Nájdeš nás aj na:

Letenky

Letíte na Jamajku? Dajte si pozor na týchto 10 vecí (tipy od sprievodkyne)

Ako iste viete, nízkonákladová spoločnosť Eurowings ponúka veľmi lacné letenky na Jamajku. A práve vďaka veľmi lacným letenkám majú ľudia často mylnú predstavu – napríklad, že ide o veľmi lacnú exotickú destináciu alebo, že ide o bezpečnú krajinu pre turistov cestujúcich na vlastnú päsť. O Jamajke nám prednedávnom porozprávala slovenská expertka na túto krajinu, ktorá v nej s prestávkami žije už devätnásť rokov a dnes našich čitateľov chce upozorniť na veci, ktoré sa možno v bedekroch nedočítate, no je dobré o nich vedieť ešte pred odletom, prípadne pred kúpou letenky.

Reklama

Aký je tvoj všeobecný názor na bezpečnosť na Jamajke?

Bezpečnosť je relatívny pojem. Ako vlas – jeden vlas na hlave je primálo, no v polievke už priveľa (smiech). Pokiaľ sem priletíte bez znalostí špecifík tohto nádherného ostrova, alebo sa opijete a po vulgárnych nadávkach Jamajčanom skončíte s rozbitým nosom v kríčkoch, je to vinou nezodpovedného správania a nie preto, že by Jamajka bola nebezpečná. Žiaľ, ako sa roztrhlo vrece s lacnými letenkami, pozorujeme obrovský nával takých turistov, z ktorých mnohí nevedia o Jamajke absolútne nič, len sa chcú doma hrdo pochváliť, že dovolenkovali na Jamajke… 🙂 Prichádzajú sem ako veľkí hrdinovia, no len čo zistia, aká je realita, končia so studenými obkladmi na čele… Šokujú ich vysoké ceny, ako aj agresívne prejavy domorodcov.

Jamajka je parádna destinácia, len sem treba prísť s pokorou. Ja sama mám k tejto krajine veľký rešpekt už 19 rokov a nikdy by som si nedovolila stvárať to, čo stvárajú niektorí turisti, ktorí sú tu prvý raz v živote. Treba si uvedomiť, že Jamajka je krajinou tretieho sveta a vládnu tu určité pravidlá. A to je dôvod, prečo sú turisti na Jamajke vystavení nebezpečenstvám rôzneho druhu vo väčšej miere než v iných krajinách. Neznamená to však, že by náš ostrov bol nebezpečnejší než iná exotika.

Sú Jamajčania problém pre turistov?

Ak si predstavujete Jamajčanov ako veselých, priateľských, večne usmiatych ľudí žijúcich v duchu hesla “NO PROBLEM!” Tak šup pod studenú sprchu! Jamajčania sú povahou veľmi komplikovaní – v jednom okamihu sú vašimi naoko „najlepšími priateľmi“, no akonáhle vznikne konflikt, môžete mať poriadny problém… Je všeobecne známe, že väčšina z nich sa usmieva len keď zavetrí doláre. Mnohí dodnes živia v sebe rasistické myšlienky zakorenené v ére kolonializmu, keď belosi vykorisťovali ich čiernych prapredkov a beloch v ich očiach dnes neznamená viac než mobilný bankomat. Preto nebuďte k domácim, ktorí vás oslovia, arogantní a neúctiví! Sú obzvlášť citliví na to, ak nimi nejaký beloch pohŕda a takéto konfrontácie často vyústia do fyzického násilia!

Naivita môže byť nebezpečná…

Ak si zaumienite túlať sa krížom-krážom po ostrove na vlastnú päsť, s predstavou, že ušetríte a budete spávať pod palmou na pláži… s veľkou pravdepodobnosťou skončíte zle… Byť dobrodruhom totiž neznamená vystrájať hlúposti! Často nás o pomoc žiadajú aj takí turisti, čo naivne naleteli pofidérnym touroperátorom (jamajským, ale i cudzincom, ktorí sa rozhodli žiť na Jamajke a sú bez peňazí…), ktorí vám s Hollywoodskym úsmevom sľubujú hory-doly za nízku cenu – vedzte, že v konečnom dôsledku vás takéto služby vyjdú kopu peňazí a zažijete len výlety mizernej zážitkovej hodnoty. Navyše, vystavujete sa tak zbytočnému riziku a vážnym nebezpečenstvám.

Scamming je problémom Jamajky

Peniaze na drahej Jamajke tečú dolu vodou, preto ak túžite po nízkonákladovej dovolenke, zvoľte radšej krajiny Ázie, kde je všetko v priemere až o 65% lacnejšie než na Jamajke. Jamajka veľmi nepraje turistom bez groša, samozrejme, ak 2 týždne strávite v lacnejšom ubytovaní a budete celý čas jesť pattie za 1 dolár a sáčkové polievky čo ste si priniesli z domu, tak vás Jamajka môže vyjsť na cca 400 eur (bez letenky)… Ale ak chcete aj niečo vidieť a zažiť, potom treba mať aspoň 70 eur na deň. Treba si dávať ohromný pozor aj pri výbere peňazí z bankomatov – ak použijete na výber svojich peňazí NESPRÁVNY bankomat, alebo platobný terminál, ktorý zlodeji pravidelne napájajú na skenery, s peniazmi na vašom účte sa môžete na 100% rozlúčiť…

Ako si (ne)prenajať auto alebo skúter

Prenájom auta či skútra síce nie je drahá záležitosť, ale v konečnom dôsledku vás môže vyjsť poriadne draho! Máloktorý cudzinec dokáže bezpečne šoférovať v dopravnom chaose, ktorý tu vládne a v ktorom jamajskí šoféri jazdia bezohľadne a príliš rýchlo ako takí pretekári Formuly 1… Navyše, jazdí sa tu ako v Anglicku – po ľavej strane, dopravných značiek je málo a platí pravidlo silnejšieho klaksónu. Je oveľa rozumnejšie prepravovať sa autobusmi a taxíkmi.

Ktoré sú to tie inkriminované miesta, kam nechodiť?

Dám vám malú radu. Nehrajte sa na hrdinu a nesnažte sa „objavovať“ na vlastnú päsť všetko, čo ste videli kdesi na internete. To, že sa vám určité miesta páčia na cudzích fotografiách, ešte neznamená, že ste tam vítaní. Veľakrát sa turisti-hrdinovia len tak naverímboha vyberú spoznať Kingston – a my ich potom vídavame dezorientovaných, stratených a zúfalých. Objavovať obrovský Kingston, ktorého obyvatelia dodnes majú averziu voči turistom, nie je bez profesionálneho sprievodcu bezpečné. S certifikovanými sprievodcami, ako sú ti naši, ste v bezpečí aj v najnebezpečnejšom ghette a pod ochrannými krídlami ľudí, ktorí sú našimi rodinnými príbuznými. Bez dobrých konexií to skrátka nejde.

Sexturizmus môže byť nebezpečný

Ak zatúžite po sexuálnom dobrodružstve s domácimi, vo vlastnom záujme sa chráňte a použite prezervatív. Aj zdravo vyzerajúci domorodec môže disponovať nejakou nepríjemnou pohlavnou chorobou.

Vykrádanie izieb

V poslednom čase je v letoviskách Negril a Montego Bay veľkým “hitom” vykrádanie izieb – zlodeji istý čas nebadane z diaľky sledujú vašu izbu a akonáhle si ju zabudnete zamknúť, nevítaní návšteníci sú hneď tam. Vo veľkom sa takto vykrádajú nielen izby turistov v lacných hoteloch a penziónoch, ale rovnako aj v luxusných rezortoch. Pritom zlodeji nemajú problém zavítať na vašu izbu aj počas noci, keď spíte. Obvykle si svietia mobilom a schmatnú vám komplet celú batožinu. Skrátka – treba si vždy riadne izbu všade zamknúť. 🙂

Rick´s Café

Slávny bar Rick´s Café v Negrile tróni na zozname TOP 10 barov sveta. A niet divu – podmanivá atmosféra, úchvatné západy slnka, Live reggae koncerty a cliffjumperi, ktorí skáču saltá zo stromov do vody z výšky 20 metrov. Je veľa turistov, ktorí sa potužení alkoholom odvážia skočiť aspoň z útesu, teda z výšky cca 8 metrov. Ak však nemáte prax a neviete poriadne skákať z výšky do vody, skákanie z útesov v slávnom bare Rick´s Café v Negrile si radšej odpustite. Internet je plný správ od turistov, ktorí skočili a dopadli tak nešťastne, že si spôsobili vážne zranenia.

Drogy sú tabu

Marihuana je do istej miery legalizovaná a povolená, avšak v bedekroch sa nedočítate, že v letoviskách úradujú rôzne organizované skupiny – akonáhle vám náhodný Jamajčan predá väčšie množstvo napríklad marihuany, vzápätí volá svojmu známemu – policajtovi, ktorému vás “bonzne”. Ten vás do pár minút vyhľadá a za nepovolené množstvo tejto látky vám vystaví pokutu až do 200 amerických dolárov. Aby sa následne podelil o peniaze s predajcom…

Mušle, lastúry a koraly

Určité druhy mušiel, lastúr a koralov je zakázané vyvážať a na letisku môžete následne rátať s množstvom problémov. Nechajte ich radšej tam, kde majú byť – vo svojom prirodzenom prostredí.

Pár slov na záver

Majte na pamäti, že Jamajka je krajina tretieho sveta a vládnu tu svojské pravidlá = „Zákony džungle“, ktoré žiaľ nepoznáte. Netúlajte sa po ostrove len tak bez plánu, na vlastnú päsť, nedôverujte každému, kto sa na vás usmeje a nehrajte sa zbytočne na hrdinov – obzvlášť nie, ak sa na ostrove ocitnete prvýkrát v živote! Jamajka je nádherný ostrov ako stvorený na objavovanie – len treba prísť s pokorou a dôkladne na všetko pripravený. Prajeme Vám vydarenú dovolenku na našom ostrove! 😉

Viac o Jamajke vám Nita rada prezradí na jamajkanita.sk.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4/5 - (18 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore