Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

14 dôvodov, prečo by ste mali aspoň raz v živote navštíviť Thajsko

Pre mnohých krajina úsmevov; Thajsko je trinástou najpriateľskejšou krajinou sveta. Na prvom mieste ho predbehol napríklad Island. Budhizmus je náboženstvo, ktoré tu prevažuje; Budhu svätí až 95 percent obyvateľov. Zároveň je jeho socha – zlatá socha Budhu, deviatou najvyššou sochou sveta. Thajsko je jedinou krajinou v juhovýchodnej Ázii, ktorá nebola kolonizovaná Európanmi. Aj to je jeden z dôvodov, prečo si Thajsko dodnes zachováva svoju autenticitu a výnimočnú atmosféru. Ak ešte stále nad touto destináciou premýšľate, prinášame vám 14 dôvodov, prečo by ste mali aspoň raz v živote navštíviť Thajsko.

Reklama

Výnimočná kuchyňa

Zdravá, pestrá, exotická, no nesmierne chutná. Správna kombinácia chutí, ingrediencií a korenia robí z thajskej kuchyne výnimočný gastronomický zážitok. Koriander, čili, rôzne druhy kari, kurkuma, badyán, kokosové mlieko či oriešky. Svoje pokrmy miestni najradšej pripravujú restovaním vo woku, grilovaním či varením na pare. Nie len Slováci sú milovníkmi polievok. V Thajsku určite ochutnajte tom jam kung, ktorej základom sú krevety a limetková šťava. Typickou je pre thajskú kuchyňu ryža, sladkovodné i morské ryby a plody i tie najfarebnejšie šaláty. Thajsko je rajom ovocia. Nájdete v ňom pre nás známe druhy ako banány, kokos, ananás či papája, ale i exotickejšie kúsky – pitahaya, liči alebo durian. Pri stolovaní si dávajú miestni na etikete veľmi záležať. Vidličku držte vždy v ľavej ruke, do pravej, ktorá je považovaná za nečistú, vezmite jedine lyžicu. Thajčania tradične používajú paličky. Večera je pre nich rodinnou udalosťou, ku ktorej niekedy radi prizvú i hostí. Chody sa servírujú naraz, v miskách, z ktorých si všetci naberajú.

Miestni obyvatelia

V každej destinácii, ktorú navštívite, pravdepodobne narazíte na obyvateľov, okamžite ochotných pomôcť. Čo však robí z Thajska tak krajinu výnimočne priateľskú krajinu? Možno je to ich tradičný pozdrav Wai, pri ktorom spínajú ruky, takmer ako v modlitbe. Možno je to ten rodinný spôsob, akým Thajčania jedávajú. Celkový priateľský dojem umocňuje i národné motto Mai pen rai, čo by sme preložili ako nemusíte mať obavy, či je to v poriadku. Veru, nie je žiadnou náhodou, že mnohí turisti Thajsku pripisujú prívlastok krajina úsmevov.

Lacná doprava

Možno to poznáte. Naplánujete si dovolenku do posledného detailu, no kvôli nečakane rastúcim nákladom musíte zo zoznamu vyškrtnúť hneď niekoľko miest. To sa vám v Thajsku nestane. Doprava je tu lacná a dopravných prostriedkov na výber viac ako dosť. Nízko nákladové letecké spoločnosti ako Nok Air či AirAsia, zdá sa, majú vo svojej ponuke výpredaje vnútroštátnych i medzinárodných leteniek v rámci miest po celej krajine, neustále. Autobusy i vlaky sú takisto cenovo veľmi dostupné; či už vo vidieckym oblastiach alebo v niektorých z najväčších thajských turistických destinácií.

Počasie

Sú tri hlavné sezóny, počas ktorých Thajsko svojim návštevníkom ponúka maximálny zážitok z cestovania. V krajine sa to najviac hemží počas obdobia sucha, kedy sa teplota pohybuje pod 30°C. Počas horúcej sezóny sa turisti čoraz viac hrnú na pobrežia thajských snových pláží. Bangkok a severné Thajsko sú obľúbenou destináciou počas monzúnového obdobia, kedy sú ostrovy náchylnejšie na povodne. Výhody a nevýhody sa teda spájajú s každým týmto obdobím. V Thajsku však vďaka hojnosti slnečného svitu zaručene neskrehnete chladom.

Zdroj fotografie – Yulia Grigoryeva / Shutterstock.com

Zážitok z potápania

Predstavte si viac než 2400 kilometrov pobrežia, z ktorých hneď niekoľko je považovaných za jedny z najlepších lokalít na potápanie na svete. Monzúnové obdobie väčšinou nepostihuje oblasti ako je Pattaya, známa výskytom morských korytnačiek, na ktoré tu pod vodou takmer zaručene narazíte. Medzi ďalšie miesta, pri ktorých zaplesá srdce každého potápača, patrí Koh Tao, Surinove ostrovy, Koh Chang a Chumphon.

Budhistické chrámy

S viac než 40 000 budhistickými chrámami máte pri návšteve Thajska istotu, že vás prinajmenšom jeden z nich absolútne očarí. Každá z týchto stavieb sa viaže k určitej dynastii, s prináležiacou érou architektonického a stavebného štýlu. Slovo chrám v skutočnosti nedokáže úplne obsiahnuť význam thajského slova wat, keďže chrámový komplex sa skladá z niekoľkých ďalších náboženských budov. Medzi najvýznamnejšie waty patrí Chrám smaragdového Budhu či Wat Phra Kaeo, Wat Pho – Chrám ležiaceho Budhu, ktorý je najstarší v Bangkoku či Wat Saket, postavený na vyvýšenom mieste, a preto nazvaný Zlatá hora. Každá provincia je viazaná mať aspoň jeden z týchto majestátnych divov na svojom území a hádam tie najunikátnejšie a najprekypujúcejšie nájdete práve v hlavnom meste.

Dobrodružný aspekt

Keďže je charakter krajiny vskutku jedinečný, návštevníci tohto kráľovstva sa môžu počas pobytu vybrať na nekonečné množstvo dobrodružných výletov. Ak milujete zvieratá, z pohľadu zo slonieho chrbta budete okúzlení. Jazdu na nich môžete okúsiť kdekoľvek v krajine. Ak hľadáte niečo dobrodružnejšie, zamierte na celý deň za raftingom k divokým vodám jednej z mnohých thajských riek. Zdolať môžete i viacero turistických chodníkov, surfovať na vlnách osviežujúcich vôd či objaviť ukryté bohatstvo v jednej z džunglí. A tu zoznam aktivít zďaleka nekončí.

Trhy

Trhy v Thajsku by ste len ťažko prirovnávali k iným na svete. Každá z nich má svoj vlastný odlišný charakter; od davov ľudí, ktoré priťahujú, po položky, ktoré predávajú. Niektoré z nich sú celkom preplnené pouličným jedlom, zatiaľ čo iné prekypujú starožitnosťami a vzácnosťami z druhej ruky. Na thajských trhoch si jednoducho nenaplánujete, na čo zaujímavé narazíte. Najväčší z nich je víkendový trh Chatuchak, nachádzajúci sa na severnom predmestí Bangkoku, neďaleko autobusovej stanice. Jeho rozloha dosahuje päť futbalových ihrísk, na ktorých sa rozprestiera takmer 6 000 stánkov. Ich výber je vskutku pestrý – čerstvé ryby, ovocie, kvety, porcelán, oblečenie, či dokonca zvieratá.

Zdroj fotografie – Joel Whalton / Shutterstock.com

Najpestrejšie festivaly

Náboženstvo i lunárny kalendár. Aj to sú veci, ktoré Thajčanov inšpirujú k oslave na festivaloch. Jeden aspekt však majú všetky spoločný; je nesmierne zaujímavé stať sa aspoň na chvíľu ich súčasťou. Niektorí turisti sú natoľko fascinovaní týmito udalosťami, že si svoje prázdniny naplánujú  tak, aby videli a zúčastnili sa celého toho humbugu okolo. Skvelým príkladom je Songkran festival, počas ktorého sa konajú celonárodné vodné boje. Najčarovnejším je však zrejme Loj Krathong, sviatok svetiel. Na vodné toky akéhokoľvek charakteru sa vypúšťajú ozdobené košíčky s kvetmi a sviečkami.

Zdroj fotografie – GOLFX / Shutterstock.com

Bohatá história a kultúra

Aj napriek tomu, že mnohé thajské mestá čoraz viac podliehajú modernizácii, ktorá zahŕňa urbánny dekor; kdekoľvek v krajine zavítate, zistíte, že Thajsko je zaujímavým spletom kúskov a častí starovekej kultúry. Mestá ako Sukhothai na jednej strane nesmierne napredujú, no taktiež ostávajú domovom vzácnych starovekých pozostatkov, ktoré datujeme do roku 1238, do obdobia Siamskej dynastie. Jeho história ostáva obsiahnutá i v mnohých umeleckých formách Thajčanov, či už v tradičnom tanci alebo v bábkarských vystúpeniach.

Hlavné mesto

Bangkok je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa krajinu oplatí navštíviť, a preto si zaslúži samostatnú sekciu. Mesto obýva vyše osem miliónov ľudí, z ktorých mnohí sú imigranti. Bangkok je miesto, ktoré keď raz navštívite, nadobudnete pocit, že už nikdy nechcete odísť. Býva prvou zastávkou pre tých, ktorí sa vybrali na objavnú cestu po juhovýchodnej Ázii, no nie pre všetkých sa automaticky stane i tou najobľúbenejšou. Hlavné mesto je vskutku preplnené, čo na mnohých návštevníkov pôsobí ohromujúco, často však v negatívnom slova zmysle. Pre tých, ktorí vybočia z vychodených cestičiek sa Bangkok okamžite stáva plný prekvapení. Chrámy, červené dištrikty, bary v „oblakoch“, múzeá, umelecké galérie. Ponuka je viac ako bohatá.

Zdroj fotografie – Jan Schneckenhaus / Shutterstock.com

Divoká príroda

Thajsko je domovom mnohých živočíchov, voľne žijúcich v jeho národných parkoch, na rozľahlých plážach i v hornatom prostredí. V národnom parku Khao Yai v centrálnom Thajsku žijú tigre i diviaky a ak majú návštevníci veľký kus šťastia, narazia i na slona či dvoch. Na juhu krajiny sú zas celé pláže preplnené opicami, za ktorými sa hromadia turisti. Je to napríklad Monkey Beach na ostrove Koh Phi Phi, ktorá priťahuje všetky tie zvedavé pohľady. Nezabudnite ostať zodpovedným turistom a voľne žijúce zvieracie tvory nekŕmte.

Pláže

Geografia Thajska je nesmierne pôsobivá. Každá provincia po celej rozlohe krajiny má svoju príznačnú geografickú črtu, ktorá určite stojí za preskúmanie. Jednou z tých najpôsobivejších je nekonečné množstvo pláží, z ktorých si na relax môžete vyberať znova a znova. Mnoho z nich je zaplavených turistami, presiaknutými slnkom, avšak ešte stále nájdete i tie s osamotenými a pokojnými pieskami. Patrí medzi ne Freedom Beach v Phukete a Sunset Beach na ostrove Koh Kradan.

Skvelé podmienky na putovanie s batohom

Posledné roky prichádza do juhovýchodnej Ázie čoraz viac ľudí s batohom na chrbte a s túžbou zažiť dobrodružstvo. Medzi rokom 2010 až 2015 zaznamenalo Thajsko až 85-percentný nárast medzinárodných turistov, ktorí sem prichádzajú osamote a väčšina z nich iba v doprovode svojho batohu. Títo ekonomicky nenáročný turisti majú tendenciu cestovať v skupinách, na ktoré narazia počas objavovania a keďže je ich v Thajsku toľko, stáva sa pre nich ideálnym miestom. Cenovo dostupné ubytovanie (predovšetkým hostely) nájdete takmer vo všetkých väčších mestách, čo robí zoznamovanie medzi cestovateľmi s podobnými víziami omnoho jednoduchšie.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore