Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Sicília je len jedna, dôvodov ju navštíviť však poznáme minimálne desať!

Sicília je len jedna, dôvodov ju navštíviť však poznáme minimálne desať!

Je milovaná, vzbudzuje obdiv aj rešpekt, je krásna, a ani napriek dlhej a obsažnej histórii nie je unavená. Táto bohyňa sa volá Sicília, ktorá ti dá všetko, čo chceš už na začiatku Vašej idylky, a predsa, tvoju zvedavosť neuspokojí, a neustále s k nej budeš chcieť vracať.

Nenechaj si ujsť super výhodné letenky z Viedne.

Reklama
Dôvody, prečo je tak populárna, sú rôzne (dávnejšie sme ju napríklad zaradili do 10 destinácií, ktoré si užiješ aj na jeseň). Pokúsime sa nájsť 10 silných cestovateľských argumentov, čím si Sicília získava srdcia ľudí z celého sveta.

1. Farebné dedičstvo

Sicília je stáročia príťažlivá – svoje dedičstvo tu zanechali Féničania, Kartagánci, Elymiáni, Tiamnia a Gréci. 3 km dlhá vila, Villa Romana de Casale, je jedna z najväčších turistických atrakcií, a ostala tu po Rimanoch. Mesto Taormina (ktorá je považovaná za najmalebnejšie sicílske mesto) je pre ľudí zaujímavá aj gréckym divadlom Teatro Antico di Taormina, ktoré bolo postavené v 3. storočí pred n. l., ale dodnes sa používa. Ale najväčším mestom starovekého sveta bolo kedysi Syracuse, dokonca väčšie ako Atény alebo Korint. A o Údolí chrámov si už počul? Nachádza sa pri meste Agrigento, a síce sa tu do minulosti môžeš vrátiť prostredníctvom niekoľkých dórskych chrámov, Chrám Svornosti (Tempio della Concordia) je ten najvýznamnejší. Ak sa presunieš nejakých 100 km na severozápad, romantiku medzi gréckymi ruinami v meste Selinunte by bol hriech vynechať. Chodili tu ale aj Normani, ich vláda vydržala iba o trošku dlhšie ako jedno storočie, ale stihli nechať svoje stopy (krásne stopy) budúcnosti vo forme náboženských štruktúr Arab-Norman Palermo alebo Monreale.

2. Sila prírody

Narážky na dejiny v predchádzajúcom odseku ti možno nič nehovorili, ale Etnu už určite poznáš. Je najväčšia aktívna sopka Európy na východnom pobreží Sicílie. Jej výška 3329 m jej zabezpečila titul najvyššej hory v Taliansku. Ďalšími božskými tvorbami prírody sú Liparské ostrovy, ktoré sa tiež pýšia niekoľkými aktívnymi sopkami. Sú veľmi obľúbené medzi turistami, ani sa nečudujeme, takú krásu nevidíš každý deň.  Ak sa rozhodneš navštíviť Liparské ostrovy a budeš chcieť machrovať pred kamošmi, naučíme ťa mená všetkých 7 členov rodiny: Lipari, Salina, Filicudi, Alicudi, Stromboli, Panarea a Vulcano.

3. Hlavné mesto

Za to, že je Sicília, teda  Autonómny región Sicília v Taliansku, ešte neznamená, že jej hlavným mestom je Rím. Kdeže! Je ním Palermo so svojou jedinečnou architektúrou po starovekých národoch, ale už naozaj stačí histórie. Chaos v architektúre, v doprave, v malých reštauráciách, je to niečo, čo musíš zažiť aspoň raz v živote. Cappella palatina, Palermská katedrála, ale aj streetfood túry, no, nudiť sa určite nebudeš.

4. Baroková Sicília

Barokové architektonické divadlo… Čudné slovné spojenie, ale takto by sa dalo nazvať to, čo uvidíš v juhovýchodnom rohu ostrova. Noto, Ragusa a Monica sú plné prekrásnych kostolov a námestí okrovej farby. Všetko zlé je na niečo dobré, tieto stavby vznikli po ničivom zemetrasení v roku 1693.

5. Szia Mafia

Asi prvá vec, na ktorú si spomenieš v súvislosti so Sicíliou, je mafia. Ak táto asociácia sa u teba spája aj so strachom, je to zbytočné. Sicílska mafia ešte existuje, turisti však z toho vôbec nič nevnímajú a sú maximálne chránení. Coppolov film, Krstný otec podľa románu Maria Puzza nemohol byť natočený nikde inde ako na Sicílii. Teda väčšina scén. Dedinka Corleone (a toto je aj meno rodiny krstného otca vo filme) však už bola unavená z toho, že je neustále spájaná s mafiou (v skutočnosti odtiaľ naozaj pochádza niekoľko zločincov). Preto sa Coppola rozhodol natáčať v dedinkách Forza d’Agrò a Savoca (blízko Taormina), tu napríklad aj na terase baru Vitelli. Asi bude celkom veľkým zážitkom si sem sadnúť na pohár dobrého talianskeho vína. Teraz sa vráťme k dedinke Corleone. Síce pre nás organizovaný zločin na Sicílii znamená určitý kult až s pozitívnym a romantickým podtextom, miestni sú si vedomí jeho temnej stránky. Protimafiánske múzeum v Corleone sa snaží o objasnenie hĺbky tohto problému.

6. Lážo-plážo

Sicília je horúca od jari až do jesene, až tak, že miestni by boli najradšej za celoletnú siestu. V horách sa samozrejme dá lepšie dýchať, takisto je to aj pri mori. Jedna z najobľúbenejších pláží je v Mondello. Táto rybárska dedinka je populárna aj pre svoju fotogenickosť a výborné reštaurácie. Vlny mora (Stredozemné, Tyrhénske a Iónske) si môžeš užívať aj v Cefalu, o ktorom si už určite počul, ak si filmovým fanatikom, tu bol totiž natočený film Kino Raj. Do Taormina turisti chodia aj kvôli lanovke, ktorou sa vedia dostať do krásnej zátoky a prírodnej rezervácie Mazzoró. Niektorí skúsení lehátkovníci tvrdia, že najlepšou sicílskou plážou a tiež jednou z najlepších na svete je tá v San Vito lo Capo s kilometrami bieleho piesku, priezračnou vodou a skalnými výtvormi.

7. Nebo v ústach

Miluješ zmrzlinu? Na Sicílii je úplne v poriadku, ak si ju dáš na raňajky. Alebo aj ďalšiu studenú sladkosť, ktorá sa volá granita a jej hlavné ingrediencie sú čerstvé ovocie a mandle. Alebo niektorú známu sicílsku sladkosť inšpirovanú chuťami rôznych orechov a ovocia. Zo Sicílie nemôžeš odísť bez toho, aby si neochutnal cassata siciliana, koláč s rumom, ricottom a kandizovaným ovocím. Alebo cannoli, mňam. Cannoli

8. Zabudnuté problémy

Všeobecne platí to, že keď sa opýtaš Taliana, koľko je hodín, musíš rátať s minimálne 5-minútovým rozhovorom. Ale Sicílčania nie sú Taliani! Trápenia v minulosti poznačili ich povahu, po výlete v ostatných častiach krajiny sa môže zdať, že sú odmeraní. Je to iba opatrnosť. A napriek tomu (alebo kvôli tomu?) v Sicílii môžeš zažiť chvíle „život je krásny“ a zabudneš na chvíľku na všetky svoje problémy. Tango pod holým nebom, divadlo v Taormina, bazénová party, slastné stretnutia s nebeskými chuťami v reštauráciách, romantika pod citrónovníkmi…

9. Deti sú vítané

Prečo si aj tí najmenší obľúbia Sicíliu? No predsa kvôli zmrzline! Samozrejme, konzumácia sladkostí nebude jediná aktivita, ktorá tvoje ratolesti poteší. Ako si si už mohol prečítať, na výber je niekoľko pláží, ideálne pre pohodové rodinné výlety. Sicílska príroda má čo ukázať aj deťom, predstav si tie nadšené pohľady, keď im prezradíš, že uvidia naozajstnú sopku. Je potrebné však brať do úvahy náročnosť výletov a vhodne sa na nich pripraviť. Prírodná rezervácia Orientata dello Zingaro napríklad ponúka pohľad na viac ako 600 druhov rastlín, ale chôdza môže byť únavná v niektorých jej častiach. Spomínali sme odmeranosť miestnych obyvateľov. Jednu vec sme však ešte neprezradili: k ich srdciam sa dá dostať a lady sa dokážu roztopiť. Stačí len, aby videli, že sú s tebou aj tvoje bambini.

10. Kvalita za málo peňazí

Najviac leteniek máme do Catanie, s odletom z Viedne či Budapešti, a už od neuveriteľných 58 eur.

Letenky do Catanie REZERVUJ LETENKY

Do Palerma sa dostaneš z Budapešti, letenky máme od 76 eur.

Letenky do Palerma REZERVUJ LETENKY

Pokiaľ však patríš do skupiny cestovateľov, ktorí potrebujú mať väčší pocit istoty, pozri si náš výborný pobytový balík na 4 alebo 7 nocí s letenkou do Palerma s odletom z Budapešti, ubytovaním a prenájmom auta od 289 eur. Balíky máme v šuflíku aj s odletom z Viedne. Noto, kvetinový festival

Čítaš naše články? Zaslúžiš si odmeny:

1. Zľavový kód 10€ na letenky

  • Pri objednávke zadaj zľavový kód PECKYJAN10 a Pelikán ti odpočíta 10€ z celkovej sumy - platí na objednávky vyššie ako 20€

2. Zľavy na ubytovanie

Booking.com

3. Ušla ti výborná letenka či dovolenka? 

Už sa ti to nemusí stať. Klikni nižšie na zelené tlačidlo CHCEM a medzi prvými od nás dostaneš notifikáciu na:

  • najlepšie letenky, dovolenky a iné cestovateľské #pelipecky
  • zľavové kódy na cestovanie a zaujímavé výhody

4. Výhodný spoj na letisko

Bezplatná Wi-Fi, klimatizácia a nástup priamo pri termináli letiska. Pre pohodlnú a spoľahlivú cestu na letisko Viedeň/Budapešť odporúčame využiť výhodné lístky na autobus od našich kamarátov zo SLOVAK LINES. Do Viedne sa vieš dostať z Bratislavy 25-krát denne, do Budapešti až 3-krát denne.

5. Vybavíme ti Revolut kartu zdarma

Vykašli sa na zmenárne. Stiahni si appku Revolut, zaregistruj sa pár kliknutiami a „bankuj“ šikovne po celom svete. Revolut sa ti zíde najmä ak potrebuješ stabilne dobrý menový kurz – k dispozícii máš 29 svetových mien a stredové kurzy pre prevody. Z Revolutu môžeš posielať alebo tiež prijímať platby aj z iných bankových účtov. Výbery zo všetkých bankomatov na svete máš zdarma až do výšky 200 EUR mesačne a peniaze si vieš poslať na kartu kedykoľvek a prevod prebehne do pár sekúnd.

Karta Revolut

6. Lacný prenájom auta

Ušetri na požičaní auta a urob to cez Pelikán. Cez vyhľadávač si vyber konkrétnu destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Vďaka Rentalcars a Pelikánu uvidíš vždy najvýhodnejšie ceny na trhu v ponúkanom dátume.

#stacivyrazit

Tento rok Pelikán oslavuje 15 rokov, ale darčeky dostávajú jeho zákazníci. Najväčšia cestovná kancelária na Slovensku spustila zrýchlené rezervácie leteniek bez nutnosti vypĺňať mená ostatných cestujúcich, kompletne nový produkt kombinovaných leteniek, spolupráce s leteckými spoločnosťami aké nemá nikto iný a Peli-vyhľadávacie technológie sa už za tie roky naučili samé vyrábať bestseller ponuky. Podpor slovenskú firmu a spolu precestujeme celý svet za málo peňazí. #stacivyrazit

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

EMIRATES majú parádne letenky do TOP destinácií od 359€! https://t.co/TYHfg89dik #letenky23 hodín dozadu
Výpredaj: TOP 10 leteniek z Viedne pod 30€ https://t.co/PyyBmw3SlK23 hodín dozadu
Paríž z Bratislavy od 25€! Uchmatni si letenku aj ty https://t.co/Y62n30ZMDt #letenky24 hodín dozadu
Krásna Kodaň teraz za 20€! https://t.co/hgqj59jWr5 #letenky24 hodín dozadu
Marseille v marci za 20€! Čo povieš? https://t.co/508T3AZXo3 #letenky24 hodín dozadu
Ako si užiť Mexiko za 8 dní? Pozri si reportáž Diany a Maggie: https://t.co/9EgaeTgPul #reportaz2 dni dozadu
Wizz Air otvorí 5 nových liniek z Viedne. Potešia sa milovníci letných destinácií: https://t.co/aqr0wMHjJA #novinky2 dni dozadu
USA za šialene nízke ceny: New York a Los Angeles od 279€! (+ termíny na leto) url: https://t.co/Zp36P5gzkd4 dni dozadu
LAST MINUTE DOVOLENKA v Egypte: Letenky, hotel, all inclusive na 7 nocí za 290€ https://t.co/kVMduKJYzR #ponukadna4 dni dozadu
Nová linka z Bratislavy: PETROHRAD! https://t.co/JDU5n6H5mR #novinky4 dni dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore
// peli affil searchform