Nájdeš nás aj na:

Ázia

To najlepšie z Ruska: 7 destinácií, ktoré musíš vidieť a zažiť!

To najlepšie z Ruska: 7 destinácií, ktoré musíš vidieť a zažiť!

Keď sa povie Rusko, väčšina si predstaví Moskvu alebo Petrohrad. No bola by škoda to uzavrieť len týmito dvoma nádhernými mestami. Rusko je najväčšia krajina na svete a obrovské regionálne rozdiely môžu spôsobiť, že cestovaním po celej jej šírke sa stretnete s úplne odlišnými cenami, zážitkami, či mentalitou.

Reklama

Výborná správa pre Slovákov však je, že cestovanie do Ruska je rok čo rok jednoduchšie, pravidlá o niečo voľnejšie a výborné letecké spojenia z Viedne či Budapešti umožňujú zažiť aj našincom to, čo pred rokmi bolo pokryté rúškom tajomstva či nedostupnosti. My sme sa pozreli na najzaujímavejšie miesta a pripájame aj najlepšie letenky do týchto končín, nech sa páči:

1. Moskva

Moskva ja preplnená famóznou architektúrou. Keď sa prejdete jej ulicami, vaše pohľady skĺznu na budovy z rôznych období. Kocháte sa krásou Kremľa, Červeného námestia, prezriete si všetky múzeá a z romantickej prechádzky sa stane náučná cesta stáročiami. Moskva je historickou, ale aj modernou metropolou, ktorá sa pýši aj najvyššími budovami Európy. Nájdete tu 8 z 10 najvyšších mrakodrapov Európy. Tí z vás, ktorí milujú kultúru, si Moskvu určite obľúbia. Stráviť príjemný večer na skvelom divadelnom predstavení a uvidieť svetovo uznávaných umelcov je skrátka zážitok. No nepochybne si nenechajte ujsť ruský balet, aj keď nie ste fanúšik, toto vás chytí za srdce. Vedeli ste, že počas prechádzky mestom môžete vidieť až 790 ortodoxných kostolov? Unikátne monumenty ruskej kultúry stoja dôstojne dodnes. Výborné je, že cez deň si užívate koktejl úžasných kultúrnych a historických artefaktov a v noci zažijete povestný moskovský nočný život. Dôkazom toho sú typické bary, kluby, diskotéky, ale aj množstvo koncertov interpretov z celého sveta.

Moskva z Viedne za 186 eur PREJSŤ NA LETENKY

2. Petrohrad

„Akoby ste vstúpili do ruského románu,“ opisuje Petrohrad v zime anglický The Telegraph. Či už sa vyberiete na objavnú plavbu elegantnými kanálmi, zanechávajúc za sebou tristoštyridsaťdva mostov, či ich len tak pozorujúc pri rannom slnku ponad Nevu, druhé najväčšie mesto Ruska vás ani v tomto ročnom období zaručene nenechá chladnými. Dôvodov, prečo by ste sa mali do tohto čarovného mesta, prezývaného i Benátky severu vybrať, už máte určite na mysli niekoľko, zahŕňajúc Štátne múzeum Ermitáž. Mesto, za ktorým stojí veľký reformátor i tyran Peter Veľký, je prehliadkou trochu iných architektonických skvostov. Farebný eklektický štýl variuje od barokových budov k sovietskej architektúre, od neoklasicistických štruktúr po moderný štýl. Petrohrad, starý Leningrad alebo „Piter“ ako mesto dnes prezývajú domáci, stojí nepochybne na prvých priečkach v pomyselnej tabuľke najkrajších miest sveta.

Petrohrad z Viedne za 194 eur PREJSŤ NA LETENKY

3. Kamčatka

Dvadsaťdeväť aktívnych sopiek, asi najviac divokých medvedov na svete a úžasné treky. A keď hovoríme o aktívnych sopkách, tak jeden z najväčších zážitkov je vidieť vytekajúcu lávu z jednej z najaktívnejších sopiek na svete – Ploskij Tolbačik. Ak hľadáte aktívnu a tak trošku adrenalínovú dovolenkovú destináciu, trafili ste do čierneho. Kamčatka je považovaná za drahšiu destináciu, ale to len preto, že zážitky, treky a výlety sú tu veľkolepé. Napokon aj takmer všetky výlety smerujú do veľmi izolovaných a vzdialených miest. Napríklad do slávneho Údolia gejzírov sa viete dostať len vrtulníkom! Ak teda máte dobrodružnú povahu, Kamčatka je ideálne miesto na vašu realizáciu.

Kamčatka z Budapešti za 569 eur PREJSŤ NA LETENKY

4. Jazero Bajkal

Bajkalské jazero alebo Bajkal je najhlbšie a najstaršie jazero na svete. Možno vám to však lepšie ukážeme na konkrétnom príklade – v jazere je sústredená jedna pätina svetových zásob povrchovej sladkej vody. Bajkal sa nachádza južnej časti Východnej Sibíri a ideálne letecké spojenie smeruje do mesta Irkutsk. Po Kaspickom mori ide o druhé najväčšie ruské jazero a v roku 1996 bolo zapísané do svetového zoznamu dedičstva UNESCO. Ak sa na Bajkal vyberiete v zime, pribaľte si teplé oblečenie a doprajte si prechádzku po jazere, hrúbka ľadu dosahuje v niektorých miestach až niekoľkých metrov. A pokiaľ sa sem chystáte v lete, vedzte, že budete odmenení úžasnými panorámami. Lonely Planet o Bajkale napísal, že je to niečo, čo musíte vidieť pred tým, než sa pominiete.

Irkutsk z Budapešti za 384 eur PREJSŤ NA LETENKY

5. Vladivostok

Mesto na konci legendárnej Transsibírksej magistrály alebo tam, kde „koľaje končia v mori”. Vladivostok má z pohľadu geografie úžasnú polohu. Je to na skok loďou do Japonska alebo do Južnej Kórei. Okrem nádhernej železničnej stanice tu môžete obdivovať aj Svetlanskaju ulicu či most Zolotoy. Zaujímavosťou je, že Vladivostok je obľúbenou destináciou ruských turistov, ktorí sem jazdia najmä za výborným jedlom, morskými plodmi, ale aj možnosťou zažiť tradičnú čínsku kuchyňu. Okrem Japonska a Kórei je totiž Čína, tak povediac, „za rohom”.

Vladivostok z Viedne za 569 eur PREJSŤ NA LETENKY

6. Sibír

Ak chcete zažiť typickú ruskú zimu, a ešte k tomu na Sibíri, určite sa vyberte do Novosibirsku. Tretie najväčšie ruské mesto vás v zime môže prekvapiť aj teplotou -40°C. Novosibirsk je zároveň najväčšie sibírske mesto na východ od Omsku, ležiace na rieke Ob. Mesto je dobrým východiskovým bodom do pohoria Altaj a aj pre tých, ktorí zamýšľajú vybrať sa odtiaľ do Kazachstanu. Asi 30 km od Novosibirsku leží akademické mesto Akademgorod, kde bola ubytovaná elita sovietskeho národa, najmä vedci a „mozgy“ národa.

Novosibirsk z Budapešti za 376 eur PREJSŤ NA LETENKY

7. Soči

Soči je prístavné a kúpeľné mesto a spolu s prímestskými oblasťami sa ťahá do dĺžky 147 kilometrov, a preto môže byť označované za najdlhšie mesto v Európe. Zároveň sa považuje za hlavné mesto luxusnej ruskej rekreácie. Tristo slnečných dní v roku, teplé more a prekrásne pláže, ktoré sú v nádhernom kontraste so snehom zasypanými horskými vrcholmi – aj tak môže vyzerať dovolenka v Rusku. Málokto vie, že v Soči sú ideálne podmienky pre potápanie alebo, že si tu skvelo zalyžujete od decembra do mája. Milovníci horolezectva si prídu tiež na svoje, v okolí sa nachádza množstvo zaujímavých príležitostí, napokon aj samotný Elbrus (5 642 m), najvyššia hora Ruska a zároveň Európy. Ešte taká pikoška – Soči je najsevernejším miestom planéty, kde sa dá pestovať čaj.

Soči z Viedne za 346 eur PREJSŤ NA LETENKY

Ulanbátar

Berte to ako bonus. Kedysi patril pod Sovietsky zväz, dnes je Ulanbátar hlavné mesto Mongolska. Mesto má dlhú a pohnutú históriu, no v súčasnosti zažíva priemyselnú revolúciu, tak ako celé Mongolsko. Ulanbátar je úplne odlišné od hlavných miest Ázie, no za sivými a fádnymi múrmi domov nájdete nesmierne pohostinných a milých ľudí. Letné teploty sa v Ulanbátare pohybujú okolo 20°C, no v zime teploty môžu klesnú až na -30°C, vďaka čomu sa metropolo Mongolska stala najchladnejším hlavným mestom na svete.

Ulanbátar z Viedne za 636 eur PREJSŤ NA LETENKY

Všetky lety, ktoré uvádzame v článku sú operované leteckou spoločnosťou Aeroflot. Prečítajte si aj 10 dôvodov, prečo letieť spoločnosťou Aeroflot. Okrem iného sme mali možnosť vyskúšať aj business class a bolo to veľkolepé.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Lisabon v júni z Viedne spiatočne za 26€? WOW! Rezervuj teraz https://t.co/KRbuGr1D1H #letenky4 hodiny dozadu
Najkrajšie grécke ostrovy a najlacnejšie letenky z Viedne https://t.co/zV4RmijjSP #dovolenky7 hodiny dozadu
Lomnica, Salamandra i Pošta. Pobyty na Slovensku, ktoré za posledný týždeň najviac zlacneli! Rezervuj od 99€ https://t.co/1sUCS0xeag #dovolenky7 hodiny dozadu
760km naprieč Slovenskom. Patrik Paulínyi a jeho dokument o Ceste hrdinov SNP ťa rozosmeje aj rozplače https://t.co/N2cfpfq0um #cestopisy8 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky8 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky8 hodiny dozadu
Ktoré krajiny očkujú najrýchlejšie? Pozri si svetový rebríček (aktualizované) https://t.co/AGlCgeGn5U #novinky8 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky8 hodiny dozadu
Veľmi lacné letenky na leto: rezervuj skôr ako ostatní, ceny od 21€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky8 hodiny dozadu
Dánsko od 1. mája otvára hranice pre cestujúcich z EÚ. Krajina od konca júna začne akceptovať aj COVID pasy https://t.co/qEfX9UIv3S #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore