Nájdeš nás aj na:
mesita

Novinky

Ramadán v Emirátoch je unikátny zážitok. Praktické tipy a tipy na zážitky v roku 2024

Chystáš sa na jar do Dubaja alebo inej destinácie v Spojených arabských emirátoch a tvoja dovolenka padla na ramadán? Pozorne čítaj, v tomto článku sa dozvieš, čo ťa čaká a čo jedinečné môžeš v tomto období v Emirátoch zažiť.

Reklama

Čo je ramadán a kedy bude tento rok?

Ramadán je deviaty mesiac islamského kalendára. Tento rok pripadol na obdobie od 11. marca do 9. apríla. Počas ramadánu sa moslimovia pôstia, teda sa zdržiavajú cigariet, aj jedenia a pitia či iných fyzických pôžitkov od východu slnka po západ. Ramadán sa oslavuje ako mesiac, počas ktorého Mohamed dostal od Boha prvé odhalenia toho, čo sa neskôr stalo Koránom, svätou knihou pre moslimov.

Ako ovplyvní ramadán tvoju dovolenku?

Pôst sa od turistov neočakáva. Domáci však ocenia, ak turisti prejavia rešpekt napríklad tak, že nekonzumujú jedlo a pitie na verejnosti, mimo hotelov. Treba počítať s tým, že počas ramadánu budú zatvorené nočné kluby a niektoré prevádzky môžu fungovať v obmedzenom režime. Jedenie a pitie na verejnosti je zakázané, väčšina reštaurácií je však otvorená. V reštauráciách a hoteloch podávajú alkoholické nápoje aj počas ramadánu.

Zdroj: Shutterstock/esherez

Pokiaľ ide o oblečenie, turisti sa môžu v čase ramadánu obliekať ako obvykle. Pri návšteve historických oblastí a mešít je potrebné si zahaliť plecia a nohy aspoň po kolená, tak ako to ostatne býva napríklad aj pri návšteve kostolov v Európe. Na pláži či pri bazéne je povolené mať na sebe plavky tak ako aj mimo ramadánu.

Aké sú výhody cestovania do Dubaja (a iných Emirátov) počas ramadánu?

Obdobie počas ramadánu patrí, čo sa týka dovoleniek, medzi najlacnejšie v roku. Nižšie sú ceny hotelov aj leteniek. Menej turistov znamená aj menej čakania pri TOP pamiatkach. V týchto dňoch je v Dubaji tiež veľa výpredajov v nákupných centrách. Niektoré reštaurácie a iné zariadenia predlžujú počas ramadánu otváracie hodiny.

Tradície a zážitky, ktorých sa môžeš zúčastniť

Počas ramadánu môžeš v Spojených arabských emrátoch zažiť aj jedinečné tardície. Iftar je doslova prerušenie pôstu, jedlo prijaté bezprostredne po západe slnka. Toto je čas, aby sa rodiny stretli a spoločne sa najedli. Zvyčajne sa pred modlitbami okamžite pije voda a datle, po ktorých nasleduje veľké jedlo. Pôst je prerušený v maghrib (čas modlitby pri západe slnka) streľbou z dela. Nasleduje zvuk azanu, ktorý sa ozýva z reproduktora mešity. To je v Dubaji tradícia už od 60. rokov minulého storočia. V Dubaji sa strieľa z piatich kanónov na týchti miestach: Burj Park, modlitebne Eid v Al Mankhool a Al Baraha, Madinat Jumeirah a Dubai City Walk.

Jedinečným zážitkom pre turistov, ktorého sa môžu zúčastniť, je program Ramadan Iftar v Dubaji. Organizuje ho Centrum pre kultúrne porozumenie šejka Mohammeda v historickej štvrti Al Fahidi. Pripoj sa k miestnym hostiteľom na arabskú kávu a rozhovory, vychutnaj si Iftar a potom navštív mešitu Diwan. Turisti tu majú priestor na kladenie otázok týkajúcich sa ramadánu.

Suhoor, tiež známy ako sahūr alebo suhur, je jedlo pred úsvitom, ktoré konzumujú moslimovia pred začatím denného pôstu. Suhoor je pravdepodobne najdôležitejším prvkom úspešného denného pôstu, pretože dobre vyvážené jedlo vám dodá energiu potrebnú na udržanie vašej kondície po celý deň. Suhoor by mal obsahovaťnapríklad ovocie, zeleninu, ryžu alebo pečivo, kuracie mäso alebo ryby.

Nočný ramadán trh

V Dubai World Trade Centre sa počas ramadánu koná nočný trh. Množstvo predajcov z regiónu sem prichádza s ponukou remeselných výrobkov, šperkov či produktov do domácnosti. Vstup na trh je zdarma, takže aj keď nechceš nič kupovať, môžeš sa prísť pozrieť na unikátnu atmosféru.

Hai Ramadan Festival v Expo City

Pre tých, ktorí hľadajú nielen chutné jedlo, ale aj krásne prostredie na vychutnanie si večerného Iftaru, môže byť festival Hai Ramadan na Expo City Dubai ideálnou voľbou. Festival zavedie hostí na kultúrne turné počnúc emirátskymi komunitami a rozšíri sa do Levanty, severnej Afriky, južnej Ázie a moderného Arabského zálivu. Okrem kultúrneho zážitku si hostia môžu počas ramadánu dopriať rôzne domáce a medzinárodné dobroty. Al Wasl Plaza je vynikajúcou voľbou pre rodiny, ktoré hľadajú festivalové miesto vhodné pre všetky vekové kategórie. Deti sa tu môžu zúčastniť workshopov a hier, kde sa učia o emirátskej kultúre a hodnotách ramadánu, ako sú láskavosť, štedrosť a súcit.

Dátum festivalu pre tento rok ešte nie je známy, budeme ťa o ňom ešte informovať.

Festival Eid

Festival Eid je typický pre obdobie, kedy ramadán končí. Obyvatelia Emirátov vlastne oslavujú rovno dva festivaly Eid. Prvý z nich sa nazýva Eid al-Fitr a je to sviatok prerušenia pôstu, ktorý sa koná bezprostredne po ramadáne. Je časom slávností a denných osláv pre moslimské rodiny. Ľudia sa oblečú do svojich nových eidských šiat, dámy si upravia vlasy, ozdobia sa hennou a popri iných oslavách sa koná aj rozdávanie darčekov. Charita alebo zakát – ďalší z piatich pilierov islamu – sa považuje za veľmi dôležitý počas osláv Eid, dávania a ohľaduplnosti voči tým menej šťastným. Ešte pred začiatkom ramadánu môžeš v Dubaji vidieť množstvo bielych stanov, ktoré sú určené na príspevky pre núdznych.

Lacné letenky do Emirátov


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore