Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 dôvodov, prečo milujeme Krabi + návod, ako tam cestovať aj v roku 2022

10 dôvodov, prečo milujeme Krabi + návod, ako tam cestovať aj v roku 2022

Jedna z najkrajších provincií Thajska. Tak možno charakterizovať Krabi, miesto, ktoré vo voľnom preklade z thajčiny znamená: „V mori kameňov“. Kúzlo tejto ostrovčekmi posiatej destinácie nám počas pandémie chýbalo, no teraz si ho môžeme opäť dopriať. Krabi je skrátka fenomenálne miesto, ktoré si stále zachováva svoj šarm a my ho za to milujeme. Pretože okrem bielych pláží lemovaných parádnou scenériou a jedinečnými skalnými útvarmi ponúka ešte omnoho viac. Pozrite sa spoločne s nami na to, prečo je Krabi tak obľúbené. Pod článkom tiež pripájame podrobný návod, ako možno cestovať na Krabi tento rok.

Reklama

1. Railay – najvyhľadávanejšia oblasť Krabi

Jednoznačne najvyhľadávanejšia oblasť Krabi. Polostrov ležiaci južne od Ao Nang pláže je prístupný len loďou. Nájdete tu biele piesočnaté pláže, vápencové útesy, krásne výhliadky, jaskyne, lagúny skryté vo vnútri skál a nie sú tu žiadne cesty ani autá. Toto miesto je skrátka tropický raj.

2. Viac ako 200 nádherných ostrovov

Niektoré sú menšie než vaša obývačka, na iné sa budete s úžasom a pokorou pozerať a niektoré neuvidíte vôbec, pretože je na nich zakázané chodiť. Ak pôjdete na Krabi, odporúčame využiť služby niektorého z miestnych sprievodcov, požičať si loď a prejsť ich čo najviac. Najlepší čas na návštevu je medzi novembrom a aprílom, kedy sú aj vody v tejto oblasti všeobecne najpokojnejšie. Veľmi populárna atrakcia je Four Islands Tour, kedy vás sprievodca vezme loďou na štyri ostrovy, ktorých názov mnohé napovie: Turtle Island, Chicken Island, Tub Island a Mor Island.

Na samostatný článok o ostrovoch v Thajsku sa môžete prekliknúť na tomto odkaze. 

Akciové letenky do Thajska

3. Thung Teao Park uprostred thajskej džungle

Domov mnohých exotických a ohrozených druhov zo zvieracej ríše, no pre vyhľadávačov dovolenkových dobrodružstiev aj domov jednej unikátnej prírodnej lagúny. Je to v podstate prírodný bazén (prezývaný tiež Emerald Pool) uprostred džungle, kde je voda až neuveriteľne čistá a horúca.

4. Posvätný chrám Wat Tham Sua s 360-stupňovým výhľadom

Jedna stará thajská legenda hovorí, že na tomto mieste – presnejšie povedané v jaskyni – žil tiger. Generácie mníchov, ktorí sa tu počas rokov vystriedali sa rozhodli tento unikátny chrám pomenovať práve po tomto bájnom zvierati. Sú to unikátne jaskyne posiate náboženskými relikviami a medzi turisticky najznámejšiu patrí stopa Budhu. K nemu ale musíte urobiť vyše 1 237 krokov (nesmejte sa, toľko namerali miestni mnísi) a odmenou vám bude jeden úžasný 360° panoramatický výhľad na to najkrajšie široko-ďaleko.

5. Ostrovy Phi Phi ako z filmu Pláž s Leom Dicapriom

Kto by už nepoznal jedno z najznámejších, ak nie úplne najznámejšie miesto v Thajsku – odkiaľ sa nechcel vrátiť ani samotný Leonardo DiCaprio v kultovom filme Pláž. Práve od chvíle, kedy Krabi navštívili filmári je však Maya Beach najnavštevovanejším miestom a je nemožné byť na tejto pláži osamote. Dáme vám však jednu super radu, ak chcete zažiť Phi Phi s čo najmenším počtom ľudí. Vyberte sa sem veľmi skoro ráno, požičajte si loď či kanoe a budete mať lagúnu takmer len pre seba. Prvé lode s turistami sem smerujú až doobeda.

6. Kúpele a lagúna Klong Thom

Poviete si, čo je to za hlúposť, ísť v Thajsku do kúpeľov? Lenže toto nie sú len také hocijaké kúpele. Sú obklopené džunglou a vyviera tu veľmi horúci prírodný prameň sopečného pôvodu. Obsahuje pre človeka veľmi dôležité minerály a dosahuje až 40°C! Klong Thom sú však aj veľmi blízko k vyššie spomínanej lagúne v džungli, kde sa môžete ochladiť. Ale slovo ochladiť berte s rezervou, v tomto prírodnom bazéne voda dosahuje len zhruba o 10 až 12 stupňov Celzia menej, čo je stále okolo 30 stupňov Celzia.

7. Turistika v Thajsku? Skús Khao Khanab Nam!

Pohorie Khao Khanab Nam patrí medzi najobľúbenejšie miesta pre turistov, ktorí okrem pláží vyhľadávajú aj turistiku a krásne výhľady. Sú tu dva unikátne skalné útvary, z ktorých jeden je aj turisticky sprístupnený. Nájdete tu opäť fascinujúce jaskynné útvary, ale to najdôležitejšie vás čaká na samotnom vrchole.

8. Vyber sa potápať na ostrov Koh Lanta Yai

Menší ostrov s rozlohou zhruba dvadsať kilometrov štvorcových a dve hodiny cesty z mesta Krabi. Nájdete tu ešte stále množstvo opustených pláží a ubytovanie za veľmi priaznivé ceny. Je to zároveň miesto, kam sa väčšina ľudí chodí učit potápať, pretože sú tu na to výborné podmienky.

9. Autentická exotika: Krabi Town

Chcete sa vrátiť tak trochu v čase? Alebo len vidieť miestnych ako skutočne žijú? Zajdite si do starého mestečka Krabi. Nájdete tu obrovské množstvo lacných, no výborných reštaurácií a barov, ktoré už roky vyzerajú rovnako a roky prinášajú to najlepšie z thajskej kuchyne.

10. Thajsko je tiež raj pre horolezcov

Lezci z celého sveta sem chodia spojiť slnečnú dovolenku s lezeckých tréningom na unikátnych skalných útvaroch provincie Krabi. Nájdete tu aj lezecké školy pre úplných začiatočníkov a množstvo krásnych lezeckých ciest s obtiažnosťou od 4 do 8+.

krabi

Ako letieť na Krabi? (program Test & Go)

Thajsko od 1. februára 2022 opäť spustilo tzv. program Test & Go. Pre turistov zo Slovenska to znamená, že môžu letieť do krajiny tisícich úsmevov o čosi jednoduchšie ako v prípade obľúbeného modelu Sandbox. Ako to teda funguje?

Cestujúci zo Slovenska môžu využiť na vstup do provincie Krabi dve možnosti – buď priletia najprv do Bangkoku alebo priamo na ostrov Phuket a odtiaľ pocestujú do Krabi. Upozorňujeme však, že do provincie Krabi sa aktuálne nedá dostať bez toho, aby človek strávil minimálne jeden deň v Bangkoku alebo na Phukete. Treba na to brať ohľad pri kupovaní leteniek a preto sme spísali návod ako na to.

1. Let do Bangkoku a odtiaľ na Krabi

Kúpiš si letenku do Bangkoku a potom ešte zvlášť cestu z Bangkoku do provincie Krabi. Medzi samotnými letenkami odporúčame odstup minimálne 24 hodín. Po prílete do Bangkoku je totiž potrebné absolvovať vstupnú procedúru – transfer do hotela SHA Extra Plus, kde je potrebné mať rezerváciu ubytovania na 1 noc a PCR test, na ktorého výsledok sa čaká na hotelovej izbe. Ak je negatívny, môžeš sa voľne pohybovať po Thajsku – takže v tomto momente už môžeš absolvovať aj let do provincie Krabi.

Kde nájdeš najlepšie letenky do Bangkoku? Cez pelikánske akciové kalendáre alebo napíš našim letenkovým špecialistom osobitnú požiadavku.

Prečo ti to píšeme takto podrobne? Ak do Thajska priletíš s tým, že budeš chcieť ihneď cestovať na Krabi, nepodarí sa ti to. Budeš skrátka musieť absolvovať test a noc v hoteli v Bangkoku.

Pri návrate z Krabi potom môžeš absolvovať akýkoľvek vnútroštátny let do Bangkoku.

2. Let na Phuket a a odtiaľ na Krabi

Druhou alternatívou je možnosť kúpiť si letenku na Phuket. Aj tu však rozlišujeme dve rozlišné možnosti. Buď letíš do Bangkoku, kde zostaneš na 1 noc (transfer, PCR test, hotel SHA Extra Plus) a odtiaľ pocestuješ do provincie Krabi alebo sa to dá tak, že letíš takzvanými “sealed flights“, teda s krátkym medzipristátím v Bangkoku a následne špeciálnymi uzavretými linkami spoločnosti Bangkok Airways, ďalej na Phuket. 

Ak máš spomínané špeciálne lety na letenke resp. v jednom itinerári už pri ceste z Európy, vstupné procedúry ako PCR test, transfer do hotela a noc v hoteli SHA Extra Plus absolvuješ až na ostrove Phuket. V akciových kalendároch Pelikána napríklad nájdeš tieto letenky na Phuket, ktoré obsahujú spomínané letyLen pre informáciu, označované sú PG****.

Dôležité! Celá tvoja cesta na Phuket musí byť rezervovaná na jednej letenke. Pri využití tejto alternatívy nemôžeš letenku Bangkok Airways rezervovať samostatne. Všetko musí byť na jednom itinerári. Najlepšie to urobíš prostredníctvom cestovnej kancelárie – čiže cez pelikánske akciové kalendáre alebo našim letenkovým špecialistom pošleš osobitnú požiadavku.

Následne po negatívnom výsledku PCR testu môžeš cestovať kdekoľvek do Thajska, teda aj na Krabi. Nemusí to byť ale len špeciálny “sealed flight“, teda uzatvorený let, ale môžeš využiť ktorýkoľvek iný let na ostrov. Klientom odporúčame, aby mali medzi príletom do Thajska a ďalším letom v rámci krajiny aspoň 24 hodín.

Aj tu platí, že pri návrate z Krabi môžeš absolvovať akýkoľvek vnútroštátny let z Krabi.

Kto môže požiadať o vstup do Thajska od 1. februára 2022?

 • Cestovný pas musí mať platnosť minimálne 6 mesiacov
 • Potrebuješ kompletné očkovanie proti Covid-19 (dve dávky) a mať k dispozícii doklad o očkovaní
 • Potrebuješ negatívny RT-PCR test na Covid-19 vykonaný najneskôr 72 hodín pred odletom do Thajska
 • Potrebuješ požiadať o takzvaný Thailand Pass ešte pred odletom (schválenie žiadosti trvá väčšinou 3 až 7 dní, požiadať môžeš najskôr 60 dní pred vstupom)
 • Vyžaduje sa zdravotné poistenie s minimálnym krytím 50 000 USD (kritériá spĺňa napríklad poistenie ISTOTA)
 • DEŇ č. 1 – po príchode do Thajska podstúpiš test RT-PCR (napr. po prílete do Bangkoku), na výsledok čakáš na hotelovej izbe (SHA Extra Plus hotel). Ak je výsledok negatívny, môžeš sa voľne pohybovať po Thajsku
 • DEŇ č. 5 – o päť dní neskôr absolvuješ druhý test (samotest formou antigénu) – cestujúci musia zostať v schválenom hoteli počas oboch testovaných dní, ale môžu to byť rôzne hotely a v rôznych provinciách, nemusíš teda zostávať v Bangkoku
 • Pri žiadosti o Thailand Pass musíš preukázať doklad o platbe za prenocovanie v schválených hoteloch (napr. SHA Extra Plus) v deň 1 a deň 5 tvojho pobytu. Hotely SHA Extra Plus sú tie, ktoré spĺňajú štandard Amazing Thailand SHA Plus a poskytujú ubytovacie služby v spolupráci s certifikovanými nemocnicami na test RT-PCR. Zoznam hotelov SHA Extra Plus je dostupný TU.
 • Platba vopred za 1. deň musí zahŕňať: ubytovanie, test RT-PCR a vopred dohodnutý transfer z letiska do hotela
 • Pozitívne testovacie prípady sa riešia od prípadu k prípadu a môžu si vyžadovať karanténu v hoteli alebo v nemocnici s výdavkami, ktoré má pokryť cestovné poistenie.
 • Tvoj hotel SHA Extra Plus bude koordinovať platbu a rezerváciu testov RT-PCR
 • Odporúča sa nainštalovať si po príchode do Thajska mobilnú aplikáciu MorChana

NOVINKA v programe Test & Go od 1. marca – len jedna noc v hoteli SHA+ a jeden PCR test

Od 1. marca budú turisti v rámci programu Test & Go povinní zostať v jednom z hotelov SHA+ len 1. noc svojho pobytu. Ďalšou zmenou je, že po prílete do Thajska absolvujú len 1 PCR test v 1. deň, na 5. deň bude stačiť antigénový samotest – výsledok bude potrebné nahrať do aplikácie Thailand Pass.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  4.9/5 - (27 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore