Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Biele pláže, tyrkysové more, úžasné scenérie. Toto je 25 najkrajších miest Karibiku!

Biele pláže, tyrkysové more, úžasné scenérie. Toto je 25 najkrajších miest Karibiku!

V čase, keď do Európy prichádza zima, v Karibiku štartuje dovolenková hlavná sezóna. Pre väčšinu ľudí je to predstava o ideálnej dovolenke – veď kto by nesníval o bielych piesočnatých plážach, priezračnom tyrkysovo sfarbenom mori a vysokých zelených palmách, pod ktorými môžeme len tak relaxovať a popíjať napr. výborný miešaný nápoj. Ak však túžiš po dovolenke v Karibiku, my ti ukážeme, ako z nej vyťažiť čo najviac! Pretože malebné ostrovčeky neponúkajú len dlhé biele pláže, ale aj mnoho ďalších nádherných miest. Tu je výber toho najlepšieho – 25 najkrajších miest Karibiku:

Reklama

1. Trunk Bay, Ostrov sv. Jána, Panenské ostrovy

Svätý Ján je právom považovaný za najkrajší z Amerických panenských ostrovov. V severnej časti ostrova sa skrýva hotový poklad – záliv Trunk. Rovnomenná pláž, ktorá tvorí súčasť národného parku sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch najkrajších pláží sveta. Top aktivita, ktorú tu jednoducho musíš vyskúšať je šnorchlovanie.

2. Holandská architektúra, Willemstad, Curaçao

Najväčšiemu mestu súostrovia Malé Antily sa často hovorí aj Amsterdam západu. Domčeky zo 17. A 18. storočia v tradičnom holandskom štýle totiž mimo Holandska nenájdeš už nikde inde na svete. Centrum mesta spolu s prístavom figurujú aj na zozname svetového dedičstva UNESCO. Takže ak dovolenkuješ na ostrove Curaçao, určite si nezabudni dať kávu v jednej z čarovných uličiek Willemstadu.

Serge Novitsky | Dreamstime.com

3. Národný morský park, Bonaire

Ďalší z holandských ostrovčekov, ktorý z toho, čo mu nadelila príroda, vie vyťažiť veľmi veľa. Národný morský park je známy tým, že sa aktívne stará o morské zdroje ostrova. Rozlohu 2 700 hektárov tvoria koralové útesy a plochy morských tráv. Medzi vzácne živočíchy, ktoré tu môžeš vidieť patrí napríklad korytnačka zelená.

4. Lagúna Porte d’Enfer, Guadeloupe

Porte d’Enfer v preklade znamená brána pekla. A v tejto lagúne to skutočne tak občas vyzerá. Je obklopená pralesom a mohutnými skalami, o ktoré sa láme burácajúci oceán. V niektorých častiach je však zase úplný pokoj. Tam môžeš pozorovať pestrofarebné ryby bez toho, aby si musel vytiahnuť potápačské náčinie. Guadeloupe a vedľajší ostrov Martinik si rýchlo zamiluješ.

Akciové letenky do Karibiku

5. The Baths, Britské panenské ostrovy

Takzvané kúpele sú geologickým zázrakom a jednou z najobľúbenejších atrakcií Britských panenských ostrovov. Skaly sopečného pôvodu na pláži na ostrove Gorda vytvorili nádherné zákutia s niekoľkými „bazénmi“ vo vnútri. Kúpanie a šnorchlovanie to naberá úplne nové, magické rozmery.

6. Pláž Bathsheba, Barbados

Pláž sa rozprestiera na dramatickom pobreží východného Barbadosu a sú pre ňu typické vlny, ktoré vytvárajú kaskádovitú penu. S plážou sa viaže zaujímavá legenda. Bathsheba, manželka kráľa Dávida, sa vraj rada kúpala v mlieku, aby svoju pokožku udržala krásnu a jemnú. Voda, ktorá obmýva pláž, je podľa legendy rovnako bohatá na minerály a zaručí ti presne takú vyživenú pokožku, akú mala Bathsheba. Tak či onak, krása tejto pláže ti vyrazí dych, a preto ju odporúčame všetkými desiatimi.

7. Ostrov Renaissance, Aruba

Ak sa náhodou ocitneš na holandskom ostrove Aruba a chceš sa nechať rozmaznávať, určite zájdi na ostrov Renaissance. Z Aruby je to naň osem minút morským taxíkom a ty sa zrazu ocitneš v dokonalej súkromnej oáze, kde je možností trávenia času neúrekom. Súkromné spa, tenis či golf a samozrejme, výborné jedlo. Navyše ostrov je ideálnym miestom na pozorovanie plameniakov.

8. Modrá lagúna, Jamajka

Modrá lagúna je medzi turistami mimoriadne populárna. Pretože, áno, je to tá lagúna, kde sa nakrúcal rovnomenný film s Brooke Shields. Voda je tam skutočne magická a jej farba sa mení v priebehu dňa z tyrkysovej na zafírovú. Miestni dlho verili, že lagúna nemá dno, no jej hĺbka je približne 54 až 60 metrov. Voda je zmesou sladkej a slanej vody a počas kúpania si všimneš, že sa mení aj jej teplota. Chvíľu plávaš v teplých karibských vodách a zrazu ťa prekvapí studený podzemný prúd. Jamajka je ultimátna dovolenka.

9. Údolie Viñales, Kuba

Krasové údolie Viñales leží asi 150 kilometrov juhozápadne od Havany. Je zároveň aj národným parkom a súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Miestni poľnohospodári tam obrábajú polia (aj tabakové) pôvodným spôsobom, ktorý nezmenili už niekoľko storočí. Dediny a usadlosti v údolí si navyše stále zachovávajú koloniálny nádych. Takže ak sa chceš vrátiť späť v čase a užiť si jedinečnú atmosféru, návštevu údolia si určite nenechaj ujsť.

10. Gustavia, Svätý Bartolomej

Hlavné mesto ostrova Svätý Bartolomej ťa dostane svojím škandinávskym šarmom. Gustavia slúži primárne ako prístav, nezabránilo to však tomu, aby sa premenila na útočisko luxusu chtivých dovolenkárov. Okrem mixu severskej a karibskej architektúry si tak môžeš užiť aj nákupy luxusných tovarov.

Roman Stetsyk | Dreamstime.com

11. Národný park Morne Trois Pitons, Dominika

Chránené územie s úchvatnou faunou a flórou. Väčšinu územia národného parku Morne Trois Pitons pokrýva bujný tropický prales. Park je známy rušnou vulkanickou aktivitou, napokon, meno nesie po druhej najvyššej hore ostrova a sopke Morne Trois Pitons. Lákadlom parku je tiež Valley of Desolation, plné gejzírov a vriaceho bahna.

Irishka777 | Dreamstime.com

12. Národný park Brimstone Hill Fortress, Svätý Krištof a Nevis

Ďalšie miesto zo zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Pevnosť Brimstone, podľa ktorej je park pomenovaný, navrhli Briti, no postavili africkí otroci na prelome 17. a 18. storočia. Pevnosť, vynímajúca sa na západe ostrova Svätý Krištof, dodnes symbolizuje otrokárstvo a časy koloniálnej expanzie.

George Ofslager| Dreamstime.com

13. Cueva Ventana, Portoriko

Cueva Ventana, v preklade jaskynné okno, sa nachádza na vápencovom vrchole v mestečku Arecibo na severe ostrova. Ponúka nádherné výhľady na údolie a rieku. Jaskyňa a okolitá krajina je v súkromnom vlastníctve a pre obrovský záujem turistov je vstup do nej spoplatnený. Na druhej strane, je možné objednať sa na obhliadku so sprievodcom a popri super výhľade sa aj niečo dozvedieť o regióne.

Tang Man | Dreamstime.com

14. Národný park Los Haitises, Dominikánska republika

Na túto zelenú nádheru sa nebudeš vedieť vynadívať. Národný park Los Haitises leží v odľahlom kúte Dominikánskej republiky a čaká len na to, aby si ho objavil. Pozostáva z vápencovej náhornej plošiny a množstva vrchov. Biodiverzita parku je naozaj bohatá – žije tam približne 200 druhov vtákov. Rady sa tam promenádujú napríklad pelikány a k brehu si často chodia zaplávať delfíny. Skrátka prostredie ako vystrihnuté z dokumentu National Geographic.

Natali22206 | Dreamstime.com

15. Vodopády Dunn’s, Jamajka

Asi 55 metrov vysoké a 180 metrov dlhé kaskádovité vodopády patria k obľúbenej atrakcii na Jamajke. Na bielej piesočnej pláži ústia priamo do Karibského mora. Vyliezť z pláže k vrcholu vodopádov trvá asi hodinku a pol a na výstup je možné rezervovať si sprievodcu. Pre tých, ktorí si netrúfajú liezť skalnatým terénom alebo chcú zostať v suchu, sú neďaleko vodopádov k dispozícii schody až úplne hore.

Jan Schneckenhaus | Dreamstime.com

16. Stará Havana, Kuba

Navštíviť starú Havanu sa môže zdať samozrejmé, no pre istotu pripomíname, že túto štvrť naozaj musíš vidieť. Najlepšie je prejsť ju peši, vmiesiť sa do úzkych uličiek, poobzerať staré španielske pevnosti a prehodiť pár slov s miestnymi. To všetko za trúbenia staručkých áut a rytmu rumby. Nezabudni sa na chvíľu zastaviť a nasať atmosféru v kaviarni na niektorom zo štýlových havanských námestí.

Delstudio | Dreamstime.com

17. Altos de Chavón, Dominikánska republika

Kúsok Stredomoria v srdci dominikánskeho vidieka. Altos de Chavón je perfektná replika stredomorskej dediny zo 16. storočia. Dedina bola do detailov navrhnutá dominikánskym architektom a talianskym dizajnérom a každý vyšperkovaný detail v nej majú zasa na svedomí miestni umelci. Dedina slúži ako kultúrne centrum pre domácich, turistov aj umelcov z celého sveta. Obchodíkmi s keramikou a iným úžitkovým umením sa to tam len hemží, takže ak túžiš po originálnych suveníroch, toto je tá pravá lokalita.

Ritu Jethani | Dreamstime.com

18. Tobago Cays, Svätý Vincent a Grenadíny

Tobago Cays je súostrovie piatich malých ostrovčekov, ktoré tvoria morský park. Všetky sú neobývané a obľúbené medzi turistami. Obklopujú ich rozľahlé koralové útesy, vďaka ktorým boli v roku 2014 ostrovčeky vyhlásené za významný ekosystém.

Bounder32h | Dreamstime

19. Katedrála Santa María la Menor, Dominikánska republika

Jedna z najstarších katedrál na americkom území, obľúbená atrakcia v Dominikánskej republike a vôbec v celom Karibiku. Katedrálu postavenú v gotickom štýle otvorili v roku 1541 a ihneď sa stala vyhľadávaným útočiskom veriacich. Okrem architektúry môžeš vnútri obdivovať zbierku nábytku, šperkov či nádherné rezbárske diela.

Dmitry Chulov | Dreamstime

20. The Pitons, Svätá Lucia

The Pitons, v preklade vrcholy, sú dva vulkanické vrcholy na ostrove Svätá Lucia. Vyšší z nich meria 771 metrov a nižší 751 – v rámci ostrova ich je vidno v podstate odkiaľkoľvek. Celá oblasť je vyhlásená za svetové dedičstvo, pretože sa okolo nich rozprestierajú koralové útesy, ktoré sú domovom viac ako 168 druhov rýb.

Tom Meaker | Dreamstime.com

21. Carenage, Grenada

Carenage je prístav v hlavnom meste ostrova St. George. V minulosti tam boli privážané poškodené lode na opravu a údržbu, dnes je to miesto na príjemnú prechádzku pri vode s výhľadom na farebné rybárske loďky. Prehliadku prístavu môžeš zavŕšiť v jednej z mnohých reštaurácií a kaviarní.

Irishka777 | Dreamstime.com

22. Île-à-Vache, Haiti

Ostrov kráv je jedným zo satelitných ostrovov Haiti a skutočný raj na zemi. Kedysi, v 16. storočí, ho okupoval waleský pirát Henry Morgan a americký prezident Abraham Lincoln tam chcel svojho času presťahovať amerických otrokov. Ostrov je v súčasnosti ešte pomerne nedotknutý turizmom, no haitská vláda s ním má veľké plány a chce na ňom vybudovať luxusné hotelové rezorty. S návštevou sa teda poponáhľaj!

Louise Rivard | Dreamstime.com

23. Starý San Juan, Portoriko

Najstaršia štvrť v hlavnom meste Portorika je ostrov, ktorý so zvyškom mesta spájajú tri mosty. Dýcha históriou koloniálnych čias a je popretkávaná úzkymi uličkami vydláždenými mačacími hlavami. Miestni s hrdosťou hovoria, že historická štvrť je pre Portoriko to, čo Paríž pre Európu. Tak neváhaj sa choď si z jedinečnej atmosféry ukrojiť aj ty.

Songquan Deng | Dreamstime.com

24. Blue Mountains, Jamajka

Pravá karibská turistika ťa čaká na Jamajke. Modré vrchy sú najdlhším pohorím na ostrove s najvyšším vrcholom vo výške 2256 metrov nad morom. Hory sa dajú prejsť krížom-krážom rôznymi trasami, podľa toho, či si začiatočník alebo skúsený turista. Úchvatné výhľady ťa však neminú nikde.

25. Shirley Heights, Antigua a Barbuda

Shirley Heights je zrekonštruovaná rozhľadňa na Antigue, odkiaľ je parádny výhľad na anglický prístav. Okrem toho je to skvelé miesto na pozorovanie západu slnka a následnú party s drinkami a barbecue, ktorá sa tu koná každú nedeľu.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre
Hore