Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 najkratších medzinárodných letov na svete

10 najkratších medzinárodných letov na svete

Dávnejšie sme priniesli článok o najdlhšom lete, ktorý vás zaujal, preto sme sa rozhodli pozrieť aj na opačnú stranu mince a pozreli sme sa na najkratšie lety za rok 2019. Spísali sme 10 najkratších letov za minulý rok, ktoré aj napriek tomu, že prechádzajú hranice krajín, trvajú v niektorých prípadoch len pár desiatok minút.

Reklama

Keďže tento rok vyzerá inak, ako sme všetci pôvodne očakávali, môžeme sa nechať jedine prekvapiť, ktoré budú najkratšie lety za rok 2020. Poďme si zosumarizovať tie za minulý rok:

10. Stuttgart – Zürich

Desiata najkratšia medzinárodná linka musí zdolať 125 kilometrov. To je ako ísť z Bratislavy do Trenčína lietadlom, viete si to predstaviť? Metropoly i Štuttgart (Nemecko) a Zürich (Švajčiarsko) sú však tak dôležitým dopravnými uzlami, že aerolinky Lufthansa / SWISS prevádzkujú túto linku pravidelne. Čas letu je 50 minút.

9. Benin – Togo

Deviata najkratšia medzinárodná trasa nás zaviedla do Afriky, premáva pravidelne medzi mestami Cotonou (Benin) a Lome (Togo). Priame lety v dĺžke 111 kilometrov vykonáva lokálna letecká spoločnosť ASKY Airlines. Let trvá 40 minút a zabezpečujú ho lietadlami Boeing 737. Ide pritom o jedinú z top 10 najkratších letov, ktoré nelietajú ponad vodu – pravdou však je, že cesty sú v tejto časti Afriky v pomerne zlom stave a lietadlo šetrí najmä čas.

8. Aruba – Curacao

Na druhej strane Atlantiku máme je v ponuke let medzi karibskými ostrovmi Aruba a Curacao. Jedná sa o ôsmu najkratšiu medzinárodnú leteckú trasu, vzdušnou čiarou je táto vzdialenosť 102 kilometrov. V Karibiku je však úplne bežné, že sa ľudia dopravujú lietadlami, ide o jeden z mála dostupných spôsobov prepravy. Čas letu je 40 minút.

7. Kamerun – Rovníková Guinea

Siedma najkratšia medzinárodná letecká trasa premáva medzi mestami Douala (Kamerun) a Malabo (Rovníková Guinea). Vzdialenosť 100 kilometrov zdolávajú lietadlá CEIBA Intercontinental Airlines so sídlom v Malabo. Let trvá 40 minút na modeloch lietadla Boeing 737.

6. Portoriko – Svätý Tomáš

Vzdialenosť medzi San Juan (Portoriko) a Svätým Tomášom (Americké Panenské ostrovy) je iba 94 kilometrov a jedná sa o šiestu najkratšiu medzinárodnú leteckú trasu na svete. Pri prelete medzi oboma letiskami si dokonca môžete vybrať z viacerých leteckých spoločností. Premávajú tu lietadlá Silver Airways (ATR72) alebo JetBlue (A320). Čas letu je asi 35 minút.

5. Ammán – Tel Aviv

Na piatej pozícii je trasa medzi Ammánom a Tel Avivom. Vzdialenosť medzi nimi je takmer 94 kilometrov. Pravidelnú linku zabezpečujú Royal Jordanian Airlines niekoľkokrát denne na svojich lietadlách A319. Najzaujímavejším faktom však nie je len dĺžka trasy, ale aj cena za letenku. Bežne zaplatíte na tejto trase za spiatočnú letenku takmer tisíc dolárov.

4. Helsinki – Tallinn

K štvrtej najkratšej medzinárodnej trase sa musíme vybrať do severnej Európy. Tá totiž premáva medzi helsinským letiskom Vantaa vo Fínsku a Tallinnom (Estónsko). Osemdesiatosem kilometrovú trasu prevádzkujú Nordic Regional Airlines v mene spoločnosti Finnair. Čas letu je 30 minút.

3. Bahrajn – Dammam

Tretia najkratšia medzinárodná letecká trasa premáva medzi Bahrajnom a Dammamom (Saudská Arábia). Let bez medzipristátia je prevádzkovaný spoločnosťou Gulf Air a trvá 15 až 20 minút. Dĺžka? 75 kilometrov.

2. Bonaire – Curacao

Trasa medzi holandským ostrovom Bonaire a Curacao je oficiálne druhým najkratším medzinárodným letom na svete. Lietadlá pri tejto ceste prekonajú len 64 kilometrov. Spoločnosť Winair prevádzkuje niekoľko letov týždenne menšími turbovrtuľovými lietadlami.

1. Brazzaville – Kinshasa

Najkratšia medzinárodná letecká trasa na svete vedie medzi africkými mestami Brazzaville (Kongo) a Kinshasa (Konžská demokratická republika). Tento let pristáva pritom zhruba 10 minút po tom, ako odletí z Konga. Rieka Kongo oddeľuje obe mestá a vzdialenosť medzi oboma letiskami je len 21 kilometrov.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

V piatok spustia pravidelné lety z Bratislavy na Ukrajinu. Odstávka trvala pol roka https://t.co/v0XLpUhwQI #letenky6 minút dozadu
Emirates spúšťajú samoobslužné check-in automaty v Dubaji https://t.co/N7VsZoxh1s #novinky27 minút dozadu
Čo stihnúť za 3 dni v Bavorsku: Tieto miesta musíte objaviť! https://t.co/T5dhvcRimQ #cestopisy1 hodinu dozadu
Turkish Airlines už letecky obsluhujú 204 destinácií. Do Viedne lietajú každý deň https://t.co/wPD9ew999P #novinky2 hodiny dozadu
Hranice Maďarska ostanú zatvorené minimálne do 1. novembra. Občania V4 majú výnimku https://t.co/n2RdoknLnx #novinky2 hodiny dozadu
Zanzibar na jeseň alebo v zime? Prinášame lacné letenky na sezónu, tipy a vstupné podmienky https://t.co/U0wyPrdqJA #cestopisy2 hodiny dozadu
TOP ponuka! Letenky na Zanzibar od 479€. Bez karantény a testu pri vstupe https://t.co/bOM07tUhwf #letenky4 hodiny dozadu
Ethiopian Airlines majú na letisku nový miliónový terminál. Využíva bezkontaktné technológie https://t.co/C6vvaOGs8g #novinky5 hodiny dozadu
Zelené krajiny cestovateľského semafora: všetko čo treba vedieť o vstupe a tranzite https://t.co/SGJb5njzCa #letenky6 hodiny dozadu
Tipy redakcie: kam môžeme ísť najbližšie týždne na dovolenku? https://t.co/09uD7HGsbR #dovolenky6 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore