Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Dva a pol letenky alebo ako sa lieta s dieťaťom (všetko, čo potrebujete vedieť)

Zažili ste to už veľakrát. Zbaliť kufre, urobiť online check-in, nezabudnúť doklady. Následne vyraziť na letisko aspoň o dve hodiny skôr, nechať sa odbaviť, dať si kávičku v duty free zóne, nastúpiť do lietadla… A potom už len pekne smer cieľová destinácia. Lenže taký pokojný spád to malo doteraz, keď ste boli viazaní len na seba. Čo sa ale zmení, a hlavne na čo sa pripraviť, keď s vami prvýkrát letí dieťa, tak to sa dočítate práve v tomto článku. Možno vám padne našich 6 tipov pre cestovanie s malým dieťaťom.

Aj tí najmenší potrebujú svoje cestovné doklady

Tento bod je možná nadmieru jasný, ale opakovanie je matka múdrosti. Podľa noriem EÚ ( „chvála“ im) musia mať všetci čo opúšťajú svoju krajinu doklad totožnosti, bez ohľadu na vek, či pohlavie. Teda zápis v cestovnom doklade rodičov už nie je (ani pre tých najmenších) možný a budete tak s drobcom pred dovolenkou nútení zavítať na príslušný úrad či klientske centrum. Tam dieťatko odfotia, podpíšete potrebné papiere a je to.

Čakačka na doklad, s ktorým môže dieťatko cestovať po EÚ, je zhruba týždeň. Na pas si počkáte mesiac (viete ho vybaviť aj rýchlejšie). Pokiaľ máte možnosť, cestovný pas vybavujte najmä v zimných mesiacoch, kedy nežiada o cestovné doklady také množstvo ľudí.

Letenka – do 2 rokov, od 2 rokov…

Že vek nehrá rolu? Tak pochopiteľne, že pri deťoch a letenkách to neplatí. Tu sa na vek hrá, hlavne, keď sú v stávke peniaze. Väčšina aeroliniiek to má nastavené tak, že dieťa do dvoch rokov za letenku neplatí. Neznamená to, že by ale bábätko letelo úplne zadarmo. Platíte letiskové a palivové poplatky, ktoré sú pre dieťa do dvoch rokov väčšinou vyčíslené na zhruba 50 – 60 euro.

Dieťa do dvoch rokov je myslené tak, že vek dieťaťa nesmie v čase dovolenky presiahnuť 24 mesiacov (tam už by cena spiatočnej letenky bola počítaná cenou pre deti od dvoch rokov). Dieťa do dvoch rokov letí bez nároku na miesto, čo znamená, že v lietadle sedí na kolenách sprievodnej osoby. Dieťa od dvoch rokov platí nižšiu cenu letenky spolu s letiskovými a palivovými poplatkami a v lietadle má teda klasicky nárok aj na svoje vlastné miesto.

TIP: v rôznych diskusných fórach nájdete aj tipy, ako na nízkonákladové lety s batoľaťom. Pri nízkonákladovkách, kedy je akčná cena letenky lacnejšia ako palivové poplatky pre dieťa do dvoch rokov, je možnosť zakúpiť letenku pre batoľa ako pre klasického dospelého. Pri odbavení budete mať menšie komplikácie, ale aj to sa údajne dá.

Váš kočík pocestuje s vami

Cez prvotné komplikácie s fotením na doklady, kedy to vaše mesačné bábätko nie a nie udržať hlavičku s americkom úsmevom sa tiež nedá hovoriť, sme sa vybrali na letisko. Áno, prvýkrát s krpcom. S odbavením batožiny s prednostným postavením zväčša nepočítajte. Niektoré letiská sa ale zľutujú a drobcov so sprievodom púšťajú aspoň do toho lietadla prednostne.

Ak so sebou beriete dieťatko, ktoré ešte na prepravu využíva kočík nebojte sa. Svoje vozítko si môžete vziať až k lietadlu, kedy vám ho tesne pred nástupom do lietadla príde vyzdvihnúť personál a pri výstupe vás kočík bude čakať hneď pod schodmi. Čo je nesporná výhoda.

Ak je dieťa mladšie ako 24 mesiacov nárok na miesto nemá, sedí teda na jednom z rodičov resp. sprievodnej osobe a pripútané je pri vzlete aj pristávaní špeciálnym prídavným pásom, ktorý sa pripne o váš pás pri sedadle. Všetko vám ochotne vysvetlí palubný personál, ale nebojte sa, je to úplne jednoduché.

Ceny a rozmery batožiny jednotlivých leteckých spoločností nájdete v tomto praktickom článku.

Samotný let s drobcom nemusí byť vždy jednoduchý. Niektoré deti to zvládajú našťastie dobre a cestu buď prespia, alebo tým starším strčíte do ruky tablet s rozprávkou a aspoň na chvíľu je o zábavu postarané. Ak máte menšie dieťatko, ktoré práve objavilo krásu chôdze, o zábavu máte postarané nielen vy, ale aj všetci navôkol. Tým, ktorí si týmto obdobím už prešli, nemusíme popisovať viac a pre tých, ktorým cestovanie s deťmi zatiaľ nič nehovorí, užívajte si pocitu neznámeho!

Ohodnoť tento článok
Pokračovať v čítaní
Advertisement
Komentáre
Advertisement Booking.com

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Streda, 26. jún 2019
14:38 | Šialená ponuka na cestu okolo sveta platí aj dnes! Zaži jednou cestou Kaliforniu, Tahiti, Nový Zéland a Šanghaj za 1499 eur.

Utorok, 25. jún 2019
9:25 | Veľmi lacný Štokholm! Leť v lete za 33 eur z Viedne.

1 2 3 62

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore