Nájdeš nás aj na:

Amerika

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: Canyonlands & Arches (diel šestnásty)

Z prekrásneho Bryce Canyonu sme upaľovali ešte 3,5 hodiny po diaľnici smerom k mestečku Green River, kde nás čakal typický lowcostový motel Budget Inn Motel so sympatickým fúzatým pánom za pultom recepcie. Nemusíte sa báť, sériový vrah Gray Ridgway známy pod aliasom Green River Killer nepochádzal práve odtiaľto, ale zo Salt Lake City. On akurát do rieky Green River hodil svojich 71 obetí, preto to meno. Podstatnejšou informáciou by pre vás však mohlo byť, že za celé tri hodiny na diaľnici sme nestretli ani jednu funkčnú čerpaciu stanicu, takže si dajte veľmi záležať, aby vám to vyšlo s benzínom.

Reklama

Pokiaľ budú vašimi ďalšími zastávkami národné parky Arches a Canyonlands, úplne najideálnejší východiskový bod je mesto Moab. Vzhľadom k našej rezervácii ubytovania maximálne dva dni dopredu, v hlavnej sezóne už nebolo voľné nič za rozumnú cenu, a preto sme sa uspokojili aj s Green River. To totiž tiež nie je nejako extra od ruky (45 minút do NP Arches, 60 minút do NP Canyonlands). Avšak ak je to len trochu možné, poučte sa z našich chýb. Ono je to všetko super, byť spontánny a podobne, kým nezistíte, že nemáte kde spať, alebo si za to pekelne priplatíte.

Ale teraz na príjemnejšie nôtu. Do odovzdania auta späť v Newarku sme to mali už len päť dní a vyzeralo to, ako by si to už každý z nás uvedomoval. Nálada v aute bola super. Možno to bolo tiež tou hroznou hádkou pri Skywalku v Grand Canyone, alebo tým, že sme sa spolu krásne opojili rumom Captain Morgan v obrovskej fľaši, ktorú sme vo Wallmarte zaobstarali len za necelých 20 dolárov. Kto vie. Avšak, po krátkej noci v Green River sme vstali pomerne skoro, vyskúšali motelové raňajky, ktoré kvalitou nestáli ani za dolár a vyrazili smer národné parky. Zhodnotili sme, že najlepší nápad bude vybrať sa najskôr k tomu vzdialenejšiemu – Canyonlands, a po ceste späť na naše ubytovanie v Denveri to vziať cez Arches. Nebolo to zlé rozhodnutie, ale niečo nás to nakoniec stálo.

Národný park Canyonlands

Národný park Canyonlands je naozaj obrovský. Riekou Colorado a Green River je pomyselne rozdelený na štyri dištrikty. Vzhľadom k našim časovým možnostiam sme si ako svoju destináciu vybrali Island in the Sky, ktorý bol najbližšie a najlepšie dostupný. Už samotná cesta okolo nádherných oranžových útvarov bola veľkým zážitkom. Naša prvá zastávka – a zároveň konečná ciest v rámci dištriktu Island in the Sky – Grand View Point Overlook, nás úplne odpálila. Zrazu sme sa pozerali na kaňony, ktoré vyzerali skôr ako odtlačky nôh nejakých prehistorických dinosaurov. A zase tu bol ten pocit, že sa Grand Canyon možno málinko preceňuje. Zostali sme sa tam kochať skoro hodinu, pretože to naše hlavy nejako nedokázali spracovať.

Po ceste naspäť sme si urobili krátky výšľap ku kamennému oblúku Mesa Arch. Nech vás ani nenapadne si povedať, že potom už nemusíte jazdiť do Národného parku Arches! Aj keď priznávame, z toho pohľadu cez tento oblúk na ďalšie kaňony sa vám určite zamotá hlava a srdce poskočí radosťou. Videli sme ten deň naozaj nečakané panorámy. Urobili sme si ešte krátku pauzu pri výhľade Green River Overlook a utekali si zaobstarať neskorý obed. V skratke, Canyonlands by ste určite nemali vynechať. Je to hneď vedľa NP Arches a nájdete tam skutočné prírodné poklady.

Navyše sa tam dá aj kempovať. A verte nám, mať len o jeden deň navyše, ideme do toho. Takže, ak naozaj budete mať ten deň navyše, môžete v Canyonlands preskúmať aj oblasť The Maze a Needles. Všetko to tam vyzerá veľmi blízko, ale zdanie klame. Oblasti nie sú prepojené cestami, a preto človek stratí veľa času obchádzaním. Za nejakú tú túru ku sloniemu kaňonu to ale určite stojí.

Národný park Arches

Všetko toto kochanie nás priviedlo do Národného parku Arches až okolo štyroch hodín popoludní. Tušíte správne – dosť neskoro. Ako som už spomenula na začiatku, stálo nás to možnosť výšľapu k najpopulárnejšej atrakcii – oblúku Delicate Arch. Zastavil nás ranger, ktorý sa staral o turistov. Vysvetlil nám, že sa musí z parku odísť najneskôr o 19:00, teda nám tento údajne dvojhodinový hike neodporúča. Snažila som sa ho presvedčiť o svojej dobrej kondícii, ale zvyk zo spomalených Američanov je železná košeľa, takže zostal neoblomný a hore už nás nepustil. Prešli sme sa teda aspoň k výhľadu Lower a Upper Delicate Arch Viewpoint.

S dobrým úmyslom vám radíme, nechajte si na Arches aspoň jeden celý deň. Budete sa tak môcť pozrieť aj na sever parku k Devils Garden, kde napríklad nájdete ohromnú pieskovcovú vežu Dark Angel alebo nádherný dvojitý oblúk Double O Arch. Na juhovýchode zase nájdete Window Section, kde budete môcť vidieť Severné a Južné okno, Double Arch, Garden of Eden, Parade of Elephants a mnoho ďalšieho.

Hneď po ceste naspäť sme narazili na Balanced Rock. Ten názov nedostal len tak nadarmo, čo si overíte na vlastné oči. Ideálne miesto na veselé fotografie, na ktorých ho pridržiavate a podobne. My také snímky bežne nerobíme, ale tento balvan nás na to jednoducho ukecal. Posledné zastávku sme si urobili pri súsoší Three Gossips (slovensky Tri klebetnice). Tak nejako sa to hodilo, vzhľadom k tomu, že naša posádka zahŕňala tri ženy. Zároveň bol od nich aj dobrý výhľad na skamenené duny, ktoré sa nachádzajú na juhu parku.

Keď sa nad tým teraz tak zamýšľame, vlastne si nie sme istí, že by sme to nabudúce urobili inak. Že by sme úmyselne skrátili náš čas v Canyonlands preto, aby sme mali aspoň o dve hodiny dlhšie v Arches. Oboje pre nás bolo takým zážitkom, že to ide len ťažko rozhodnúť. Každopádne, vy si to naplánujte tak, nech nad tým ani takto uvažovať nemusíte. Pekne si urobte výlet do Canyonlands, potom sa ubytujte v Moabu a celý druhý deň venujte Národnému parku Arches. Aspoň vypotíte tie hamburgery napríklad na 5 kilometrov dlhom treku k Delicate Arch. Len si nezabudnite vziať dostatok vody, nech vás tam rangeri nemusia zachraňovať ako mnohých iných, ktorí svojou prípravu podcenili!

Ak si nestihol naše predošlé diely, nájdeš ich na tomto odkaze. Precestovali sme už New Jersey a PhiladelphiuNashvilleNew OrleansDallasMonument ValleyArizonuSan DiegoLos Angeles a národné parky Yosemite, Sequoia a Kings Canyon, Las Vegas, Death Valley a Bryce Canyon.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Na zozname zelených krajín bude od pondelka 47 štátov, vypadne však Portugalsko https://t.co/LHUxYQTTKl #novinky10 hodín dozadu
Túžiš po originálnej svadbe? TOP 10 destinácií na sobáš v zahraničí https://t.co/qx0ebmdxJv #cestopisy11 hodín dozadu
Rusko súčasťou vakcinačného turizmu? Pripravuje balíčky s vakcínou a ubytovaním https://t.co/f3aX4gwU0x #novinky15 hodín dozadu
Cestovanie do Lotyšska: voľný vstup pre zaočkovaných alebo tých, čo prekonali COVID https://t.co/IKheGRA8gQ #novinky15 hodín dozadu
Bari, Catania, Alicante. V lete 2021 objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 36€) https://t.co/Ct4I6M3LSR #cestopisy16 hodín dozadu
Krásna Menorka v lete od 47€! Zaži to najlepšie z pláží a turistiky https://t.co/X8jX8q0oYA #letenky16 hodín dozadu
Najkrajšie pláže v Španielsku? Nájdete ich na ostrovoch https://t.co/VQI0ZNvhAm #cestopisy16 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie: kedy potrebujem test, ako lietať z Viedne/Budapešti a ktoré doklady potrebujem? https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky17 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky17 hodín dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky17 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore