Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Tieto pamiatky môžete v Ríme navštíviť zadarmo

Tieto pamiatky môžete v Ríme navštíviť zadarmo

„Večné mesto“ ako sa Rím nazýva, ponúka niečo pre každého. Históriu, nákupy, dobré jedlo, romantiku a hlavne pamiatky. Prinášame vám zoznam tých pamiatok, ktoré môžete vidieť a navštíviť zadarmo – no pri mnohých z nich ani nebudete čakať v dlhých radách!

Reklama

1. Panteón

Panteón (Pantheon) je jednou z najznámejších a najnavštevovanejších stavieb v Ríme. Nájdete ho na Piazza della Rotonda. V rokoch 27 až 25 pred naším letopočtom ho dal na počesť bohov postaviť konzul Marcus Vipsanius Agrippa. Vnútri nájdete náhrobky slávnych osobností Talianska, medzi najnavštevovanejšie patrí hrob renesančného umelca Raffaela.

Nenechajte si ujsť:

Panteon-min

Otváracie hodiny:

 • Pondelok – Sobota: 8:30 – 19:30
 • Nedeľa: 9:00 – 18:00
 • Vstupné: zadarmo

Webová stránka: http://www.pantheonroma.com/it/home.html

2. Bazilika sv. Petra

Chrám s balkónom, z ktorého sa pápež prihovára veriacim, pozná asi každý. Pôvodne tu stál Kostol sv. Petra, ktorý bol v 16. storočí prestavaný na súčasný chrám. Oba stoja na mieste, kde bol podľa legendy ukrižovaný svätý Peter. Na stavbe jednej z najväčších a najkrajších bazilík sveta sa podieľal aj svetoznámy architekt Michelangelo. V jednej z kaplniek je umiestnená Michelangelova Pieta a Berniniho baldachýn. Vstup do baziliky je bez poplatku.

Bazilika je situovaná na námestí Sv. Petra, kde nájdete aj Sixtínsku kaplnku a Vatikánske múzeum. Sixtínska kaplnka nesie názov podľa pápeža Sixta IV a je preslávená tým, že sa tu volí nový pápež. Na jej tvorbe sa podieľali slávni umelci ako Botticelli, Perugino, Rosselli a Ghirlandaio. Fresky, ktorými je kaplnka známa, vytvoril Michelangelo.

Bazilika sv Petra-min

Otváracie hodiny:

Bazilika:

 • Apríl –September: 7:00 – 19:00
 • Október – Marec: 7:00 – 18:00

Kupola:

 • Apríl –September: 8:00 – 18:00
 • Október – Marec: 8:00 – 16:45

Klenotnica:

 • Apríl –September: 9:00 – 15:00
 • Október – Marec: 9:00 – 17:15

Jaskyne:

 • Apríl –September: 7:00 – 18:00
 • Október – Marec: 7:00 – 17:00

Vstupné:

 • Bazilika: zadarmo
 • Kupola: 7€

Webová stránka: http://www.saintpetersbasilica.org/


Akciové letenky

3. Fontána di Trevi

Fontána di Trevi patrí k najkrajším a najznámejším fontánam sveta. Jej najstaršia časť pochádza z 19. storočia pred naším letopočtom, kedy bola súčasťou akvaduktu. Nájdete ju na námestí Trevi, kde je každý večer množstvo turistov, zamilovaných dvojíc aj obchodníkov. Vo fontáne sa nachádzajú sochy predstavujúce 4 ročné obdobia, hojnosť a zdravie. K sláve fontány prispieva aj to, že sa objavila v slávnom Felliniho filme. Podľa starej povery platí, že kto do fontány hodí mincu, do Ríma sa ešte vráti. Kto hodí dve mince, nájde v Ríme svoju lásku a kto hodí ešte jednu navyše, bude tu mať aj šťastnú svadbu. Každý večer sa tak vyzbiera približne 2000€, ktoré sú použité na charitu.

Fontana di Trevi-min

Otváracie hodiny:

 • 24 hodín denne
 • Vstupné: zadarmo

Webová stránka: http://www.trevifountain.net/

4. La Bocca della Verita (Ústa pravdy)

Ústa pravdy nájdete blízko kostola Santa Maria in Cosmedin,  ktorý je na námestí Piazza della Bocca della Veritá. 175 centimetrová tvár z mramoru, slúžila v minulosti podľa povesti ako „detektor lži“. Keď do úst masky vložil človek ruku a zaklamal, maska mu ju odhryzla. Pri návšteve Ríma si tak zadarmo môžete vyskúšať, či je táto povesť pravdivá.

La Bocca della Verita-min

Otváracie hodiny:

 • 24 hodín denne
 • Vstupné: zadarmo

Webová stránka: http://www.dpsusa.com/bocca_verita_history.shtml

5. Konštantínov oblúk

Konštantínov oblúk (Konštantínov víťazný oblúk) sa nachádza neďaleko Kolosea. Táto stavba symbolizuje víťazstvo cisára Konštantína nad Maxentiom v bitke pri Mulvijskom moste, ktorá sa odohrala v roku 312. Oblúk postavený z bieleho mramoru je najväčším oblúkom v Ríme.

Konštantínov oblúk-min

Otváracie hodiny:

 • 24 hodín denne
 • Vstupné: zadarmo

6. Borghesove záhrady

Borghesove záhrady  sa nachádzajú pri Borghesovej galérii. Vstup do galérie je platený, ale záhrady sú dostupné zadarmo pre všetkých. Je to ideálne miesto kde si môžete po náročnom dni odpočinúť.

Borghesove zahrady-min

Otváracie hodiny:

 • 24 hodín denne
 • Vstupné: zadarmo

7. Cestiova pyramída

Jedinú pyramídu v Ríme by ste rozhodne mali vidieť! V roku 12 pred naším letopočtom ju dal ako svoju hrobku postaviť Gaius Cestius Epulo. Pyramída je postavená z betónu a je vysoká 27 metrov. Pozrieť si ju môžete v akúkoľvek dennú dobu a zadarmo.

Cestiova pyramida-min

Otváracie hodiny:

 • 24 hodín denne
 • Vstupné: zadarmo

8. Vatikánske múzeá

Vatikánske múzeá sú obrovským komplexom múzeí s umeleckými zbierkami. Nájdete ich vo vatikánskych palácoch blízko Baziliky sv. Petra. Okrem umeleckých zbierok a zbierok starého umenia, tu nájdete aj zbierky náboženských predmetov. Vstup do týchto múzeí stojí 15 €, ale poslednú nedeľu v mesiaci sú vždy zadarmo. Ak teda budete v tom čase v Ríme, určite ich navštívte.

Rím

Otváracie hodiny:

 • Nedeľa: 8:30 – 14:30
 • Pondelok – Sobota: 9:00 – 18:00 (platí sa vstup)
 • Vstupné: zadarmo

Mohli by vás zaujímať ďalšie články o Ríme:

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Tenerife v júni s letenkami a 4*hotelom za 486€ https://t.co/4NvUyaU3m0 #dovolenky3 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: podmienkou k vstupu je test a ubytovanie v hoteli Level 1 na prvé dva týždne https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky4 hodiny dozadu
Najlacnejší PCR test: v Bratislave sa objednáš už od 37€ https://t.co/k5Fap3WeMP #novinky7 hodiny dozadu
Bari, Catania, Alicante. V lete 2021 objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 23€) https://t.co/Ct4I6M3LSR #cestopisy7 hodiny dozadu
Taliansko uvoľní opatrenia. Otvoria sa múzeá a povolené budú aj koncerty https://t.co/9gnqckniPt #letenky7 hodiny dozadu
Dnes oslavujeme Deň Zeme. Ktoré krajiny sú najzelenšie? https://t.co/9BAAy75V4W #cestopisy8 hodiny dozadu
Cestovať sa dá bezpečne aj počas pandémie: Adriana sa vybrala za vodnými športmi do Portugalska a Egypta https://t.co/jb470zuJ7V #cestopisy8 hodiny dozadu
Letenky do úchvatného Neapolu od 23€ aj na leto https://t.co/GF5k4h3zoP #letenky8 hodiny dozadu
Letné Porto za výbornú cenu od 42€ (priame lety z Viedne)! https://t.co/1mb7GGawfg #letenky8 hodiny dozadu
Lisabon v júni z Viedne spiatočne za 26€? WOW! Rezervuj teraz https://t.co/KRbuGr1D1H #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore