Nájdeš nás aj na:
Cyklotrasa okolo Liptovskej Mary

Tipy

Najkrajšia cyklotrasa na Liptove? Vedie okolo Liptovskej Mary

Najkrajšia cyklotrasa na Liptove? Vedie okolo Liptovskej Mary

Spoznávanie krás Liptova nebolo na bicykli nikdy jednoduchšie, ako práve teraz. Cyklotrás v posledných rokoch pribudlo hneď niekoľko. Cyklotrasy na Liptove vedú krásnymi dedinkami a ešte krajšou prírodou s tými najkrajšími výhľadmi na Vysoké, aj Nízke Tatry. Trasu si môžete vybrať podľa náročnosti od tých najjednoduchších vhodných aj pre rodiny s deťmi, až po veľmi náročné a zdolateľné len fajnšmekrami. Ktorá cyklotrasa na Liptove je podľa nás tá najkrajšia? Odpoveď je jednoduchá, je to cyklotrasa okolo Liptovskej Mary!

Reklama

Prečo práve cyklotrasa okolo Liptovskej Mary?

Cyklotrasa vedúca okolo Liptovskej Mary (nazýva sa aj Veľký okruh okolo Liptovskej Mary) ponúka tie najkrajšie pohľady na našu najväčšiu vodnú nádrž na Slovensku. Meria síce 57 km, ale dá sa aj skrátiť, prípadne predĺžiť podľa vlastného uváženia. Samozrejme je možné celú trasu rozdeliť aj na viacero úsekov a absolvovať ju nakoniec za 2 dni. Spoznávanie liptovských obcí s tradičnou architektúrou sa strieda s cyklistikou po rozľahlých lúkach a pohľadmi na Liptovskú Maru. Po väčšine trasy si vychutnáte čistý horský vzduch a všadeprítomný kľud.

Základné charakteristiky cyklistickej trasy

Dĺžka cyklotrasy: 57 km (ako sme spomínali, dá sa predĺžiť alebo skrátiť)
Prevýšenie cyklotrasy: 906 m
Priemerný čas trvania: 8 hodín
Minimálna nadmorská výška: 519 m
Maximálna nadmorská výška: 776 m

Terén je síce členitejší, ale bez výraznejších dlhších a ťažších stúpaní. Trasa cyklotrasy okolo Liptovskej Mary vedie po menej frekventovaných cestách druhej alebo tretej triedy a z časti aj cespoľnými nespevnenými cestami. Môže byť preto pohodlnejšie prejsť ju na horskom alebo trekingovom bicykli.

Výškový profil cyklotrasy okolo Liptovskej Mary (Zdroj: mapy.cz)

Čo môžete vidieť na cyklotrase okolo Liptovskej Mary

Veľký okruh okolo Liptovskej Mary môžete začať v ktorejkoľvek časti trasy alebo podľa toho kde budete ubytovaní. Najviac reštaurácii nájdete v Liptovskom Mikuláši, takže toto mesto môže byť vhodným miestom na obednú prestávku, prípadne príjemnú večeru. Najväčšie stúpanie zažijete cestou z Liptovského Mikuláša do obce Galovany. V tejto časti cyklotrasa zachádza až k úpätiu Nízkych Tatier. Ďalšie väčšie stúpanie si vyskúšate v okolí obce Kvačany, kde začína aj známa Kvačianska dolina, takže si tu viete prípadne spraviť krásnu prechádzku.

Základná trasa cyklotrasy (Zdroj: mapy.cz)

Kde sa počas cyklotúry na Liptove ubytovať?

Cyklotrasa okolo Liptovskej Mary vedie aj popri Tatralandii a napojiť sa na ňu dá aj z Bešeňovej. A keďže prechádza aj priamo mestom Liptovský Mikuláš, otvára nespočetné možnosti na ubytovanie. Vybrať si môžete z populárnych hotelov, horských hotelov, kempingov, ale aj chát rôznych druhov. Populárne sú najmä tie, kde viete spojiť aktívnu dovolenku s wellnessom v Tatralandii alebo v Bešeňovej. Nižšie uvádzame naše tipy na top ubytovania na Liptove.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

ČSA vyhlásili insolvenciu, lety budú prevádzkovať naďalej https://t.co/kutbnFfEfd #novinky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Egypt so 4*hotelom a letenkami z Bratislavy od 490€ https://t.co/9kB67sX3eQ #dovolenky2 dni dozadu
Slovenské národné parky sú medzi najkrajšími v Európe. Briti ich zaradili na 3. miesto https://t.co/WrhUTLCvVF #novinky2 dni dozadu
Mexiko uvoľnuje opatrenia. Presúva sa z oranžovej fázy do žltej https://t.co/2lBTNiDnt7 #novinky2 dni dozadu
Čierna Hora je otvorená, po novom vyžaduje PCR test nie starší ako 72 hodín https://t.co/Dl8zOkqGIV #letenky2 dni dozadu
Dánsko predĺžilo obmedzenia vstupu cudzincov do 5. apríla https://t.co/OXRfRQ5Fya #novinky2 dni dozadu
Ak sa EÚ nedohodne, Rakúsko aj tak zavedie COVID pas už na jar https://t.co/BPNNyDgIwZ2 dni dozadu
Boeing 737 MAX vo farbách Smartwings už opäť lieta https://t.co/Dz7uOVa4OO #novinky2 dni dozadu
Procida, malá bodka na mape, je talianske hlavné mesto kultúry 2022 https://t.co/fIvaQWyENa #cestopisy3 dni dozadu
Karibský ostrov Curaçao je naďalej dostupný Slovákom. Stačí PCR test a registrácia https://t.co/Paj1375iMT #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore