Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Cestovanie do Panama City: stačí aj test po prílete. TOP 10 vecí, ktoré treba zažiť v Paname

Panama je tak trochu mix starého Španielska, modernej Ameriky a latinsko-amerického temperamentu. Ako ju čo najlepšie spoznať? Niekto by vám poradil, aby ste sa ubytovali v starom meste, rozprávali sa veľa s domácimi a zaplatili si miestneho sprievodcu. Samozrejme aj to je spôsob. Sú ale miesta, ktoré vám už len pri jedinej návšteve povedia mnoho o miestnej kultúre, ľuďoch a celej krajine.

Reklama

Panama je už plne otvorená turistom a komerčné letecké spojenia (Air France a KLM) do tejto mimoriadne zaujímavej stredoamerickej krajiny pribúdajú. Každý cudzinec vstupujúci do Panamy sa musí preukázať negatívnym testom na COVID-19 nie starším ako 48 hodín. Ak ho nemáte, spravia vám ho na mieste za 30 dolárov. 

Prinášame 10 tipov na unikátne miesta, ktoré sme v Paname zažili na vlastnej koži. Ak ich okúsite aj vy, Panamu si bezpodmienečne zamilujete.

1. Casco Viejo – stará Panama

casco-viejo

Tam, kde sa narodili všetci, čo stvorili súčasnú Panamu. Romantické, historické, dýchajúce jedinečnou atmosférou a napriek veľkej hustote osídlenia tak trochu aj mesto duchov. Casco Viejo je jedna z najstarších štvrtí Panama City a kultúrny klenot tohto veľkomesta. Terajšia podoba Casco Viejo a väčšiny tohto starého mesta vás vizuálne presunie niekam do roku 1950. V súčasnosti je to miesto, kde sa viete výborne najesť, spoznať panamskú kultúru a vychutnať si na slnečnej terase karibský rum s cigárou. A keď sa zotmie, nájdete tu jedny z najlepších klubov v meste.

2. Panamský prieplav z rozhľadne Miraflores

panamsky-prieplav

Miesto, ktoré preslávilo Panamu v svetovom merítku a aj po 100 rokoch od svojho vzniku patrí medzi divy sveta. Nápad spojiť Tichý a Atlantický oceán vznikol už veľmi, veľmi dávno – napokon sa ho podarilo zrealizovať a dokončiť až v roku 1919. Jeho veľkoleposť si uvedomíte až v momente, keď sa budete dívať z výhliadkovej budovy umiestnenej hneď pri jednej z komôr, kadiaľ prechádzajú najväčšie nákladné či dovolenkové lode sveta. Je až neuveriteľné, že počas stavby prieplavu zomrelo viac ako 30-tisíc ľudí z čoho najväčšiu časť spôsobili choroby ako malária.

Akciové letenky do Panamy na sezónu 2020/2021

3. Bicyklom po promenáde Amador Causeway

amador-causeway

Najštýlovejší výlet v hlavnom meste? Nepochybne na bicykli po Amador Causeway. A teraz nemáme na mysli klasické bicyklovanie po meste, ale po najfotogénickejšej promenáde v Paname. Bicykel si požičiate kdekoľvek cestou na promenádu a prejdite s ním až na samotný koniec cesty do prístavu. Lenže nie do hocijakého. Bicyklovať budete celý čas po ceste lemovanej palmami, pričom na jednej strane budete vidieť ultimátnu panorámu mesta a na druhej strane medzinárodné lode prechádzajúce Panamský prieplav.

4. Ancon Hill – dažďový prales uprostred mesta

ancon hill vyhlad

Ancon Hill je kopec plný zelene, stromov a pochopiteľne aj domov rôznych zvieratok. A to všetko s výhľadom na najmodernejšie centrum mesta! Či už sa rozhodnete ho vybehnúť alebo len tak vyšliapať, v oboch prípadoch budete spokojní. Výhľad odtiaľ stojí za to a hodil by si na pohľadnicu.

5. To najlepšie z mora na rybárskom trhu

dsc_0896-min

Dať si rybu od miestnych rybárov s výhľadom na more, to je sen každého dovolenkára. V Panama City je jedno miesto, kde sa podávajú výhradne len ryby a plody mory. Rybársky trh na konci promenády Avenida Balboa. Rybu si môžete dať spolu s miestnymi alebo si ju vziať domov a tam si ju pripraviť.

6. Drink v najvyššie položenom bare

hardrockhotel13-212r

Zdroj fotografie: hrhpanamamegapolis.com

Nachádza sa na samom vrchu budovy Hard Rock Hotelu, na šesťdesiatom druhom poschodí a je to aktuálne najvyššie položený bar s diskotékou v Latinskej Amerike. Volajú ho skratkou BITS, teda Bar in the Sky (bar v oblakoch). Tú výšku si naplno uvedomíte vo chvíli, kedy vás výťah behom pár sekúnd dopraví na strechu hotela. Celý bar je obklopený zábradlím zo skla a svojim návštevníkom ponúka úžasný výhľad vo dne, i v noci. Drink a párty na tomto mieste určite patrí medzi TOP zážitky z Panamy.

7. Panama Viejo – ruiny, ktoré dali základ Paname

panama-viejo

Panama Viejo je časť histórie Panamy, ktorá sa zachovala dodnes a bola by škoda ju v tomto zozname nespomenúť. Nájdete tu základy prvých budov a vlastne všetko to, čo tu po sebe zanechali prví osadníci aj napriek tomu, že mesto bolo absolútne zničené útokmi pirátov.

8. Múzeum biodiverzity

dsc_0824-min

V roku 2014 otvorili prvé múzeum biodiverzity a môžete trikrát hádať, kde. Presne tak, v Paname. Okrem toho, že vyzerá ako budova z dielne Gaudího, predstaví vám Panamu v inom svetle. Zistíte, ako veľmi ovplyvňuje rozmanitosť fauny a flóry tohto miesta fungovanie našej zemegule.

9. Ranný beh po Avenida Balboa

dsc_0393-min

To, že v hlavnom meste Panamy žiju aktívni ľudia s chuťou do športu si človek uvedomí hneď, ako sa vyberie na rannú prechádzku. Všetko dôležité sa totiž deje na Avenida Balboa, niekoľkokilometrovej promenáde lemujúcej pobrežie tohto veľkolepého mesta. Túžite si ísť ráno zabehať a dobiť si baterky na celý deň? Nenájdete lepšie miesto v Panama City. Preto tu behajú takmer úplne všetci bez rozdielu veku. A odmenou za to je jeden z najkrajších výhľadov široko-ďaleko.

10. San Blas – zabudnutý raj Strednej Ameriky

san-blas-more-min

Comarca de Kuna Yala. Tak volajú panamskí obyvatelia súostrovie San Blas, jedno z najkrajších miest v Strednej Amerike. Prečo najkrajších? Hneď na úvod vám povieme, že na to sú dva dôvody. Ešte stále ho totiž obývajú pôvodní obyvatelia prezývaní menom Kuna a druhý dôvod vám bude jasný hneď, ako sa pozriete na fotografie z tohto miesta. Veľmi rýchlo vám dôjde, že San Blas sú až nechutne gýčové. A taká je aj realita. Proste raj s veľkým R. A ak ste ubytovaní v hlavnom meste, na San Blas sa dostanete rýchlo a pohodlne lietadlom alebo pomalšie a dobrodružne rybárskou loďkou.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    4.8/5 - (5 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Maroko kvôli omikronu pozastavilo lety z celého sveta https://t.co/MFfAF1EGTx3 hodiny dozadu
Omikron zrejme zmení hraničný režim aj na Slovensku. ÚVZSR chystá novú vyhlášku https://t.co/LHUxYQTTKl #novinky3 hodiny dozadu
Spojené arabské emiráty sú najbezpečnejšou krajinou na svete. Zaočkovaných je 100% obyvateľstva https://t.co/kZ7doKXPWc #novinky3 hodiny dozadu
Izrael pre nový variant koronavírusu na 2 týždne zakáže vstup turistom https://t.co/CEyAJXbuLc #novinky3 hodiny dozadu
Veľká Británia mení pravidlá vstupu. Platí povinná izolácia až do negatívneho PCR testu https://t.co/p0WM4UqPME #novinky4 hodiny dozadu
Splň si sen za pár eur: Zimný Island už od 35€! (BLACK FRIDAY ZĽAVA) https://t.co/bZjqXhRAFH #letenky2 dni dozadu
BLACK FRIDAY PECKA DŇA: All inclusive Egypt s letenkami a 5*hotelom za 651€ https://t.co/EqxHIc2OCK #dovolenky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: Srí Lanka s letenkami, 4*hotelom a raňajkami za 1014€ https://t.co/79lRROl7Yd #dovolenky2 dni dozadu
Leteli sme do Dubaja s flydubai a týchto 5 vecí nám spríjemnilo let https://t.co/5AgXODxlGc #cestopisy2 dni dozadu
MEGA: Letenky Emirates do exotických destinácií na túto zimu už od 389€! https://t.co/TYHfg89dik #letenky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore