Nájdeš nás aj na:
new york

Amerika

Lacné letenky a New York? Rezervuj teraz za 409€ (+ tipy na ubytovanie a aktivity)

Lacné letenky a New York? Rezervuj teraz za 409€ (+ tipy na ubytovanie a aktivity)

New York City je mesto, v ktorom sa stále niečo deje. Žlté taxíky, ktoré sa snažia preradiť z jedného pruhu do druhého, večne meniaca sa silueta mesta, veľkolepé parky uprostred betónovej džungle, denne oslavy na uliciach, protesty, otváranie nových barov a reštaurácií, pizza 24/7,… Nekonečná energia tohto mesta ti jednoducho nedá spať. New York je aj u nás v Pelikáne dlhoročným miláčikom a preto sme pre teba pripravili článok, v ktorom vždy nájdeš lacné letenky, tipy na výhodné ubytovanie a takisto ti ukážeme miesta a aktivity, ktoré treba v tomto kultovom meste zažiť.

Reklama

Odkiaľ? S kým? Kedy? Tipy Pelipeckárov na letenky do New Yorku

 • Odkiaľ? Do New Yorku sa vieš najlacnejšie dostať väčšinou z Budapešti, lacné letenky však nájdeš aj s odletom z Viedne alebo Košíc. Ak ti nevadí viackrát prestupovať, môžeš letieť napríklad zo Španielska či Mníchova (ceny leteniek do NYC sú často okolo 200 – 300€) a spravíš si tak super multicity dovolenku
 • S kým? Obľúbenou alternatívou slovenských cestujúcich sú priame lety z Viedne od Austrian Airlines, resp. rýchle lety z Košíc s krátkym prestupom na Schwechate. Obľúbené a cenovo výhodné sú tiež často lety s jedným prestupom s aerolinkami Finnair, British Airways, American Airlines, Air France, LOT či TAP Air Portugal. Na všetkých týchto linkách dostaneš plnohodnotný servis a štandardné sedadlo, kde je často k dispozícii aj kvalitná multimediálna zábava.
 • Kedy? Najlepšie obdobie na návštevu New Yorku je buď letná sezóna (jún – september) alebo zimná, kedy je výlet spojený s predvianočnými nákupmi a tiež jedinečnou zimnou atmosférou mesta. Ak sa objavia lacné termíny v týchto mesiacoch, určite neváhaj a objednaj letenky v predstihu.
 • Čo je v cene? Let tam aj späť, všetky poplatky, príručná batožina. Väčšina leteckých spoločností ponúka pri najlacnejších tarifoch len príručnú batožinu. Ak cestuješ počas letných mesiacov, zrejme viac ani potrebovať nebudeš. Ak ideš do USA na dlhšie, prípadne sa chystáš nakupovať – určite ti odporúčame cestovať s aspoň jednou podpalubnou batožinou (vieš ju dokúpiť aj neskôr v Správe objednávky na Pelikáne)

Akciové letenky s termínmi na najbližšie mesiace

Ubytovanie v New Yorku: bývaj v Brooklyne za dobrú cenu

Ceny za ubytovanie sú oveľa vyššie ako v celej krajine. Cena za noc sa vo väčšine hotelov pohybuje nad 100 USD. Čím bližšie budeš k Manhattanu, tým bude cena samozrejme vyššia. Oplatí sa rezervovať si izbu vopred.

Tak ako v každom veľkomeste sa však aj v New Yorku dá ubytovať za super ceny. Skontroluj si ceny a rezervuj hotel cez Pelikán. Tipy na ubytovanie nájdeš na tejto šikovnej mapke (nájdeš v nej aj TOP miesta a pamiatky):

Čo treba ku vstupu do USA?

 • Na vstup do Spojených štátov potrebuješ platný cestovný pas (aspoň 6 mesiacov od plánovaného vstupu do krajiny)
 • Ak cestuješ do USA, musíš požiadať o cestovné elektronické víza – ESTA.
 • Spojené štáty americké od 11. mája 2023 ukončili povinnosť preukazovať sa očkovaním a testom proti COVID-19 pri vstupe do krajiny. 

Čo robiť, vidieť a zažiť v New Yorku?

Precestovali sme Spojené štáty americké krížom-krážom, no New York stále zostáva našou absolútnou jednotkou. Nie sme pritom nejakí milovníci veľkomiest, práve naopak, väčšinou radšej utekáme do prírody. New York však má niečo do seba. A je to niečo, čo pochopíš, až keď prvýkrát vkročíš na preplnený Times Square alebo si urobíš krátku prechádzku po Brooklynskom moste. Je to miesto mnohých tvárí. Luxusné reštaurácie i pofidérne stánky s hot dogmi, nablýskané hotely i malé útulné apartmány, okázalá zábava aj pikniková pohoda v Central Parku.

New York je úplne všetko, na čo si len spomenieš. My ho milujeme a pevne veríme, že budeš aj ty. Pre tých, ktorí sa tam práve chystajú sme pripravili pár tipov, čo v rámci tohto zaoceánskeho výletu do tejto metropoly nevynechať.

Lístky do múzeí a na atrakcie za super ceny

Tu je TOP5 atrakcií, o ktoré majú naši čitatelia najväčší záujem:

 1. Vstupenka do MoMA + One World Observatory so zľavou
 2. Vstupenka na SUMMIT One Vanderbilt so zľavou
 3. Vstupné na Socha Slobody so zľavou
 4. Vstupenka do Americké múzeum národnej histórie
 5. Vstupenka na Empire State Building

Vitaj v New Yorku a uži svoj pobyt naplno!

Začnime symbolom nielen New Yorku, ale celej Severnej Ameriky – Sochou slobody. Táto vysoká slečna vítala v minulosti tisíce ľudí, ktorí sa sem vybrali hľadať lepší život. Dnes je nesmierne populárnou turistickou atrakciou. Keď sa k nej ale chceš dostať, nezabudnite si kúpiť lístky niekoľko mesiacov vopred. Ďalšou dôležitou informáciou je, že lístky až do koruny Sochy sú vypredané aj 3 mesiace vopred. Výhľad na “Lady Liberty”, ako ju miestny prezývajú, si ale môžeš vychutnať aj úplne zadarmo. Jednoducho naskoč na Staten Island Ferry, ktorý premáva po rieke okolo nej 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Shop ‘till you drop – radšej si dokúp veľkú batožinu

Celé mesto je posiate obchodmi, v ktorých si neoddýchneš ani ty, ani tvoja peňaženka. Zamier si to priamo na 5. Avenue, keď hľadáš to najlepšie z najlepšieho. Vychutnaj si ten pocit, keď ti pri nákupe ochotne radí predavačka, čo sa ti hodí, balí ti kupované oblečenie do jemného (niekedy voňavého) papiera a vkladá do krásnej papierovej tašky. Ďalším nákupným rajom na Manhattane je obchodný dom Bloomingdale’s na rohu 59. a Lexington Avenue, kde nájdeš aj tie najluxusnejšie kúsky svetoznámych návrhárov. Pre menej finančne náročné nákupné šialenstvo zamier napríklad do obchodného domu Macy’s na Herald Square, ktorý je jeden z najväčších na celom svete. Nájdeš tu asi všetko, od posteľnej bielizne, cez záhradný nábytok až po výbornú kávu. Chystáš sa do New Yorku počas Vianoc? Priprav sa na veľkolepé a nápadité výklady obchodov, ktoré sa predbiehajú v tom, ktorý z nich má krajšiu výzdobu.

Pre dobré jedlo sa vyber aj na “Greenmarket”. Nájdeš tu množstvo čerstvých potravín – syry, zeleninu, ovocie, mäso,… čo len chceš. Tento trh sa koná v pondelok, stredu, piatok a sobotu a výhodou je, že tu nájdeš len výrobky z lokálnej farmárskej produkcie.

Mesto, ktoré si užiješ najviac z vtáčej perspektívy

Celý čas sa prechádzaš po uliciach Manhattanu a stále sa musíš pozerať hore na vysoké mrakodrapy. Pritom len asi 60 sekúnd ťa delí od toho, aby si bol(a) takmer v oblakoch. Pre tie najlepšie výhľady v meste zamier na vyhliadku Top of the Rock. Naskytne sa ti neuveriteľný pohľad na Central Park, Midtown s ikonickou budovou Empire State, ktorá je srdcovou záležitosťou každého New Yorčana a dovidíš až do finančnej štvrti na Dolnom Manhattane, kde sa denne robia obchody za milióny dolárov.

Chceš spoznať spomínanú budovu Empire State? Navštív ju a uži si trochu iný výhľad na mesto, pretože len odtiaľto si vychutnáš pohľad na ďalšie architektonické skvosty mesta – Chrysler Building alebo Flatiron Buidling. Do trojice mrakodrapov s najkrajšími výhľadmi patrí aj OneWorld. Budova bola postavená v tesnej blízkosti niekdajších “dvojičiek” a za 47 sekúnd sa dostaneš až na 102. poschodie. Keď budeš mať šťastie, uvidíš okolo seba dokonca aj lietajúce oblaky.

Raňajky u Tiffanyho

Pamätáš si na legendárny film “Raňajky u Tiffanyho” s výbornou herečkou Audrey Hepburn? Svetoznáme klenotníctvo zrejme vypočulo prosby všetkých filmových fanúšikov, keď v roku 2017 otvorilo vo svojej vlajkovej predajni na 5. Avenue kaviareň The Blue Box Café, pomenovanú podľa svojich typických modrých škatuliek. Kaviareň je veľmi štýlová, ladená do tyrkysových farieb s nádherným výhľadom na Central Park a hotel Plaza. Vychutnať si tu ale môžeš nielen raňajky, ale aj obed, čaj o piatej alebo výborné dezerty. Pre milovníkov filmu a gastronómie je toto miesto rajom na Zemi. Odporúčame!

Park na každom kroku

Možno tomu nebudeš veriť, aletoto mesto je naozaj posiate zelenými parkami, v ktorých sa naháňajú veveričky alebo kačice. Najznámejší a najväčší je samozrejme Central Park, ktorý zaberá 843 akrov a ročne v ňom hľadá oddych asi 40 miliónov ľudí.  Najlepším spôsobom na jeho spoznanie je prenájom bicykla. Ak by ste ho chceli prejsť celý pešo, odpadneš už v polovici. V parku sa nachádza aj romantický zámoček Belvedere alebo aj galéria THE MET, ktorá vystavuje diela svetoznámych umelcov, ako napríklad známe Slnečnice od Vincenta van Gogha. Vstupné 25 dolárov je len odporúčané, pokojne zaplať len 5 dolárov a prejdi ho krížom-krážom.

Ďalším obľúbeným parkom je Battery Park vo finančnej štvrti, z ktorého vyráža každých 30 minút Staten Island Ferry alebo Gantry Plaza State Park na Long Island, odkiaľ vidíš Manhattan ako na dlani a ešte tam môžeš naskočiť aj na loďku, ktorá slúži ako mestská doprava a previesť sa okolo celého Manhattanu za necelé 3 doláre.

Si doma, Carrie?

Snáď každý pozná legendárny seriál alebo film Sex v meste a jeho štyri hlavné hrdinky, ktorých príbehy sa odohrávajú v tomto neutíchajúcom veľkomeste. Ak miluješ nezameniteľnú autorku kníh a stĺpikov o vzťahoch Carrie Bradshaw, vydaj sa priamo k jej bytu na 66 Perry Street vo West Village na Manhattane. Privíta ťa pokojná ulica s vysokými zelenými stromami, ako keby si ani nebol(a) uprostred New Yorku. Asi 2 minúty odtiaľto nájdeš aj známu Magnolia Bakery, kam Carrie rada chodievala so svojimi seriálovými priateľkami – určite ochutnaj legendárny banánový puding!

Times Square – stredobod vesmíru?

Asi áno. Na každom kroku na teba blikajú obrovské svetelné reklamy, sú tu desiatky obchodov s oblečením a so suvenírmi, na gitare ti zahrá cowboy oblečený len v slipoch a v klobúku, možno budeš svedkami požiadania o ruku priamo na tzv. “červených schodoch”,… Jednoducho povedané, je to miesto, kde sa stále niečo deje. Ide však o veľmi turistickú záležitosť, ktorej sa miestni snažia za každých okolností vyhnúť.

Domáci ale milujú Broadway. Ak cestuješ do NYC v zime a chceš ušetriť za (drahé) lístky na predstavenie, tou pravou voľbou bude známy Broadway Week, kedy dostaneš 2 lístky za cenu jedného. What a deal!

Počasie v New Yorku: leto i zima ponúkajú úplne odlišný zážitok

Hoci sa nachádza na pobreží, pre New York je typické vlhké podnebie. Zimy sú tu studené, ale vďaka umiestneniu na pobreží sú tunajšie teploty mierne vyššie ako vo vnútrozemí. Letá sú horúce a suché. Každé leto je v priemere v 18 až 25 dňoch dosiahnutá teplota 32° C! Ideálnym obdobím na návštevu je z hľadiska počasia leto, kedy aj teplota mora dosahuje v priemere 23°C. Chceš vedieť, prečo je New York skvelá voľba v každom ročnom období? Pozri si našu reportáž.

Doprava v New Yorku: choď čo najviac pešo alebo metrom

New York je tak veľkolepý, že ho asi len veľmi ťažko prejdeš pešo. Určite sa ale o to pokús! Minimálne Manhattan za to stojí.

Najrýchlejším spôsobom dopravy je metro, premáva nonstop. MetroCard stojí od 2 do 80 USD.

Ďalšou alternatívou je autobus – linky v meste sú čisté, spoľahlivé a premávajú dostatočne často. Ich jedinou nevýhodou je, že dokážu byť extrémne pomalé.

Taxíky môžu vyjsť veľmi draho, no sú pohodlné (dajú sa zohnať kdekoľvek a kedykoľvek). 

Newyorské autopožičovne sú notoricky drahé, benzín v meste je oveľa drahší než na iných miestach v USA. Najväčšie autopožičovne sídlia na všetkých troch letiskách. Náš tip, ak chceš vycestovať z mesta? Požičaj si auto cez Pelikán.

Zmeň si letenku z akékohoľvek dôvodu

Iba s exkluzívnou službou Pelikan.sk ZMENA LETENKY Z AKÉKOHOĽVEK DÔVODU môžeš zmeniť termín, destináciu alebo cestujúcich a to bez udania akéhokoľvek dôvodu. Skrátka môžeš zmeniť všetky prvky svojej rezervácie, uplatniť si nárok bez nutnosti dokladovať a služby kryje náklady na zmenu letenky z akéhokoľvek dôvodu.

3 tipy na poistenie, ktoré ochránia tvoje zdravie aj peňaženku

Všetky tri typy poistenia vieš objednať spolu s letenkou Pelikána. Urobiť tak vieš aj neskôr v Správe objednávky, stačí sa prihlásiť a zadať takúto požiadavku.

1. Prečo si vybrať poistenie STORNO?

Ak máš poistenie STORNO a vieš sa preukázať potvrdením danej udalosti (kvôli ktorému nemôžete cestovať), za nepreletenú časť tvojej letenky sa ti vrátia peniaze. Úžasnou výhodou je aj to, že stornovať môžu aj všetci ostatní poistení rodinní príslušníci, ktorí s tebou cestujú/mali cestovať a ďalší 3 poistení spolucestujúci bez rodinného vzťahu.

2. Prečo si vybrať poistenie ISTOTA?

Ešte väčšou istotou je poistenie ISTOTA. Na tú sa totiž môžeš spoliehať aj vtedy, keď ti vznikne škoda nie priamo v dôsledku nemožnosti odletieť. Pre väčšinu cestujúcich najsilnejšou pohnútkou na kúpu tohto poistenia je preplatenie liečebných nákladov a následkov po úraze. Platí však aj v iných rôznych nečakaných a nie veľmi príjemných situáciách, ako napríklad problémy s batožinou, meškanie dopravného prostriedku, potreba pátrania alebo záchrany alebo poškodenie zdravia a majetku tretích osôb. Čerešničkou na torte je už len to, že ISTOTA obsahuje aj poistenie STORNO a ďalších 15 dôvodov stornovania letenky.

3. Prečo si vybrať poistenie KOALA?

Predstav si, že si u nás kúpiš akciovú letenku. Príde deň D, dlho očakávaná cesta je tu, ale nakoniec tvoju radosť trochu zmierni trojhodinové meškanie letu. Možno ti táto nepríjemná udalosť neprekazí žiadne plány, no ruku na srdce, aj tak by ťa určite potešila nejaká útecha. Čo povieš napríklad na kompenzáciu v hodnote 200 eur? Túto novinku máš na dosah ruky vďaka spolupráci Pelikána so spoločnosťou Koala.

Máš svoje tipy na New York? Sem s nimi

Ak máš pocit, že sme na niečo dôležité alebo praktické zabudli, pokojne nám napíš správu alebo ešte lepšie, doplň náš článok niečím užitočným v komentároch pod ním. Ďakujeme 🙂


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov

 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP a tiež náš WhatsApp kanál.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut.
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne.

  5/5 - (8 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore