Nájdeš nás aj na:

Afrika

Tanzániou s Kazmom. Za siedmym divom sveta a strechou Afriky

Tanzániou s Kazmom. Za siedmym divom sveta a strechou Afriky

S Tanzániou sa mi spájajú dve mená, Jane Goodall, ktorú som mala tú česť stretnúť aj osobne, a s archeológom menom Louise Leakey. Obaja nám svojimi výskumami a objavmi pomohli až v minulom storočí porozumieť vývoju človeka a našich predkov, aj našej podobnosti s primátmi. Tých v národných parkoch v Tanzánii nájdeme žiť dodnes. A okrem nich tisícky, čoby – milióny ďalších dokonalých druhov zvierat.

Reklama

Ak by som si mohla vybrať iba jedno miesto, kam by som sa šla v Tanzánii pozrieť, iste by to bol Národný park Gombe a tiché, nenápadné sledovanie šimpanzov s krátkou zastávkou v Inštitúte Jane Goodallovej na ochranu divokej prírody a jej ďalší výskum. Tanzánia však v sebe skrýva tisícky krásnych miest, ľudí s neľahkým osudom žijúcich v krajine s nie úplne ideálnou politickou situáciou.

Dva z tisíc pokladov Tanzánie

Tento príspevok nemá byť o ťažkostiach Tanzánie, ale o jej pokladoch, o miestach, ktoré už ste určite videli aspoň na obrázku a možno ich aj zatúžili vidieť zblízka – horu Kiliandžáro a národný park Serengeti. Treba si však zapamätať, že ani tieto miesta to dnes nemajú ľahké, klimatické zmeny, nárast populácie a jej rozširovanie sa na územie divo žijúcich zvierat, odpadky a znečistenie sužujú aj ich.

Prečo spomínam práve Serengeti a Kilimandžáro? Pelikán vyslal v roku 2019 na cestu okolo sveta českého komika Kazmu, ktorý na nej sprevádzal Michala, chalana s progresívnou svalovou dystrofiou. Jednou z krajín na zozname želaní bola aj Tanzánia. Nižšie nájdete vo videu krátky tízer z ich zastávky v Tanzánii.

Najvyšší muž Afriky, Kilimandžáro

Na severovýchode krajiny, kde sa nachádza aj hora Kilimandžáro, prezývaná tiež strecha Afriky, by ste našli typický kus snáď z každého známeho klimatického pásma planéty. Úrodná pôda, trávnaté plochy a porasty, lesy, dažďový prales, vresovisko, rešelinisko, púšť, skalnaté útvary, vrcholky hôr a z nich jeden arktický. Aj večne skeptický Ernest Hemingway bol z tohto kúta zeme unesený.

Niektorí vravia, že tento približne päťdňový výstup na túto spiacu sopku je veľmi jednoduchý. Pravdou však je, že ročne ju skutočne zdolá len 42 až 48 percent zo všetkých tých, ktorí si to zaumienia, zrejme to teda až také jednoduché nebude. Kilimandžáro má skoro šesťtisíc metrov nad morom a stúpať dp takej výšky veru pre telo nemusí byť med lízať. Pozrite si jedno z mojich najobľúbenejších videí o tom, ako taká príprava s inštruktorom a samotný výstup vlastne vyzerajú.

Možno ste nevedeli, že Kilimandžáro stratilo v dôsledku klimatickej zmeny za posledných 100 rokov až 80 percent svojej ľadovej pokrývky. Vedci predpokladajú, že do 20 rokov bude úplne bez ľadu.

Serengeti shall not die

Tak sa volal dokument otca a syna Grzimekových z roku 1959, ktorým poukázali na dôležitosť zachovania a ochrany jedného z najstarších ekosystémov na planéte, Serengeti. Dnes je siedmym divom sveta a zapísaný aj na zozname UNESCO. To však ešte stále neznamená, že je tým toto územie oprostené od klimatických zmien, developerských pokusov zabrať časť územia alebo cezeň postaviť cestu. To by znemožnilo presun zvierat k zdrojom pitnej vody a za potravou na sklonku striedania období sucha a dažďa. Každá ľudská činnosť vo vnútri alebo na okraji tohto územia, napríklad nárast ľudskej populácie či dobytka spásajúceho pastviny, môže mať enormný vpplyv na zvieratá, ktoré žijú na území Serengeti.

Milióny zvierat tu ročne migrujú z Tanzánie do Kene a späť za čerstou pastvinou a vodou. Pakone, bizóny, zebry aj gazely, na ktoré vo veľkej dravej rieke Mara číhajú krokodíle a okolo nej veľké hladné šelmy – levy, gepardy či leopardy. Na sladkých výhonkoch stromov a rastlín si tu v Tanzánii pochutnávajú žirafy aj slony. Kto však narazí na nosorožca, musí byť obozretný.

Nezabudnite: Na území Tanzánie sú aj významné vodné zdroje

Na severe krajiny sa nachádza jazero Victoria, najväčšie jazero na africkom kontinente. Tanzánia sa oň delí s Ugandou. Jazero Tanganyika, najhlbšie jazero na kontinente, známe svojím jedinečným druhom rýb, tvorí západnú hranicu Tanzánie s Konžskou demokratickou republikou.

Akciové letenky

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Americký sen? Los Angeles a Las Vegas v jednej letenke za 369€ na jeseň https://t.co/SPdK7mhjUP #letenky1 hodinu dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Egypt s letenkami a 4*hotelom za 511€ https://t.co/nzG2adFebL #dovolenky3 hodiny dozadu
V Egypte našli Stratené zlaté mesto. Ide o najvýznamnejší nález od Tutanchamóna https://t.co/xYj790kZ2P #novinky5 hodiny dozadu
Veľmi lacné letenky na leto: rezervuj skôr ako ostatní, ceny od 19€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky6 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky6 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky6 hodiny dozadu
Ktoré krajiny očkujú najrýchlejšie? Pozri si svetový rebríček (aktualizované) https://t.co/AGlCgeGn5U #novinky6 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky6 hodiny dozadu
Francúzsko až do odvolania ruší všetky lety do Brazílie https://t.co/34XayZzcCk #novinky20 hodiny dozadu
Cestovanie do Izraela: od 23. mája majú voľný vstup zaočkovaní turisti s testom https://t.co/CEyAJXbuLc #novinky20 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore