Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

12 najkrajších letísk na svete

Na svete sú ich tisíce, no väčšinou len plnia svoju funkciu a oku až tak nelahodia. Zabudnime teraz na chvíľu na to aké sú veľké, staré, plné či dostupné. Poďme sa pozrieť na to, akým smerom sa aktuálne hýbe architektúra v rámci letísk a letiskových hál. Poďte sa spoločne s nami pozrieť na 12 letísk, ktoré ocenil aj prestížny cestovateľský magazín CNTraveler.com.

Reklama

1. Baku Heydar Aliyev (Azerbajdžan)

Situované v hlavnom meste Azerbajdžanu, letisko Heydar Aliyev zaujme najmä svojim nepravidelným tvarom.

Zdroj fotografie: saiko3p / Shutterstock.com

2. Denver (USA)

Z diaľky by ste mohli mať pocit, že sa pozeráte na festivalové mestečko. V skutočnosti však ide šikovné a veľmi pekne dizajnovo zvládnuté letisko. Dizajnéri údajne hľadali inšpiráciu v pohorí Rocky Mountains.

3. Madrid Barajas (Španielsko)

V roku 2006 sa hlavné madridské letisko Barajas dočkalo významnej úpravy. Zdvojnásobilo svoju veľkosť a upravilo dizajn stĺpikov či strechy, ktorá teraz príjemne prepúšťa slnečné lúče na vyššie poschodia letiskovej haly.

Zdroj fotografie: A G Baxter / Shutterstock.com

4. Kansai (Japonsko)

Letisko s kedysi najdlhším terminálom na svete sa v roku 1994 dočkalo úprav. Po novom je pripravené aj na hrozbu zemetrasenia, ktorá je žiaľ v oblasti Japonska pravidelnejšia.

Zdroj fotografie: surassawadee / Shutterstock.com

5. Beijing Capital (Čína)

Terminál č.3 na medzinárodnom letisku v Pekingu patrí medzi najdlhšie budovy na svete. Otvorili ho v roku 2008 pri príležitosti Olympiády. Jeho farby a tvar siahajú do čínskej histórie, ktorá je spájaná okrem iného aj s drakmi.

Zdroj fotografie: chinahbzyg / Shutterstock.com

6. Chhatrapati Shivaji (India)

Veľkolepý terminál majú aj v indickom Bombaji. Je označený číslom dva a otvorili ho len pred pár rokmi (2014). Nám tak trochu pripomína botanické záhrady Singapuru. Týchto výnimočných prvkov je tu až tridsať!

Zdroj fotografie: Chansak Joe / Shutterstock.com

7. Kuala Lumpur (Malajzia)

Jedno z najväčších letísk v Ázii sa nachádza práve v Kuala Lumpur. Dizajnoval ho japonský architekt Kisho Kurokawa. Strecha okrem toho, že chráni pred ostrým slnkom má za úlohu prepájať islamskú kultúru s malajským dažďovým pralesom, svetlá zase reprezentujú lúče slnka.

Zdroj fotografie: amirraizat / Shutterstock.com

8. Marrakech (Maroko)

Dokončené v roku 2008, letisko v Marrákeši patrí medzi tie s najkrajšou fasádou. Nachádzajú sa na nej rôzne ornamenty, ktoré počas dňa menia svetelnú kulisu terminálu.

9. Kutaisi (Gruzínsko)

Menšie letisko, no zato s originálnym vzhľadom. Zadaním pre architekta bolo vytvoriť navigačný bod, ktorý by mal pomôcť ľuďom nájst vstup na letisku. Holandskí architekti UNStudio to vyriešili efektne:

Zdroj fotografie: Tomasz Bidermann / Shutterstock.com

10. Shenzhen Bao´an (Čína)

Čo vám pripomína fotografia z letiska v čínskom Shenzhene? Nech už je to čokoľvek, talianski dizajnéri si za vzor vzali nevšedné zvieratko spod hladiny oceánu, morskú raju.

Zdroj fotografie: chuckstock / Shutterstock.com

11. Pulkovo (Rusko)

Dizajnéri z Londýna pri tvorbe novej letiskovej haly mysleli najmä na to, že v Petrohrade často sneží. Strecha je preto špeciálne vystužená, aby vydržala aj najväčší nápor.

 

12. Queen Alia (Jordánsko)

Letisko v jordánskom Ammáne našlo inšpiráciu v beduínskych stanoch. Strechu pokrývajú betónové listy a celé letisko je ladené do púštnej farby, ktorá je okrem iného aj všade navôkol.

 

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Slovak Lines obnovuje medzinárodnú dopravu do Viedne aj Budapešti https://t.co/EhaiPUBVja #novinky6 hodín dozadu
PONUKA DŇA: 2 noci v luxusnom Grandhotel Praha s raňajkami a lanovkou za 69€ https://t.co/e6VkERK1sJ #dovolenky9 hodín dozadu
Mesto Duchov „Bodie“ – vitajte na Divokom Západe https://t.co/ag0ugQ4rwQ #cestopisy11 hodín dozadu
Zaujímavosti zo sveta – Bojisko, kde je vojna “hrou” https://t.co/YGmuVkbdiU11 hodín dozadu
Tipy na darčeky spojené s fotografiou. Inšpirujte sa a darujte spomienky https://t.co/6HHBkcwvbv #tipy13 hodín dozadu
Hranice s Českom, Maďarskom a Rakúskom sú otvorené https://t.co/3U1gJxGJ5I13 hodín dozadu
Emirates obnovujú ďalšie spojenia. Medzi nimi aj Viedeň https://t.co/D7hlaVLCDV #novinky14 hodín dozadu
Austrian Airlines čoskoro opäť štartuje. Kam poletí? https://t.co/dCgScN5R4y #novinky14 hodín dozadu
Naprieč svetovou kuchyňou: burger z domácich žemlí od Michala Kordoša (recept) https://t.co/AhieOqzz6M #tipy1 deň dozadu
TOP PONUKA: Luxusný pobyt v 5* Kempinski od 99€ https://t.co/ughvj4Cvyc #dovolenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore