Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

12 najkrajších letísk na svete

Na svete sú ich tisíce, no väčšinou len plnia svoju funkciu a oku až tak nelahodia. Zabudnime teraz na chvíľu na to aké sú veľké, staré, plné či dostupné. Poďme sa pozrieť na to, akým smerom sa aktuálne hýbe architektúra v rámci letísk a letiskových hál. Poďte sa spoločne s nami pozrieť na 12 letísk, ktoré ocenil aj prestížny cestovateľský magazín CNTraveler.com.

Reklama

1. Baku Heydar Aliyev (Azerbajdžan)

Situované v hlavnom meste Azerbajdžanu, letisko Heydar Aliyev zaujme najmä svojim nepravidelným tvarom.

Zdroj fotografie: saiko3p / Shutterstock.com

2. Denver (USA)

Z diaľky by ste mohli mať pocit, že sa pozeráte na festivalové mestečko. V skutočnosti však ide šikovné a veľmi pekne dizajnovo zvládnuté letisko. Dizajnéri údajne hľadali inšpiráciu v pohorí Rocky Mountains.

3. Madrid Barajas (Španielsko)

V roku 2006 sa hlavné madridské letisko Barajas dočkalo významnej úpravy. Zdvojnásobilo svoju veľkosť a upravilo dizajn stĺpikov či strechy, ktorá teraz príjemne prepúšťa slnečné lúče na vyššie poschodia letiskovej haly.

Zdroj fotografie: A G Baxter / Shutterstock.com

4. Kansai (Japonsko)

Letisko s kedysi najdlhším terminálom na svete sa v roku 1994 dočkalo úprav. Po novom je pripravené aj na hrozbu zemetrasenia, ktorá je žiaľ v oblasti Japonska pravidelnejšia.

Zdroj fotografie: surassawadee / Shutterstock.com

5. Beijing Capital (Čína)

Terminál č.3 na medzinárodnom letisku v Pekingu patrí medzi najdlhšie budovy na svete. Otvorili ho v roku 2008 pri príležitosti Olympiády. Jeho farby a tvar siahajú do čínskej histórie, ktorá je spájaná okrem iného aj s drakmi.

Zdroj fotografie: chinahbzyg / Shutterstock.com

6. Chhatrapati Shivaji (India)

Veľkolepý terminál majú aj v indickom Bombaji. Je označený číslom dva a otvorili ho len pred pár rokmi (2014). Nám tak trochu pripomína botanické záhrady Singapuru. Týchto výnimočných prvkov je tu až tridsať!

Zdroj fotografie: Chansak Joe / Shutterstock.com

7. Kuala Lumpur (Malajzia)

Jedno z najväčších letísk v Ázii sa nachádza práve v Kuala Lumpur. Dizajnoval ho japonský architekt Kisho Kurokawa. Strecha okrem toho, že chráni pred ostrým slnkom má za úlohu prepájať islamskú kultúru s malajským dažďovým pralesom, svetlá zase reprezentujú lúče slnka.

Zdroj fotografie: amirraizat / Shutterstock.com

8. Marrakech (Maroko)

Dokončené v roku 2008, letisko v Marrákeši patrí medzi tie s najkrajšou fasádou. Nachádzajú sa na nej rôzne ornamenty, ktoré počas dňa menia svetelnú kulisu terminálu.

9. Kutaisi (Gruzínsko)

Menšie letisko, no zato s originálnym vzhľadom. Zadaním pre architekta bolo vytvoriť navigačný bod, ktorý by mal pomôcť ľuďom nájst vstup na letisku. Holandskí architekti UNStudio to vyriešili efektne:

Zdroj fotografie: Tomasz Bidermann / Shutterstock.com

10. Shenzhen Bao´an (Čína)

Čo vám pripomína fotografia z letiska v čínskom Shenzhene? Nech už je to čokoľvek, talianski dizajnéri si za vzor vzali nevšedné zvieratko spod hladiny oceánu, morskú raju.

Zdroj fotografie: chuckstock / Shutterstock.com

11. Pulkovo (Rusko)

Dizajnéri z Londýna pri tvorbe novej letiskovej haly mysleli najmä na to, že v Petrohrade často sneží. Strecha je preto špeciálne vystužená, aby vydržala aj najväčší nápor.

 

12. Queen Alia (Jordánsko)

Letisko v jordánskom Ammáne našlo inšpiráciu v beduínskych stanoch. Strechu pokrývajú betónové listy a celé letisko je ladené do púštnej farby, ktorá je okrem iného aj všade navôkol.

 


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore