Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Sicília je len jedna, dôvodov ju navštíviť však poznáme minimálne desať!

Sicília je len jedna, dôvodov ju navštíviť však poznáme minimálne desať!

Je milovaná, vzbudzuje obdiv aj rešpekt, je krásna, a ani napriek dlhej a obsažnej histórii nie je unavená. Táto bohyňa sa volá Sicília, ktorá ti dá všetko, čo chceš už na začiatku Vašej idylky, a predsa, tvoju zvedavosť neuspokojí, a neustále s k nej budeš chcieť vracať.

Reklama

Nenechaj si ujsť super výhodné letenky z Viedne.

Dôvody, prečo je tak populárna, sú rôzne (dávnejšie sme ju napríklad zaradili do 10 destinácií, ktoré si užiješ aj na jeseň). Pokúsime sa nájsť 10 silných cestovateľských argumentov, čím si Sicília získava srdcia ľudí z celého sveta.

1. Farebné dedičstvo

Sicília je stáročia príťažlivá – svoje dedičstvo tu zanechali Féničania, Kartagánci, Elymiáni, Tiamnia a Gréci. 3 km dlhá vila, Villa Romana de Casale, je jedna z najväčších turistických atrakcií, a ostala tu po Rimanoch. Mesto Taormina (ktorá je považovaná za najmalebnejšie sicílske mesto) je pre ľudí zaujímavá aj gréckym divadlom Teatro Antico di Taormina, ktoré bolo postavené v 3. storočí pred n. l., ale dodnes sa používa. Ale najväčším mestom starovekého sveta bolo kedysi Syracuse, dokonca väčšie ako Atény alebo Korint. A o Údolí chrámov si už počul? Nachádza sa pri meste Agrigento, a síce sa tu do minulosti môžeš vrátiť prostredníctvom niekoľkých dórskych chrámov, Chrám Svornosti (Tempio della Concordia) je ten najvýznamnejší. Ak sa presunieš nejakých 100 km na severozápad, romantiku medzi gréckymi ruinami v meste Selinunte by bol hriech vynechať.

Chodili tu ale aj Normani, ich vláda vydržala iba o trošku dlhšie ako jedno storočie, ale stihli nechať svoje stopy (krásne stopy) budúcnosti vo forme náboženských štruktúr Arab-Norman Palermo alebo Monreale.

2. Sila prírody

Narážky na dejiny v predchádzajúcom odseku ti možno nič nehovorili, ale Etnu už určite poznáš. Je najväčšia aktívna sopka Európy na východnom pobreží Sicílie. Jej výška 3329 m jej zabezpečila titul najvyššej hory v Taliansku. Ďalšími božskými tvorbami prírody sú Liparské ostrovy, ktoré sa tiež pýšia niekoľkými aktívnymi sopkami. Sú veľmi obľúbené medzi turistami, ani sa nečudujeme, takú krásu nevidíš každý deň.  Ak sa rozhodneš navštíviť Liparské ostrovy a budeš chcieť machrovať pred kamošmi, naučíme ťa mená všetkých 7 členov rodiny: Lipari, Salina, Filicudi, Alicudi, Stromboli, Panarea a Vulcano.

3. Hlavné mesto

Za to, že je Sicília, teda  Autonómny región Sicília v Taliansku, ešte neznamená, že jej hlavným mestom je Rím. Kdeže! Je ním Palermo so svojou jedinečnou architektúrou po starovekých národoch, ale už naozaj stačí histórie. Chaos v architektúre, v doprave, v malých reštauráciách, je to niečo, čo musíš zažiť aspoň raz v živote. Cappella palatina, Palermská katedrála, ale aj streetfood túry, no, nudiť sa určite nebudeš.

4. Baroková Sicília

Barokové architektonické divadlo… Čudné slovné spojenie, ale takto by sa dalo nazvať to, čo uvidíš v juhovýchodnom rohu ostrova. Noto, Ragusa a Monica sú plné prekrásnych kostolov a námestí okrovej farby. Všetko zlé je na niečo dobré, tieto stavby vznikli po ničivom zemetrasení v roku 1693.

5. Szia Mafia

Asi prvá vec, na ktorú si spomenieš v súvislosti so Sicíliou, je mafia. Ak táto asociácia sa u teba spája aj so strachom, je to zbytočné. Sicílska mafia ešte existuje, turisti však z toho vôbec nič nevnímajú a sú maximálne chránení.

Coppolov film, Krstný otec podľa románu Maria Puzza nemohol byť natočený nikde inde ako na Sicílii. Teda väčšina scén. Dedinka Corleone (a toto je aj meno rodiny krstného otca vo filme) však už bola unavená z toho, že je neustále spájaná s mafiou (v skutočnosti odtiaľ naozaj pochádza niekoľko zločincov). Preto sa Coppola rozhodol natáčať v dedinkách Forza d’Agrò a Savoca (blízko Taormina), tu napríklad aj na terase baru Vitelli. Asi bude celkom veľkým zážitkom si sem sadnúť na pohár dobrého talianskeho vína.

Teraz sa vráťme k dedinke Corleone. Síce pre nás organizovaný zločin na Sicílii znamená určitý kult až s pozitívnym a romantickým podtextom, miestni sú si vedomí jeho temnej stránky. Protimafiánske múzeum v Corleone sa snaží o objasnenie hĺbky tohto problému.

6. Lážo-plážo

Sicília je horúca od jari až do jesene, až tak, že miestni by boli najradšej za celoletnú siestu. V horách sa samozrejme dá lepšie dýchať, takisto je to aj pri mori. Jedna z najobľúbenejších pláží je v Mondello. Táto rybárska dedinka je populárna aj pre svoju fotogenickosť a výborné reštaurácie. Vlny mora (Stredozemné, Tyrhénske a Iónske) si môžeš užívať aj v Cefalu, o ktorom si už určite počul, ak si filmovým fanatikom, tu bol totiž natočený film Kino Raj. Do Taormina turisti chodia aj kvôli lanovke, ktorou sa vedia dostať do krásnej zátoky a prírodnej rezervácie Mazzoró. Niektorí skúsení lehátkovníci tvrdia, že najlepšou sicílskou plážou a tiež jednou z najlepších na svete je tá v San Vito lo Capo s kilometrami bieleho piesku, priezračnou vodou a skalnými výtvormi.

7. Nebo v ústach

Miluješ zmrzlinu? Na Sicílii je úplne v poriadku, ak si ju dáš na raňajky. Alebo aj ďalšiu studenú sladkosť, ktorá sa volá granita a jej hlavné ingrediencie sú čerstvé ovocie a mandle. Alebo niektorú známu sicílsku sladkosť inšpirovanú chuťami rôznych orechov a ovocia. Zo Sicílie nemôžeš odísť bez toho, aby si neochutnal cassata siciliana, koláč s rumom, ricottom a kandizovaným ovocím. Alebo cannoli, mňam.

Cannoli

8. Zabudnuté problémy

Všeobecne platí to, že keď sa opýtaš Taliana, koľko je hodín, musíš rátať s minimálne 5-minútovým rozhovorom. Ale Sicílčania nie sú Taliani! Trápenia v minulosti poznačili ich povahu, po výlete v ostatných častiach krajiny sa môže zdať, že sú odmeraní. Je to iba opatrnosť. A napriek tomu (alebo kvôli tomu?) v Sicílii môžeš zažiť chvíle „život je krásny“ a zabudneš na chvíľku na všetky svoje problémy. Tango pod holým nebom, divadlo v Taormina, bazénová party, slastné stretnutia s nebeskými chuťami v reštauráciách, romantika pod citrónovníkmi…

9. Deti sú vítané

Prečo si aj tí najmenší obľúbia Sicíliu? No predsa kvôli zmrzline! Samozrejme, konzumácia sladkostí nebude jediná aktivita, ktorá tvoje ratolesti poteší. Ako si si už mohol prečítať, na výber je niekoľko pláží, ideálne pre pohodové rodinné výlety. Sicílska príroda má čo ukázať aj deťom, predstav si tie nadšené pohľady, keď im prezradíš, že uvidia naozajstnú sopku. Je potrebné však brať do úvahy náročnosť výletov a vhodne sa na nich pripraviť. Prírodná rezervácia Orientata dello Zingaro napríklad ponúka pohľad na viac ako 600 druhov rastlín, ale chôdza môže byť únavná v niektorých jej častiach.

Spomínali sme odmeranosť miestnych obyvateľov. Jednu vec sme však ešte neprezradili: k ich srdciam sa dá dostať a lady sa dokážu roztopiť. Stačí len, aby videli, že sú s tebou aj tvoje bambini.

10. Kvalita za málo peňazí

Najviac leteniek máme do Catanie, s odletom z Viedne či Budapešti, a už od neuveriteľných 58 eur.

Akciové letenky na Sicíliu

Noto, kvetinový festival


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (6 votes)
Komentáre
Hore