Nájdeš nás aj na:

Destinácie

Vitajte v Singapur-Changi Airport, najlepšom letisku na svete!

Svojou veľkosťou, ktorá dosahuje asi polovicu rozlohy Los Angeles, je Singapur jednou z tých najmenších krajín sveta. To, čo mu chýba v rozlohe však doháňa dychberúcou modernou architektúrou, ktorá symbolizuje bohatstvo krajiny a každoročne láka turistov z celého sveta. Tomuto malému národu pridáva mnoho superlatív. Napriek tomu, že sa pýši predovšetkým prvým špirálovitýmm mostom Helix a najvyššie položeným bazénom, jeho klenotom je nepochybne masívne letisko Changi.

Reklama

Zdroj fotografie: Kuan Leong Yong Dreamstime.com

Zdroj fotografie: Tktktk Dreamstime.com

Najlepšie letisko sveta je vrcholom konzumu

Ocenené ako najlepšie letisko na svete bolo šesť po sebe nasledujúcich rokov spoločnosťou Skytrax. Changi letisko sa môže pochváliť špičkovým zariadením, reštauráciami a obchodmi, ktoré spolu s luxusným rezortom a vonkajším nákupným centrom tvoria dokonalú kombináciu toho najlepšieho, čo letisko dokáže ponúknuť. Jeho priestory sa dokonca objavili i v scéne seriálu Crazy Rich Asians. Záležiac od vášho uhlu pohľadu a výšky bankového účtu, môže pre vás toto miesto predstavovať buď vrchol zábavy, alebo peklo konzumu, kde vás ligotajúce sa rozptýlenia vťahujú dnu a podnecujú k ešte väčšiemu míňaniu v letiskových kaviarňach.

Motýlia záhrada, kino i detský zábavný kútik

Reportáž o návšteve singapurskeho letiska pôvodne napísal Justin Caffier pre webportál vice.com, ktorý všetky možnosti letiska vyskúšal v priebehu piatich hodín jedného dňa. Svoju prehliadku začal v zábavnej zóne Mr. Beana a dočasným tematicky ladeným rozkladacím priestorom s tematikou Harryho Pottera, vhodným pre deti, a predovšetkým teda pre ich rodičov, ktorí si na chvíľu potrebujú od svojich ratolestí odpočinúť. Možnosťou je pozrieť si film v tunajšom kine, avšak omnoho silnejší zážitok budete mať z motýlej záhrady, ktorá je špecifikom letiska.

Bazén na letisku? Prečo nie!

Nájsť tu môžete i tzv. “sociálny strom”, fotografickú stanicu, kde sa môžete zvečniť a vaša fotografia bude zverejnená na veľkom displeji. Fotku následne získate pri vašej ďalšej návšteve letiska. Ďalšia stopka na letisku je zrejme tou najobľúbenejšou. Bazén s výhľadom na odlietavajúce a prichádzajúce lietadlá. Pri dlhom čakaní na váš let si dokonca môžete odkočiť i do posilky. Pre tých pohodlnejších je tu oddychová zóna, plná polohovateľných a aerodynamických kresiel. Po krátkej zastávke pri neďalekom koi rybníku a pri stánku s ochutnávaním whisky, ponúkajúci malé poldecáky s voňavým drinkom, si to nasmerujte s párty náladou na poschodie do Long Baru. Ochutnajte napríklad Singapore sling, osviežujúci koktejl s ginom.

“Už ste jedli?”

Obednú prestávku môžete zajesť v tzv. hawker centre. V Singapure jedlo nazývajú makan a vnímajú ho ako vášeň a spôsob života. Priatelia sa navzájom nezdravia s „ahoj“ alebo „Ako sa máš?“. Namiesto toho vás oslovia so sudah makan alebo, „Už si jedol?“. Hawker centrá sú tým najrýchlejším a najlacnejším spôsobom, ako svoje makan dostať. Väčšinou sú to polo-uzavreté budovy, v ktorých sa nachádzajú rady malých stánkov s potravinami, kde nájdete rôzne jedlá a dezerty, takmer hneď pripravené k objednávke.

Jewell je pohľadom do budúcnosti

Changi letisko je už teraz vnímané ako destinácia sama o sebe, a to jeho súčasná podoba ešte nie je tou konečnou. Okrem toho, že je jeho piaty terminál pod konštrukciou, v procese je i tzv. “destinácia životného štýlu”, ako mnohí nazývajú Jewell. Toto miesto by malo spájať tri letiskové terminály a dostupné bude pre tých nelietajúcich návštevníkov niekedy v priebehu tohto roka. Skúste si Jewel zadať do vášho vyhľadávača, narazíte na neskutočné futuristické vizualizácie, ktoré si sprvu len ťažko predstavíte v priestoroch letiska. Podľa jeho vlastného popisu má však miesto priniesť eklektickú kombináciu zábavných atrakcií, urbánnu atmosféru a nádych prírody. Áno, taký malý Disneyland budúcnosti.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   4.3/5 - (3 votes)
  Komentáre

  Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

  Hore