Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Singapur: Ideálne miesto na prestup v juhovýchodnej Ázii

Singapur: Ideálne miesto na prestup v juhovýchodnej Ázii

Singapur je svojou polohou jedným z najdôležitejších dopravných uzlov v Ázii. Dostaneš sa z neho veľmi lacno do susednej Malajzie, Indonézie, na Filipíny alebo napríklad do Japonska. V poslednej dobe sa navyše objavujú akciové letenky medzi Singapurom a Európou. Zváž preto pridanie Singapuru do tvojho itinerára cesty po Juhovýchodnej Ázii. Jeden z najvyspelejších štátov sveta je veľmi zaujímavý a jeho návštevu zvládneš za pár dní!

Reklama
Mestský štát Singapur

Najlepšie letisko je v Singapure

Určite si počul, že singapurské letisko bolo mnohokrát za sebou zvolené najlepším letiskom sveta. Môžeme potvrdiť, že stráviť pár chvíľ na Changi Airport je naozajstný zážitok. Záleží na tom, na ktorom termináli sa ocitneš. Nás privítali tisíce orchideí, ergonomické sedačky a koberce, na ktoré sme sa v špinavých topánkach takmer báli došliapnuť. Chod letiska je navyše plne automatizovaný. Pri odbavení, odovzdaní batožiny aj pasovej kontroly nestretneš takmer žiadnych ľudí, podobne ako napr. na letisku v Osle. Vyspelá úroveň krajiny sa skrátka odráža aj na medzinárodnom letisku.

Pozri si tiež článok Najlepšie letisko na svete? Changi Airport Singapur

Singapur – najlepšie letisko na svete

Kedy cestovať do Singapuru?

Podnebie v Singapure je tropické a veľmi vlhké. Občas si budeš pripadať ako v práčovni, a preto si neber príliš veľa oblečenia. Najlepšia je ľahká košeľa a otvorená obuv. Vďaka blízkej polohe pri rovníku je v Singapure teplo takmer po celý rok. Dažďové prehánky sú časté, silné, ale našťastie väčšinou krátke. Monzúnové obdobie prináša do mesta najviac zrážok od novembra do januára. Leto je spravidla suchšie a teplejšie. Rovnako ako v ďalších krajinách Juhovýchodnej Ázie si daj pozor na komáre a vždy používaj repelent s vysokým obsahom zložky DEET. Z južného Thajska sme si totiž obaja s Nati priviezli horúčku dengue, ktorá nám naplno prepukla v Malajzii. Nie je to nič príjemné, a tak ťa radšej včas varujeme!

Tropický Singapur

Prvý dojem z veľkomesta

Levie mesto, ako sa Singapur prezýva, nás po príchode tak trochu vystrašilo. Možno to bolo tým, že sme medzi mrakodrapy, autá a veľké množstvo ľudí prišli z kľudných malajských ostrovov. Autobus nás za výdatného dažďa nechal uprostred betónovej džungle a my sme sa vybrali hľadať hostel.

Našťastie prestalo pršať a mesto sa nám začalo páčiť oveľa viac. Konečne bol na prvý pohľad viditeľný rozdiel medzi Singapurom a okolitými štátmi. Všetko je krásne upravené, ulice sú čisté a moderné budovy skvele dopĺňa množstvo zelene. „Aby tu aj nebolo čisto, keď za odhodenie odpadkov je pokuta 500 dolárov“, hovorili sme si.

V Singapure je množstvo parkov a zelene

Pravdou je, že striktných pravidiel je v Singapure veľa. Zákazy všetkého druhu uvidíte v parkoch, v metre a na ďalších verejných miestach. Preto táto krajina tak dobre funguje a nikto si nič nedovolí. Singapur je veľký mix národností, kultúr, architektúry a gastronómie a práve to je na ňom skvelé. Väčšinu päťmiliónového mestského štátu tvoria Číňania, Malajci a Indovia. Na uliciach stretnete množstvo turistov i podnikateľov z celého sveta, pretože Singapur je centrom svetového obchodu.

V meste stretnete rôzne národnosti z celého sveta

Teraz ti dáme tipy na miesta, kam sa v Singapure pozrieť!

Čo vidieť v Singapure?

Záhrady Gardens by the Bay

V Singapure rozhodne nesmieš vynechať najväčšiu atrakciu a unikátny projekt Gardens by the Bay. Jedná sa obrovský areál záhrad plný stromov, kvetov a najrôznejších tropických rastlín. Pozornosť však najviac priťahuje časť Supertrees Grove. Tieto umelé „super stromy“ budúcnosti hrajú v noci všetkými farbami a niekoľkokrát spustia svetelnú a hudobnú projekciu. Ľahli sme si pod nimi na vyhriatu zem a neveriacky sme pozorovali show budúcnosti. Aj večer bolo stále okolo 30 stupňov!

Super stromy budúcnosti v Gardens by the Bay

Multimediálne predstavenie je zadarmo a trvá asi 15 minút. Pôsobí nadčasovo a trochu desivo, ale zámer architektov v Singapure je zároveň veľmi inšpiratívny. Koruny niekoľkých stromov spája vyhliadkový most, z ktorého je krásny výhľad na celé záhrady. Ešte lepší výhľad na Singapur je z neďalekého hotela Marina Bay Sands, ktorý svojím tvarom pripomína loď.

V Singapure sa snažia prepojiť modernú architektúru s prírodou

Luxusný hotel Marina Bay Sands

Tento hotel je známy svojou veľkosťou, jedinečnou architektúrou a predovšetkým najväčším strešným bazénom na svete! Stavba, ktorá má viac ako 2500 izieb, sa nachádza na najlepšom mieste v Singapure, a preto je z jej strechy vynikajúci výhľad na záhrady Gardens by the Bay aj zátoku Marina Bay.

Hotel v tvare lode je obrovský!
Noc v Marina Bay Sands nepochoybne stojí za to

Do bazéna v 57. poschodí hotela majú prístup len hoteloví hostia. Výhľad si však môžeš užiť z platenej vyhliadky alebo zo strešného baru pri popíjaní kokteilu. Najlacnejšiu dvojposteľovú izbu v Marina Bay Sands si rezervuješ už od 270 eur, čo nie je na jeden z najluxusnejších a najdrahších hotelov sveta vôbec zlé! Na výber máš samozrejme aj lacnejšie hotely.

Najväčší strešný bazén na svete na vrchole Marina Bay Sands

Večer si rozhodne dopraj prechádzku v zátoke Marina Bay. Takmer každý večer tam narazíš na bezplatný koncert, divadlo alebo iný program. Od nákupného centra sa vydaj po moste na druhú stranu zátoky až k soche morského leva (Merlion), ktorý je symbolom Singapuru. Naskytne sa ti úžasný výhľad na finančné centrum a hotel Marina Bay Sands, ktorý po zotmení spustí svoju laserovú šou.

Zátoka Marina Bay v Singapure

Ostrov Sentoza

Ak sa budeš chcieť v Singapure okúpať, vydaj na ostrov Sentoza. Miesto je plné turistov, ale v horúcom dni ti dobre poslúži. Bolo tu vybudovaných množsto zábavných parkov vrátane menších a lacnejších verzií amerického Universal Studios. Teraz už vieš, kam vyraziť v Singapure za zábavou!

V Singapure na teba čaká množstvo zábavy

Nevšedné zážitky v Singapure

V Singapure sa miešajú rôzne náboženstvá, a tak po celom meste nájdeš rad krásnych chrámov a pamiatok.

Vydaj sa do štvrte Little India a na chvíľu zabudneš, že si v Singapure. Náš hostel bol neďaleko, a tak sme boli svedkami niekoľkých krásnych hinduistických osláv. Do indickej štvrti je dobré zájsť aj za gastronómiou. Hoci Singapur patrí k najdrahším ázijským štátom, v reštauráciách v indickej alebo čínskej štvrti sa stále naješ aj za pár dolárov. Lacnejšiu reštauráciu ale treba vždy chvíľu hľadať.

Farebný hinduistický chrám

V budhistickom centre The Buddhist Lodge (17 Kim Yam Rd) ti dajú jedlo dokonca zadarmo. Pozrieš sa pri tom aj do čínskeho chrámu. Bezplatne sa naješ tiež v chráme sikhov, čo sú tí zábavní chlapíci s turbanmi na hlavách. Zájdi sa za nimi pozrieť napr. do chrámu Central Sikh Gurdwara (2 Towner Rd). Každý deň tu varia zdarma pre všetkých bez ohľadu na náboženstvo, ako je ich dobrým zvykom. Za obed a pohostinnosť sa môžeš odvďačiť drobným príspevkom alebo pomocou v kuchyni. Tieto miesta ti odporúčame hlavne kvôli poznaniu miestnej pestrej kultúry.

V chráme Sikhov v Singapure dostaneš najesť zadarmo

Život v raji nemusí byť len ružový

Či už v reštaurácii alebo v autobuse, vždy sme sa snažili o kontakt s miestnymi obyvateľmi. Dozvedeli sme sa tak veľa zaujímavých informácií. Po jednom pražskom pracovnom veľtrhu som kedysi na chvíľu zauvažoval, že by som odišiel do Singapuru pracovať. Tento nápad majú pri pohľade na kurz singapurského dolára aj ďalší ľudia z celého sveta. Je to ale skutočne taký raj?

Život vo veľkomeste

Dozvedeli sme sa, že život v Singapure rozhodne nie je jednoduchý. Nájmy, poistenie, dane a poplatky za zdravotnú starostlivosť sú obrovské a to najmä pre ľudí, ktorí nemajú singapurské štátne občianstvo. Niekoľko Indov, ktorí v krajine žijú už 20 rokov, nám povedalo, že získať toto občianstvo je takmer nemožné. „V Singapure nesmiete ochorieť“, povzdychla si jedna pani v metre. Vraj ju samotný röntgen vyšiel na 500 dolárov!

Obchodné centrum v Singapure

Určite záleží aj na tom, či za vami stojí napr. nejaká zahraničná spoločnosť, ktorá vám platí poistenie alebo prispieva na drahé bývanie. Veľa ľudí býva v susednej Malajzii a do práce každý deň dochádzajú. Jeden mladý rodák nám povedal, že nemôže na dlho vycestovať, pretože musí každý rok niekoľko mesiacov vykonávať povinnú vojenskú službu. Miestni aziati sú veľmi priateľskí a podobné historky a skúsenosti tí radi odovzdajú.

Singapur určite stojí za návštevu

Mesto totiž netvoria len umelé stromy a mrakodrapy, ale predovšetkým ľudia!

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek, autor článkov na Pelipecky.cz.

Rezervujte si lacné letenky do Singapuru.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

12 atrakcií v Štokholme, a ani jedna z nich nie sú mäsové guličky https://t.co/k1MmFDpTKS #cestopisy6 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Zanzibar s letenkami, 4*hotelom a polpenziou za 1073€ https://t.co/IkPhU8eQmg #dovolenky6 hodín dozadu
Silvester v New Yorku: letenky od 377€ vo sviatočných termínoch https://t.co/8iI4nIKYv57 hodín dozadu
Austrian Airlines už spustili svoju novú najdlhšiu linku: Viedeň – Cancún https://t.co/GaFCSkdPVO #letenky7 hodín dozadu
Chaty, chalupy a apartmány. Lacné ubytovanie na Slovensku a 8 dôvodov, prečo sa v roku 2021 oplatí https://t.co/GqCQ6NUMSm #dovolenky8 hodín dozadu
Poď do Štokholmu od 36€ spiatočne! https://t.co/PH9HjhGtqP #letenky8 hodín dozadu
Gdansk so zľavou od 29€! Zaži unikátne poľské mesto https://t.co/UiCWvxv5vr #letenky8 hodín dozadu
LACNÁ AMERIKA: Od New Yorku až po Cancún od 239€! https://t.co/PzfzAdgqRQ #letenky8 hodín dozadu
Leť na rozprávkový Zanzibar s Turkish Airlines od 449€! https://t.co/zRKxV4Um78 #letenky8 hodín dozadu
Londýn a Edinburgh majú nové low-costové vlakové spojenie. Okrem cien má znížiť aj uhlíkovú stopu https://t.co/YdaWRL36gP #letenky8 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore