Nájdeš nás aj na:

Amerika

7 vecí, ktoré musíš skúsiť na karibskom ostrove Bonaire (a máme aj super letenky)

7 vecí, ktoré musíš skúsiť na karibskom ostrove Bonaire (a máme aj super letenky)

Hovorí sa, že najkrajšie pamiatky holandského ostrova Bonaire ležia pod morskou hladinou. Súhlasíme, ale len sčasti, pretože pláže, atrakcie a aktivity na tomto ostrove patria tiež medzi to najlepšie v Karibiku. Prečo si to myslíme? Pozri si náš cestopis o Bonaire a inšpiruj sa pokojne už aj na túto zimnú sezónu – na konci článku máme super letenky z Viedne.

Reklama

1. Klein Bonaire – ako na opustenom ostrove

Ak ste niekedy chceli vedieť, aké to je žiť na opustenom ostrove, naskočte na vodné taxi a odvezte sa do Klein Bonaire. Malý, neobývaný ostrov asi pol kilometra západne od pevniny Bonaire je bezchybnou oázou chránenou pred civilizáciou ako súčasť národného morského parku Bonaire.

Tento izolovaný raj sa môže pochváliť nedotknutým bielym pieskom a vďaka vynikajúcej viditeľnosti aj perfektnými podmienkami na šnorchľovanie a potápanie. Len nezabudnite, že na ostrove nie sú žiadne stánky s občerstvením, ani plážové slnečníky, takže si budete musieť zbaliť vlastnú vodu, jedlo, opaľovací krém, uteráky a akékoľvek ďalšie zásoby. To nám počas pandémie všetkým vyhovuje, no nie?

2. Národný morský park

Bonaire je ďalší z holandských ostrovčekov, ktorý z toho, čo mu nadelila príroda, vie vyťažiť veľmi veľa. Národný morský park je známy tým, že sa aktívne stará o morské zdroje ostrova. Rozlohu 2 700 hektárov tvoria koralové útesy a plochy morských tráv. Medzi vzácne živočíchy, ktoré tu môžeš vidieť patrí napríklad korytnačka zelená.

3. Výprava za mangrovníkmi

Informačné centrum Mangrove Bonaire je určené na ochranu a vzdelávanie návštevníkov o jedinečnom mangrovovom ekosystéme Bonaire. Ponúka návštevníkom možnosť absolvovať prehliadky cez unikátne mangrovníky v zálive Lac Bay, ktoré sú jedným z najzachovalejších mangrovníkových lesov svojho druhu v Karibiku.

Ak sa chcete rozhýbať, vyberte si medzi hodinovým výletom na kajaku (27 dolárov pre dospelých a 15 dolárov pre deti) a dvojhodinovou exkurziou na kajaku so šnorchľovaním (46 dolárov pre dospelých a 25 dolárov pre deti, ktoré neobsahujú výstroj na šnorchel). Ak si chcete radšej posedieť a oddýchnuť si, rozhodnite sa pre dvojhodinovú plavbu loďou na solárny pohon (27 dolárov), kde budete jazdiť cez mangrovníky s ďalšími siedmimi cestujúcimi.

4. Holandsko uprostred Karibiku

Kralendijk – hlavné mesto Bonaire – je malebné centrum obchodných a kultúrnych aktivít, ktoré sa rozlieha na ploche len niekoľkých blokov. Pre toho, kto miluje Holandsko a Amsterdam bude Kralendijk krásnym miestom. Má svoju unikátnu architektúru, výborné reštaurácie na nábreží a tiež malý, ale rušný trh.

Prejdite sa po námestí Plaza Wilhelmina a nakúpte autentické suveníry pozdĺž hlavnej ulice Kaya Grandi. Odporúčame aj múzeum Bonaire, kde si zadarmo môžete prezrieť veľké zbierky mušlí a dozvedieť sa viac o histórii ostrova.

5. Potápanie pre pokročilých aj pre začiatočníkov

Potápanie má v Bonaire tradíciu už desaťročia. Aj preto je tento ostrov jedným z najlepších potápačských cieľov v Karibiku. S 63 oficiálnymi miestami na potápanie na hlavnom ostrove (a ďalších 26 miest na ostrovčeku Klein Bonaire) si vyberie každý.

Naľavo útesy – napravo soľné polia, ktorými sa ostrov Bonaire preslávil.

Pamätajte, že skôr, ako sa ponoríte do hlbín mora – potrebujete mať osvedčenie. Aj keď mnoho karibských letovísk ponúka potápačské balíčky, tréning pred cestou môže znížiť celkové náklady a umožní vám ponoriť sa hneď prvý deň po príchode. Všetci potápači sú povinní zaplatiť poplatok vo výške 45 dolárov, ktorý potom treba pripevniť aj k potápačskému výstroju. Tento poplatok vám poskytuje jeden rok neobmedzeného potápania a výťažok z neho pomáha udržiavať národný morský park Bonaire.

6. Tisícka schodov? Je ich menej

Na tomto obľúbenom plážovom mieste sa v skutočnosti nebudete musieť presúvať po 1 000 schodoch – je ich iba 67. Názvu 1000 Steps však porozumiete, keď budete musieť po potápaní a so zapnutým potápačským výstrojom vyšliapať až nahor.

Pláž 1000 Steps severne od Kralendijku na západnom pobreží ostrova sa môže pochváliť nedotknutými azúrovými plytčinami a pôsobivou ukážkou koralov, húb, korytnačiek a rýb.

7. Oslia farma

Keď preskúmate podmorský život na ostrove a budete chcieť malú zmenu, upriamte svoju pozornosť na Donkey Sanctuary Bonaire teda záchrannú stanicu pre oslíkov. Založená bola v roku 1993 holanďankou Marinou Melisovou a jej manželom Edom Koopmanom a dodnes poskytuje útočisko stovkám osirelých somárov.

Oslíci na Bonaire sú veľmi priateľskí a pohodlní, či už prechádzate po farme autom, skútrom, bicyklom alebo pešo.

Zaujímavosť na záver

Trasa medzi holandským ostrovom Bonaire a Curacao je oficiálne druhým najkratším medzinárodným letom na svete. Lietadlá pri tejto ceste prekonajú len 64 kilometrov. Spoločnosť Winair prevádzkuje niekoľko letov týždenne menšími turbovrtuľovými lietadlami.

Akciové letenky na Bonaire (sezóna 2020/2021)

KEDY POLETÍM?

Lety prevádzkuje letecká spoločnosť KLM z Viedne.

Akciové kalendáre majú termíny od januára do marca 2021.

ČO JE V CENE LETENKY?

Všetky letiskové poplatky v cene a 2 kusy príručnej batožiny:

 • 1 ks príručná batožina do 10 kg (55cm x 35cm x 25cm)
 • 1 ks príručná batožina do 2 kg (40cm x 30cm x 15cm)

Ako sa lieta s KLM do exotiky? Odporúčame pozrieť kompletný súhrn od redaktorky Anny.

Akciové letenky na ostrov Bonaire

Ubytovanie na ostrove Bonaire

Na stránke hotely.pelikan.sk nájdeš ubytovanie v apartmánoch a hoteloch aj počas hlavnej sezóny. Pozrieť hotely a apartmány na Bonaire.

Užitočné info k vstupu

Občania EÚ majú na Bonaire bezvízový vstup na dobu 30 až 60 dní. Na dovolenku na ostrove Bonaire potrebuješ platný cestovný pas. Jeho platnosť musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate. Deti musia mať vlastný cestovný pas.

Od leta 2020 vláda Bonaire oficiálne oznámila, že krajina znovu otvára svoje hranice a opäť víta turistov zo zahraničia.

Pred vstupom treba vyplniť formulár a absolvovať PCR test

Každý, kto cestuje do Bonaire, musí najneskôr 48 hodín pred odletom vyplniť online zdravotné vyhlásenie. Po príchode potom stačí preukázať tento formulár (vytlačený alebo digitálnu kópiu v telefóne) zamestnancovi verejného zdravotníctva, ak o to budete požiadaný. Vyplnenie online formulára sa odporúča až po zakúpení leteniek na Bonaire.

K vstupu na ostrov Bonaire je potrebný platný cestovný pas a e-mailová adresa

Súčasťou vstupnej procedúry je poskytnutie informácií ohľadom zdravotného stavu cestujúceho – tieto informácie musia byť odovzdané online cez uvedený formulár.

Cestujúci vo veku od 13 rokov musia pri príchode preukázať negatívny výsledok testu PCR. Ten musí byť vykonaný najneskôr 72 hodín pred odletom a potvrdenie musí byť v anglickom jazyku. Každý, kto nemôže pri príchode preukázať negatívny výsledok testu, musí byť v súlade s núdzovým nariadením orgánu verejnej správy Bonaire okamžite umiestnený do karantény na 10 dní na svoje náklady v mieste určenom guvernérom ostrova.

Pred cestou na Bonaire sa odporúča mať aj komplexné cestovné poistenie.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  4.4/5 - (17 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore