Nájdeš nás aj na:

Letenky

Chcete zažiť Jamajku? Táto Slovenka tam žije už 18 rokov

Nita Kimuri. Tak si hovorí Slovenka, žijúca na Jamajke už neuveriteľných osemnásť rokov. Čo ju k tomu viedlo? Aký je život na Jamajke a prečo a za akých okolností sa tam Slováci resp. Slovenky nemusia báť chodiť ani osamote? Pozrite si náš najnovší rozhovor s expertkou na Jamajku, ktorá organizuje dobrodružné výlety po tejto nádhernej krajine. 

Reklama

Na Jamajku ste sa vybrali v roku 2000 a už je to 18 rokov, čo tam s prestávkami žijete. Prečo práve toto miesto?

Mám pocit, že Jamajka si vybrala mňa 🙂 Keď som mala 15 rokov, ešte nebol internet a možností popozerať si obrázky exotických krajín veľa nebolo. Zrazu som mala doma z cestovky katalóg zájazdov do Karibiku a v ňom našla moja duša svoj skutočný domov! Jamajku! No mala som len pätnásť a v peňaženke dvadsať korún… Na moje 19. narodeniny mi však vyšla moja prvá kniha, ktorá mi zarobila balík peňazí a tak, keď som mala 20 rokov, nasadla som do lietadla a odletela. To všetko preto, aby som sa mohla úplne sama 2 mesiace túlať krížom-krážom po Jamajke a zbierať o nej materiál pre moju novú knihu. A žiadne hotely! Bývala som s domorodcami, tak v chatrčiach, ako aj v luxusných vilách. Bola som jednou z nich – a to bola pre mňa najlepšia škola ako spoznať Jamajku.

Je Jamajka bezpečná? Napríklad aj pre ženu cestujúcu osamote?

Nie je nebezpečnejšia než Slovensko či iné krajiny. Pozrite, je jedno, či ste žena, či muž, či cestujete osamote, alebo s partnerom, alebo s kamarátmi – základ úspechu je byť na Jamajku dôkladne pripravení – a ano, potom je bezpečná! Jamajka totiž nie je Ázia, ani Latinská Amerika, je to úplne iná planéta, niečo ako Nigéria.. Ja našich turistov vždy vyzbrojím podrobným 35-stranovým itinerárom, ktorý píšem každému na mieru a kde nájdu aj kopec dôležitých informácií aké nenájde ani len na Googli. Vedia do čoho idú a prvotný kultúrny šok znášajú oveľa ľahšie než tí turisti, čo si len kúpia letenku za bagateľ a „hurá, ide sa na Jamajku!“ – „hurá-systém“ totiž nefunguje! Následky takéhoto správania turistov bývajú žiaľ fatálne.

Ako dlho už organizujete dobrodružné zájazdy a výlety po Jamajke?

V prvom rade, nikdy som ani len nesnívala o povolaní sprievodkyne, či touroperátora – prišlo to náhodou – v 2004 objavili filmári moju knihu o Jamajke a oslovili ma, či ich môžem sprevádzať počas natáčania dokumentárneho filmu. Zapáčilo sa mi to, tak som sa potom vrhla na štúdium a získanie International Tour Guide License – a začala som teda vodiť našincov na Jamajku plus vyškolila som si vlastný tím mojich profi tour guidov.

Obvykle vodíme ľudí na menej komerčné miesta, kam by sa belosi inak nikdy nedostali – či je to už náš exkluzívny utajený Strawberry Hill, kam chodí dovolenkovať polovica Hollywoodu a bez konexií vás tam nevpustia, lebo strážia súkromie svojich prominentných hostí, alebo jediná rastafariánska osada na Jamajke, o ktorej turisti ani netušia a ide sa k nej krížom cez ghetto, ktoré strážia chlapíci s kalašnikovmi. Plus kvantum ďalších netradičných zaujímavých miest, z ktorých sú našinci úplne paf. 🙂 Napokon, poznám Jamajku lepšie než samotní Jamajčania a vďaka tomu majú aj oni voči mne obrovský rešpekt, čo je, pravda, takisto výhoda.

Chodí na Jamajku veľa Slovákov? Je Jamajka vhodná aj pre rodiny s deťmi?

V porovnaní s Čechmi o dosť menej, ale stále dosť. Hlásia sa nám predovšetkým páriky, mladší, i starší ľudia. Jamajka je pre akékoľvek vekové skupiny, vrátane detí, pokiaľ im nerobí problém zvládnuť dlhý transoceánsky let. Keby som ja mala 2 roky, tých 12 hodín v lietadle by so mnou bolo asi na nevydržanie, ale záleží od povahy každého jedinca.

Na Jamajku sa už dá lietať nízkonákladovo. Máte to vyskúšané?

Samozrejme, je to fajn. Ak si z domu vezmete dostatok jedla a vlastnú deku, tak ten let aj v pohode prežijete! 🙂 Gro letušiek boli Nemecké Turkyne, tak som ich zlanárila, že im ukážem Jamajku počas ich troch dní prestoja. A tak sa aj stalo.

Keby ste mohli jednou vetou opísať Jamajku, prečo by tam mali Slováci cestovať, čo by to bolo?

Jednou vetou: Kvôli jedinečnosti. Jamajke sa máloktorá exotická krajina vyrovná v komplexnosti – má dychvyrážajúcu prírodu, akú napr. na Kube nevidíte, čisté more aj skvostné pláže o akých napr. v Ázii môžete len snívať, úžasnú jamajsko-indicko-čínsku kuchyňu, lacnú dopravu, širokú škálu ubytovacích možností, kvantum atrakcií plus každé mesto, každá dedina má svoju vlastnú architektúru, atmosféru, i mentalitu ľudí… Nech pôjdete kdekoľvek, zakaždým objavíte niečo nové a nuda nikdy nehrozí. A napokon, viete – ide aj o istú formu prestíže… lebo Jamajka má odpradávna svoj šmrnc a keď poviete „Boli sme na Jamajke“, znie to ďaleko lepšie, než keď poviete, že ste boli kdesi v Ázii… 🙂

Čo by mal turista urobiť alebo skúsiť, aby spoznal skutočnú Jamajku?

Skutočnú Jamajku nikdy nespozná v turistických oblastiach. Skutočnú Jamajku spoznáte napríklad ak navštívite Kingston, lebo to je pravá tvár Jamajky, vzdialená od turistickej pozlátky. Samozrejme, ako iste viete, bezpečnosť v Kingstone je na cca 40% úrovni, takže sami sa tam motať len tak nemôžete – zoznamy nezvestných sa tam plnia každým dňom. Naši turisti však majú o bezpečnosť vždy postarané, moji traja mnou vyškolení profesionálni jamajskí tourguidi ľuďom za 2 dni poukazujú celý Kingston a inú než nadšenú odozvu sme od turistov ešte zatiaľ nemali. Bez tourguida a bez znalosti dialektu patois je v KGN našinec skrátka stratený a nevypátra ho ani tá najmodernejšia džípíeska. Bez šance.

Akí sú Jamajčania?

Úprimne? Ak ste biely a ste očividne celý oblepený bankovkami, tak Jamajčania dokážu byť tou najprítulnejšou formou života na planéte Zem! Čosi ako kríženec pijavice a labradora 🙂 Dokážu vás zahrnúť vynaliezavou komplimento-terapiou, v snahe vytiahnuť z vás peniaze (obvykle veľa peňazí!). Keď majú peniaze, sú všetci vysmiati. Ale pri súčasnej drahote je na Jamajke ťažké prežiť, to je fakt. Staršia generácia bola zvyknutá ráno vstávať do práce a pracovať, mať pri dome svoje políčko a pestovať si zeleninu, novodobá generácia je zvyknutá celé dni sedieť pri mobile a sledovať Facebook a sem tam robiť hussling (agresívne nanucovanie výrobkov a služieb okoloidúcim). Mám rada povahu obyčajných, skromných Jamajčanov z vidieckych oblastí, takisto milujem aristokratickú hrdú náturu Kingstončanov, ktorí sú na rozdiel od zvyšku ostrova vzdelaní a poctivo chodia do práce. A čo vám hneď udrie do očí – Jamajčania majú úžasne vysoké sebavedomie.

Čoho sa treba pri návšteve Jamajky vyvarovať?

Práve tej nepripravenosti, to je základ. Čím viac o Jamajke a jej špecifikách viete, tým vydarenejšiu dovolenku budete mať. Poviem príklad – u nás na ostrove fungujú scammeri – do vytipovaných bankomatov vkladajú čítačky kariet a veľa turistov z celého sveta denne zisťuje, že ich bankový účet niekto vyraboval do nuly. To musí byť radosť, že? My čo sme na ostrove roky rokúce už ale vieme, ktoré konkrétne bankomaty majú scammeri na muške a ktoré nie. Suma summarum – za 15 rokov sa mojim turistom nikdy nestalo, že by išli na zlý bankomat a prišli by o svoje úspory. Know-how je základ úspechu.

Na svojej webstránke uvádzate množstvo tipov o Jamajke. Viete dať našim čitateľom tipy, ako čo najlacnejšie cestovať na Jamajku?

Neviem, či najlacnejší, ale určite jeden so spôsobov je cestovať so sprievodcami. Ak totiž cestujete bez sprievodcu, obvykle draho zaplatíte za každú neznalosť. Pritom týždeň na Jamajke so sprievodcom vás vyjde zhruba toľko čo 2 týždne v Turecku.

Nechýba Vám Slovensko?

Ale áno, som patriot, expat-Jamajčanka a Slovenka zároveň, 2 v 1 🙂 Nemohla by som byť na Jamajke nonstop a navždy – mám rada rodnú vlasť, nikdy nezabudnem, kde mám korene a preto pendlujem hore dole medzi Slovenskom a Jamajkou. Aj preto, lebo nech ste v akejkoľvek úchvatnej krajine, po čase Vám všetko zovšednie. Opakované návraty sú však zárukou, že Jamajka aj Slovensko sú mi stále vzácne – veľmi sa teším pri príchode a vždy plačem pri odchode.

Existuje ešte okrem Jamajky nejaká iná krajina, kde by ste chceli žiť?

V čase „mého mládí“ som prešla už dosť Karibských ostrovov a dosť krajín Latinskej Ameriky, Európy a Afriky (Ázia ma nikdy nelákala) na to, aby som dnes vedela, že: JAMAICA IS MY SWEET HOME 🙂 JUST JAMAICA. A keď už v 90-ke nebudem vládať šprintovať po letiskách, zakotvím tam natrvalo, na cestovanie sa vykašlem a budem sa venovať radšej drobným ženským ručným prácam, prípadne sledovaniu telenoviel v hojdacom kresle s mačkou na kolenách… 😉

Všetky cenné tipy na dovolenku na Jamajke nájdete aj priamo na stránke Nity.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP a tiež náš WhatsApp kanál.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut.
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne.

    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore