Nájdeš nás aj na:

Afrika

Tanzániou s Kazmom. Za siedmym divom sveta a strechou Afriky

Tanzániou s Kazmom. Za siedmym divom sveta a strechou Afriky

S Tanzániou sa mi spájajú dve mená, Jane Goodall, ktorú som mala tú česť stretnúť aj osobne, a s archeológom menom Louise Leakey. Obaja nám svojimi výskumami a objavmi pomohli až v minulom storočí porozumieť vývoju človeka a našich predkov, aj našej podobnosti s primátmi. Tých v národných parkoch v Tanzánii nájdeme žiť dodnes. A okrem nich tisícky, čoby – milióny ďalších dokonalých druhov zvierat.

Reklama

Ak by som si mohla vybrať iba jedno miesto, kam by som sa šla v Tanzánii pozrieť, iste by to bol Národný park Gombe a tiché, nenápadné sledovanie šimpanzov s krátkou zastávkou v Inštitúte Jane Goodallovej na ochranu divokej prírody a jej ďalší výskum. Tanzánia však v sebe skrýva tisícky krásnych miest, ľudí s neľahkým osudom žijúcich v krajine s nie úplne ideálnou politickou situáciou.

Dva z tisíc pokladov Tanzánie

Tento príspevok nemá byť o ťažkostiach Tanzánie, ale o jej pokladoch, o miestach, ktoré už ste určite videli aspoň na obrázku a možno ich aj zatúžili vidieť zblízka – horu Kiliandžáro a národný park Serengeti. Treba si však zapamätať, že ani tieto miesta to dnes nemajú ľahké, klimatické zmeny, nárast populácie a jej rozširovanie sa na územie divo žijúcich zvierat, odpadky a znečistenie sužujú aj ich.

Prečo spomínam práve Serengeti a Kilimandžáro? Pelikán vyslal v roku 2019 na cestu okolo sveta českého komika Kazmu, ktorý na nej sprevádzal Michala, chalana s progresívnou svalovou dystrofiou. Jednou z krajín na zozname želaní bola aj Tanzánia. Nižšie nájdete vo videu krátky tízer z ich zastávky v Tanzánii.

Najvyšší muž Afriky, Kilimandžáro

Na severovýchode krajiny, kde sa nachádza aj hora Kilimandžáro, prezývaná tiež strecha Afriky, by ste našli typický kus snáď z každého známeho klimatického pásma planéty. Úrodná pôda, trávnaté plochy a porasty, lesy, dažďový prales, vresovisko, rešelinisko, púšť, skalnaté útvary, vrcholky hôr a z nich jeden arktický. Aj večne skeptický Ernest Hemingway bol z tohto kúta zeme unesený.

Niektorí vravia, že tento približne päťdňový výstup na túto spiacu sopku je veľmi jednoduchý. Pravdou však je, že ročne ju skutočne zdolá len 42 až 48 percent zo všetkých tých, ktorí si to zaumienia, zrejme to teda až také jednoduché nebude. Kilimandžáro má skoro šesťtisíc metrov nad morom a stúpať dp takej výšky veru pre telo nemusí byť med lízať. Pozrite si jedno z mojich najobľúbenejších videí o tom, ako taká príprava s inštruktorom a samotný výstup vlastne vyzerajú.

Možno ste nevedeli, že Kilimandžáro stratilo v dôsledku klimatickej zmeny za posledných 100 rokov až 80 percent svojej ľadovej pokrývky. Vedci predpokladajú, že do 20 rokov bude úplne bez ľadu.

Serengeti shall not die

Tak sa volal dokument otca a syna Grzimekových z roku 1959, ktorým poukázali na dôležitosť zachovania a ochrany jedného z najstarších ekosystémov na planéte, Serengeti. Dnes je siedmym divom sveta a zapísaný aj na zozname UNESCO. To však ešte stále neznamená, že je tým toto územie oprostené od klimatických zmien, developerských pokusov zabrať časť územia alebo cezeň postaviť cestu. To by znemožnilo presun zvierat k zdrojom pitnej vody a za potravou na sklonku striedania období sucha a dažďa. Každá ľudská činnosť vo vnútri alebo na okraji tohto územia, napríklad nárast ľudskej populácie či dobytka spásajúceho pastviny, môže mať enormný vpplyv na zvieratá, ktoré žijú na území Serengeti.

Milióny zvierat tu ročne migrujú z Tanzánie do Kene a späť za čerstou pastvinou a vodou. Pakone, bizóny, zebry aj gazely, na ktoré vo veľkej dravej rieke Mara číhajú krokodíle a okolo nej veľké hladné šelmy – levy, gepardy či leopardy. Na sladkých výhonkoch stromov a rastlín si tu v Tanzánii pochutnávajú žirafy aj slony. Kto však narazí na nosorožca, musí byť obozretný.

Nezabudnite: Na území Tanzánie sú aj významné vodné zdroje

Na severe krajiny sa nachádza jazero Victoria, najväčšie jazero na africkom kontinente. Tanzánia sa oň delí s Ugandou. Jazero Tanganyika, najhlbšie jazero na kontinente, známe svojím jedinečným druhom rýb, tvorí západnú hranicu Tanzánie s Konžskou demokratickou republikou.

Akciové letenky

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Nové najkrajšie rezorty Thajska a letenky do obľúbených destinácií https://t.co/1Ut2NjrfyR #cestopisy11 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Abu Dhabi na 4 noci s letenkami, 4*hotelom a raňajkami za 339€ https://t.co/UY1stZmfEP #dovolenky13 hodín dozadu
28 krásnych zážitkov v Dubaji počas roka 2022. Čo všetko sa oplatí vidieť? https://t.co/ph2lDzrYhr #dovolenky15 hodín dozadu
Najlepšie asfaltové cyklotrasy na Slovensku? Skús týchto desať https://t.co/LeKS2V0Tex #dovolenky16 hodín dozadu
Maroko: treba sa peukázať očkovaním a PCR testom. Povinnosť testu sa má čoskoro zrušiť https://t.co/MFfAF1EGTx16 hodín dozadu
Londýnsky citybreak? Leť z Košíc, Viedne alebo Bratislavy od 28€! https://t.co/T7jZpLQW5v #letenky16 hodín dozadu
Lacné letenky do Bruselu z Bratislavy aj Viedne od 15€! https://t.co/mmNVmiDmLn #letenky16 hodín dozadu
MEGA LACNÉ: Letenky z Košíc do Viedne alebo naopak od 14€ https://t.co/KnILxVDogP #letenky17 hodín dozadu
TOP 6 pobytov v Dubaji od 625€: v centre diania aj priamo na pláži https://t.co/uD631MMc7E #dovolenky17 hodín dozadu
Japonsko sa zrejme otvorí v júni aj zahraničným turistom https://t.co/uV5kjRQ4Qo #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore