Nájdeš nás aj na:

Ázia

EXPO 2020 Dubai: všetko, čo treba vedieť na jednom mieste (sprievodca, program, ceny)

EXPO 2020 Dubai: všetko, čo treba vedieť na jednom mieste (sprievodca, program, ceny)

Expo 2020 Dubai je udalosť, ktorú by ste si nemali nechať ujsť. Ak medzi 1. októbrom 2021 a 31. marcom 2022 budete mať pár dní voľna, tak viete, kam by ste mali vyraziť. V tomto článku nájdete všetky informácie, ktoré by ste pred návštevou tejto jedinečnej svetovej výstavy mali vedieť.

Reklama

Prečo navštíviť EXPO 2020 v Dubaji?

Dôvod, prečo navštíviť Expo 2020 Dubai je pre mnohých ľudí úplne jednoduchý: svetové výstavy sú vždy unikátnymi udalosťami, ktoré obohacujú svet inovatívnymi nápadmi už od roku 1851, akými sú napríklad aj televízia alebo röntgenový lúč. Čo sa týka tohtoročného Expa, ak sa rozhodnete obohatiť sa o tento doslova nezabudnuteľný zážitok, budete súčasťou premiéry eventu svojho druhu v rámci regiónu Blízkeho Východu, Afriky a Ázie.

Cez výtvory občas až súťažiace s fyzikálnymi zákonmi architektúry sa dostanete do 200 krajín – a to všetko na jednom mieste, v hlavnom meste futurizmu a megalománie, v Dubaji. No nebude to len povrchná pozlátka. Heslom Expo 2020 Dubai je „Udržateľnosť, mobilita, príležitosť“.

Dôraz sa kladie na ekologické aspekty, na splnenie požiadaviek udržateľného rozvoja našej Zeme, a to s podtextom „nič nie je nemožné“. Okrem zmyslových zážitkov vás očarí celková atmosféra a okrem suvenírov si domov zoberiete aj úplne nové uhly pohľadov na fungovanie v bežnom živote.

Toto si určite nenechajte ujsť (tipy redakcie)

Každá krajina, ktorá sa zúčastní Expo 2020 Dubai, bude mať svoj vlastný pavilón. Bude medzi nimi aj Slovenská republika, ktorá sa bude prezentovať tvorbou architektov z tímu štúdia Atrium s dôrazom na mobilitu. Udalosť ale nebude len o výstavách. Okrem toho, že Expo bude zároveň aj oslavou 50. výročia založenia Spojených arabských emirátov, budú ho sprevádzať udalosti, podujatia a aktivity, ktoré už samy o sebe stoja za návštevu.

Začnime s úplným základom, čo mnohí považujú za elementárnu ingredienciu akejkoľvek návštevy novej destinácie, a to je jedlo. Teda, dobré jedlo. Ak aj vy máte takúto cestovateľskú potrebu, tá bude veru uspokojená nad očakávania. Tie najväčšie gastronomické zážitky zažijete vďaka celebritným šéfkuchárom, ktorí svoje menu zostavovali taktiež rešpektujúc heslo Expo 2020 Dubai, čiže „Udržateľnosť, mobilita, príležitosť“.

Môžete sa postaviť aj na druhú stranu „kuchynskej linky“ v rámci kurzu londýnskej pekárskej školy Bread Ahead s profesionálmi. Tí, ktorí sú otvorení experimentovaniu s jedlom a futuristickým nápadom, môžu vyskúšať, ako bude vyzerať bežný chod v roku 2320 v multisenzorickom štúdiu Bompas & Parr.

Ak po svete chodíte s dušou večného dieťaťa, husiu kožu vo vás pravdepodobne vyvolá (aj) klasický benátsky kolotoč s ručne maľovanými obrazmi predchádzajúcich svetových výstav. Od zábavných strojov vzrušenia starých čias tu nájdete aj moderné ihrisko, konkrétne Latifa’s Playground, na ktorom sa obohatíte o skúsenosť bytia bez gravitácie.

Môžete sa vyskúšať aj v pozícii dizajnéra, no nie hocijakého. V pavilóne leteckej spoločnosti Emirates (áno, aj taký bude) dostanete možnosť navrhnúť svoje vlastné lietadlo pomocou robotických rúk, a popritom spoznáte aj stavebné kovové materiály budúcnosti.

Vyššie opísané programy sú len malilinkým zlomkom toho, z čoho všetkého Vám môže padnúť sánka na Expo 2020 Dubai. Čakajú vás aj rôzne koncerty, predstavenia, prednášky, oslavy na dennom poriadku. Nebeské záhrady, emirátska opera (Emirati opera), 360-stupňové projekčné plátno, ktoré je jedno z najväčších na svete, vstupné haly postavené z rovnakého materiálu ako vesmírne lode, dychberúce umelecké inštalácie – to sú príležitosti, ktoré sa vám len tak hocikedy v živote neponúknu.

Miesto činu

Prejdime teraz k praktickejším záležitostiam. Expo sa nachádza medzi Dubajom a Abu Dhabi, samozrejme je prístupné každému, napríklad hromadnou dopravou, taxíkom alebo vlastným vozidlom. Ľahko sa tam dostanete aj jedným z 350 autobusov „EXPO RIDER“, ktorý je pre návštevníkov výstavy bezplatný.

Možnosti, ako sa dostať na Expo 2020 Dubai:

1. METRO linka 2020

Od Al Wasi Plaza štartuje metro s kapacitou 44 000 ľudí za hodinu s častými odchodmi na/z Expa.

2. EXPO RIDER

Cez Dubaj a Abu Dhabi premáva 350 autobusov za účelom dostať návštevníkom na Expo. Jedným zo zastávok je aj letisko. Ak disponujete vstupenkou na výstavu, túto službu môžete využiť bezplatne. Cestovný poriadok nájdete nižšie.

3. Taxík/E-Hail

K dispozícii budete mať až 100 miest, kde môžete nasadnúť do taxíka, ktorý vás odvezie na výstavu.

4. Parkovanie

Ak sa na Expo dostavíte vlastným autom, o parkovacie miesto sa nemusíte báť, bude ich tam 30 000. Z parkoviska vás k bránam Expa odvezie bezplatná kyvadlová doprava.

Otváracie hodiny EXPO 2020

Výstava Expo 2020 bude prebiehať šesť mesiacov od 1. októbra 2021 do 31. marca 2022. Expozície sú otvorené sedem dní v týždni od 10:00 do 00:00 v sobotu až stredu a od 10:00 do 02:00 vo štvrtok a piatok.

Akciové letenky do Dubaja

Vstupenky na EXPO 2020 Dubai (typy lístkov)

Túto časť si dovolíme začať s radostnou informáciou: ak do Dubaja poletíte konkrétnymi leteckými spoločnosťami, môžete získať vstupenky na Expo zadarmo. Áno, ZADARMO. No a najlepšie je, že ho dostanete aj od nás, teda od Pelikána. Návod s ďalšími užitočnými informáciami nájdete v tomto článku.

3 typy lístkov:

  • jednodňový lístok za 24 eur
  • viacdňový lístok s neobmedzeným vstupom na 30 po sebe nasledujúcich dní za 45 eur
  • sezónny vstup s neobmedzeným vstupom na šesť mesiacov Expo 2020 Dubai za 120 eur

Vstupenky zahŕňajú vstup do všetkých pavilónov, na podujatia, rozmanitý a neustále sa meniaci zábavný program, s až 60 živými podujatiami každý deň, od hudby, tanca a umenia svetovej úrovne až po zaujímavé prednášky a oslavy národných sviatkov.

Deti mladšie ako 18 rokov a študenti, ktorí sú držiteľmi platného študentského preukazu z ktorejkoľvek akademickej inštitúcie na svete, budú mať vstup zdarma, ako aj návštevníci vo veku minimálne 60 rokov. Ľudia so špeciálnymi potrebami budú mať k dispozícii bezplatné lístky, pričom ich spoločník získa 50-percentnú zľavu.

Vstúpiť do areálu Expo 2020 môžu zaočkovaní alebo tí, ktorí sa preukážu negatívnym PCR testom. Akceptované sú vakcíny, ktoré sú schválené aj WHO – takže v podstate takmer všetky, ktorými sa očkuje aj na Slovensku – Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Johnson.

Podmienky vstupu na EXPO 2020 Dubai

Pre vstup na EXPO 2020 v Dubaji je povinné mať negatívny PCR test alebo potvrdenie o očkovaní proti koronavírusu. Neočkovaní návštevníci výstavy Expo 2020 môžu získať bezplatný PCR test priamo v nemocniciach a klinikách v Spojených arabských emirátoch. Povinnosť negatívneho testu sa vzťahuje na nezaočkované osoby staršie ako 18 rokov.

Pri jednodňovom lístku pre dospelých stačí jeden PCR test, pri mesačnom vstupe resp. viacnásobnom vstupe má návštevník nárok na tri bezplatné PCR testy.

Zoznam kliník, kde vám v Emirátoch urobia bezplatný PCR test použiteľný pre vstup na EXPO:

Zdroj informácií a fotografií: oficiálna stránka Expo 2020 Dubai

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Maurícius na 10 nocí s letenkami, 4*adults only hotelom a polpenziou za 1505€ https://t.co/2j1LEN83Q4 #dovolenky4 hodiny dozadu
Zaži Dubaj zhora: 9 peckových rooftop barov https://t.co/Zecqy61FEP #cestopisy5 hodín dozadu
Poď na Maltu z Bratislavy: leť na jeseň od perfektných 34€ https://t.co/iEGVfiopr8 #cestopisy6 hodín dozadu
Za bohatou históriou a dlhými plážami: Letenky do Jordánska od 33€! https://t.co/cfrzwQJBQq #cestopisy6 hodín dozadu
Varšava z Viedne alebo Košíc od 19€! Poď za históriou a výhľadmi https://t.co/eIKSS0M3B1 #letenky6 hodín dozadu
Najlepšie mestá v Európe pre rok 2021: Istanbul je víťazom https://t.co/eufztLFgs6 #letenky6 hodín dozadu
Izrael sa od 1. novembra otvorí zaočkovaným turistom z celého sveta. Horúci Tel Aviv láka lacnými letenkami https://t.co/CEyAJXbuLc #novinky7 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky7 hodín dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky7 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie: kedy potrebujem test, ako lietať z Viedne/Budapešti + registrácia eHranica https://t.co/QOAvhHZqLu #novinky7 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore