamnejšie budovy antickej architektúry. Podľa Michelangela táto budova vyzerá, ako keby bola postavená anjelmi a nie ľuďmi. Súhlasíš s ním? Je to v poriadku, my si to tiež myslíme. Vstup získaš za 0€ (nie je to preklep, naozaj 0, nula, zero). K jedinečnosti Panteónu patrí aj jedinečnosť námestia pred ním, najmä cez leto. Živá hudba, západ slnka, pohár vína a pohľad na anjelský chrám – čo viac potrebuješ k šťastiu?

Máme pre teba inak aj ďalšie pamiatky v Ríme, ktoré sú dostupné zadarmo – TU.

Požehnanie pred nedeľným obedom od Františka

Aj keď letné prázdniny sú aj u pápeža Františka, modlitbu Anjel Pána (Angelus Domini) nevynecháva ani v letných mesiacoch. Počuť to naživo na Námestí svätého Petra bude zážitkom aj pre neveriacich turistov.

Kvantum krásy pre tvoje oči

A keď už navštíviš Vatikán, nevynechaj ani jeho slávne múzeum. A najmä ak si v Ríme poslednú nedeľu v mesiaci, keďže v tomto prípade získaš vstup zadarmo. Nesnaž sa vidieť a zažiť všetko počas jedinej návštevy, je to totiž nemožné. Teda ak neplánuješ tu ostať celý týždeň a uspokojovať svoje telesné potreby cez výnimočný vizuálny zážitok. Začni so Sixtínskou kaplnkou, nevynechaj točité schodisko alebo Aténsku školu od Rafaela.

Zaha Hadid aj v Ríme

Kto povedal, že v Ríme sú iba staré budovy? Ak si fanúšikom súčasnej architektúry alebo ťa len bolia nohy z mačacích hláv, MAXXI múzeum z dielne Zaha Hadid je presne pre teba. Jedinečné výstavy, 3D premietania, virtuálne zobrazovanie a aj samotná budova budú pre teba oživujúcim zážitkom po dátumoch spred nášho letopočtu.

Nevynechateľné pizza a pasta!

Trattoria Pizzeria Luzzi. Zapamätaj si toto talianske slovné spojenie aspoň na ten čas, kým túto reštauráciu nenavštíviš. Potom ti aj tak zostane v pamäti do konca života. Je neďaleko od Kolosea a na voľný stôl sa čaká v rade. Ale oplatí sa. Tento rodinný podnik funguje od roku 1945, a nielenže sa naješ za dobrú cenu, ale tvoje chuťové kanáliky sa budú cítiť ako v nebi.

Oddych v tieni tisícov rokov

Forum Romanum bolo kedysi hlavným politickým centrom Rímskej ríše. Daj si pauzu na tienistých miestach tohto zázraku, ale aby si nemusel dlho čakať na takýto luxusný oddych, kúp si kombinovanú vstupenku za 14€ (Koloseum, Forum Romanum a aktuálne výstavy).

Námestie ľudí

Kedysi bolo slávne vďaka svojmu strategickému umiestneniu, teraz je už Piazza del Popolo obľúbeným námestím turistov. Egyptský obelisk v strede bol sem prinesený v roku 10 p. n. l. na príkaz cisára Augusta. Teraz je známe aj pre koncerty v lete alebo ako predohra k prechádzke v parku Villa Borghese, ak túžiš po zeleni.

Žiadny výťah!

Ale z námestia Piazza del Popolo môžeš ísť aj priamo na ľahký tréning sedacích svalov na Španielske schody. Sú to najširšie vonkajšie schody v Európe, a síce (ako všade vo večnom meste) tu stretneš hromadu turistov, ešte bojuj chvíľku s tou klaustrofóbiou.

Zbav sa medených mincí

Naozaj nechceme byť príliš mainstreamoví, ale… No, asi budeme. Choď sa pozrieť na Fontanu di Trevi. A sprav si tam fotku. Hoď aj mincu. A ešte niečo… Skús tam ísť počas západu slnka, a užívaj si, ako ťa za iných okolností gýčová kombinácia za iných okolností gýčových komponentov očarí.

Prati a Trastevere a tvoj kufor ťažší o pár párov topánok

Chceš míňať a pochváliť sa kamošom, že máš #italianfashion v šatníku? Odporúčame ti Prati so svojimi štýlovými butikmi. Nazýva sa aj ako iná tvár Ríma, a k tomuto miestu sa pridáva aj Trastevere v rámci kategórie „modernejšia časť mesta“.

Tak ako, ideme?

Večné mesto je pre teba ľahko prístupné, s odletom priamo z Bratislavy alebo Viedne máme teraz letenky za mimoriadne zaujímavé ceny.

Akciové letenky do Ríma


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.6/5 - (5 votes)
Komentáre
Hore