Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 dôvodov, prečo navštíviť rozprávkovú Moskvu v zime

Zažiť Moskvu v zime, je niečo ako zažiť naživo krásnu zimnú rozprávku. Tak opisujú ruskú metropolu mnohí turisti, ktorý ju navštívili v najchladnejšom období roka. Nemôžeme sa čudovať. Prechádzky po zasnežených parkoch a námestiach, kostoly pokryté snehovým prachom a typické farebné svetlá, ktoré vám svietia na cestu je niečo, čo navodí jedinečnú atmosféru aj bez toho, aby ste si to pýtali. Ako si teda užiť Moskvu aj v zime? Stačí najprv nepodceniť výber vhodného oblečenia a topánok a vaša cesta sa môže začať. Pripravili sme zoznam 10 miest, ktoré majú podľa nás v Moskve najväčšie čaro práve počas zimy. A ako vždy, na záver pripájame aj letenky a akciové pobyty!

Reklama

1. Sparrow Hills (Vorobyovy Gory)

Štátna univerzita na mieste Vorobyovy Gory je miesto, ktoré odporúčame kedykoľvek. No ak chcete aj v zime zažiť jeden z najkrajších pohľadov na mesto, vyberte sa najprv sem. Univerzita je jednou zo Stalinových siedmich sestier, ktorá je sériou prvých sovietskych mrakodrapov na vrchole moskovskej panorámy. Vorobyovy Gory ponúkajú úžasný pohľad na zasneženú Moskvy, no slúži aj ako park pre zamilovaných a je aj obľúbeným miestom, kde moskovská mládež trávi svoj čas. Navyše, počas zimy sú chodníky Sparrow Hills otvorené po celý deň.

2. Červené námestie

Bez ohľadu na to, ako je chladné, návšteva Moskvy nie je kompletná, pokiaľ nenavštívite Červené námestie. Termín „červená“ sa nevzťahuje na farbu (ako si mnohí myslia), no by ste asi najskôr hádali – týka sa to krásy. „Červená“ znamená po rusky „krásna“. Počas svojej dlhej histórie bolo toto miesto trhovým námestím a miestom pre korunovácie. Hostilo už širokú škálu podujatí – od vojenských prehliadok po rockové koncerty. Absolútne najlepšou vecou je potom verejné klzisko, vďaka ktorému má toto miesto v zime ešte väčší šmrnc.

3. Chrám Vasilija Blaženého

Je to svadobná torta? Nie, je to Chrám Vasilija Blaženého. Monumentálna stavba na Červenom námestí totiž vyzerá ako obrovská torta. Niet divu, že Le Corbusier ju nazval „delíriom opitého cukrára“. Bola postavená v polovici 16. storočia a legenda hovorí, že Ivan hrozný nariadil architektov tohto unikátu oslepiť – aby sa uistil, že nikdy nezduplikujú toto majstrovské dielo. Utečte na chvíľu z chladného počasia a navštívte katedrálu jej famózne galérie s množstvom nástenných malieb. Nečudo, že patrí medzi 15 svetových atrakcií, ktoré treba zažiť aspoň raz za život.

4. Krasny Oktyabr

Krásny Oktyabr znamená „Červený október“ a je to tiež bývala veľká sovietska čokoládová továreň známa čokoládovou tyčinkou „Alyonka“. Teraz je to najhorúcejšie centrum v Moskve a miesto, ktoré vás udrží v teple aj v tých najchladnejších dňoch. Nachádzajú sa tu najlepšie dizajnérske firmy, galérie, bary, boxerské kluby a nočné kluby. Stojí za návštevu!

5. Novodevichiyský kláštor

Tento kláštor je tak nádherný, že stratíte reč. Stojí neporušene od roku 1524 a bol vyhlásený za svetové dedičstvo UNESCO v roku 2004. Možno to neviete, no po mnoho storočí bol červený tehlový a biely kamenný kláštor s krajkovými vežami a zlatými kopulami domov väzením mnohým dámam z ruských kráľovských rodín. Keď je obklopený snehom, pripomína rozprávkový hrad krásnej princeznej.

6. Katedrála Krista Spasiteľa

Táto lesklá biela katedrála Krista Spasiteľa so svojou obrovskou zlatou kupolou sa podobá na ľadový hrad – najmä v zime, keď je zahalená do snehu.

7. Gorky Park

Nočné korčuľovanie na najväčšom klzisku v Európe? Pred niekoľkými rokmi sa tento veľký sovietský park stal miestom s množstvom nevkusných kioskov, ruskými kolesami s pochybnými bezpečnostnými normami a s tisíckami ľudí, ktorí sa sem chodili zabávať. Vďaka nedávnym zmenám sa však park zmenil k lepšiemu. Kiosky a ruské kolesá sú preč, a miesto dotvorili pekné kaviarne a reštaurácie. V parku sa tiež konajú hodiny tanca, stolný tenis (v zime!), šachy, bežecké podujatia a to najlepšie – nájdete tu aj najväčšie otvorené klzisko v Európe.

8. Garážové múzeum

Ak vás korčuľovanie nefascinuje, možno vás osloví toto unikátne miesto. Toto múzeum sa nachádza vo vnútri parku v bývalej reštaurácii Seasons, ktorá bola v 60-tych rokoch známa a slávna. Rem Koolhaas urobil ambiciózny architektonický projekt: zachoval vzhľad budovy v 60. rokoch minulého storočia, a umožnil vytvoriť jedno z najmodernejších technologickým múzeí v meste. Napokon, presvedčte sa sami:

9. Hermitage Garden

Malý no chutný park je domovom pomerne málo skvelých pamiatok, no na svojej kráse naberá najmä počas zasneženej sezóny. Nájdete tu niekoľko kaviarní, tri divadlá, koncertné pódium a skvelé detské ihrisko. Najčastejšie sa tu konajú festivaly jedla, hudobné a detské slávnosti – a počas zimných mesiacov sa miestni obyvatelia pobavia na …. klzisku.

10. Sanduny Banya

Neexistuje lepší spôsob, ako skončiť deň prehliadky mesta vo víťaznej Moskve, než ísť do Banye. Ruská baňa je horúca para, ktorá vás skrátka zrelaxuje a vylieči. Ľudia idú do banye, aby bojovali s prechladnutím, odstránili toxíny z tela, posilnili imunitný systém alebo len tak sedeli a poklebetili. Vnútorná inštalácia je však famózna – všetko dotvárajú nádherné s mozaikami, mramorové stĺpy a socha Poseidona. Banya o ktorej hovoríme, sa nachádza v Sandune a ide najväčšiu a najpopulárnejšiu banyu v Moskve.

Lacné letenky do Moskvy na zimu:

Moskva s Aeroflot od 123 EUR

✅október ✅november ✅december

✅január ✅február ✅marec

Budapešť/Viedeň – Moskva – Budapešť/Viedeň od 123 € [otw_shortcode_button href=“https://www.pelikan.sk/sk/akciove-letenky/AF:TK,AT:SHJ,S:PRI“ size=“large“ bgcolor=“5fbded“ icon_type=“general foundicon-right-arrow“ icon_position=“right“ shape=“radius“ color_class=“otw-orange“ target=“_blank“]UKÁŽ LETENKY[/otw_shortcode_button]

Akciové pobyt (letenka + hotel) do Moskvy na zimu:

Moskva od 229 EUR

✅november ✅december

✅január ✅február ✅marec

Letecký zájazd z Bratislavy do Moskvy s raňajkami a ubytovaním v 4*hoteli a transferom [otw_shortcode_button href=“https://www.pelikan.sk/sk/pobyty/s-pelikanom/DT:C82″ size=“large“ bgcolor=“5fbded“ icon_type=“general foundicon-right-arrow“ icon_position=“right“ shape=“radius“ color_class=“otw-orange“ target=“_blank“]UKÁŽ LETENKY[/otw_shortcode_button]

Ak vás láka Rusko, pozrite si aj náš ďalší článok: To najlepšie z Ruska (7 destinácií, ktoré musíte vidieť). Potrebujete víza? Máme podrobný návod, ako ich šikovne vybavíte.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore