Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Tieto pamiatky môžete v Ríme navštíviť zadarmo

Tieto pamiatky môžete v Ríme navštíviť zadarmo

„Večné mesto“ ako sa Rím nazýva, ponúka niečo pre každého. Históriu, nákupy, dobré jedlo, romantiku a hlavne pamiatky. Prinášame vám zoznam tých pamiatok, ktoré môžete vidieť a navštíviť zadarmo – no pri mnohých z nich ani nebudete čakať v dlhých radách!

1. Panteón

Panteón (Pantheon) je jednou z najznámejších a najnavštevovanejších stavieb v Ríme. Nájdete ho na Piazza della Rotonda. V rokoch 27 až 25 pred naším letopočtom ho dal na počesť bohov postaviť konzul Marcus Vipsanius Agrippa. Vnútri nájdete náhrobky slávnych osobností Talianska, medzi najnavštevovanejšie patrí hrob renesančného umelca Raffaela.

Nenechajte si ujsť:

Panteon-min

Otváracie hodiny:

Pondelok – Sobota: 8:30 – 19:30

Nedeľa: 9:00 – 18:00

Vstupné: zadarmo

Webová stránka: http://www.pantheonroma.com/it/home.html

2. Bazilika sv. Petra

Chrám s balkónom, z ktorého sa pápež prihovára veriacim, pozná asi každý. Pôvodne tu stál Kostol sv. Petra, ktorý bol v 16. storočí prestavaný na súčasný chrám. Oba stoja na mieste, kde bol podľa legendy ukrižovaný svätý Peter. Na stavbe jednej z najväčších a najkrajších bazilík sveta sa podieľal aj svetoznámy architekt Michelangelo. V jednej z kaplniek je umiestnená Michelangelova Pieta a Berniniho baldachýn. Vstup do baziliky je bez poplatku.

Bazilika je situovaná na námestí Sv. Petra, kde nájdete aj Sixtínsku kaplnku a Vatikánske múzeum. Sixtínska kaplnka nesie názov podľa pápeža Sixta IV a je preslávená tým, že sa tu volí nový pápež. Na jej tvorbe sa podieľali slávni umelci ako Botticelli, Perugino, Rosselli a Ghirlandaio. Fresky, ktorými je kaplnka známa, vytvoril Michelangelo.

Bazilika sv Petra-min

Otváracie hodiny:

Bazilika:

Apríl –September: 7:00 – 19:00

Október – Marec: 7:00 – 18:00

Kupola:

Apríl –September: 8:00 – 18:00

Október – Marec: 8:00 – 16:45

Klenotnica:

Apríl –September: 9:00 – 15:00

Október – Marec: 9:00 – 17:15

Jaskyne:

Apríl –September: 7:00 – 18:00

Október – Marec: 7:00 – 17:00

Vstupné:

Bazilika: zadarmo

Kupola: 7€

Webová stránka: http://www.saintpetersbasilica.org/

3. Fontána di Trevi

Fontána di Trevi patrí k najkrajším a najznámejším fontánam sveta. Jej najstaršia časť pochádza z 19. storočia pred naším letopočtom, kedy bola súčasťou akvaduktu. Nájdete ju na námestí Trevi, kde je každý večer množstvo turistov, zamilovaných dvojíc aj obchodníkov. Vo fontáne sa nachádzajú sochy predstavujúce 4 ročné obdobia, hojnosť a zdravie. K sláve fontány prispieva aj to, že sa objavila v slávnom Felliniho filme. Podľa starej povery platí, že kto do fontány hodí mincu, do Ríma sa ešte vráti. Kto hodí dve mince, nájde v Ríme svoju lásku a kto hodí ešte jednu navyše, bude tu mať aj šťastnú svadbu. Každý večer sa tak vyzbiera približne 2000€, ktoré sú použité na charitu.

Fontana di Trevi-min

Otváracie hodiny:

24 hodín denne

Vstupné: zadarmo

Webová stránka: http://www.trevifountain.net/

4. La Bocca della Verita (Ústa pravdy)

Ústa pravdy nájdete blízko kostola Santa Maria in Cosmedin,  ktorý je na námestí Piazza della Bocca della Veritá. 175 centimetrová tvár z mramoru, slúžila v minulosti podľa povesti ako „detektor lži“. Keď do úst masky vložil človek ruku a zaklamal, maska mu ju odhryzla. Pri návšteve Ríma si tak zadarmo môžete vyskúšať, či je táto povesť pravdivá.

La Bocca della Verita-min

Otváracie hodiny:

24 hodín denne

Vstupné: zadarmo

Webová stránka: http://www.dpsusa.com/bocca_verita_history.shtml

5. Konštantínov oblúk

Konštantínov oblúk (Konštantínov víťazný oblúk) sa nachádza neďaleko Kolosea. Táto stavba symbolizuje víťazstvo cisára Konštantína nad Maxentiom v bitke pri Mulvijskom moste, ktorá sa odohrala v roku 312. Oblúk postavený z bieleho mramoru je najväčším oblúkom v Ríme.

Konštantínov oblúk-min

Otváracie hodiny:

24 hodín denne

Vstupné: zadarmo

6. Borghesove záhrady

Borghesove záhrady  sa nachádzajú pri Borghesovej galérii. Vstup do galérie je platený, ale záhrady sú dostupné zadarmo pre všetkých. Je to ideálne miesto kde si môžete po náročnom dni odpočinúť.

Borghesove zahrady-min

Otváracie hodiny:

24 hodín denne

Vstupné: zadarmo

7. Cestiova pyramída

Jedinú pyramídu v Ríme by ste rozhodne mali vidieť! V roku 12 pred naším letopočtom ju dal ako svoju hrobku postaviť Gaius Cestius Epulo. Pyramída je postavená z betónu a je vysoká 27 metrov. Pozrieť si ju môžete v akúkoľvek dennú dobu a zadarmo.

Cestiova pyramida-min

Otváracie hodiny:

24 hodín denne

Vstupné: zadarmo

8. Vatikánske múzeá

Vatikánske múzeá sú obrovským komplexom múzeí s umeleckými zbierkami. Nájdete ich vo vatikánskych palácoch blízko Baziliky sv. Petra. Okrem umeleckých zbierok a zbierok starého umenia, tu nájdete aj zbierky náboženských predmetov. Vstup do týchto múzeí stojí 15 €, ale poslednú nedeľu v mesiaci sú vždy zadarmo. Ak teda budete v tom čase v Ríme, určite ich navštívte.

Rím

Otváracie hodiny:

Nedeľa: 8:30 – 14:30

Pondelok – Sobota: 9:00 – 18:00 (platí sa vstup)

Vstupné: zadarmo

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: 2 noci v Lisabone + 5 nocí na Madeire za 479€! https://t.co/47f7BxgmFZ2 minúty dozadu
Krajina zázrakov? Takto sa žije v Monaku + letenky od 32€ https://t.co/LgaAEd5d6X24 minút dozadu
Neodoberáš náš newsletter? Aha o čo prichádzaš! https://t.co/dRtQFWQQ4Z3 hodiny dozadu
HAVAJ s batožinou z Viedne za 769€! https://t.co/2gOZvRztL44 hodiny dozadu
NICE na jeseň od 28€! https://t.co/tOlBbsBbXA4 hodiny dozadu
Obľúbené letenky na Kubu sú späť! Leť od 439€ https://t.co/RcVBsdCZQ45 hodín dozadu
Veľmi lacný Tel Aviv počas zimných mesiacov: https://t.co/UWEFXYO8zn5 hodín dozadu
Nórske fjordy za pár eur: https://t.co/WVMRi6iZJU5 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore