Nájdeš nás aj na:

Amerika

Lážo-plážo Cancún podľa „Starej Lišky“ (tipy a super letenky aj na sezónu za 549€!)

Lážo-plážo Cancún podľa „Starej Lišky“ (tipy a super letenky aj na sezónu za 549€!)

Do Pelikána práve priletela skvelá akcia (trvá do vypredania kapacít!), letenky do Cancúnu od 549 eur. Preto nomádka, publicistka a fotografka Diana Mráziková oslovila svoju kamarátku, cestovateľku Katku Líškovú (prezývanú „Stará Liška“ @staraliska), ktorá prešla Mexiko viac ako 50-krát, a je v Cancúne ako doma, aby prezradila tvoje „tajné tipy“, a vysvetlila, prečo je Cancún taký návykový, že sa niektorí odtiaľ ani nevrátia…

Reklama
Ľahko návykový – Lážo-plážo Cancún – Foto: Shutterstock

Kati, začnime tým, že koľko dní si potrebujeme na Cancún minimálne naplánovať… 

Ak má človek rád pohodu, slnko a gýčové more, tak určite aspoň 5 dní. Prípadne aj celý život. Nie nadarmo si práve tu veľa amerických expatov našlo svoj druhý domov…

Oukej, a teraz ako ich zaplniť… Čo sú tvoje cancúnske NAJ?

Cancún je neskutočne pestrý, má hrozne veľa „NAJ“. Nie je to len pláž a more, ale takmer všetko, čo si predstavíme. Ok, zatiaľ tam ešte nepostavili lyžiarsku dráhu 🙂

Ako by vyzeral podľa teba dokonalý deň v Cancúne?

Východ slnka: Ja by som určite dala pláž za skorého rána. Východ slnka tu dokáže byť naozaj magický. Či už idete z baru po nočnom záťahu alebo si privstanete. Čistá a pokojná voda bez ľudí je priam hypnotizujúca.

Keď máte pláž pre seba… Foto hore: Shutterstock a foto dole: Katka Líšková

Potom raňajky: nejaké dobré placky napríklad v malej tak trochu špinavo pôsobiacej „diere“ TA-KI-TO alebo los Deliciosos, otvorenej od 8:30 ráno. Keď pôjdete okolo, asi by vás ani nenapadlo vstúpiť, ale presne o to ide. Zažiť niečo autentické.

Doobeda Májske múzeum: Po sýtych raňajkách by som dala niečo totál „nepredstaviteľné“ pre Cancún. Išla by som do Májského múzea (Museo Maya de Cancún). Otvára o 9 a určite tam ráno nikto nebude. Je to len pár rokov otvorené,  relatívne malé ale veľmi moderné a príjemné múzeum. Cancún a Májska riviéra je posiata mayskymi pamiatkami, tak je dobré niečo o tejto fascinujúcej civilizácii aj vedieť.

Kafe na posilnenie – Po vychodených raňajkách v múzeu by som dala „americkú“ sladkú kávu s príchuťou v oproti stojacom 7/11 alebo OXXO. Obe siete sú otvorené 24 hod. Pre kávového našinca-fajnšmekra toto bude čistý bizar, ale trochu cukru sa zíde na ďalšie aktivity.  

Akciové letenky do Cancúnu na sezónu

Ďalšie múzeum, tentokrát pod vodou – Slnko už isto páli a tak je čas opäť na vodu. Určite by som zašla do MUSA. Geniálny nápad podmorského múzea. V oblasti Cancunu, Isla Mujeres a Punta Nizuc je zatopených okolo 500 sôch. Dá sa ísť šnorchlovať, alebo úplne ideálne je sa k sochách zatopiť aj s celou výbavou. Naozaj neopakovateľný zážitok.

Podvodné múzeum – Foto: Shutterstock

Siestaaaa – Po neskorom obede by som si dala odpočinok pod slnečníkom. Buď na svojej hotelovej pláži alebo ak sa chce človek vyhnúť verejným plážam, ktoré v tomto čase dňa budú určite „praskať vo švíkoch“, zaplatila by som si vstup do niektorého z privátnych klubov, napríklad Mandala Beach Club je centrálne lokalizovaný.

Aby vám počas dňa neklesol alkohol v krvi – Foto: Katka Líšková

Ruiny májskych mestečiek – Malá siesta, „enjoy the beach“ a opäť by ma to ťahalo si ísť niečo pozrieť. Cancún má tú výhodu, že po celej hotelovej zóne tzv. Zona Hotelera premávajú extrémne rýchle a relatívne lacné autobusíky. Zviezla by som sa až takmer na samotný juh, kde sa takmer medzi hotelmi nachádzajú dve archeologické a veľmi príjemne ruiny májskych mestečiek: El Rey a Zona arqueologica de San Miguelito.

Ruiny májskych mestečiek. Foto: Shutterstock

Akčný západ slnka na vode – V blízkosti májskych mestečiek sa nachádza aj azda najkrajšia verejná pláž Los Delfines, kde by som zakončila deň napríklad parasailingom alebo kite surfom. A teda, nezabudnúť na „selfies loverov“. Tu sa nachádza ten najznámejší nápis, s ktorým každý chce mať fotku, že v Cancúne naozaj bol 🙂 .

Nádherná Delfines Beach v Hotel Zone of Mexico – a vstup zadarmo 🙂 Foto: Shutterstock
Pre lovcov selfies a instamaniakov – odfotit sa tu! Foto: Shutterstock
Parasailing na vode. Foto: Katka Líšková

Niečo pod zub, a naberáme sily na noc – Po ceste nazad by som sa zastavila v niektorej z komerčných zón. Tých ma Cancún niekoľko a každý autobus pri nich stojí. Aj keď niektorí šoféri jazdia naozaj bláznivo a je dobré im pripomenúť, že budete vystupovať v shopping malle. Malý suvenýr, dobrá večera a na ubytovanie dať si sprchu a malý chill. V Cancúne sa začína žiť neskoro…

Chrobáčik „Beattle“ je typické mexické taxi, a každé mesto má svoje farby taxíkov. Zaujímavosťou je, že Mexiko bolo niekedy najväčším výrobcom týchto „chrobákov“. Keď sa vyrábali posledné, na rozlúčku im hrali pri výrobnej linke typickí mexickí muzikanti mariachis. Foto: Katka Líšková
Za pár mexických pesos, „mariači“ hudobníci s radosťou zahrajú aj vám. Foto: Katka Líšková

Deň končí, no nočný život len začína – Zona hotelera s tzv. Downtown ponúka naozaj nepreberné množstvo nočných klubov, barov, podnikov a autobusy premávajú 24hod. síce v menších frekvenciách nadránom, ale stále je to ok. Asi najviac vás budú lákať reklamy do Coco Bongo. Zábava v americkom štýle. Keď sa tomu podvolíte, extrémne si to užijete. Moja prvá návšteva Coco Bongo by sa dala charakterizovať slovami “Tak zlé, že až dobré“. Naozaj ťažko opísať tradičnému Europanovi.

Je nám jasné, že ste pili celý deň, a večer v tom len pokračujete. Našťastie, v Mexiku majú takéto skvelé veľké klobúky, pod ktorými ľahko zakryjete svoj „podnapitý výraz“. Ruka hore!!! A keď budete mať dosť alkoholu v krvi, môžete vyhľadať klub Coco Bongo, ktorý spoznáte podľa obrázku dole… Foto: Katka Líšková
„Coco Bongo klub – Je to tak zlé, až je to dobré,“ smeje sa Katka. Foto: Shutterstock

Ak chce človek zažiť typické ale turistické predstavenie, tak sa treba vybrať kúsok južne od Cancunu. Xochimilco show sa rovná veľkej turistickej farebnej gýčovej predstave obrovského mexického žúru. Znovu trochu show pre amerického diváka, ale presne o tom Cancun je. Zábava, show, pláž, voľno, dovolenka a hýrenie cez deň aj v noci. Ohromujúce ale znovu turistické predstavenie je aj dychberúca nočná show v zábavnom parku Excaret. Na motívy starých mayskych legiend a tradičných hier a mýtov. Na akúsi vzdialenú predstavu by azda poslúžil Cirque de Soleil.

A kde sa chodia zabávať lokálci? Väčšinou sú radi, že im skončila šichta v hoteli a idú sa domov vyspať, preto sa aj tzv. starému Cancúnu hovorí „včelí úľ“, lebo ako včely sa tam ľudia vracajú po práci do svojich domovov, ktoré inak tak trošku zívajú prázdnotou.

Ideálny predĺžený víkend?

Prvý deň by sme mali práve za sebou a potom by som si spravila nejaké výletíky do okolia. V Cancúne sa dá veľmi ľahko a relatívne lacno prenajať auto – človek je sám sebe pánom, alebo každá lokálna CK bude nadšená, ak vám nejaký kombo výlet predá – človek tak nemusí rozmýšľať nad ničím, ani nad objemom alkoholu v krvi 🙂 . Ideálne je nakombinovať hneď niekoľko zastávok:

Tulum – Vyrazila by som skoro ráno, aby sa človek vyhol veľkým davom, ktoré sa začínajú s cestovnými kanceláriami trúsiť neskôr. Tulum je jediná pyramidálna zóna, cca 2 hodiny autom od Cancúnu, ktorá je prístupná a je situovaná priamo pri mori. Teoreticky sa tu dá aj okúpať a osviežiť, takže plavky so sebou.

Tulum – Jediná sprístupnená pyramída pri Karibiku. Foto: Katka Líšková

Div sveta – Ak človek vládze, určite by som odporúčala ešte dve hodiny pošoférovať, a prísť až do Chichen Itza. Je to síce ešte cca 2 hod z Tulumu, ale predsa len ide o jeden z novodobých 7 divov sveta.

Kukulkánova pyramída v Chichen Itza. Najznámejšia pyramída, ktorá patrí
medzi 7 novodobých divov sveta. Foto: Katka Líšková

Cenotes – Po ceste z Tulum do Chichen Itza sa dá zastaviť v niekoľkých „cenotes“. Sú to akoby „morské oká“, geniálne zastávky na okúpanie sa a osvieženie. Každé cenote je iné. Do niektorého sa zlaňuje, iné sú poprepájané jaskynnými tunelmi, ďalšia sa krásne otvoria až v podzemí… Proste zážitok. Polostrov Yucatán je nimi posiaty. Niektorí vravia, že ich je tu až okolo 10 000. Stačí si len popri ceste všímať značenia. Väčšina z nich sa nachádza v súkromných rukách, takže domáci ich dobre značia, keďže sa tam platí vstupné a to tvorí značnú časť ich príjmov.

Cenotes – morské oká – Aj takéto prírodné krásy vás čakajú v okolí Cancúnu. Foto: Shutterstock

Priamo pred Chichen Itza sa nachádza azda najfotografovanejšie: Cenote Ik kil. Dá sa tam napríklad aj naobedovať a trochu schovať pred priamym obedným slnkom. Pozor, je to však častá zastávka takmer väčšiny turistov. Každý sa chce osviežiť pred alebo po Chichen Itza a tak býva dosť prepchaté. Nezabudnúť na vlastnú osušku, prípadne zámok, aby si človek mohol odložiť veci v tzv. „lockers“. 

Prijemná alternatíva môže byť aj cenote Zaci priamo v meste Valladolid, kde by ste sa možno chceli zastaviť na fotopauzu prípadne fajn lokálny obed. Valladolid má fotogenický downtown s mnohými pouličnými stánkami a farebnými reštauráciami.

Prípadne ak máte auto, dá sa po Chichen ešte doraziť do Méridy a po ceste si spraviť fotku v nádhernom kláštore v dedinke Izamal. Merida je hlavné mesto štátu Yucatan a má prezývku Biele Mesto. Určite sa tu oplatí stráviť napríklad 1 alebo aj 2 noci.

Ak má človek viacej času a baví ho májska história, viete si pridať zastávky na pyramidálnych zónach Ek Balam, blízko mesta Valladolid. Alebo Coba na pol ceste medzi Tulum a Valladolidom.

Isla de mujeres (Ostrov žien) je skvelý na celodenný výlet z Cancúnu, kde je široká škála hlavne vodných aktivít. Tak podobne je oproti Playa del Carmen ostrov Cozumel.

Podvodné múzeum na Isla de Mujeres. Foto: Shutterstock

Potom sú to obrovské vodné parky plné aktivít ale aj možností slnenia a oddychu. Ich menami sú zaplnené bilboardy od letiska až po samotný Cancun. Xel- haExcaret budú asi dva najskloňovajšie.

Kde sa ubytovať? V ktorej časti?

Ja by som skôr zvolila májsku riviéru južne od Cancúnu. Napríklad v blízkosti mesta Tulum, kde sa dajú prenajať krásne vily alebo aj takmer hippie chatky priamo na pláži. Alebo v okolí mesta Playa del Carmen, ktoré má podľa mňa veľmi príjemnú dovolenkovú atmosféru v porovnaní s megalomansky turisticky nastaveným Cancúnom.

Hotel alebo AirBnB?

Hotel je pohodlnejší, keďže väčšina z nich ponúka all inclusive. Človek sa tak o nič nemusí starať. Air B&B je zase autentickejšie.

All inclusive resort v Cancúne – Foto: Katka Líšková

Čomu sa vyhnúť?

Tequile na priamom slnku 🙂 Cancún je veľmi bezpečná časť Mexika. Ako som spomínala, permanentne tu žije niekoľko desiatok, ak nie stovák Američanov, ktorí by určite nešli tam, kde sa necítia bezpečne. Federálna mexická vláda si dobre uvedomuje výšku príjmov z turizmu a tak dbá na veľa detailov v Cancúne. Informácie, propagácia, cenová politika rôznych výletov, všetko vyzerá, že funguje. Aj keď občas niečo zaškrípe, je to proste v nás ľuďoch.

Čo ochutnať? A čo piť?

Mexická kuchyňa je jedna z najoriginálnejších na svete kombináciou prísad a korení. Dali by sa o nej písať nekonečné slohové práce. Určite treba ochutnať nejaké kukuričné placky, prípadne pšeničné placky, ktoré my poznáme pod názvom burrito. Kukuričné placky asi najčastejšie budú tacos al pastor– mäkké trochu ofritované placky plnene akoby „kebabom“. Alebo Chilaquiles – tvrdé kukuričné placky a na nich položené takmer všetko od mäska, rajčiny, cibulky, šalátiku..

„Niekto to rád horúce, respektívne, v Mexiku pikantné. Dúfajme, že aj vy, pretože mexická kuchyňa je jeden z najväčších kulinárskych zážitkov. Toto je chalupa – Mexická placka z kukuričnej múky plnená kuracím mäsom a šalátom. Foto: Katka Líšková

Bohatá ponuka morských plodov. Určite by som išla do ceviche, tak typické pre pobrežie. Pýtala by som si ceviche de acapulco. Kokteil z rýb (prípadne nejaká kreveta) v studenom akoby rajčinovom náleve s cibuľkou, avokádom atď..

Ak má niekto rád hutnejšie jedlá, treba si na zoznam ochutnávok pripísať „mole“ a „chiles en nogada“. Mole je akoby kakaová omáčka zmiešaná s kuracím vývarom a podávaná obyčajne s kuracím mäsom. A priori to vyzerá ako šialená kombinácia, ale je to neskutočne chutné.

Chile en nogada – Tradičné jedlo s farbami mexickej vlajky – Foto: Katka Lišková
Mexická vlajka – Foto: Katka Líšková

A chiles en nogada je zase národné jedlo v tom, že tanier obsahuje všetky farby mexickej vlajky. Môžeme si to predstaviť ako veľkú plnenú papriku poliatu smotanovou omáčkou s petržlenom a granátovým jablkom.

Na pitie by som okrem povinnej jazdy s tequilou dala šancu aj menej známemu mezcalu, pálenke z iného druhu agave ako je weber azul, ktorý obsahuje tequila. V Cancúne niekoľko obchodov funguje aj ako akési múzeum, kde vám vysvetlia rozdiely aj s ochutnávkou.

Na pláži zase uvidíte piť domácich okrem obľúbeného piva aj miestnu micheladu. Ide znovu o trochu bizar drink, tak asi len pre odvážnych. Je nespočetne veľa druhov michelad. Ale v podstate ide o to zmiešať pivo s citrónom plus napríklad rajčinový štipľavý pretlak, soľ, korenie…

Mitchelada – Tradičný mexický drink. Foto: Katka Líšková

A to najdôležitejšie na koniec. Na čo najľahšie zbaliť Mexičana? Mexičanku? Alebo ako najľahšie nadviazať kontakt s lokálnymi, pretože to pri cestovaní vytvára najsilnejšie zážitky?

Vbehnúť do baru a trikrát  zakričať „Viva Mexico!!!“ 🙂 „Nech žije Mexiko!!“ Mexičania sú veľmi hrdý národ a na svoju veľkú minulosť nedajú dopustiť. Určite niekto z prítomných odpovie: „Qué Viva!!!“ „Nech žije“ a vy máte o kamaráta postarané. A tým sa môže všetko len začať 🙂

Mexičana zbalíte najľahšie vetou „Viva Mexico!“ Foto: Katka Líšková

Katarína Líšková aka „Stara Liska“ sa už vyše 13 rokov profesionálne venuje cestovaniu. Keďže vyštudovala Univerzitu v Granade, niet sa čo čudovať, že jej srdcovkou je hlavne Latinská Amerika a Karibik, kde strávila niekoľko rokov svojho života. Kubu a Mexiko prešla viac než 50-krát. Okrem cestovania sa venuje dokumentárnej a reportážnej fotografii. Jej práce nájdete napríklad vo viacerých ročníkoch prestížnej súťaže Slovak Press Photo. V roku 2018 vyhrala jej fotografia z Kuby prvé miesto v kategórii Umenie a kultúra. Okrem iného jej výstavy o Madagaskare, Guatemale a Kube obehli viaceré mestá Čiech aj Slovenska. Jej najnovšie projekty ako aj predošlú tvorbu nájdete na jej instagramovom účte @staraliska.

„Katka Líšková prezývaná „Stará Liška“. Katka si dala prezývku „Stará“ preto, aby ju vraj nemusela s pribúdajúcimi rokmi meniť. Hoci, keďže ju poznám už viac ako 10 rokov, musím povedať, že jej pribúdajúce roky pristanú – má stále viac cestovných zážitkov a skúseností, ktoré vie neskutočne zaujímavo ako sprievodkyňa (nielen po Latinskej Amerike) podať, a pri cestovaní je „prefíkanejšia“ ako „prefíkaní lokálni výmyselníci“. Katkiným „zavinením“ som vlastne skončila ja na Kube!!! Previedla ma rozpadnutými uličkami Havany (obrázok dole) a zamilovala som sa… “ Diana Mráziková.
Ja s Katkou v Havane v roku 2015… Katka odišla, a ja som ostala. 4 roky!! Ale to je už iný príbeh s názvom Havanský denník Diany Mrazi @havana.diaries. Proste Karibik stojí za to! A niekedy sa z neho nevrátite. A predstavte si, práve máme akciové letenky do Havany!!! Rezervujte čím skôr, možno vám to zmení život, ako mne 🙂 Chcem akciovú letenku do Havany!!!

Akciové letenky


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Publicistka, fotografka, dokumentaristka, NOMÁDKA. 7 rokov v Los Angeles, 4 roky v Senegale v Dakare, a posledné 4 roky na Kube v Havane - Kde sa Diane zapáči, a kde má umeleckú inšpiráciu, tam sa jednoducho presťahuje. A práve vďaka životu v rôznych krajinách a kultúrach, a zaujímavým ľudom, ktorých stretáva, má hlavu neustále plnú zaujímavých tém, a jej tvorba má takú autenticitu. Momentálne kotví na Slovensku, teda vlastne v Maďarsku (v pohraničnej Rajke), a smeje sa, že po tých rokoch mimo, jej to tu paradoxne pripadá ako najväčšia exotika...

Hore