Nájdeš nás aj na:

Pelicast

Pelicast: Letuška pre Emirates Airlines. Povolanie snov?

Pelicast: Letuška pre Emirates Airlines. Povolanie snov?

Snívali ste niekedy o tom, že budete letuškou alebo stevardom, a precestujete celý svet? Mirke „Bublie“ Kuzmovej sa tento sen splnil. Dva a pol roka pracovala ako letuška pre prestížnu aerolinku Emirates Airlines, počas ktorých bol jej domovom Dubaj, a neskôr lietala aj so súkromným klientom na privátnom lietadle.

Reklama

S Mirkou som sa zoznámila, kde inak, ako v oblakoch, niekde nad Afrikou, počas letu Emirates Airlines, keď som letela vrámci natáčania krátkych dokumentárnych filmov z Etiópie do Kene. V podcastovom rozhovore Mirka prezradí, čo všetko toto povolanie obnáša, povie historky o tých najbizarnejších klientských požiadavkách, a situáciách, s ktorými sa počas letov stretla, a zistíte aj pre čo, a pre koho, nakoniec zavesila „letuškovské povolanie“ na klinec.

Tento podcast si môžete vypočuť vo vašej podcastovej mobilnej aplikácii, či už na: Spotify (link hore)

alebo iných. Stačí sa prihlásiť na odber nášho Pelicastu, a každý týždeň si môžete vypočuť rozhovor na zaujímavú tému nielen o rôznych destináciách, netradičné príbehy cestovateľov, ale postupne vám prezradíme viac aj zo zákulisia Pelikánu, tipy a triky ako cestovať lepšie, zodpovednejšie, a ako zo svojich ciest vyťažiť čo najviac po všetkých stránkach.

Zoznámenie v oblakoch…

Naše stretnutie s Mirkou na lete Emirates Airlines z Etiópie do Kene v roku 2016. Vlastne sme sa zoznámili jedine vďaka tejto knihe od skvelého slovenského spisovateľa Richarda Rychtarecha, s názvom „Na smrť pekná“ (všetky jeho knihy sú super). O podrobnostiach zoznámenia hovoríme podkaste…

Straty a nálezy…

O tri roky neskôr, som si spomenula na milú letušku, na ktorej meno, som si nevedela ani za toho „anciáša“ spomenúť, vrámci práci v Pelikáne. A, že by s ňou bolo super nahrať podcast… Len ako ju nájsť? Najskôr som využila svoje Sherlock Holmesové novinárske praktiky, a prehladala všetky svoje maily a google. Zadávala som do vyhľadávača slovo letuška, slovenská letuška, Emirates, a všetky možné odvodeniny… Nič, nič, až kým vyšiel mail, ktorý som písala spisovateľovi Richardovi o našom úsmevnom zoznámení vďaka jeho knihe. A poslala som mu túto fotku, s jeho knihou! A tak o fotku bohatšia, som sa rozhodla skúsiť šťatie výzvou na sociálnych médiách…

Nepoznáte niekto túto letušku???

Lost connections – Do you know this fly attendant?? 🙂 Spoznate nahodou niekto tuto letusku (Slovenka), alebo spoznas sa…

Posted by Diana Mrazi on Monday, September 16, 2019

Po 419 likoch na mojom profile (kde je väčšinou max 100 likov), a viac ako 400 zdielaniach na rôznych profiloch (keby sa tak ľudia aktivizovali aj v skutočne dôležitých veciach), Mirku sme paradoxne našli do 30 minúť od uverejnenia výzvy. Podcast sme nahrali do týždňa, ale postprodukcia podkastu mi trvala 5 mesiacov 🙂 Ale je to vonku, a dúfam, že sa vám bude páčiť. Vám všetkým, čo ste odpovedali na tútu FB výzvu, a zdielali ju, ďakujem! Aj vďaka vám môžete dnes počúvať tento podcast.

Práca letušky splnila Mirke skoro všetky cestovateľské sny, ale zadarmo to nebolo…

Brisbane, AUSTRALIA
Waiheke Island, NEW ZEALAND

Takto vyzerá tá pozitívna strana letuškovskej práce. Cestovanie, zážitky, skvelé instagramové fotky. V našom podkaste sa však dozviete, čo všetko musí človek zvládnuť, aby ju mohol vykonávať. Prezradím len toľko, že ako prvé, pevné nervy, a ako druhé, silný žalúdok! A potom „maličkosti“, na ktoré by ste možno ani nepomysleli, keď ležíte v tetovacom salóne, a dávate si robiť novú „kerku“.

A možno väčšina z vás dospeje k záveru, ako napríklad ja sama, že by som mnohým Mirkiným klientom jemne povedané „otrieskala tácku s jedlom o hlavu“, poprípade by som ich na tom záchode spláchla – áno, po vypočutí podkastu pochopíte… Ako Mirkin pasažier, však môžem povedať, že Mirka túto prácu zvládla bravúrne, s úsmevom, a s obrovskou milotou, práve vďaka čomu mi utkvela v pamäti celé roky.

Po zložení „letuškovských skúšok“ – Graduation Emirates Cabin crew, DUBAI. Pre tie z vás, ktoré snívajú o kariére letušky, Mirka v podcaste prezradí cenné informácie, na čo si dať pozor…
Singapur a Kuala Lumpur

Viac fotografií z Mirkiných ciest, ale aj videá z nahrávania, budeme postupne publikovať aj na našom Pelikan.sk instagrame – sledujete nás už?

Námorníci a piloti vraj majú v každom meste frajerku…

Ako sú na tom letušky a „letuškovia“? Aj to sa dozviete v našom najnovšom podkaste. A na našom Peli instagrame budeme čoskoro publikovať aj (omylom) vystrihnutú časť o tom, akým najvtipnejším spôsobom sa snažil Mirku snažil zbaliť pasažier počas letu…

Hobbiton, NEW ZEALAND
Čínsky múr a Chicago

Čo ti dalo povolanie letušky do života?

„Naučila som sa počúvať samu seba, a aj napriek svojmu strachu som sa pustila do neznáma a neľutujem ani jednu slzu, ktorú som na začiatku vyronila,“ hovorí Mirka. „Celoživotné priateľstvá, budovanie sebahodnoty, byť nezávislá a duchom slobodná, aj toto mi Dubaj dal. Začala som cestovať, ktoré bude do konca života moje najväčšie hobby.

Nice, Azúrové pobrežie vo Francúzsku a Japonská Osaka.

Som vďačná za všetky kultúry, ktoré som mohla spoznať, za jedlá, ktoré som mala možnosť ochutnať a za neuveriteľných ľudí, ktorí ma všade na svete prijali s veľkou náručou.

Vietnam

Cestovanie ma naučilo, že tie najdôležitejšie veci v živote sú ZADARMO, a úsmev, či lásku vieme darovať kdekoľvek, a bude tomu rozumieť každý aj bez slov.“

Hong Kong

Spadla z oblakov?

Mirka už síce profesionálne nelieta, no z oblakov nezosadla, a paradoxne si užíva lietanie ešte viac. Stále v nich lieta, len v nich už nie je sama…

Konečne môže lietať s človekom, ktorého miluje, svojím priateľom Mirkom… Na ich instagramových účtoch môžete sledovať všetky ich cestovateľské a životné dobrodružstvá.

„V roku 2015 sa mi zmenil život. Rozhodla som sa opustiť svoju komfortnú zónu a začať si plniť sny,“ hovorí Mirka. „Ako letuška som v Dubaji žila 2,5 roka a prežila som zážitky, na ktoré nikdy nezabudnem.“

P.S. Od „Bublie“

Ďakujem za pozvanie do PELICASTu a tento podcast venujem všetkým, ktorí možno snívajú o tejto práci. Želám veľa šťastia všetkým, a dúfam, že sa vidíme niekde v oblakoch 🙂

Kredity k podcastu

Ako podmaz k podkastu sme použili Mirkinu najobľúbenejšiu skladbu s názvom: „Little Morning Story“ od jej kamaráta, skvelého slovenského producenta – Red Meat Therapy.

Nahranie podcastu: Martina Harkot
Moderátorka: Diana Mráziková

Strih a postprodukcia – Diana Mráziková a Marek Földi

Viac podcastov z našej dielne Pelicast si môžete vypočuť tu:

Predstavte si, že odídete na dvojtýždňovú dovolenku, a krajina, ktorú navštívite, vás tak opantá, že sa z nej nevrátite nasledujúce štyri roky. Toto je pre zmenu môj vlastný príbeh – senegalský. Plný vášne, farieb, exotických chutí, miestami pripomínajúci húsenkovú dráhu. Diana Mráziková aka „Madam Dakar“, v rozhovore s Rolandom Regelym, šéfredaktorom cestovateľského blogu www.pelipecky.sk.
Rapper Kali je tvárou a hlasom našej najnovšej kampane k 15.výročiu Pelikána s názvom #stacivyrazit – V rozhovore sa dozviete nielen to, aký je Kali cestovateľ, a vďaka komu začal cestovať, ale aj o jeho životnej filozofii, o tom, či je workoholik, čo v živote ľutuje, ako sa vysporiadava s hejtom (nenávisťou) na internete, kedy začne cestovať so svojou dcérkou, a vysvetlí aj to, čo znamenajú jeho tetovania. V rozhovore s Dianou Mrázikovou.
Vedeli ste, že Iránky patria medzi ženy s najväčším množstvom plastických operácií na svete? Že sa tu dá zosobášiť na dobu určitú, alebo to, že vás tu nemôžu „pokutovať za tmu“? Ak Irán doteraz nefiguroval na zozname turistických destinácií, ktoré by ste radi navštívili, je veľmi pravdepodobné, že to zmení náš najnovší podcastový rozhovor s cestovateľkou a fotografkou, Katkou Liškovou, ktorá ho precestovala krížom-krážom už niekoľkokrát. V rozhovore s Dianou Mrázikovou.
 • Aká batožina je v základnej cene letenky Emirates?

  V základnej cene letenky Emirates je príručná batožina a podpalubná batožina.

  Váhový limit príručnej batožiny je 7 kg, jej rozmery by nemali presiahnuť 55x38x20 cm.

  Okrem príručnej batožiny Emirates každému cestujúcemu povoľuje zobrať si aj podpalubnú batožinu do 23 kg bez poplatku.

 • Čo všetko môžem mať v príručnej batožine s Emirates?

  Príručná batožina prechádza cez bezpečnostnú kontrolu. Celkový objem tekutiny vrátane kozmetiky by nemal presiahnuť 100 ml. V príručnej batožine môžete prevážať lieky – ak sú na predpis, vezmite si aj predpis od lekára so sebou. Viac informácií si môžete prečítať aj v článku o príručnej batožine.

   

 • Čo ak je batožina väčšia ako predpísaný rozmer?

  Rozmery a váha musia byť na 100% dodržané. Ak si nie ste istí, batožinu si radšej doma odvážte a zmerajte. Nezabúdajte, že do rozmerov sa započítavajú napríklad aj kolieska batožiny. Letecké spoločnosti v zmysle svojich prepravných podmienok Vám v opačnom prípade môžu zaúčtovať poplatok za prekročenie limitov.

   

 • Ako cestovať s dieťaťom aerolinkami Emirates?

  Dieťa do 2 rokov nema nárok na batožinu, sprevádzajúca dospelá osoba si však môže so sebou zobrať jednu detskú tašku s hmotnosťou do 5 kg okrem vlastnej batožiny. Preprava detského kočíka alebo autosedačky je bezplatná.

  Spoločnosť Emirates deťom mladším ako 7 dní povoľuje cestovať iba z vážnych dôvodov.  

 • Ako rezervovať sedadlo na let spoločnosťou Emirates?

  Rezervácia miesta v lietadle podľa vlastného výberu je možná za poplatok od 15 €.

 • Aké jedlo je v cene letenky od Emirates?

  Spoločnosť Emirates na každom svojom lete servíruje jedlo pozostávajúce z niekoľkých chodov. Na výber budete mať aj nealkoholické, alkoholické a teplé nápoje.

 • Ako urobiť online check-in s Emirates?

  Aerolinky Emirates online check-in otvárajú 48 hodín pred plánovaným odletom a zatvárajú 90 minút pred plánovaným odletom. Môžete sa odbaviť aj na check-in pultoch alebo samoobslužných kioskoch na vybraných letiskách. Online check-in nie je povinný.

 • Je možné zmeniť letenku s Emirates?

  Emirates nepovoľujú zmenu údajov cestujúcich na letenke. Zmena mena na letenke je povolená iba v prípade, ak sa meno cestujúceho v cestovnom doklade v čase medzi kúpou letenky a samotným letom zmenilo kvôli sobáši.

  Ak by ste chceli zmeniť dátum letu, letecká spoločnosť bude postupovať podľa podmienok, ktoré platia konkrétne pre Vašu rezerváciu.

 • Ako cestovať so zvieratkom leteckou spoločnosťou Emirates?

  Emirates povoľujú prepravu psov a mačiek, avšak iba v podpalubí. Výška poplatku začína od 460 €, ale konečná suma závisí od Vašej destinácie.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov

 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP a tiež náš WhatsApp kanál.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut.
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne.

  5/5 - (3 votes)
Komentáre

Publicistka, fotografka, dokumentaristka, NOMÁDKA. 7 rokov v Los Angeles, 4 roky v Senegale v Dakare, a posledné 4 roky na Kube v Havane - Kde sa Diane zapáči, a kde má umeleckú inšpiráciu, tam sa jednoducho presťahuje. A práve vďaka životu v rôznych krajinách a kultúrach, a zaujímavým ľudom, ktorých stretáva, má hlavu neustále plnú zaujímavých tém, a jej tvorba má takú autenticitu. Momentálne kotví na Slovensku, teda vlastne v Maďarsku (v pohraničnej Rajke), a smeje sa, že po tých rokoch mimo, jej to tu paradoxne pripadá ako najväčšia exotika...

Hore