Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

Exotika bez testu a karantény. Krajiny, ktoré sľubujú bezpečnú dovolenku

Exotika bez testu a karantény. Krajiny, ktoré sľubujú bezpečnú dovolenku

O dovolenke v exotike môžeme snívať aj počas lockdownu, čo je však ešte lepšie je fakt, že do týchto krajín sa môžeme rovno aj vydať. Samozrejmosťou je karanténa a testovanie po návrate na Slovensko, do týchto destinácií sa však turisti dostanú bez akejkoľvek povinnosti izolácie či negatívneho testu na COVID-19.

Reklama

Na konci článku ponúkame dva tipy redakcie, na ktoré sa síce vzťahuje povinnosť testovania, ale napriek tomu jednoznačne stoja za návštevu.

Zanzibar s odletom z Viedne

Na cestu na Zanzibar sa vzťahujú rovnaké pravidlá ako na celú Tanzániu. Medzinárodná doprava bola obnovená ešte na jar tohto roka a rovnako sa zrušila povinnosť dvojtýždňovej izolácie. Cestujúci počas cesty vyplnia registračný formulár na palube lietadla, absolvujú jeden rýchlo-test po prílete a môžu si ísť užívať dovolenku v tomto tropickom raji. Sezóna na Zanzibare trvá od júla do marca, na cestu je tiež potrebné mať so sebou platné víza, tie si však pokojne vybavíte počas letu na palube lietadla a zaplatíte za ne po prílete.

Tanzánia s Ethiopian Airlines

Tanzánia však nie je len o Zanzibare. Veď samotná Tanzánia skrýva hneď dva podklady – najvyššiu horu Afriky Kilimandžáro a národný park Serengeti. Výstup na spiacu sopku trvá zhruba päť dní, ročne ho zdolá len niečo okolo 40 percent všetkých, ktorý sa na ňu vyberú. Národný park Serengeti je dnes považovaný za div sveta a rovnako je zapísaný na zozname dedičstva UNESCO. V Tanzánii sa tiež nachádzajú dve významné jazerá – Victoria, najväčšie africké jazero, a Tanganika – najhlbšie jazero v Afrike. 

Akciové letenky do exotiky na sezónu 2020/2021

Cancún od necelých 300 eur

Najluxusnejšie letoviska Mexika a dokonca s certifikátom bezpečnosti. Cancún od turistov  aktuálne nevyžaduje ani test, ani karanténu. Cancún je o relaxe, krásnych plážach, tequile, krásnom počasí či krásnom podmorskom svete plnom koralových útesov. Niet lepšieho miesta, kde si so sebou pribaliť šnorchel alebo si zaplatiť potápačský kurz. 

Dominikánska republika s bezplatným COVID-19 poistením

Dominikánska republika svojim návštevníkom ponúka benefit, a to, že ich až do konca roka 2020 zadarmo poistia COVID-19. Cestujúcim tak v prípade nákazy tamojšia vláda uhradí náklady spojené s predĺžením pobytu, zmenou letenky či repatriáciou a napríklad poskytne aj finančnú hotovosť v prípade núdze. Podmienkou ostáva pred cestou vyplniť formulár a následný rýchlo-test na letisku. Dominikánska republika ponúka horské scenérie, tropické pralesy, močiare, púšte a najmä nádherné pláže. Tými je známa aj Punta Cana a podľa niektorých ide tiež o najlepšiu golfovú oblasť na svete. 

Dominikánska republika však nie je len Punta Cana, ale napríklad letovisko Santo Domingo, ktoré ponúka takpovediac prechádzku do koloniálnej minulosti. Je to práve táto oblasť, po ktorej sa kedysi prechádzali najväčší dobyvatelia sveta. V kontexte populácie tiež ide o najväčšie karibské mesto. Povinnou zastávkou sú Three Eyes National Park či národné botanické záhrady. 

Istanbul s Turkish Airlines

Mesto na hranici dvoch svetov, tak trochu európske, tak trochu ázijské. Istanbul, a rovnako celé Turecko, od cestovateľov nevyžadujú ani povinnú karanténu, ani negatívny výsledok testu na COVID-19. Po prílete do krajiny sa podrobia zdravotnej prehliadke – meranie telesnej teploty. Osobitne môžu byť vykonávané aj COVID-19 testy, pre cestujúcich však budú bezplatné. 

Brazília len s cestovným poistením

Otvorenie pre medzinárodných turistov hlási aj juhoamerická Brazília. Pre vstup netreba ani negatívny výsledok testu na COVID-19 či povinnú karanténu. Povinnosťou je mať opäť platné cestovné a zdravotné poistenie s minimálnym limitom 30-tisíc BRL – v anglickom a aj portugalskom jazyku. Aktuálne sa počet nových prípadov nákazy koronavírus v krajine postupne znižuje. 

Jamajka len s registráciou

Aj na Jamajku sa turisti dostanú bez zbytočných reštrikcií. Potrebujú sa k tomu len zaregistrovať, a to maximálne päť a minimálne dva pracovné dni pred plánovaným príchodom do krajiny. Po prílete je cestujúcim zmeraná teplota, prípadne im môže byť spravený na letisku test, na ktorého výsledok počkajú v ubytovacom zariadení.

Kolumbia aj bez testu

Dočasný zákaz vstupu pre turistov zrušila Kolumbia už v septembri, naďalej sú však uzavreté jej pozemné hranice. Cestovatelia sa však pred vstupom do krajiny nemusia testovať a ani absolvovať karanténu. Stačí im len deň až hodinu pred odchodom vyplniť online formulár.

Kostarika už aj bez testu

Povinnosť karantény a testovania sa najnovšie netýka ani Kostariky. Cestujúci na ňu musia vyplniť online formulár a mať so sebou cestovné poistenie, ktoré v prípade nákazy pokryje liečbu a náklady s ňou spojené. Novinka platí od 1. novembra, naďalej platí, že v krajine je potrebné nosiť ochranné rúška na všetkých verejných priestranstvách.

TIPY REDAKCIE

Maldivy

Raj na zemi je pre cestovateľov aj naďalej otvorený, avšak vyžaduje od nich negatívny test na COVID-19, ktorý nie je starší ako štyri dni pred odletom. Výhodou však je, že práve na Maldivách majú cestovatelia garantovanú dovolenku v absolútnej izolácii od okolitého sveta.

Dubaj

Dubaj je turistom otvorený bez nutnosti absolvovania karantény. Pred odletom je však potrebné prísť do Viedne s negatívnym PCR testom (ktorý nesmie byť starší ako 96 hodín), nasleduje ďalší bezplatný test po prílete. Potom už Slovákov čaká ničím nerušená dovolenka. Tranzit do a z Viedne je bez problémov, stačí sa len preukázať platným cestovným lístkom či objednávkou taxi služby. Cestovatelia tiež potrebujú prehlásenie o tranzite. Nasleduje päť dňová izolácia na Slovensku, ktorá je ukončený negatívnym výsledkom PCR testu.

Egypt

Krajina faraónov a pyramíd je pre turistov otvorená, jedinou podmienkou je povinnosť predložiť negatívny test na koronavírus, ktorý nebude starší ako 72 hodín. Novinkou je aj možnosť absolvovať test priamo po prílete na letiskách v Šarm el-Šajchu, Hurgáde, Marsa Matrouh, Marsa Alam a Tabe, a to za poplatok približne 30 dolárov.

Odporúčame si tiež prečítať na tému cestovania počas pandémie:

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Prvý raz letela lietadlom až v 19tich, od tej doby si ho zamilovala. Krajinu podľa nej spoznáš podľa gastronómie a toho, ako ti naservírujú dezert. Za hranicami ju najčastejšie nájdete sedieť v lokálnej kaviarni so šálkou kávy a domácim zákuskom. Vyrástla v rodine dejepisárov, povinnou zastávkou každej jej cesty sú preto historické pamiatky a múzea. Myslela si, že preferuje more, nedávno sa však zamilovala do hôr, a to rovno do našich domácich.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Dve muchy jednou ranou? Piloti Swiss budú možno riadiť vlaky https://t.co/UUwlcm8Yc3 #novinky2 hodiny dozadu
Dobré správy z USA. United Airlines pridávajú lety do plážových destinácií https://t.co/mCVFkenhj9 #novinky3 hodiny dozadu
Kam na túru v novembri? 6 tipov na jednodňové túry po Slovensku https://t.co/eAcDodpy8G #dovolenky3 hodiny dozadu
Alaska Airlines vysadia za každý let na Havaj jeden strom https://t.co/3hkKqZgg7y #novinky3 hodiny dozadu
Mladý šéfkuchár na cestách. Aké je spoznávať svet cez chuťové poháriky? (rozhovor) https://t.co/sdHVVktMKy #cestopisy4 hodiny dozadu
BLACK FRIDAY je tu! Letenky do zelenej exotiky od 29€ (platí len do 1. decembra) https://t.co/0793HuXBuJ #letenky21 hodiny dozadu
Silvester na Kanárskych ostrovoch! 8 dní s all-inclusive v 4* hoteli za 1289€ https://t.co/sEQhpdFqLA #dovolenky22 hodiny dozadu
TOP destinácie na rok 2021: V Lonely Planet si posvietili na udržateľnosť https://t.co/lEwPdafFFX #cestopisy23 hodiny dozadu
Cestovanie do Španielska: od 23. novembra povinný COVID test, inak hrozí mastná pokuta https://t.co/tPWwJvdVkF #novinky23 hodiny dozadu
Lockdown Európy. Krajiny, ktoré čiastočne či úplne ,,zamykajú“ život https://t.co/HUp36ORCSu #novinky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore