Nájdeš nás aj na:

Tipy

Ako získať povolenie ESTA na vstup do USA (krok po kroku)

ESTA – Electronic System fot Travel Authorization je automatizovaný americký vládny systém, ktorý umožňuje vycestovať do USA. Prostredníctvom ESTA môžete požiadať a následne získať povolenie online. Je povinná od roku 2009 v rámci posilnenia bezpečnosti a cestujúci sú povinní získať elektronické povolenie pred cestou do Spojených štátov. Zistite, ako získať povolenie ESTA na vstup do USA (krok po kroku).

Reklama

Kto môže žiadať o povolenie ESTA?

Pri žiadaní o povolenie vstupu do USA je potrebný platný biometrický cestovný pas. Aj napriek tomu, že ESTA je známa ako „víza“, je súčasťou VWP, teda bezvízového programu a umožňuje vstup do Spojených štátov do 90 dní bez nutnosti zabezpečenia víz. O povolenie ESTA môžu žiadať všetci občania krajín, ktoré sú súčasťou programu Visa Waiver Program (VWP). Okrem Slovenska je to napríklad Češká republika, Dánsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Austrália, Island, Taiwan atď. Formulár vyplňte na stránke oficiálnej stránke esta.dhs.gov. ESTA povolenie stojí 14 eur.

Aký je rozdiel medzi povolením ESTA a vízami?

Zásadný rozdiel medzi povolením ESTA a vízami je dĺžka pobytu a jeho dôvod. ESTA povoľuje vstup do Spojených štátov v maximálnom rozmedzí 90 dní. Ak plánujete v USA pobývať dlhšie; nájsť si prácu, študovať na univerzite, teda usadiť sa, vašou povinnosťou je požiadať na ambasáde o víza. Autorizácia ESTA je vhodná na cestovanie za turistikou, kvôli štúdiu jazykov či v prípade ak je váš pobyt v USA len prechodnou destináciou. Najneskôr by ste mali formulár vyplniť tri dni pred odletom, keďže to je čas, počas ktorého musí odbor na žiadosť odpovedať. ESTA povolenie platí na dva roky. ESTA nie je zárukou vstupu do Spojených štátov, oprávňuje vás vycestovať, po prílete však musíte prejsť colnou kontrolou. Ak ste dosiaľ neboli z USA vyhostení, neprebývali ste v krajine ilegálne a nepredstavujete pre ňu bezpečnostné riziko, pravdepodobnosť zamietnutia registrácie ESTA je minimálna.

Ako vyplniť formulár ESTA?

Vyplnenie formulára vám zaberie asi desať až pätnásť minút. Majte pri sebe pripravenú debetnú Visa/master Card alebo kreditnú kartu Visa, MasterCard, Discover či American Express. Zaplatiť môžete i prostredníctvom platobnej brány PayPal. Poskytnúť budete musieť i platnú e-mailovú adresu, kde vám bude potvrdenie zaslané. Ako to už v online formulároch býva, povinné sú všetky polia označené červenou hviezdičkou. Svoje číslo ESTA si pre prípad, ak ho budete chcieť znova použiť a obnoviť, uložte. Po požiadaní povolenia ESTA by vám Oddelenie vnútornej bezpečnosti USA a Americký imigračný úrad mali odpovedať najneskôr do 72 hodín. V každom bode žiadosti je na pravom boku otáznik, ktorý vám konkrétnu otázku špecifikuje.

Krok 1: Vytvorenie žiadosti

Otvorte si oficiálnu webstránku ESTA: https://esta.cbp.dhs.gov/esta. V pravom hornom rohu si môžete zmeniť jazyk. Nezabudnite si priraviť svoj biometrický pas a platobnú kartu. Ak si chcete overiť svoju predchádzajúcu žiadosť, zakliknite políčko Skontrolovať existujúcu žiadosť a overte si ju pomocou čísla ESTA alebo čísla cestovného pasu. Inak kliknite na Nová žiadosť a ak cestujete ako jednotlivec pokračujte na Jednotlivá žiadosť. Skupina žiadostí je možnosť vhodná pre skupinu či rodinu, ktorá cestuje do Ameriky spoločne. Aj napriek tomu, že každý člen takejto skupiny musí mať vlastné ESTA, táto voľba vám uľahčí vypĺňanie formuláru; napríklad pri úhrade poplatku za všetkých členov dokopy.

Krok 2: Prehlásenie pre bezvízový styk ESTA

Druhým krokom je oboznámenie sa s bezpečnostnými upozorneniami. Po prečítaní oboch častí zakliknite Potvrdiť a pokračovať a prejdite na ďalšiu stránku.

Krok 3: Základné informácie o žiadateľovi

V ďalšom kroku vypĺňate svoje osobné informácie. Ak nejaký údaj nepoznáte, zadajte UNKNOWN. Píšte v angličtine, bez diakritiky. Ak vaše meno obsahuje prehlásku, použite zápis mena zo strojovej zóny pasu (tzn. Müller sa zapíše ako Mueller).

Okrem meno a priezviska v tejto časti vypĺňate i údaje o mieste a krajine narodenia, o čísle cestovného pasu (obsahuje dve písmená a 7 číslic), vaše štátne občianstvo, národné identifikačné číslo (rodné číslo bez lomky), dátum a krajinu vydania cestovného pasu a dátum jeho vypršania.

Osobné identifikačné číslo sa nevyplňuje. Ďalšie informácie sa týkajú vašej štátnej príslušnosti.

Nasledujú informácie o vašich rodičoch, o presnej adrese a kontaktných informáciách (telefónne číslo, e-mailová adresa),

informácie o vašej práci (pracovná pozícia je nepovinná položka), adresy a kontaktu zamestnávateľa či školy. Zadané informácie si skontrolujte a prejdite na Ďalšia.

Krok 4: Údaje o vašej ceste

V tejto sekcii vypĺňate informácie o vašej aktuálnej ceste do Ameriky. USA je vašou tranzitnou krajinou vtedy, ak napríklad cestujete do Čile a v Amerike prestupujete na iný let. Ak cestujete so známymi, v ďalšou kroku o nich vyplňte kontaktné údaje. Ak žiaden kontakt v USA nemáte, do kolonky zadajte UNKNOWN a do telefónneho čísla nuly. Adresa pobytu je nepovinná položka; uviesť v nej môžete názov mesta alebo aj adresu hotelu, kde budete prebývať.

Núdzové kontaktné údaje vypĺňajte o osobe, ktorá s vami do Ameriky necestuje. V prípade vášho ohrozenia bude následne táto osoba kontaktovaná. Znova si informácie skontroluje a pokračujte na Ďalšia.

Krok 5: Otázky týkajúce sa spôsobilosti

Na ďalšej stránke vyplňte pravdivo niekoľko otázok, ktoré majú zabrániť vstupu do krajiny nežiaducim osobám. Týkajú sa napríklad užívania drog, bezúhonnosti, vášho prípadného záujmu pracovať v Amerike či vášho predchádzajúceho pobytu v USA. Po vyplnení informácie potvrďte a pokračujte ďalej.

Krok 6: Kontrola žiadosti

Skontrolujte si všetky časti povolenia ESTA a po každej sekcii zakliknite políčko Potvrdiť a pokračovať. V záverečnej časti pre overenie vyplňte číslo svojho pasu, priezvisko a dátum narodenia a pokračujete na Ďalšia.

Krok 7: Platba žiadosti

Posledná stránka sa týka platby cestovnej registrácie do USA. Zaplatiť môžete platobnou kartou (debetná alebo kreditná) či prostredníctvom internetového platobného systému PayPal.

Pre istotu si urobte screenshot stránky, na kterej sa v hornej lište bude nachádzať číslo vašej žiadosti a číslo cestovného pasu. Pošlite si ho na svoji e-mailovou adresu.

Krok 8: Potvrdenie žiadosti

Po úhrade povinného poplatku budete presmerovaní na stránku, kde sa zobrazí výsledok žiadosti, ktorý bude obsahovať jeden z troch statusov: 1. Authorization Approved – ESTA bola schválená, 2. Authorization Pending – Vaše žiadosť čaká na posúdenie a jej stav si budete môcť overiť neskôr. V krajnom prípade jej overenie môže trvať i 72 hodín, 3. Travel Not Authorized – ESTA bola zamietnutá a vy musíte na vstup do USA požiadať o víza. Rozhodnutie vám nepríde mailom, je dostupné výhradne na oficiálnom webe.

Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Miláno, Paríž, Londýn a New York. Hlavné mestá módy očami modelky a bookerky https://t.co/PjrZoIMJQs #cestopisy8 hodín dozadu
Bez testu i povinnej karantény. Tieto krajiny už môžeme slobodne navštíviť https://t.co/tNryB3mapQ #letenky8 hodín dozadu
PONUKA DŇA: 5 nocí na Malte v 3*hoteli za 289€ https://t.co/2ghzMdEVXg #dovolenky9 hodín dozadu
TOP AKCIA! Letenky z Viedne už od 20€ (výber 10 najlepších) https://t.co/I0Cdtichbc #letenky9 hodín dozadu
Slovinci zrejme budú mať opäť národné aerolinky https://t.co/0vwgIsK48A #novinky9 hodín dozadu
Uruguaj má málo prípadov, obnovil pravidelné lety z Európy https://t.co/ywrfYgKbL7 #novinky10 hodín dozadu
Rok na Barbadose? Ostrov chystá program pre digitálnych nomádov https://t.co/mkwVwxg1eb #novinky10 hodín dozadu
Modelka Daniela o živote v kufri: Každé miesto spoznáte rýchlo, keď beháte na vlastnú päsť https://t.co/pfYbPJQuox #cestopisy10 hodín dozadu
TOP 3 víkendové pobyty v slovenských hoteloch do 200 eur https://t.co/ACGj5zSGjJ #dovolenky10 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky10 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore