Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

15 svetových atrakcií, ktoré vraj treba stihnúť aspoň raz za život

Krás prírody či zaujímavých miest, ktoré vytvoril človek, je na svete nespočetne veľa. No predsa existujú také, ktoré právom nesú prívlastok najkrajšie či najoriginálnejšie. Áno, často sa to v ich okolí hemží davmi turistov, pretože každý si chce ukrojiť trocha ich atmosféry. No v tomto prípade je to úplne v poriadku, pretože sú naozaj jedinečné.

Reklama

1. Modré mesto Chefchaouen, Maroko

Mesto na severe Maroka, dobre ukryté v pohorí Rif. Vďaka modrej farbe na fasádach domov pripomína nekonečné modré more. V roku 1471 ho založili Mauri ako pevnosť, neskôr sa tam prisťahovali aj kresťania a židia, ktorí sa rozhodli domy namaľovať na modro, pretože v judaistickej tradícii je modrá farbou božej sily. Podľa inej legendy však bola modrá farba skrátka praktická, pretože odháňala komáre.

2. Salar de Uyuni, Bolívia

Najväčšia soľná pláň na svete sa nachádza na juhu Bolívie v blízkosti Ánd a v nadmorskej výške 3650 metrov. Vznikla po vyschnutí prehistorického jazera. Raz ročne ju však zaplaví voda a vtedy sa na nejaký čas stáva tiež najväčším prírodným zrkadlom. Oblohu odráža tak perfektne, že sa nedá rozoznať horizont.

3. Slobodné mesto Christiania, Dánsko

V roku 1971 vrcholila hippie revolúcia a partička členov tohto hnutia sa rozhodla nasťahovať sa do opustenej vojenskej základne v blízkosti prístavu Christianshavn v dánskej Kodani. Polícia ich odtiaľ nedokázala vyhnať, a tak postupne vznikla anarchistická samospráva, ktorá si začala hovoriť Slobodné mesto Christiania. Má vlastnú menu a nepovažuje sa za súčasť Európskej únie. Štvrť je však bezpečná,len sa treba držať pravidiel, ktoré sú napísané pri vchode. Žije tam približne 1000 obyvateľov.

Oliver Förstner | Dreamstime.com

4. Ryžové polia, Vietnam

Padavé ryžové terasy, husté bambusové pralesy a hory ponorené v oblakoch. To všetko nájdete vo vietnamskom regióne Sapa. Fascinujúca scenéria je jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií vo Vietname. Ryžové polia sú v každom ročnom období iné, no vždy krásne. V období od júna do júla sú v rozkvete a prekypujú všetkými odtieňmi zelenej farby, od septembra do októbra zasa žiaria zlatou farbou.

Vinh Dao | Dreamstime.com

5. Chrám Vasilija Blaženého, Rusko

Či sa vám táto stavba pripomínajúca perníkový domček zdá gýčová alebo nie, inú podobnú ne svete nenájdete. Chrám na moskovskom Červenom námestí dal postaviť cár Ivan Hrozný v roku 1554 a pôvodne bol biely, farby pridali až o storočie neskôr. Dnes sa v ňom už omše neslúžia, z deviatich kaplniek je v súčasnosti múzeum. I tak je to ale jeden z dôvodov, prečo ľudia tak obľubujú Moskvu.

Dimbar76 | Dreamstime.com

6. Dvanásť apoštolov, Austrália

Dvanásť apoštol sa nazýva osem skál, ktoré trčia z oceánu na juhovýchodnom pobreží Austrálie. Skaly sa vytvorili eróziou – najprv oceán a extrémne počasie vytvorili vo vápencoch jaskyne, ktorých klenby sa zrútili. Apoštoli sú dnes jednou z najikonickejších austrálskych atrakcií a najlepšie je ich obdivovať buď pri východe alebo západe slnka.

Ashley Whitworth | Dreamstime.com

7. Vatikán

Mestský štát v centre Ríma a domov pápeža ročne priťahuje státisíce turistov, tak veriacich, ako aj ateistov. Nie je sa čo čudovať, vo vatikánskych múzeách sa totiž snúbi to najlepšie to najlepšie, čo pápeži za posledných takmer 500 rokov zozbierali vrátane klasických sôch a majstrovských diel z obdobia renesancie. Zbierka obsahuje asi 70 tisíc exemplárov, z ktorých múzeá vystavujú približne 20 tisíc.

Roberto Caucino | Dreamstime.com

8. Cappadocia, Turecko

Hodinku autom od mesta Kayseri sa rozprestierajú pozostatky starovekého kráľovstva, ktoré existovalo 3500 rokov. Prehistorické obydlia a vulkanické skaly ročne vyrážajú dych miliónom turistov. Najlepší spôsob, ako si tento skvost užiť do sýtosti je let balónom, ktorý trvá 95 minút. Cappadocia je jeden z najkrajších regiónov Turecka.

9. Kráľovský palác vo Versailles, Francúzsko

Najpompéznejší z pompéznych. Palác vo Versailles bol domovom kráľovských rodín od roku 1682 až do revolúcie v roku 1789. Návštevníci môžu obdivovať okázalé komnaty a siene či nádherné versaillské záhrady. Palác je ľahko prístupný – z Paríža tam cesta trvá asi hodinu vlakom.

10. Meteora, Grécko

Meteora je súhrnný názov pre skupinu starovekých ortodoxných kláštorov v Grécku. Sú dokonalým príkladom súhry prírody a architektúry. Kláštory sú postavené na vysokých skalách. Prví obyvatelia sa na skalách usadili v 9. storočí a žili tam pomerne asketický život odrezaní od zvyšku civilizácie. Potraviny či iné tovary sa hore dali prepraviť len v košíkoch pripevnených o laná. Prístup ku kláštorom je dnes jednoduchší, do skál dobudovali schody.

11. Modrá lagúna a polárna žiara, Island

Ak sa ocitnete na Islande, určite nevynechajte prírodné geotermálne kúpele Modrá lagúna. Od centra Reykjavíku sú na skok. Voda má teplotu 39 stupňov Celzia a je bohatá na všelijaké omladzujúce minerály. Navyše, pri kúpaní na jeseň alebo v zime je veľká šanca, že na oblohe uvidíte aj polárnu žiaru.

12. Petra, Jordánsko

Skalné mesto v Jordánsku je považované za pýchu Stredného východu. Postavili ho približne 300 rokov pred Kristom Nabatejci. Má tvar amfiteátru a skrýva rôzne hrobky a chrámy. Mieša sa v nej egyptský, grécky a rímsky štýl. Mnohým ľuďom je mesto známe z filmu o Indiana Jonesovi.

13. Machu Picchu, Peru

Azda najnavštevovanejšia atrakcia v Južnej Amerike. Machu Picchu, stratené mesto Inkov, leží vysoko v horách, no aj tak láka tisícky cestovateľov. Dá sa k nemu dostať rôzne, či už vlakom z mesta Cusco alebo peši v rámci populárnej Inca Trail túry.

14. Las Vegas, USA

Aspoň raz v živote by mal každý zažiť atmosféru Las Vegas.  Mesta, ktoré sa riadi heslom viac je viac a kde máte pocit, že väčšiu okázalosť už neunesiete. Bary, reštaurácie a kasína nikdy nespia a vy tam pravdepodobne zažijete najbláznivejšie a najneuveriteľnejšie dni svojho života.

Littleny | Dreamstime.com

15. Visutá lanovka, Hongkong

Skvelá atrakcia, vďaka ktorej máte Hongkong ako na dlani. Fungovať začala v roku 1888, najprv špeciálne pre britského guvernéra a jeho pracovníkov. Dnes lanovka vyváža do vyšších častí Hongkongu aj obyvateľov a, prirodzene, množstvo turistov. Jazda trvá približne sedem minút.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Stredisko Jasná otvorí sezónu zajtra ráno, zatiaľ pre majiteľov sezónnych skipasov https://t.co/28sctzovxP #dovolenky3 hodiny dozadu
Soľná krajina, termálne kúpele a skvelé jedlo: Dovolenka v Maďarsku na rok 2021 od 49€ https://t.co/szC7YkjlpO #dovolenky8 hodiny dozadu
Kone, prasatá, pávy a iné zvieratá už dostali stopku. Americké aerolinky ich na palube viac nechcú https://t.co/gZMMhm1keB #novinky8 hodiny dozadu
Odložená lyžiarska sezóna? Vyskúšajte skitouring alebo skialpinizmus https://t.co/tqdz5rDISA #dovolenky8 hodiny dozadu
Česi menia pravidlá cestovania: umožnia vstup s negatívnym PCR testom aj na sviatky https://t.co/esbuvFxxVr #novinky8 hodiny dozadu
IATA začne testovať digitálny cestovný pas. Má uľahčiť bezpečné cestovanie https://t.co/YeBs0hEfCG #novinky8 hodiny dozadu
Vianoce v exotike bez testu a karantény. 20 destinácií, v ktorých môžeš stráviť tohtoročné Vianoce https://t.co/m4jX8VWV5V #dovolenky9 hodiny dozadu
Od pondelka sa sprísňuje režim na hraniciach. Kto všetko bude potrebovať test? https://t.co/LHUxYQTTKl #novinky9 hodiny dozadu
Ďalšia talianska dedinka predáva domy za euro https://t.co/49mqHyaJTS #letenky9 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky10 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore