Nájdeš nás aj na:
railay-bay-krabi

Cestopisy

Cesta po Thajsku: Býval som v izbe Leonarda DiCapria

Cesta po Thajsku: Býval som v izbe Leonarda DiCapria

Myslím si, že každý aspoň raz v živote videl či niečo počul o filme Pláž z roku 2000 v hlavnej úlohe s mladým Leonardom DiCapriom. Priznám sa, prvýkrát som ho videl až v Thajsku a až po tom, čo som slávnu pláž Maya navštívil. Už som si to jednoducho musel pozrieť, považoval som to za povinnosť. Ako vyzerajú legendárne miesta z filmu v roku 2021?

Reklama

Thajsko je už otvorené bez Sandboxu!

Tento článok už píšem v dobe, kedy sa krajina otvorila bez karantény napokon aj pre turistov zo Slovenska. Podmienkou ku bezkaranténnemu vstupu je kompletné očkovanie proti COVID-u, rezervácia ubytovania vo vybraných hoteloch aspoň na 2 noci, poistenie na COVID, jeden PCR test pred príletom a ďalšie testy po prílete do Thajska. To je všetko.

Koh Phi Phi, Krabi, Rasťo Kiavčin

Koh Phi Phi a cesta z Phuketu

Dostaneš sa sem pomerne jednoducho z prístavu Rassada na juhu Phuketu a cesta stojí okolo 800 THB – cca 20 eur. Po hodinke cesty už vystupuješ v raji, na maličkom ostrove Phi Phi Don, kde cesta na druhú stranu k pláži trvá necelé 3 minúty. Ostrov však ani zďaleka nie je opustený, práve naopak, podobne ako Patong predstavuje jedno z najrušnejších miest Thajska. Za normálnych okolností sa tu denne vystrieda aj cez 400 lodí. Aktuálna realita? Iba pár lodiek za deň, niekedy aj menej. Neexistoval a už nikdy ani nebude existovať lepší čas na návštevu Thajska ako práve teraz.

Koh Phi Phi Don, Rasťo Kiavčin

Pláž z filmu Pláž, šnorchlovanie a žraloci

Explóziu turistov zažili ostrovy v roku 2000 a každodenne trvala až do roku 2020, kedy ju zastavila pandémia. Slávnu pláž v Maya Bay na ostrove Phi Phi Le navštevovalo denne až neuveriteľných 5000 turistov.

Ako sa tam dá dostať? Pláž a jej koralové útesy boli takmer kompletne zničené a tak sa miestne autority rozhodli toto miesto na štyri roky zatvoriť. Koralom sa však počas pandémie začalo dariť, miesto sa zotavilo a od 1. januára 2022 je opäť sprístupnené návštevníkom.

Ak nechceš ísť priamo na pláž, domáci ťa s radosťou zoberú pozrieť sa aspoň do zálivu Maya a pláž tak budeš mať možnosť sledovať aspoň z diaľky.

Maya Bay, Rasťo Kiavčin

Na druhej strane ostrova je koralový život o niečo veselší a šnorchlovať tu, za poplatok na údržbu prostredia 400 THB (cca 10 eur), môžeš aj v národnom parku. Táto činnosť je obrovským zážitkom, pretože miestne koralové kreácie patria medzi tie najkrajšie na našej planéte.

Celý výlet z Phi Phi Don okolo ostrova Leh je zážitkom na celý deň a okrem vyššie spomínaných ťa domáci na tradičnej long-tail lodi zoberú aj na slávnu opičiu pláž, kde sa budeš kúpať s našimi srstnatými bratmi, či zastavia uprostred cesty, aby si v oceáne mal možnosť sledovať žraloky. Za necelých 30 eur sa výlet naozaj oplatí a mal by byť povinnou jazdou každého návštevníka Phi Phi. Za zmienku medzi aktivitami na Phi Phi stojí určite aj výlet na Kajaku či výstup na vyhliadku. Na ostrov si vyhraď minimálne 2 dni.

Koh Phi Phi Don, Rasťo Kiavčin

Veríš, že existuje raj?

Hľadáš v Thajsku synonymum raja? Mám pre teba tip, zavítaj do Railay Bay. Je to malý kúsok zeme, ktorý od celého Krabi delí obrovská skala, takže o súkromie tu máš postarané priam dokonale. Domáci sú tu navyše o to priateľskejší a ponúkajú naozaj unikátne zážitky.

Jedným z takých je aj plavba na lodi pri západe slnka a následné potápanie sa v úplnej tme, kedy máš šancu zažiť niečo, na čo do konca života nezabudneš. Reč je o planktóne, ktorý v noci rozžiari vody mora a ty sa tak v jednom momente kúpeš v teplej vode, uprostred tmy a obklopený miliónmi svetiel. Pre skontaktovanie sa s domácimi odporúčam skupinu na Facebooku Railay Life a nezabudni ich pozdravovať od Rasťa.

West Railay Bay, Rasťo Kiavčin

Ao Nang plný života

Presuňme sa z najkrajšieho miesta Thajska a raju horolezcov kúsok ďalej, do najbližšieho mestečka z ktorého je to iba na skok k Tigrej Jaskyni či horúcim prameňom. Vitaj v Ao Nangu. Je plný života. Nájdeš tu napríklad úžasný národný park s cestičkou opíc, Hat Nappharat Thara-Mu.

Taxíkom či tuk-tukom to budeš mať blízko do slávnej Wat Tham Suea (Tiger Cave Temple) s výhľadom na celé Krabi. Svoju cestu môžeš potiahnuť pokojne aj ďalej, k horúcim prameňom, vďaka ktorým Krabi taktiež získalo kus slávy. Vyhrievať sa tu môžeš vo vode priamo uprostred džungle.

Za zmienku určite stojí aj požičanie skútra či bicykla v Ao Nangu, ktoré ti umožnia spoznať celé okolie naplno.

Tiger Cave Temple, Shutterstock

Leonardova izba

Mojou poslednou zastávkou na tripe v Thajsku bol Phuket Old Town. Ubytoval som sa v hoteli s názvom The Memory At On On, ktorý mi bol sympatický a odniekiaľ tiež veľmi povedomý. V tú chvíľu som však ešte nevedel, kam idem. Zistil som to až keď ma pán z lobby privítal na mojej izbe so slovami, “vitaj v miestnosti, kde sa natáčal film pláž s Leonardom DiCapriom”.

The Memory At On On, Rasťo Kiavčin

Nikdy v živote by som si niečo takéto ani nepredstavil, no bola to zrazu pravda. Toto je krásne na cestovaní. Čo krásne však môžeš zažiť a vidieť v starom meste na Phukete? Ochutnáš tu rôzne, nielen thajské, chute. Nachádza sa tu dokonca asi tá najlacnejšia michelinská reštaurácia, do ktorej som prišiel a najedol sa ako kráľ, a to úplne bez čakania. Večerné menu stojí asi trojnásobok thajskej klasiky, čiže cca 6 eur.

Phuket Old Town, Rasťo Kiavčin

Písal som to v mojich článkoch už veľakrát, no napíšem to ešte raz. Thajsko je otvorené a nikdy nebol a už ani nebude lepší čas na návštevu. Momentálne tam stále nie je tak veľa turistov, ako tomu bývalo zvykom a práve preto je krajina ešte čarovnejšia.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

✈️ Rasťo z Pelikána. Láka ma Škandinávia a Afrika, zamiloval som si Ameriku, Európu či Áziu a raz určite absolvujem prechod z Aljašky až na Sibír.

Hore