Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

Kam cestovať bezpečne aj v marci? Tipy na krajiny pre milovníkov pláží i dobrodruhov

Kam cestovať bezpečne aj v marci? Tipy na krajiny pre milovníkov pláží i dobrodruhov

Kam bezpečne cestovať? Aké sú možnosti? Kam sa lieta a odkiaľ? Aké sú podmienky návratu a čo všetko možno spraviť pre bezpečnú dovolenku? O dovolenke v exotike nemusíme len snívať aj počas pandémie koronavírusu, do krajín v tomto článku sa môžeme rovno aj vydať. Samozrejmosťou je karanténa a testovanie po návrate na Slovensko. Do týchto destinácií sa však turisti dostanú bez väčších problémov.

Reklama

Maldivy

Raj na zemi je pre cestovateľov aj naďalej otvorený, avšak vyžaduje od nich negatívny RT-PCR test na COVID-19, ktorý nebude starší ako štyri dni pred odletom. Výhodou však je, že práve na Maldivách majú cestovatelia garantovanú dovolenku v absolútnej izolácii od okolitého sveta.

Dubaj

Dubaj je turistom otvorený bez nutnosti absolvovania karantény. Pred odletom je však potrebné mať so sebou negatívny PCR testom (ktorý nesmie byť starší ako 96 hodín), nasleduje ďalší bezplatný test po prílete. Potom už Slovákov čaká nezabudnuteľná dovolenka. Tranzit do a z Viedne je bez problémov, stačí sa len preukázať platným cestovným lístkom či objednávkou taxi služby. Cestovatelia tiež potrebujú prehlásenie o tranzite a stiahnutú mobilnú aplikáciu. Nasleduje päť dňová izolácia na Slovensku, ktorá je ukončený negatívnym výsledkom PCR testu.

Egypt

Krajina faraónov a pyramíd je pre turistov otvorená aj počas pandémie, jedinou podmienkou je povinnosť predložiť negatívny test na koronavírus v anglickom jazyku, ktorý nebude starší ako 72 hodín. Novinkou je aj možnosť absolvovať test priamo po prílete na letiskách v Šarm el-Šajchu, Hurghade, Marsa Matrouh, Marsa Alam a Tabe, a to za poplatok približne 30 dolárov.

Zanzibar s odletom z Viedne

Na cestu na Zanzibar sa vzťahujú rovnaké pravidlá ako na celú Tanzániu. Medzinárodná doprava bola obnovená ešte na jar minulého roka a rovnako sa zrušila povinnosť dvojtýždňovej izolácie. Cestujúci počas cesty vyplnia registračný formulár na palube lietadla, absolvujú jeden rýchlo-test po prílete a môžu si ísť užívať dovolenku v tomto tropickom raji. Sezóna na Zanzibare trvá od júla do marca, na cestu je tiež potrebné mať so sebou platné víza, tie si však pokojne vybavíte počas letu na palube lietadla a zaplatíte za ne po prílete.

Tanzánia s Ethiopian Airlines

Tanzánia však nie je len o Zanzibare. Veď samotná Tanzánia skrýva hneď dva podklady – najvyššiu horu Afriky Kilimandžáro a národný park Serengeti. Výstup na spiacu sopku trvá zhruba päť dní, ročne ho zdolá len niečo okolo 40 percent všetkých, ktorý sa na ňu vyberú. Národný park Serengeti je dnes považovaný za div sveta a rovnako je zapísaný na zozname dedičstva UNESCO. V Tanzánii sa tiež nachádzajú dve významné jazerá – Victoria, najväčšie africké jazero, a Tanganika – najhlbšie jazero v Afrike. 

Akciové letenky do exotiky na sezónu 2020/2021

Cancún od necelých 350 eur

Najluxusnejšie letoviska Mexika a dokonca s certifikátom bezpečnosti. Cancún od turistov aktuálne nevyžaduje ani test, ani karanténu. Cancún je o relaxe, krásnych plážach, tequile, krásnom počasí či krásnom podmorskom svete plnom koralových útesov. Niet lepšieho miesta, kde si so sebou pribaliť šnorchel alebo si zaplatiť potápačský kurz. 

K vstupu je potrebné sa registrovať a postrážiť si ďalšie drobnosti, o ktorých píšeme v tomto článku, ale nie je to nič zložité.

Dominikánska republika s predĺženým COVID-19 poistením

Dominikánska republika svojim návštevníkom ponúka benefit a to, že ich až do apríla 2021 zadarmo poistí na COVID-19. Cestujúcim tak v prípade nákazy tamojšia vláda uhradí náklady spojené s predĺžením pobytu, zmenou letenky či repatriáciou a napríklad poskytne aj finančnú hotovosť v prípade núdze. Podmienkou ostáva pred cestou vyplniť formulár a následný rýchlo-test na letisku. Dominikánska republika ponúka horské scenérie, tropické pralesy, močiare, púšte a najmä nádherné pláže. Tými je známa aj Punta Cana a podľa niektorých ide tiež o najlepšiu golfovú oblasť na svete. 

Dominikánska republika však nie je len Punta Cana, ale napríklad letovisko Santo Domingo, ktoré ponúka takpovediac prechádzku do koloniálnej minulosti. Je to práve táto oblasť, po ktorej sa kedysi prechádzali najväčší dobyvatelia sveta. V kontexte populácie tiež ide o najväčšie karibské mesto. Povinnou zastávkou sú Three Eyes National Park či národné botanické záhrady. 

Panama

Panama od cestujúcich vyžaduje negatívny PCR test, nie starší ako 48 hodín, a vyplnenie špeciálneho vyhlásenia, odporúča sa aj zdravotné poistenie. Po príchode sa môžete tešiť na pestrú prírodu, úchvatný podmorský svet a radostnú atmosféru, ktorú z veľkej časti vytvára miestni usmievaví obyvatelia.

Jamajka aj s antigénovým testom

Aj na Jamajku sa turisti dostanú pomerne jednoducho. Potrebujú sa k tomu zaregistrovať, a to maximálne päť a minimálne dva pracovné dni pred plánovaným príchodom do krajiny. Novinkou od 4. marca je povinnosť pre všetkých cestujúcich preukázať sa negatívnym výsledkom RT-PCR či antigénového testu. Ten nesmie byť starší ako 10 dní. Od 11. marca je toto časové obdobie skrátené na tri dni. Po prílete je cestujúcim zmeraná teplota. Obchodných cestujúcich čaká povinný rýchlotest na letisku, na ktorého výsledok počkajú v ubytovacom zariadení.

Kostarika už aj bez testu

Povinnosť karantény a testovania sa najnovšie netýka ani Kostariky. Cestujúci na ňu musia vyplniť online formulár a mať so sebou cestovné poistenie, ktoré v prípade nákazy pokryje liečbu a náklady s ňou spojené. Zrušená povinnosť testovania platí od 1. novembra, naďalej však platí, že v krajine je potrebné nosiť ochranné rúška na všetkých verejných priestranstvách. Niektoré aerolinky môžu požadovať pri ceste na Kostariku negatívny test.

Ekvádor

Láka vás Ekvádor? K vstupu treba mať potvrdenie o negatívnom PCR teste v španielčine, angličtine, francúzštine alebo nemčine, a test nesmie byť starší 10 dní. Ďalej je vyžadované vyplnenie príchodného formulára a vyhlásenie o zdravotnom stave, to ale vybavíte počas letu. Užite si miesto, ktoré skrýva jedinečný svet fauny a flóry i tradície Inkov.

Kam bezpečně cestovat za koronaviru, otevřené země, Ekvádor

Guatemala

Guatemala je jednou z najfotogenickejších krajín sveta. Neveríte? Čakajú vás úchvatné pamiatky, zelený prales, termálne pramene, lávové kamene a výhľady na sopky. Pred vstupom stačí vyplniť zdravotný preukaz a na cestu si každý cestovateľ starší ako 10 rokov pripraví negatívny PCR alebo antigénnový test nie starší ako 72 hodín.

Kam bezpečně cestovat za koronaviru, otevřené země, Guatemala

Kolumbia

Dočasný zákaz vstupu turistom zrušila Kolumbia už v septembri, naďalej sú však jej pozemné hranice uzatvorené. Cestovatelia sú pri prílete do Kolumbie povinní predložiť negatívny výsledok PCR testu na COVID-19, nie starší ako 96 hodín, pri nástupe do lietadla. Ďalej je nutné 24 hodín pred príletom vyplniť online formulár. A prečo sem cestovať? Milovníci histórie ocenia miestne múzeá, dobrodruhovia početné treky zeleňou vedúce k rozprávkovým a utajeným lagúnam.

Kam bezpečně cestovat za koronaviru, otevřené země, Kolumbie

Bolívia

Láka vás výlet k najväčšiemu vysokohorskému jazeru Titicaca, kúpanie v ľadovej vode, nový sveter z alpaky alebo chcete zistiť viac o kultúre Indiánov? Potom si pripravte negatívny PCR test, ktorý nebude starší ako 72 hodín od momentu vstupu do krajiny, a ešte pred príchodom vyplňte elektronický formulár.

Kam bezpečně cestovat za koronaviru, otevřené země, Bolívie

Aruba

Aj Aruba je otvorená turistom, vyžaduje od nich negatívny test na COVID-19, ktorý nebude starší ako 72 hodín pred odletom. Možnosťou je tiež podstúpiť test priamo po prílete, návštevníkov to stojí približne 75 dolárov. Povinnosťou je aj vyplnenie online registrácie a povinné zdravotné poistenie, informácie o ňom nájdeš TU. Otvorené sú reštaurácie aj hotely a rezorty. Rúška sa od návštevníkov vyžadujú iba v prípade, že nemôžu dodržiavať vzdialenosť dva metre od ostatných.

Kam bezpečně cestovat za koronaviru, otevřené země, Aruba

Bahamy

Na Bahamách len ťažko zažijete vždy rovnakú dovolenku, veď ich tvorí 700 ostrovov! Destinácia vhodná pre rodiny, miesto pre zamilovaných, herný raj, hlavný prístav i raj pre všetkých milovníkov nakupovania. K tomu pláže a pohoda. Bahamy sú otvorené, pre vstup od turistov žiadajú len negatívny test, nie starší ako 5 dní a vyplnenie dotazníka. Pred cestou je tiež nutné požiadať o zdravotné cestovné poistenie, tento proces trvá približne 72 hodín. Piaty deň pobytu budú návštevníci otestovaní antigénový testom, čo stojí spoločne s poistením približne 40 až 60 dolárov.

Kam bezpečně cestovat za koronaviru, otevřené země, Bahamy

Barbados

Barbados patrí medzi najkrajšie ostrovy Karibiku a turistov láka najmä na vynikajúce služby, nádherné pláže, koralové útesy a priateľskú atmosféru. K vstupu je aktuálne vyžadovaný negatívny PCR test, nie starší ako 72 hodín (výnimky majú deti do 5 rokov), a vyplnenie imigračného online dotazníka, a to minimálne 24 hodín pred príchodom do krajiny, alebo stiahnutie aplikácie BIMSafe App. Po prílete vám zmerajú teplotu a vykonajú antigénový test. V prípade pozitívneho výsledku absolvujete ešte PCR test, a keď bude aj ten pozitívny, čaká vás izolácia vo vládnom zariadení na vlastné náklady.

Kam bezpečně cestovat za koronaviru, otevřené země, Barbados

Belize

Daňový raj v Karibiku je už otvorený a vyžaduje od cestujúcich zo Slovenska len negatívny test na COVID-19, ktorý nebude starší ako 72 hodín. Spoločne s ním je potrebné mať potvrdenie o ubytovaní, itinerár na celý pobyt a spiatočnú letenku. Rovnako je potrebné si stiahnuť mobilnú appku Belize Health a najneskôr 72 hodín pred vstupom do krajiny vyplniť požadovaný formulár, na základe ktorého cestujúci dostane QR kód. Tým sa preukáže po prílete. Cestujúci, ktorí nebudú mať test, budú na vlastné náklady otestovaní na letisku.

Kam bezpečně cestovat za koronaviru, otevřené země, Belize

Bonaire

O ostrove Bonaire sa hovorí, že jeho najkrajšie pamiatky ležia pod morskou hladinou, ale s tým súhlasíme len z časti, pretože aj krásne pláže alebo výprava za mangrovníkmi budú určite stáť za to. Pri príchode sa musia všetci cestujúci od 13 rokov preukázať negatívnym výsledkom PCR testu. Ten musí byť vykonaný najneskôr 72 hodín pred odletom a potvrdenie musí byť v anglickom jazyku. Tiež je potrebné najneskôr 48 hodín pred cestou vyplniť online zdravotné vyhlásenie, mať so sebou platný cestovný pas, e-mailovú adresu a odporúčame aj komplexné cestovné poistenie.

Kam bezpečně cestovat za koronaviru, otevřené země, Bonaire

Curacao

Pred odletom je potrebné na webovej stránke dicardcuracao.com vyplniť online digitálnu imigračnú kartu, do 48 hodín pred odletom je nutné takisto tu skompletizovať Passenger Locator Card (PLC) a vytlačiť si doklad. Posledným krokom je negatívny PCR test, nie starší ako 72 hodín, ktorý je potrebné tiež nahrať na server dicardcuracao.com. Potom už sa môžete tešiť na tunajšie zátoky, pláže a nádherné koralové útesy či prechádzku medzi pastelovými domčekmi vo Willemstade.

Kam bezpečně cestovat za koronaviru, otevřené země, Curacao

Kanárske ostrovy

S dovolenkou na Kanárskych ostrovoch nikdy nešliapnete vedľa. Krásne tu je ako v lete, tak aj v zimných mesiacoch. Nájdete tu bujarý život aj pokojnú dovolenku. Pri vstupe na Kanárske ostrovy ste povinní sa preukázať výsledkom PCR testu na COVID-19, alebo TMA, nie starší ako 72 hodín (v angličtine, španielčine, francúzštine alebo nemčine). Výsledok nie je vyžadovaný od detí mladších ako 6 rokov.

Pred nastúpením na cestu je nutné vyplniť aj sanitárny dotazník, v ktorom uvediete aj ktorá osoba disponuje výsledkom testu. Do vyplnenia obdržíte QR kód, ktorý preložíte pri kontrole. Pri letiskovej kontrole okrem toho bude meraná aj telesná teplota. Pri cestách na Kanárske ostrovy sú negatívne výsledky testov vyžadované aj všetkými turistickými ubytovacími zariadeniami.

Kam bezpečně cestovat za koronaviru, otevřené země, Kanárské ostrovy

Baleáry

Malorka. Už to slovo v nás vzbudzuje hŕbu predstáv, a všetky sú o pokojnej dovolenke plnej mora, pohody a skvelého jedla. Pri vstupe na Malorku ste povinní sa preukázať výsledkom PCR testu na COVID-19, alebo TMA nie starším ako 72 hodín (v angličtine, španielčine, francúzštine alebo nemčine). Výsledok nie je vyžadovaný od detí mladších ako 6 rokov. Pred nastúpom na cestu je nutné vyplniť aj sanitárny dotazník, v ktorom uvediete aj ktorá osoba disponuje výsledkom testu. Do vyplnenia obdržíte QR kód, ktorý preložíte pri kontrole. Pri kontrole okrem toho bude meraná telesná teplota.

Kam bezpečně cestovat za koronaviru, otevřené země, Mallorca, Baleáry

Azory a Madeira

Azory a Madeira sú izolovanými tropickými rajmi Európy, kde si užijete pokojnú dovolenku s nádychom exotiky. Madeira, ostrov večnej jari, ponúka okrem nádherných útesov aj množstvo príležitostí na pozorovanie veľrýb a delfínov. A Azory, to je oáza pokoja, aj v hlavnej sezóne je tu relatívny pokoj. Ostrovy sopečného pôvodu so stále aktívnou vulkanickou činnosťou nemajú o rozmanitú scenériu núdzu. K tomu všetkému horúce pramene… kto by nešiel?

Pri ceste na Madeiru je nevyhnutný negatívny PCR test (nie starší ako 72 hodín) alebo absolvovanie oboch dávok očkovania proti ochoreniu COVID-19 (ktoré treba dokázať potvrdením), či potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19. Na Azorských ostrovoch tiež musíte predložiť negatívny výsledok PCR testu, nie starší ako 72 hodín, už pred nástupom do lietadla a následne sa po prílete podrobiť kontrolnému testovaniu, ak na ostrove pobudnete dlhšie ako 6 dní.

Kam bezpečně cestovat za koronaviru, otevřené země, Azory

Sardínia

Dvetisíc kilometrov slnkom zaliateho pobrežia plného útesov, zátok a pláží – to vás čaká na nádhernom talianskom ostrove Sardínia. Po vstupe na Sardíniu sa musíte preukázať negatívnym výsledkom testu na COVID-19 (PCR i antigénovým), nie starším ako 48 hodín od odberu) alebo nastúpiť do karantény. Všetci cestujúci musia pred cestou vyplniť čestné vyhlásenie a nahlásiť svoj príchod miestnej ASL (zdravotnícke zariadenie). Na Sardínii je nutné vyplniť pred odletom tiež registračný formulár dostupný na webových stránkach tamojšieho úradu (a to minimálne 48 hodín pred odletom) a počkať na QR kód.

Kam bezpečně cestovat za koronaviru, otevřené země, Sardinie

Odporúčame si tiež prečítať na tému cestovania počas pandémie:

Pelikán preplatí stornopoplatok, ak budeš mať pozitívny test

Novinka od Pelikána! Kúp si k letenke alebo pobytu poistenie a automaticky dostaneš BONUS v podobe preplatenia stornopoplatku, pokiaľ nebudeš môcť odletieť kvoli pozitívnemu COVID-19 testu! Tento bonus získajú automaticky všetci cestujúci, ktorí si zakúpili poistenie STORNO alebo ISTOTA od 1.1.2021 – vrátane.

Počas platnosti nariadenia o zákaze vycestovania do zahraničia za účelom rekreácie poistenie STORNO ani ISTOTA nekryje žiadne náklady súvisiace so stornovaním tohto druhu cesty pred jej začiatkom. Platí to bezohľadu na to, aký dôvod stornovania cesty klient deklaruje. To znamená, že poistenie nekryje stornovanie cesty za účelom rekreácie ani v prípade choroby či hospitalizácie klienta, ani v prípade smrti príbuzného. Rovnako si klient počas platnosti tohto zákazu nemôže pri tomto druhu cesty uplatniť ani náš benefit preplatenia stornopoplatkov v prípade pozitívneho testu na COVID-19.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (4 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

USA od 6. decembra sprísnia podmienky vstupu. Budú žiadať negatívny test nie starší ako 24 hodín https://t.co/7CwOCUMDFo #novinky12 hodín dozadu
Hľadáme najlepšie letenky na Zanzibar: víťazia Emirates aj Qatar Airways https://t.co/OhyyF5i2ZN #letenky12 hodín dozadu
Česká republika: ľudia prichádzajúci inviduálnou dopravou nemusia vypĺňať príjazdový formulár https://t.co/fDf8fLA2K2 #novinky13 hodín dozadu
Turistické chodníky v Tatrách sú síce zavreté, tieto túry však môžeš absolvovať aj v zime https://t.co/LtWejkmUeO #dovolenky13 hodín dozadu
10 TOP noviniek, ktoré môžeš zažiť v Dubaji https://t.co/4WEHPJI2Kg #letenky13 hodín dozadu
MEGA: Letenky Emirates do exotických destinácií na túto zimu už od 459€! https://t.co/TYHfg89dik #letenky14 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Týždeň na Maldivách v TOP sezóne s letenkami, all inclusive a 4*hotelom za 2013€! https://t.co/o41foqTwP2 #dovolenky15 hodín dozadu
Emiráty oslavujú 50 rokov: 2. decembra je vstup na EXPO2020 zdarma pre všetkých! https://t.co/9IoiJA4fQm #tipy1 deň dozadu
Emiráty chcú dekriminalizovať predmanželský pohlavný styk a pitie alkoholu https://t.co/siPmkZHpVt #novinky1 deň dozadu
Írsko mení pravidlá: od 3. decembra žiada od každého cestujúceho negatívny test https://t.co/jcZD2MbKkc1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore