Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Od Mont Blancu až po Himaláje: toto je 10 najkrajších trekov na svete

Od Mont Blancu až po Himaláje: toto je 10 najkrajších trekov na svete

Niekoľko dní mimo každodennej reality. V panenskej prírode, s batôžtekom na chrbte a s úžasným výhľadom všade navôkol. Ak aj vy túžite po offline dovolenke, kde vám k životu postačí len pevná obuv, úsmev na tvári a schopnosť prekonávať samého seba, potom určite čítajte ďalej. Dovolenka totiž nemusí byť nutne len o tom, že ležíte na pláži v luxusnom rezorte a pri bazéne popíjate margaritu. Týchto 10 miest vás vytrhne zo stereotypu, prinúti prečistiť hlavu, zahodiť starosti a zažiť niečo veľkolepé!

Reklama

1. Inca Trail

Lokalita: Peru, Južná Amerika
Vzdialenosť: 41 km
Potrebný čas: 4 dni
Kedy je najlepšie ísť: od mája do septembra

Jeden z najpopulárnšjích trekov na svete. Inca Trail meria 41 kilometrov a prevedie vás hore-dole nádhernou scenériou Peru, kde budete mať možnosť vidieť ruiny dávnych predkov, džungľu, nádherne zelené kopce a napokon aj nezabudnuteľné Machu Picchu!

2. Everest Base Camp Trek

Lokalita: Nepál
Vzdialenosť: 112 km
Potrebný čas: 16 dní
Kedy je najlepšie ísť: od marca do mája alebo od septembra do novembra

Kedysi chodili na Everest len tí najzdatnejší, dnes sa na jeho vrchol čaká v zástupoch. Tento trek je však našťastie o inom. Do základného tábora vo výške 5380 m.n.m. sa totiž môžete vybrať aj vy a čaká vás jedna ohromná cesta, na ktorú len tak nezabudnete. Ocitnete sa tvárou v tvár najväčším kopcom na svete. Potrebujete na to síce viac ako dva týždne, ale ľutovať to nebudete, veď ich strávite v úžasných Himalájach!

3. Kilimandžáro

Lokalita: Tanzánia, Afrika
Vzdialenosť: 56 km
Potrebný čas: 7 a viac dní
Kedy je najlepšie ísť: január, február alebo september

Veľmi populárny trek dostupný len prostredníctvom sprievodcu je výbornou voľbou, ak chcete spojiť exotickú dovolenku s výstupom na veľhoru. Budete na to síce potrebovať viac dní, no vedzte že to bude stáť za to. Kilimandžáro sa dá vyjsť mnohými spôsobmi, no čo je skvelé, je to najvyššia hora, ktorú možno zdolať pešo 😉

4. Yosemite Grand Traverse

Lokalita: Kalifornia, USA
Vzdialenosť: 96 km
Potrebný čas: 6-7 dní
Kedy je najlepšie ísť: od polovice júla do polovice septembra

Tento trek vám ukáže to najlepšie z národného parku Yosemite. Prevedie vás cez úžasné vodopády, žulové kopce, rozľahlé lúky a odnesiete si fotoaparát preplnený nádhernými snímkami  panenskej prírody, kde nie je núdza o veľkolepé zážitky.

5. Tour du Mont Blanc

Lokalita: Francúzsko, Taliansko, Švajčiarsko
Vzdialenosť: 170 km
Potrebný čas: 8-11 dní
Kedy je najlepšie ísť: od júna do septembra

Tour du Mont Blanc je jeden z najimpozantnejších, no zároveň pre Slovákov aj najdostupnejších trekov. S dĺžkou 170 kilometrov a prevýšením 10 tisíc výškových metrov vám nepochybne dá zabrať. No výhľady na ľadovce, údolia a samotný Mont Blanc vás budú nútiť pokračovať každý deň znova a znova.

6. Torres del Paine – okruh W

Lokalita: Národný park Torres del Paine, Patagónia, Čile
Vzdialenosť: 60-80 km
Potrebný čas: 4-6 dní
Kedy je najlepšie ísť: mimoriadne obľúbené od októbra do apríla, my preferujeme júl (počas ich zimy!)

Populárna trasa, ktorá svojou trajektóriou pripomína písmeno „W“ vás prevedie nádherným národným parkom Torres del Paine. Budete mať možnosť vidieť sopečné vrcholy, ľadovce a panenské jazerá. Patagónia je napokon považovaná za jedno z najkrajších a najmenej turistických zdevastovaných miest na tejto planéte.

7. Snowman Trek

Lokalita: Bhután
Vzdialenosť: 328 km
Potrebný čas: 25 a viac dní
Kedy je najlepšie ísť: apríl až október

Mnohí hovoria, že ide o najnáročnejší trail na svete a že ho väčšina ľudí nedokončí. Môže za to najmä nepredvídateľné a vrtkavé počasie v Himalájach. Aj preto je tento trek určený pre skúsenejších turistov. Budete sa totiž pohybovať v skutočne vysokej nadmorskej výške pozdĺž medzi Tibetom a Bhutánom. Pozdĺž cesty navštívite magické budhistické kláštory a odľahlé dediny plné vetromilých úsmevov. Ak vám nevadí chodiť po strmých kopcoch šesť až osem hodín denne a prispôsobovať sa nadmorskej výške, potom budete Snowman Trek jednoznačne milovať!

8. Annapurna Trek

Lokalita: Nepál
Vzdialenosť: 160 – 230 km
Potrebný čas: 15 – 25 dní
Kedy je najlepšie ísť: október – november alebo od polovice marca do polovice apríla

Považovaný za jeden z najkrajších trekov na svete, okruh Annapurna kopíruje nádhernú a starobylú obchodnú cestu vedúcu cez nepálske Himaláje. Prejdite cez 5416 m.n.m vysoký Thorung La Pass, sledujte východ slnka nad vrcholmi Poon Hill a rozjímajte pri žiarivých vodách jazera Tilicho. Dĺžka sa môže líšiť v závislosti od vašich schopností, ale odporúča sa minimálne 15 dní.

9. Laugavegurinn/Fimmvörðuháls Pass

Lokalita: Island
Vzdialenosť: 56 km
Potrebný čas: 5 dní
Kedy je najlepšie ísť: od júna do septembra

Jeden z najfamóznejších ostrovov na svete, Island. Miesto, kde sa stretávajú najväčší dobrodruhovia sveta kvôli jedinému. Byť svedkom jedného neskutočného prírodného divadla. Je to presne to miesto, ktoré bude ľudí vždy priťahovať, aj keď tu po väčšine času vládne nehostinné počasie. Gejzíry, sopky, ľadovce, oheň, lagúny, a to všetko na jednom mieste. Prechádzate sopečnou krajinou, skalami pokrytými lišajníkmi a o úžasné výhľady nie je núdza počas celého treku. Dúhové hory sú jedno z najkrajších miest Islandu.

10. Routeburn Track

Lokalita: Nový Zéland
Vzdialenosť: 32 km
Potrebný čas: 1-5 dní
Kedy je najlepšie ísť: od júna do septembra

Od najvyšších horských vrcholov až po nedotknuté jazerá a kaskádovité vodopády. Je to úžasný spôsob, ako spoznať prírodu Nového Zélandu a dostať sa hlboko do jej vnútrozemia. Nepochybne, budete vidieť to najlepšie, čo Nový Zéland ponúka. A k tomu milý bonus – nebo plné miliónov hviezd každú noc 😉


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (5 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore