Nájdeš nás aj na:
Cyklotrasa okolo Liptovskej Mary

Tipy

Najkrajšia cyklotrasa na Liptove? Vedie okolo Liptovskej Mary

Najkrajšia cyklotrasa na Liptove? Vedie okolo Liptovskej Mary

Spoznávanie krás Liptova nebolo na bicykli nikdy jednoduchšie, ako práve teraz. Cyklotrás v posledných rokoch pribudlo hneď niekoľko. Cyklotrasy na Liptove vedú krásnymi dedinkami a ešte krajšou prírodou s tými najkrajšími výhľadmi na Vysoké, aj Nízke Tatry. Trasu si môžete vybrať podľa náročnosti od tých najjednoduchších vhodných aj pre rodiny s deťmi, až po veľmi náročné a zdolateľné len fajnšmekrami. Ktorá cyklotrasa na Liptove je podľa nás tá najkrajšia? Odpoveď je jednoduchá, je to cyklotrasa okolo Liptovskej Mary!

Reklama

Prečo práve cyklotrasa okolo Liptovskej Mary?

Cyklotrasa vedúca okolo Liptovskej Mary (nazýva sa aj Veľký okruh okolo Liptovskej Mary) ponúka tie najkrajšie pohľady na našu najväčšiu vodnú nádrž na Slovensku. Meria síce 57 km, ale dá sa aj skrátiť, prípadne predĺžiť podľa vlastného uváženia. Samozrejme je možné celú trasu rozdeliť aj na viacero úsekov a absolvovať ju nakoniec za 2 dni. Spoznávanie liptovských obcí s tradičnou architektúrou sa strieda s cyklistikou po rozľahlých lúkach a pohľadmi na Liptovskú Maru. Po väčšine trasy si vychutnáte čistý horský vzduch a všadeprítomný kľud.

Základné charakteristiky cyklistickej trasy

Dĺžka cyklotrasy: 57 km (ako sme spomínali, dá sa predĺžiť alebo skrátiť)
Prevýšenie cyklotrasy: 906 m
Priemerný čas trvania: 8 hodín
Minimálna nadmorská výška: 519 m
Maximálna nadmorská výška: 776 m

Terén je síce členitejší, ale bez výraznejších dlhších a ťažších stúpaní. Trasa cyklotrasy okolo Liptovskej Mary vedie po menej frekventovaných cestách druhej alebo tretej triedy a z časti aj cespoľnými nespevnenými cestami. Môže byť preto pohodlnejšie prejsť ju na horskom alebo trekingovom bicykli.

Výškový profil cyklotrasy okolo Liptovskej Mary (Zdroj: mapy.cz)

Čo môžete vidieť na cyklotrase okolo Liptovskej Mary

Veľký okruh okolo Liptovskej Mary môžete začať v ktorejkoľvek časti trasy alebo podľa toho kde budete ubytovaní. Najviac reštaurácii nájdete v Liptovskom Mikuláši, takže toto mesto môže byť vhodným miestom na obednú prestávku, prípadne príjemnú večeru. Najväčšie stúpanie zažijete cestou z Liptovského Mikuláša do obce Galovany. V tejto časti cyklotrasa zachádza až k úpätiu Nízkych Tatier. Ďalšie väčšie stúpanie si vyskúšate v okolí obce Kvačany, kde začína aj známa Kvačianska dolina, takže si tu viete prípadne spraviť krásnu prechádzku.

Základná trasa cyklotrasy (Zdroj: mapy.cz)

Kde sa počas cyklotúry na Liptove ubytovať?

Cyklotrasa okolo Liptovskej Mary vedie aj popri Tatralandii a napojiť sa na ňu dá aj z Bešeňovej. A keďže prechádza aj priamo mestom Liptovský Mikuláš, otvára nespočetné možnosti na ubytovanie. Vybrať si môžete z populárnych hotelov, horských hotelov, kempingov, ale aj chát rôznych druhov. Populárne sú najmä tie, kde viete spojiť aktívnu dovolenku s wellnessom v Tatralandii alebo v Bešeňovej. Nižšie uvádzame naše tipy na top ubytovania na Liptove.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.6/5 - (7 votes)
Komentáre
Hore