Nájdeš nás aj na:

Pelicast

Pelicast: Letuška pre Emirates Airlines. Povolanie snov?

Pelicast: Letuška pre Emirates Airlines. Povolanie snov?

Snívali ste niekedy o tom, že budete letuškou alebo stevardom, a precestujete celý svet? Mirke „Bublie“ Kuzmovej sa tento sen splnil. Dva a pol roka pracovala ako letuška pre prestížnu aerolinku Emirates Airlines, počas ktorých bol jej domovom Dubaj, a neskôr lietala aj so súkromným klientom na privátnom lietadle.

Reklama

S Mirkou som sa zoznámila, kde inak, ako v oblakoch, niekde nad Afrikou, počas letu Emirates Airlines, keď som letela vrámci natáčania krátkych dokumentárnych filmov z Etiópie do Kene. V podcastovom rozhovore Mirka prezradí, čo všetko toto povolanie obnáša, povie historky o tých najbizarnejších klientských požiadavkách, a situáciách, s ktorými sa počas letov stretla, a zistíte aj pre čo, a pre koho, nakoniec zavesila „letuškovské povolanie“ na klinec.

Tento podcast si môžete vypočuť vo vašej podcastovej mobilnej aplikácii, či už na: Spotify (link hore)

alebo iných. Stačí sa prihlásiť na odber nášho Pelicastu, a každý týždeň si môžete vypočuť rozhovor na zaujímavú tému nielen o rôznych destináciách, netradičné príbehy cestovateľov, ale postupne vám prezradíme viac aj zo zákulisia Pelikánu, tipy a triky ako cestovať lepšie, zodpovednejšie, a ako zo svojich ciest vyťažiť čo najviac po všetkých stránkach.

Zoznámenie v oblakoch…

Naše stretnutie s Mirkou na lete Emirates Airlines z Etiópie do Kene v roku 2016. Vlastne sme sa zoznámili jedine vďaka tejto knihe od skvelého slovenského spisovateľa Richarda Rychtarecha, s názvom „Na smrť pekná“ (všetky jeho knihy sú super). O podrobnostiach zoznámenia hovoríme podkaste…

Straty a nálezy…

O tri roky neskôr, som si spomenula na milú letušku, na ktorej meno, som si nevedela ani za toho „anciáša“ spomenúť, vrámci práci v Pelikáne. A, že by s ňou bolo super nahrať podcast… Len ako ju nájsť? Najskôr som využila svoje Sherlock Holmesové novinárske praktiky, a prehladala všetky svoje maily a google. Zadávala som do vyhľadávača slovo letuška, slovenská letuška, Emirates, a všetky možné odvodeniny… Nič, nič, až kým vyšiel mail, ktorý som písala spisovateľovi Richardovi o našom úsmevnom zoznámení vďaka jeho knihe. A poslala som mu túto fotku, s jeho knihou! A tak o fotku bohatšia, som sa rozhodla skúsiť šťatie výzvou na sociálnych médiách…

Nepoznáte niekto túto letušku???

Lost connections – Do you know this fly attendant?? 🙂 Spoznate nahodou niekto tuto letusku (Slovenka), alebo spoznas sa…

Posted by Diana Mrazi on Monday, September 16, 2019

Po 419 likoch na mojom profile (kde je väčšinou max 100 likov), a viac ako 400 zdielaniach na rôznych profiloch (keby sa tak ľudia aktivizovali aj v skutočne dôležitých veciach), Mirku sme paradoxne našli do 30 minúť od uverejnenia výzvy. Podcast sme nahrali do týždňa, ale postprodukcia podkastu mi trvala 5 mesiacov 🙂 Ale je to vonku, a dúfam, že sa vám bude páčiť. Vám všetkým, čo ste odpovedali na tútu FB výzvu, a zdielali ju, ďakujem! Aj vďaka vám môžete dnes počúvať tento podcast.

Práca letušky splnila Mirke skoro všetky cestovateľské sny, ale zadarmo to nebolo…

Brisbane, AUSTRALIA
Waiheke Island, NEW ZEALAND

Takto vyzerá tá pozitívna strana letuškovskej práce. Cestovanie, zážitky, skvelé instagramové fotky. V našom podkaste sa však dozviete, čo všetko musí človek zvládnuť, aby ju mohol vykonávať. Prezradím len toľko, že ako prvé, pevné nervy, a ako druhé, silný žalúdok! A potom „maličkosti“, na ktoré by ste možno ani nepomysleli, keď ležíte v tetovacom salóne, a dávate si robiť novú „kerku“.

A možno väčšina z vás dospeje k záveru, ako napríklad ja sama, že by som mnohým Mirkiným klientom jemne povedané „otrieskala tácku s jedlom o hlavu“, poprípade by som ich na tom záchode spláchla – áno, po vypočutí podkastu pochopíte… Ako Mirkin pasažier, však môžem povedať, že Mirka túto prácu zvládla bravúrne, s úsmevom, a s obrovskou milotou, práve vďaka čomu mi utkvela v pamäti celé roky.

Po zložení „letuškovských skúšok“ – Graduation Emirates Cabin crew, DUBAI. Pre tie z vás, ktoré snívajú o kariére letušky, Mirka v podcaste prezradí cenné informácie, na čo si dať pozor…
Singapur a Kuala Lumpur

Viac fotografií z Mirkiných ciest, ale aj videá z nahrávania, budeme postupne publikovať aj na našom Pelikan.sk instagrame – sledujete nás už?

Námorníci a piloti vraj majú v každom meste frajerku…

Ako sú na tom letušky a „letuškovia“? Aj to sa dozviete v našom najnovšom podkaste. A na našom Peli instagrame budeme čoskoro publikovať aj (omylom) vystrihnutú časť o tom, akým najvtipnejším spôsobom sa snažil Mirku snažil zbaliť pasažier počas letu…

Hobbiton, NEW ZEALAND
Čínsky múr a Chicago

Čo ti dalo povolanie letušky do života?

„Naučila som sa počúvať samu seba, a aj napriek svojmu strachu som sa pustila do neznáma a neľutujem ani jednu slzu, ktorú som na začiatku vyronila,“ hovorí Mirka. „Celoživotné priateľstvá, budovanie sebahodnoty, byť nezávislá a duchom slobodná, aj toto mi Dubaj dal. Začala som cestovať, ktoré bude do konca života moje najväčšie hobby.

Nice, Azúrové pobrežie vo Francúzsku a Japonská Osaka.

Som vďačná za všetky kultúry, ktoré som mohla spoznať, za jedlá, ktoré som mala možnosť ochutnať a za neuveriteľných ľudí, ktorí ma všade na svete prijali s veľkou náručou.

Vietnam

Cestovanie ma naučilo, že tie najdôležitejšie veci v živote sú ZADARMO, a úsmev, či lásku vieme darovať kdekoľvek, a bude tomu rozumieť každý aj bez slov.“

Hong Kong

Spadla z oblakov?

Mirka už síce profesionálne nelieta, no z oblakov nezosadla, a paradoxne si užíva lietanie ešte viac. Stále v nich lieta, len v nich už nie je sama…

Konečne môže lietať s človekom, ktorého miluje, svojím priateľom Mirkom… Na ich instagramových účtoch môžete sledovať všetky ich cestovateľské a životné dobrodružstvá.

„V roku 2015 sa mi zmenil život. Rozhodla som sa opustiť svoju komfortnú zónu a začať si plniť sny,“ hovorí Mirka. „Ako letuška som v Dubaji žila 2,5 roka a prežila som zážitky, na ktoré nikdy nezabudnem.“

P.S. Od „Bublie“

Ďakujem za pozvanie do PELICASTu a tento podcast venujem všetkým, ktorí možno snívajú o tejto práci. Želám veľa šťastia všetkým, a dúfam, že sa vidíme niekde v oblakoch 🙂

View this post on Instagram

Láska… prichádza vtedy keď ju najmenej čakame, ked ju vobec nehladame..paradoxne toho praveho partnera nestretávame vtedy,keď sa o ňho priliš usilujeme..len o ňom zvyčajne nešťastne túžime.. Láska neexistuje mimo nás, ale v nás samotnych..nežiadajme, aby prišla okamžite, čo ak na ňu v danom momente ešte nie sme pripravení alebo nie sme v štádiu, aby sme mohli prežiť lásku podľa svojich predstav.. Ak sa nám laska vyhyba,je potrebne zamyslieť sa prečo. Vačšinou sme až veľmi kritickí, chceme partnera zmeniť podľa seba,tym padom ho oberame o životnu slobodu a šťastie. Niekedy vo veľa prípadoch si namýšľame, že si lásku ani nezaslúžime alebo mame prehnané požiadavky a čakame na princa, ktorý v realite neexistuje, no vieš si ho vo vzťahu postupne vytvoriť tým, že ho nechaš realizovať, budeš ho spoznavať a nebudeš ho chcieť vlastniť.. Doležite je uvedomit si a nesnažiť sa žiť s niekym len preto,aby sme neboli SAMI.. 🙏 Ďakujem za všetky moje vzahy, za krasne dni, ale aj za tie so slzami plne tazkych rozhodnuti, kompromisov,lebo aj to je velkou sučasťou každeho vztahu, ktorý nam mal do života prisť a mal nas niekde posunuť ❤️ Relationship is partnership not ownership. #yolo #love #pure #travel #traveller #slovakgirl #peru #cusco #photography #nature #magic #voyager

A post shared by 𝑀𝒾𝓇𝓀𝒶 𝒦𝓊𝓏𝓂𝑜𝓋á (@bublie.mirka) on

Kredity k podcastu

Ako podmaz k podkastu sme použili Mirkinu najobľúbenejšiu skladbu s názvom: „Little Morning Story“ od jej kamaráta, skvelého slovenského producenta – Red Meat Therapy.

Nahranie podcastu: Martina Harkot
Moderátorka: Diana Mráziková

Strih a postprodukcia – Diana Mráziková a Marek Földi

Viac podcastov z našej dielne Pelicast si môžete vypočuť tu:

Predstavte si, že odídete na dvojtýždňovú dovolenku, a krajina, ktorú navštívite, vás tak opantá, že sa z nej nevrátite nasledujúce štyri roky. Toto je pre zmenu môj vlastný príbeh – senegalský. Plný vášne, farieb, exotických chutí, miestami pripomínajúci húsenkovú dráhu. Diana Mráziková aka „Madam Dakar“, v rozhovore s Rolandom Regelym, šéfredaktorom cestovateľského blogu www.pelipecky.sk.
Rapper Kali je tvárou a hlasom našej najnovšej kampane k 15.výročiu Pelikána s názvom #stacivyrazit – V rozhovore sa dozviete nielen to, aký je Kali cestovateľ, a vďaka komu začal cestovať, ale aj o jeho životnej filozofii, o tom, či je workoholik, čo v živote ľutuje, ako sa vysporiadava s hejtom (nenávisťou) na internete, kedy začne cestovať so svojou dcérkou, a vysvetlí aj to, čo znamenajú jeho tetovania. V rozhovore s Dianou Mrázikovou.
Vedeli ste, že Iránky patria medzi ženy s najväčším množstvom plastických operácií na svete? Že sa tu dá zosobášiť na dobu určitú, alebo to, že vás tu nemôžu „pokutovať za tmu“? Ak Irán doteraz nefiguroval na zozname turistických destinácií, ktoré by ste radi navštívili, je veľmi pravdepodobné, že to zmení náš najnovší podcastový rozhovor s cestovateľkou a fotografkou, Katkou Liškovou, ktorá ho precestovala krížom-krážom už niekoľkokrát. V rozhovore s Dianou Mrázikovou.
 • Aká batožina je v základnej cene letenky Emirates?

  V základnej cene letenky Emirates je príručná batožina a podpalubná batožina.

  Váhový limit príručnej batožiny je 7 kg, jej rozmery by nemali presiahnuť 55x38x20 cm.

  Okrem príručnej batožiny Emirates každému cestujúcemu povoľuje zobrať si aj podpalubnú batožinu do 23 kg bez poplatku.

 • Čo všetko môžem mať v príručnej batožine s Emirates?

  Príručná batožina prechádza cez bezpečnostnú kontrolu. Celkový objem tekutiny vrátane kozmetiky by nemal presiahnuť 100 ml. V príručnej batožine môžete prevážať lieky – ak sú na predpis, vezmite si aj predpis od lekára so sebou. Viac informácií si môžete prečítať aj v článku o príručnej batožine.

   

 • Čo ak je batožina väčšia ako predpísaný rozmer?

  Rozmery a váha musia byť na 100% dodržané. Ak si nie ste istí, batožinu si radšej doma odvážte a zmerajte. Nezabúdajte, že do rozmerov sa započítavajú napríklad aj kolieska batožiny. Letecké spoločnosti v zmysle svojich prepravných podmienok Vám v opačnom prípade môžu zaúčtovať poplatok za prekročenie limitov.

   

 • Ako cestovať s dieťaťom aerolinkami Emirates?

  Dieťa do 2 rokov nema nárok na batožinu, sprevádzajúca dospelá osoba si však môže so sebou zobrať jednu detskú tašku s hmotnosťou do 5 kg okrem vlastnej batožiny. Preprava detského kočíka alebo autosedačky je bezplatná.

  Spoločnosť Emirates deťom mladším ako 7 dní povoľuje cestovať iba z vážnych dôvodov.  

 • Ako rezervovať sedadlo na let spoločnosťou Emirates?

  Rezervácia miesta v lietadle podľa vlastného výberu je možná za poplatok od 15 €.

 • Aké jedlo je v cene letenky od Emirates?

  Spoločnosť Emirates na každom svojom lete servíruje jedlo pozostávajúce z niekoľkých chodov. Na výber budete mať aj nealkoholické, alkoholické a teplé nápoje.

 • Ako urobiť online check-in s Emirates?

  Aerolinky Emirates online check-in otvárajú 48 hodín pred plánovaným odletom a zatvárajú 90 minút pred plánovaným odletom. Môžete sa odbaviť aj na check-in pultoch alebo samoobslužných kioskoch na vybraných letiskách. Online check-in nie je povinný.

 • Je možné zmeniť letenku s Emirates?

  Emirates nepovoľujú zmenu údajov cestujúcich na letenke. Zmena mena na letenke je povolená iba v prípade, ak sa meno cestujúceho v cestovnom doklade v čase medzi kúpou letenky a samotným letom zmenilo kvôli sobáši.

  Ak by ste chceli zmeniť dátum letu, letecká spoločnosť bude postupovať podľa podmienok, ktoré platia konkrétne pre Vašu rezerváciu.

 • Ako cestovať so zvieratkom leteckou spoločnosťou Emirates?

  Emirates povoľujú prepravu psov a mačiek, avšak iba v podpalubí. Výška poplatku začína od 460 €, ale konečná suma závisí od Vašej destinácie.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Publicistka, fotografka, dokumentaristka, NOMÁDKA. 7 rokov v Los Angeles, 4 roky v Senegale v Dakare, a posledné 4 roky na Kube v Havane - Kde sa Diane zapáči, a kde má umeleckú inšpiráciu, tam sa jednoducho presťahuje. A práve vďaka životu v rôznych krajinách a kultúrach, a zaujímavým ľudom, ktorých stretáva, má hlavu neustále plnú zaujímavých tém, a jej tvorba má takú autenticitu. Momentálne kotví na Slovensku, teda vlastne v Maďarsku (v pohraničnej Rajke), a smeje sa, že po tých rokoch mimo, jej to tu paradoxne pripadá ako najväčšia exotika...

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky3 hodiny dozadu
Nový cestovateľský semafor od 1. októbra: medzi zelené krajiny pribudol Vatikán, San Marino a Taiwan https://t.co/yxisZjSHU5 #novinky3 hodiny dozadu
Sicília sprísňuje opatrenia. Pri príchode treba test i registráciu. Povinné je aj rúško na verejnosti https://t.co/Q4wkKxUYZb #novinky8 hodín dozadu
Hranice Maďarska ostanú zatvorené aj po 1. októbri. Občania V4 majú výnimku https://t.co/n2RdoknLnx #novinky9 hodín dozadu
Vzniknú nové národné aerolinky krajín V4? Črtá sa riešenie v spolupráci s aerolinkami LOT https://t.co/8qlO8xX97S #novinky9 hodín dozadu
Boutique Hotel Pošta je najlepšie ubytovanie v Jasnej. Ak sem prídeš raz, budeš sa vracať vždy! https://t.co/fRYL4idVMC #cestopisy11 hodín dozadu
Stopnutý Boeing 737 MAX sa do prevádzky vráti možno ešte tento rok https://t.co/S9dlVEwNd9 #novinky13 hodín dozadu
Kúpi niekto ostrov? Realitka v Čile jeden predáva za 20 miliónov dolárov https://t.co/XWlRLovaeo #novinky13 hodín dozadu
Aerolinky Qatar Airways ponúkajú 100 dní bezplatného wifi pripojenia https://t.co/LvNMU8GS7X #novinky13 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky13 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore