Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Bali – božský ostrov, na ktorom si každý príde na svoje

Bali – božský ostrov, na ktorom si každý príde na svoje

Spomedzi viac než sedemnáťtisíc ostrovov Indonézie žiari Bali pre turistov tými najatraktívnejšími farbami. Jedným z najhlavnejších dôvodov je určite nekonečný zoznam jeho dychberúcich pláží. Krása tohto ostrova však preniká i hlbšie. Tradičné ceremónie, každoročné oslavy, festivaly, hudba, tanec a architektúra. Kultúrny život na Bali je neuveriteľne bohatý a inšpiratívny. K národnej kultúre neodmysliteľne patrí i spiritualita, svätyne a chrámy. Tí cestovatelia, ktorí radi krajiny ochutnávajú, budú takisto nadšení. Všetky tie raw, organické vegan variácie si môžete vychutnať v „práve odtrhnutej“ forme. Za plnohodnotným zážitkom sa vyberte ideálne mimo obdobia dažďov (od januára po apríl a od októbra do novembra). Vyberte sa na Bali, kde si príde každý na svoje.

Reklama

Takmer vo všetkom sa tu ukrýva spirituálny rozmer

V bohatej a rozmanitej kultúre Bali sa snúbi všetko, si možno vychutnať. Od najfarebnejších lupeňov kvetov, ktoré vidno takmer všade, po sprievody miestnych, veselo vykračujúcich smerom dole hlavnými cestami k jednému z nespočetných ceremónií miestnych chrámov, s tradičnou hudbou a tanečnými kreáciami, prekypujúcimi celý ostrov. Takmer vo všetkom by ste tu našli nejaký spirituálny rozmer. Uprostred dominujú Bali dramatické sopky centrálnych hôr a údolné chrámy ako Pura Luhur Batukau (jeden z odhadovaných desiatich tisíc chrámov ostrova). Duchovné centrum ostrova predstavuje jeho najvyšší vrchol Gunung Agung.

Rešpektujte miestne zvyky

V dolnej časti sviežeho zeleného údolia leží jedna z najstarších a najväčších starobylých pamiatok na Bali. Gunung Kawi sa skladá z desiatich candi (svätýň) – pomníkov, vytesaných do priečelia skál, podobných skutočným sochám. Miestni veria, že každá z týchto candi je pamätníkom jedného člena kráľovskej rodiny z 11. storočia, avšak iba málo sa dá tvrdiť s istotou. Svätýň a náboženských miest by ste tu narátali mnoho. Náboženská atmosféra tu vládne po celý rok a vy, ako návštevníci ostrova, by ste to mali plne rešpektovať. Platí tu samozrejme základné pravidlo slušného a skromného oblečenia, zakrývajúceho ramená a kolená. Určitý dress code dokonca vyžadujú i niektoré bary a reštaurácie na vyššej úrovni.

Na svoje si prídu i samotári, túžiaci po výsostnom pokoji

O Bali sa nedá hovoriť ako o práve nedotknutom a nepoznanom raji. Zatiaľ čo v okolí Ubudu a južného Bali sa turistom vyhnete iba ťažko, milovníci osamelého cestovania si v mnohých odľahlých zákutiach mimo turistických centier prídu tiež na svoje. Tip na takúto atmosféru sú určite centrálne hory, severnejšie i západnejšie pobrežia Bali. Na severnej časti ostrova začína deň v tradičných výletných kánooch, pozorovaním delfínov z Loviny. Po ňom nasleduje dlhé popoludné kúpanie v tzv. Terjun, vodopádoch obklopených machom, nesúcich mená ako Sekumpul, Gitgit a Sambangan. Na cestu k minulosti sa vyberte po stopách administratívneho centra ostrova Singaraja, ktoré v sebe ukrýva prvky z holandských koloniálnych čias.

Najobľúbenejšie pláže Bali

Jedny z prvých miest, za ktorými väčšina návštevníkov na Bali mieri je Kuta a Legian. Kuta je orámovaná úzkymi pruhmi, obklopenými lacnými kaviarňami, obchodmi so surferskými potrebami, neprestajne svištiacimi motorkami a nespočetným množstvom predajcov tričiek a masérov, ponúkajúcich svoje služby na každom kroku. Postupná pokrokovosť miesta sa odráža v nových nákupných strediskách a rozvíjajúcich sa hotelových reťazcoch. Kuta je však výnimočná i niečim iným. Od apríla do októbra tu môžete byť svedkom korytnačej liaharne. Zúčastňuje sa na nej organizácia na ochranu korytnačiek Bali Sea Turtle Society. Pláž Legian pôsobí akoby apeloval na o čosi staršiu generáciu cestovateľov (niektorí dokonca tvrdia, že je to miesto, kde sa ľudia sťahujú z Kuty po tom, ako sa vydajú či oženia). Je však rovnako komerčné, s dlhou radou rodinných penziónov v blízkosti pláže. Dlhé pobrežie, položené nízko na úpätí skalných útesov. Husto pokryté palmami a ohraničené pásom neďalekého bieleho piesku, ktorý je elegantne posiaty slnečníkmi. Taká je pláž Balangan, jedno z najobľúbenejších miest ostrova.

Čo robiť s rodinkou v okolí

Ak vás zaujíma, ako sa tvorí batikované oblečenie, naučiť sa to môžete z tradičných výrobných spôsobov v nezvyčajnom múzeu Kain, kde okrem iného objavíte i interaktívne obrazovky s rôznymi dizajnmi a vzormi. Ak vás zaujíma niečo z neďalekej histórie ostrova, navštíviť môžete pamätný múr, venovaný obetiam bombových útokov z roku 2002, ktorých počet sa vyšplhal až na číslo dvestodva. Tip na rodinný víkend v okolí je určite tzv. Dream Museum Zone, kolekcia asi stodvadsiatich interaktívnych stien v životnej veľkosti, ktoré sú rozdelené do štrnástich sekcií, vrátane Indonézie, Jurského parku, Egypta a ďalších. Bowling, tenisové kurty, vodný park a trampolínové centrum sú vám dostupné v Canggu Clube. Celá oblasť Canggu je posiata plážami ako Umalas, Kerobokan, Echo Beach, Berawa Beach a Pererenan. Zájdite si tu na perfektný večerný koktejl do Finns Beach Club.

Objavte výnimočnosť umenia Bali

Predpokladáme, že ak nie ste práve nadšenec, o indonézskom umení toho priveľa neviete. To môže napraviť návšteva Neka Art múzea, so súkromnou excelentnou kolekciou maľby na Bali zberateľa Suteja Neku. Tradičné indonézske mesteško Ubud tvorí v mnohých ohľadoch kultúrne strdce Bali. Práve tu sa začalo rozvíjať miestne moderné umenie, kde umelci zanechali čisto náboženské témy a začali sa zameriavať na výjavy z každodenného života. Umelec Adrien-Jean Le Mayeur de Merpres pricestoval na Bali v roku 1932. O tri roky na to si zobral krásnu mladunkú tanečnicu Ni Polok. Tá žila v spoločnom príbytku po umelcovej smrti do roku 1985, kedy ho nasledovala. V múzeu môžete obdivovať cez deväťdesiat Le Mayeurových malieb.

Ubud, centrum umeleckého života Bali

Centrum umeleckého a spirituálneho života tvorí vo veľkej miere Ubud. Srdce Bali tu bije skrze mnohé vegánske kaviarne, krištáľové obchody a čajovne na prečistenie čakier. K miestu patrí i kráľovský palác, drzí opičí obyvatelia Sacred Monkey Forest Sanctuary a bohémske nakupovanie. Vášmu výletu do Ubudu by nemal chýbať pobyt v príjemnom Como Uma Ubud a noc v príjemnnom prostredí v Locavore. Za prímorsky orientovaným gurmánskym zážitkom sa vyberte do La Cevicheria, špecializujúcich sa na prípravu ceviche s rybou, citrusmi, cibuľou a chili, podľa autentických latinsko-amerických techník. Pre filmových fajnšmejkrov odporúčame organickú vegetariánsku večeru v Paradiso Ubud, s kinom so stopäťdesiatimi sedadlami. Za suvenírmi, ale i pastvou pre oči sa vyberte na pestrofarebné trhy Ubud Traditional Art Market. Vychutnajte si tiež pohľad na ryžové terasy Munduk, jazerá a botanické záhrady Bedugul.

Aktívna dovolenka, plná potápania a surfovania

Ak túžite po aktívnej dovolenke, nasmerujte si to na západné Bali smerom k Jave a Medewi. Nevynechajte pritom národný park Taman Taman Nasional Bali Barat s jeho pokojnými plážami, ktoré sú domovom rodín divokých jeleňov a ochutnajte i regionálne chute ayam betutu, mäsového vývaru z údeného kuraťa. Ak milujete potápanie, namierte si to na ostrov Menjangan, ktorý sa tak nehmýri turistami. Na hornom okraji západnej a severnej časti Bali sa mýtické kamenné fontánky Air Panas Banjar prikláňajú k silným duchovným koreňom ostrova. Hľadáte najvýhodnejšie letenky na Bali? Stačí si len vybrať z našej ponuky na pelikan.sk.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (6 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore