Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Panama: pulzujúce srdce Centrálnej Ameriky

Najpestrofarebnejšie a najviac kozmopolitné mesto regiónu. Panama žije rýchlo, ekonomika prekvitá, mrakodrapov je neúrekom a cesty sú plné obrovských terénnych áut, ktoré sa môžu chváliť azda všetkým, okrem spotreby paliva. Tá ale pri miestnych cenách benzínu vôbec nikomu neprekáža.

Reklama

S veľkými ľoďami prichádzajú veľké peniaze

Panama je regionálnym centrom pre obchod a imigráciu. Počet turistov z Európy je zanedbateľný. Sem-tam natrafíme na skupinu amerických študentov, ktorým učitelia rozprávajú o veľkých amerických úspechoch v regióne, o Panamskom prieplave, ktorý sa v roku 1904 Američania rozhodli dostavať a následne aj spravovať ako odplatu za pomoc pri získaní nezávislosti krajiny od susednej Kolumbie. Učiteľ s pýta študentov, či počuli o „Panama Papers.“ Študenti krútia hlavami a my sa pozeráme na velikána, ktorý sa plaví smerom do jednej z komôr prieplavu. Z veľkých lodí sa tešia všetci. Jedna cesta naprieč kanálom stojí aj 400-tisíc dolárov a takýchto lodí tu denne odbavia aj tridsať. Ako som povedal, lode prichádzajú, Panamci zarábajú a my sa v Európe tešíme, že exotické ovocie je u nás rýchlejšie.

dsc_0416-min

Lacné taxíky a luxusné hotely, drahé nákupy

Späť k turizmu: Európanov je málo a Američania sem tiež neprichádzajú v húfoch, ulice sú plné hispánskych rodín, ktoré sem cestujú na pár dní z okolitých štátov. Panama je vraj výborná na nákupy. Neviem síce, ako sa nakupuje v susednej Kostarike či Kolumbii, a preto ani nemôžem porovnávať, lokálne outlety sú však drahé. Ak si myslíte, že Panama je lacná destinácia, mýlite sa. Ceny potravín sú podobné tým európskym, lacné sú napríklad taxíky či luxusné hotely.

dsc_0947-min

Sen ekonomických utečencov

Panama je primárnym cieľom ekonomických utečencov. Obyvatelia okolitých štátov prichádzajú s vidinou dobrého zárobku. Mesto je plné Venezuelčanov, ktorí sa rozhodli odísť z krajiny, v ktorej nemajú ani toaletný papier. Domov ísť nechcú, boja sa, že by tam museli ostať. Život v Paname si pochvaľujú. Expresná realizácia developerských projektov, kopa luxusných hotelov, miliardové obchody každý deň, Panama pripomína Dubaj, len v Centrálnej Amerike. Je moderná, rýchla, bohatá, až prekvapivo zelená a chutí skvele.

dsc_0762-min

V Paname je všetko iba na skok

Panama má šmrnc. Na ceste z letiska do centra sa pred nami vykresľuje silueta mesta. Mrakodrapy sú už na predmestí, a čím sme bližšie k centru mesta, tým viac ich vidíme. Večerná prechádzka a pohľad na zapadajúce slnko s vysokými palmami a mrakodrapmi v pozadí je nezabudnuteľná. Rozsvietia sa svetlá, miestni pomaly zapĺňajú celú promenádu, kričia, hrajú hry, športujú, na pleciach nosia rádiá a do rytmu im hrajú okoloidúce „old school“ autobusy, ktoré skôr pripomínajú diskotéku ako hromadnú dopravu. Panama je chaos, ktorý znie dobre. Na opačnom konci mesta sa strácame v koloniálnej štvrti Casco Viejo. Je tridsať stupňov, na stole výborný panamský ležiak a z námestia počuť folklórny spev v španielčine. Casco Viejo je obraz Panamy z čias kolonizácie. Biele fasády, katolícke kostoly, španielske záhrady… A keď sme už unavení z kričiacej metropoly, nalodíme sa na vodný expres a plavíme sa na ostrov Taboga v Tichom oceáne. Lebo v Paname je príroda iba na skok.

img_2274-min

Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Pri ceste do Grécka nezabudnite vyplniť online dotazník (aktualizované) https://t.co/wADZn4OYHE #letenky23 minút dozadu
Budúcnosť lowcostových aeroliniek AirAsia je neistá. V hre je aj krach https://t.co/IfVl4O0qgT #novinky32 minút dozadu
Japonsko má nový rýchlovak, ktorý môže jazdiť aj počas zemetrasenia https://t.co/kIc3ocGvbk1 hodinu dozadu
Zelené krajiny cestovateľského semafora: všetko čo treba vedieť o vstupe a tranzite https://t.co/SGJb5nBatI #letenky2 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky3 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky3 hodiny dozadu
Dubaj opäť otvorený! Emiráty vyžadujú test, ak ho nemáte, spravia ho zdarma https://t.co/CPr5HnU6dI #letenky3 hodiny dozadu
Kolumbia predĺžila lockdown do 1. augusta lety sú zakázané do septembra https://t.co/NTUphP7rvo #novinky3 hodiny dozadu
Rím pre pokročilých: 11 dôvodov, prečo je toto mesto večné https://t.co/ARZRMdsI2r #cestopisy4 hodiny dozadu
Rwanda sa turistom otvorí už v auguste https://t.co/jG9PI5ocim4 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore