Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Moskva – mesto, ktoré treba zažiť aspoň raz za život (+ tipy na letenky, kedy cestovať)

Hlavné mesto Ruska je tak veľké, že by mohlo byť pokojne aj samostatným štátom. Oslňuje, inšpiruje či poburuje, rozhodne však nenechá nikoho chladným. Bývalá hlava komunistického impéria je plná megalomanských stavieb, ktorým kontrastujú supermoderné biznis centrá. Sochy Lenina či Stalina však už viac nenájdete na piedestáloch, ale v historických múzeách. Červené námestie, Kremeľ, Chrám Vasilija Blaženého – Moskva silne odráža históriu ťažko skúšaného ruského národa. Prítomnosť sa však tvorí dnes, a to v Moskve platí viac ako hocikde inde na svete. Moskovský nočný život je natoľko okázalý a bujarý, že poľahky strčí do vrecka aj New York, ktorý údajne nikdy nespí. Metropola kontrastov a najmä silných dojmov sa zahrá s vašou mysľou veľkým štýlom, na ktorý sa len tak nezabúda.

Reklama

Moskva ja preplnená famóznou architektúrou. Keď sa prejdete jej ulicami, vaše pohľady skĺznu na budovy z rôznych období. Kocháte sa krásou Kremľa, Červeného námestia, prezriete si všetky múzeá a z romantickej prechádzky sa stane náučná cesta stáročiami. Moskva je historickou, ale aj modernou metropolou, ktorá sa pýši aj najvyššími budovami Európy. Nájdete tu 8 z 10 najvyšších mrakodrapov Európy. Tí z vás, ktorí milujú kultúru, si Moskvu určite obľúbia. Stráviť príjemný večer na skvelom divadelnom predstavení a uvidieť svetovo uznávaných umelcov je skrátka zážitok. No nepochybne si nenechajte ujsť ruský balet, aj keď nie ste fanúšik, toto vás chytí za srdce. Vedeli ste, že počas prechádzky mestom môžete vidieť až 790 ortodoxných kostolov? Unikátne monumenty ruskej kultúry stoja dôstojne dodnes.

Moskva je mimoriadne obľúbená aj v očiach Slovákov. Lacné letenky do Moskvy najčastejšie kúpite už priamo z Bratislavy, odkiaľ priamo lieta spoločnosť Pobeda, ale aj z Viedne a Budapešti s leteckou spoločnosťou Aeroflot. Výhodou sú najmä nové lietadlá, výber sedadla zadarmo, či palubný servis v cene letenky (všetky výhody lietania so spoločnosťou AEROFLOT TU). Priemerná dĺžka priameho letu sú dve a pol hodiny.

Viedeň – Moskva – Viedeň

✈ Spiatočná letenka za 205 eur ✈

od apríla do júna 2018

[otw_shortcode_button href=“https://www.pelikan.sk/sk/akciova-letenka/G-7378″ size=“large“ bgcolor=“5fbded“ icon_type=“general foundicon-right-arrow“ icon_position=“middle“ shape=“radius“ color_class=“otw-orange“ target=“_blank“]REZERVOVAŤ[/otw_shortcode_button]
Moskva sa v roku 2018 stala centrom svetového futbalu a zaujímavá správa je, že za futbalom cestovali Slováci aj napriek tomu, že na MS sme svoje mužstvo nemali. Ešte dobre, že sa majstrovstvá sveta hrali v lete, počasie v Moskve totiž bolo priaznivejšie, ako po ostatné mesiace. Ak ťa zaujíma destinácia Rusko, prečítaj si aj náš článok o 7 destináciách, ktoré v Rusku musíš zažiť.

5 vecí, ktoré v Moskve určite nevynechať

Červené námestie – Srdce a duša Ruska. Rozhodne najpopulárnejšie miesto v Moskve. Odráža dlhú a fascinujúcu a často aj brutálnu históriu krajiny. Námestie je niekedy prezývané aj ako Ohňové námestie. Prezývka naráža na skutočnosť, že Moskva nespočetnekrát vyhorela.

Chrám Vasilija Blaženého – Katedrálu s pestrofarebnými cibuľovými vežičkami pozná asi každý. Stavba akoby z rozprávky patrí medzi najfotografovanejšie stavby Moskvy. Chrám bol v roku 1929 uzatvorený boľševikmi na dlhých 60 rokov. Znovu otvorený bol až v roku 1990.

Kremeľ – Symbol moci a veľkosti Ruska. Bývalá kráľovská pevnosť je dnes sídlom ruského prezidenta. Kremeľ býva niekedy označovaný aj za najväčšiu stredovekú pevnosť sveta.

Bolšoj teatr –  V preklade Veľké divadlo tróni neďaleko Kremľu. Preslávené je po celom svete najmä operou a baletom. Účinkujú v ňom len tí najprestížnejší ruskí umelci. Zažiť v Bolšoj teatr Labutie jazero, Luskáčika či Eugena Onegina je vrcholovým umeleckým zážitkom. Lístky na predstavenia si však rozhodne objednajte s dostatočným časovým predstihom.

Puškinovo múzeum – Oficiálny názov tohto umelecko-historického múzea znie Štátne múzeum výtvarných umení Alexandra Puškina. Patrí k tým najvýznamnejším v krajine. Nájdete tu zbierku európskeho umenia od roku 1600. Medzi tie najlepšie kúsky patria maľby slávnych francúzskych impresionistov a Schliemannov Trójsky poklad.

Víza do Ruska

Pri cestovaní do Ruska potrebujete víza. Tieto si môžete vybaviť na veľvyslanectve alebo vo vízovom centre Ruskej federácie. Pas musí mať minimálne dve voľné strany a zostať platný aspoň 6 mesiacov po ukončení platnosti víza. Platnosť udeleného víza môže byť odchylná od vašej žiadosti, preto si ju vždy pred odchodom prekontrolujte. Navyše v Rusku existuje registračná povinnosť. Do 7 pracovných dní odo dňa príchodu ste povinný zaregistrovať svoj pobyt na územne príslušnom policajnom oddelení. Ako vybaviť víza do Ruska? Pozrite si podrobný návod.

Počasie v Moskve

Moskva má vlhké a teplé letá. Zimy sú naopak veľmi studené. Najteplejšími mesiacmi sú jún, júl a august. Najchladnejším mesiacom je január. Najvyššie priemerné teplotné maximum je pre júl 23 °C. Na druhej strane v januári môže teplotné minimum dosiahnuť aj -16 °C. Kedy je teda dovolenka v Moskve tá správna voľba? Ideálnym obdobím bude kvôli teplotám leto, vtedy je však Moskva plná turistov. Príjemné teploty začínajú už od konca apríla (teplotné maximum 10 °C) a trvajú až do septembra, následne sa však zvykne rýchlo schladiť.

Ceny v Moskve

Národnou menou je rubeľ, za eurá ho zameníte ho bezproblémovo na ktoromkoľvek letisku alebo v zmenárni či banke na Slovensku. Hľadáte hotel v Moskve? Čím bližšie k Červenému nábrežiu, tým je cena vyššia. Ceny a polohu ubytovania si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán. Ak zvažujete zájazd do Moskvy, oplatí sa vám pozrieť aj aktuálnu ponuku dovoleniek na Pelikáne.

ŠPECIÁLNA PONUKA: 5-dňový pobyt v Moskve so sprievodcom, letenkou a 4* hotelom od 547 eur [otw_shortcode_button href=“https://www.pelikan.sk/sk/pobyt/moskva-z-bts-sprievodca“ size=“large“ bgcolor=“5fbded“ icon_type=“general foundicon-right-arrow“ icon_position=“right“ shape=“radius“ color_class=“otw-orange“ target=“_blank“]REZERVOVAŤ[/otw_shortcode_button]

Doprava v Moskve

Najrýchlejším spôsobom dopravy je metro. Funguje denne od 05:30 do 00:30 hod. Lístky si kúpite na metrových staniciach a označíte ich pri vstupe do platenej zóny. Alternatívou prepravy je autobus, trolejbus a električka. Ak sa plánujete zdržať v meste niekoľko dní, nabíjateľná karta „Troika“ vám umožní prepravu v zľavnenej tarife. Pri pokuse zohnať v meste taxík vám môže zastaviť aj domáci, ktorý si chce privyrobiť. Tento spôsob autostopu je tu bežný. Za účelom vyhnúť sa „turistickej prirážke“, si však prepravné radšej dohodnite vopred. A to bez ohľadu na to, či vám zastavil taxikár alebo bežný vodič. Šoférovanie v Moskve je chaotické, najmä kvôli hrubosti vodičov voči cestným pravidlám a iným šoférom. Ak si však na takúto skúsenosť trúfnete alebo sa rozhodnete preskúmať okolie mesta autom, toto vám odporúčame požičať už priamo pri letisku.

10 faktov o Moskve, ktoré ste (možno) nevedeli

1. Moskva dostala svoje meno podľa rieky Moskva, ktorá ňou preteká. Význam názvu je odvodený od slova mokrý.

2. Moskva je najväčším mestom Európy. Rozloha mesta je 2561 km2. Počet obyvateľov presahuje 12 miliónov.

3. V meste pobehuje okolo 35 000 pouličných psov. 20 z týchto psov pozná väčšina obyvateľov Moskvy. Títo sa totiž naučili používať metro a veselo sa ním každý deň voľne prevážajú. Veľmi dobre vedia, na ktorej stanici majú vystúpiť. Rovnako tak aj vycítia ľudí, ktorí im dajú niečo na zahryznutie.

4. Veža Ostankino (540 m) je najvyššia televízna veža v Európe.

5. Moskovské metro sa považuje za najkrajšie metro sveta. Je dekorované vskutku úchvatnými mozaikami, maľbami a sochami. Je tak populárne, že v Moskve môžete absolvovať turistickú prehliadku tých najkrajších zastávok metra.

6. Moskva sa pýši najväčším počtom miliardárov na svete. Podľa časopisu Forbes ich tu nájdete až 84. Bez problémov tak strčí do vrecka New York, v ktorom žije len 62 pánov s mimoriadne tučným kontom.

7. Ruská štátna knižnica s viac ako 45 miliónmi položiek je najväčšia knižnica Európy. Bývala Leninova knižnica bola v časoch najväčšej slávy The Beatles prezývaná aj ako Lennonova knižnica.

8. Prvý McDonald‘s bol otvorený v Rusku 31. januára 1990 na Puškinovom námestí. Rad čakajúcich ľudí sa tiahol niekoľko kilometrov cez celé námestie, ktorí tu v mraze vyčkávali celý deň na svoj prvý hamburger.

9. V Moskve stojí 7 identických výškových megalomanských budov, ktoré miestni prezývajú aj ako Stalinove mrakodrapy alebo ako 7 sestier. Budovy slúžia ako hotely, kancelárske budovy, domy a dokonca aj ako sídlo univerzity.

10. Až 40 % Moskvy tvorí zeleň, na ktorej si Moskovčania vždy radi oddýchnu. Gorkého park v centre mesta navštívi každý víkend až 100 000 ľudí. 


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.4/5 - (13 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore