Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

5 tipov, ako sa v Ríme vyhnúť davom a objaviť to „pravé“

5 tipov, ako sa v Ríme vyhnúť davom a objaviť to „pravé“

Ohromujúca zmes dýchajúcich ruín, úžasného umenia a hmýriaceho života v uličkách. Talianske horkokrvné hlavné mesto je bezpochyby jedným z najromantickejších a najinšpiratívnejších miest vôbec. Výnimočná panoráma mesta Rím je výsledkom tritisíc rokov trvajúceho urbanistického rozvoja. Staroveké ikony ako Koloseum, Rímske fórum či Panteón pripomínajú zlaté roky mesta. Vtedy bolo nazývané i caput mundi (hlavné mesto sveta). Mnohé stojace monumentálne baziliky zas svedčia o jeho historickej úlohe ako sídla katolíckej cirkvi.

Reklama

Len málo miest na svete môže konkurovať ohromnému umeleckému dedičstvu Ríma. Staroveké sochy zdobia jeho slávne múzeá; byzantské mozaiky a renesančné fresky okrášľujú kostoly, plné umenia; barokové fasády lemujú stredoveké námestia. Na Michelangelove sochy, Caravaggiove plátna, Raphaelove fresky a či fontány od Berniniho narazíte v centre bez toho, aby ste ich vyhľadávali. Okrem iného tu s veľkou pravdepodobnosťou narazíte i na davy turistov. Prinášame vám 5 tipov, ako sa v Ríme vyhnúť davom a objaviť skutočný Rím.

Preneste sa v čase uličkami Ostia Antica

Ak chcete pocítiť, aký bol Rím pred dvomi tisícročiami, mali by ste opustiť srdce mesta a odviezť sa vlakom do starovekého prístavu Ostia. Pri prechádzke úzkymi uličkami môžete takmer cítiť ten chaotický mestský život kedysi. Rozkvital medzi týmito zachovanými zrúcaninami – freskami v obývacích izbách vysokých bytových domoch, hlukom divadelného davu, či stánkami a skladmi s jedlom.

V rímskom fóre sa davy turistov predierajú rozpadnutými múrmi a stĺpmi, permanentne nazerajúc do svojich sprievodcov a fotografií. V Ostia Antica podnecuje samota a rozsah pozostalých budov vašu fantáziu. Ak prižmúrite jedno oko, budete mať pocit, že ste sa preniesli v čase spred dvetisíc rokov.

Objavte Mussoliniho predmestie

Rímske predmestie známe ako EUR bolo súčasťou vízie Benita Mussoliniho o dokonalom Ríme, fašistickom prebudovaní starobylého mesta. Projekt bol dokončený až po jeho smrti, na konci druhej svetovej vojny – mimoriadna panoráma čistých, modernistických línií a rozsiahlych budov, odetých v žiarivom mramore.

Najznámejšie je „Colosseo Quadrato“, postavené ako koloseum, formované do obrovského bieleho námestia. Bonusom tejto oblasti je jedno z najlepších a zároveň najmenej preplnených múzeí v Ríme, Múzeum rímskej civilizácie, známe svojimi modelmi starého Ríma.

Objednajte si Fernet-Branca v časti Pigneto

Za najlepším stravovaním a pitím v Ríme by ste sa mali vybrať z Porta Maggiore a Via Prenestina do Via del Pigneto. Ďaleko od studenej grandióznosti EUR je Pigneto starou štvrťou pracovnej triedy, plnou lacných apartmánov a ulíc, pokrytých grafitmi. V roku 1961 tu natočil veľký básnik a režisér Pier Paolo Pasolini svoju klasiku Accattone – intímny portrét rímskeho podsvetia vo všetkej svojej biede a sláve. V súčasnosti je táto oblasť s rozmanitosťou trendových barov a reštaurácií modernizovaná, niekde v nej však pretrváva tá atmosféra života a nebezpečenstva.

Za prírodou tam, kde nymfa zviedla kráľa

Návštevníci Ríma v osemnástom a devätnástom storočí ostali ohúrení ľudovými scénami, ktoré našli v starom cisárskom hlavnom meste – stáda pasúce sa vo fóre či vinohrady na kopci Palatin. Väčšina zeleného priestoru okolo Ríma bola po druhej svetovej vojne zastavaná, i keď niektoré oblasti prežili. V Parco della Caffarella, v blízkosti Via Appia Antica môžete stále zbadať pastierov, pasúcich svoje ovce okolo zrúcanín starobylých hrobiek.

Pohľad na ne pretrváva stovky rokov. Za prieskum stojí úplne celý park. S trochou šťastia narazíte i na starobylú svätyňu nymfy Egerie, lokálnej bohyne, ktorá bola v starých rímskych mýtoch milenkou jedného z prvých rímskych kráľov, ktorého učila tajomstvám bohov. Dnes je opustená a zarastená svätyňa romantickou polodivokou prechádzkou, vzdialenou od hluku mesta.

Urobte si výlet do chrámu Bacchus, dúpäťa Bentvueghels

Bentvueghels bol bratstvom holandských umelcov, ktorí v 17. storočí žili v Ríme a stali sa notoricky známymi svojimi divokými rituálmi, odohrávajúcimi sa v Chráme Bacchus, ktorý leží mimo mestských hradieb. Budova, o ktorej vtedy verili, že je chrámom boha vína a zábavy, bola v skutočnosti raná kresťanská bazilika, venovaná dcére prvého kresťanského cisára Konštantína Veľkého.

Chod Bentvueghelu bol neskôr pápežskou vyhláškou zakázaný. Preživšia bazilika Santa Costanza je pomníkom zabudnutej slávy neskorého cisárskeho Ríma. Starobylý ambit je dnes chladným a tmavým miestom. Ideálnym na obdivovanie mozaiky, klenúcej sa na strope, krásnej zachovanej spleti plodov a vínnej révy, ktoré zachytili predstavivosť týchto umelcov spred storočí.

Akciové letenky do Ríma


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (4 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore