Nájdeš nás aj na:

Tipy

Ako získať povolenie ESTA na vstup do USA (krok po kroku)

ESTA – Electronic System fot Travel Authorization je automatizovaný americký vládny systém, ktorý umožňuje vycestovať do USA. Prostredníctvom ESTA môžete požiadať a následne získať povolenie online. Je povinná od roku 2009 v rámci posilnenia bezpečnosti a cestujúci sú povinní získať elektronické povolenie pred cestou do Spojených štátov. Zistite, ako získať povolenie ESTA na vstup do USA (krok po kroku).

Reklama

Kto môže žiadať o povolenie ESTA?

Pri žiadaní o povolenie vstupu do USA je potrebný platný biometrický cestovný pas. Aj napriek tomu, že ESTA je známa ako „víza“, je súčasťou VWP, teda bezvízového programu a umožňuje vstup do Spojených štátov do 90 dní bez nutnosti zabezpečenia víz. O povolenie ESTA môžu žiadať všetci občania krajín, ktoré sú súčasťou programu Visa Waiver Program (VWP). Okrem Slovenska je to napríklad Češká republika, Dánsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Austrália, Island, Taiwan atď. Formulár vyplňte na stránke oficiálnej stránke esta.dhs.gov. ESTA povolenie stojí 14 eur.

Aký je rozdiel medzi povolením ESTA a vízami?

Zásadný rozdiel medzi povolením ESTA a vízami je dĺžka pobytu a jeho dôvod. ESTA povoľuje vstup do Spojených štátov v maximálnom rozmedzí 90 dní. Ak plánujete v USA pobývať dlhšie; nájsť si prácu, študovať na univerzite, teda usadiť sa, vašou povinnosťou je požiadať na ambasáde o víza. Autorizácia ESTA je vhodná na cestovanie za turistikou, kvôli štúdiu jazykov či v prípade ak je váš pobyt v USA len prechodnou destináciou. Najneskôr by ste mali formulár vyplniť tri dni pred odletom, keďže to je čas, počas ktorého musí odbor na žiadosť odpovedať. ESTA povolenie platí na dva roky. ESTA nie je zárukou vstupu do Spojených štátov, oprávňuje vás vycestovať, po prílete však musíte prejsť colnou kontrolou. Ak ste dosiaľ neboli z USA vyhostení, neprebývali ste v krajine ilegálne a nepredstavujete pre ňu bezpečnostné riziko, pravdepodobnosť zamietnutia registrácie ESTA je minimálna.

Ako vyplniť formulár ESTA?

Vyplnenie formulára vám zaberie asi desať až pätnásť minút. Majte pri sebe pripravenú debetnú Visa/master Card alebo kreditnú kartu Visa, MasterCard, Discover či American Express. Zaplatiť môžete i prostredníctvom platobnej brány PayPal. Poskytnúť budete musieť i platnú e-mailovú adresu, kde vám bude potvrdenie zaslané. Ako to už v online formulároch býva, povinné sú všetky polia označené červenou hviezdičkou. Svoje číslo ESTA si pre prípad, ak ho budete chcieť znova použiť a obnoviť, uložte. Po požiadaní povolenia ESTA by vám Oddelenie vnútornej bezpečnosti USA a Americký imigračný úrad mali odpovedať najneskôr do 72 hodín. V každom bode žiadosti je na pravom boku otáznik, ktorý vám konkrétnu otázku špecifikuje.

Krok 1: Vytvorenie žiadosti

Otvorte si oficiálnu webstránku ESTA: https://esta.cbp.dhs.gov/esta. V pravom hornom rohu si môžete zmeniť jazyk. Nezabudnite si priraviť svoj biometrický pas a platobnú kartu. Ak si chcete overiť svoju predchádzajúcu žiadosť, zakliknite políčko Skontrolovať existujúcu žiadosť a overte si ju pomocou čísla ESTA alebo čísla cestovného pasu. Inak kliknite na Nová žiadosť a ak cestujete ako jednotlivec pokračujte na Jednotlivá žiadosť. Skupina žiadostí je možnosť vhodná pre skupinu či rodinu, ktorá cestuje do Ameriky spoločne. Aj napriek tomu, že každý člen takejto skupiny musí mať vlastné ESTA, táto voľba vám uľahčí vypĺňanie formuláru; napríklad pri úhrade poplatku za všetkých členov dokopy.

Krok 2: Prehlásenie pre bezvízový styk ESTA

Druhým krokom je oboznámenie sa s bezpečnostnými upozorneniami. Po prečítaní oboch častí zakliknite Potvrdiť a pokračovať a prejdite na ďalšiu stránku.

Krok 3: Základné informácie o žiadateľovi

V ďalšom kroku vypĺňate svoje osobné informácie. Ak nejaký údaj nepoznáte, zadajte UNKNOWN. Píšte v angličtine, bez diakritiky. Ak vaše meno obsahuje prehlásku, použite zápis mena zo strojovej zóny pasu (tzn. Müller sa zapíše ako Mueller).

Okrem meno a priezviska v tejto časti vypĺňate i údaje o mieste a krajine narodenia, o čísle cestovného pasu (obsahuje dve písmená a 7 číslic), vaše štátne občianstvo, národné identifikačné číslo (rodné číslo bez lomky), dátum a krajinu vydania cestovného pasu a dátum jeho vypršania.

Osobné identifikačné číslo sa nevyplňuje. Ďalšie informácie sa týkajú vašej štátnej príslušnosti.

Nasledujú informácie o vašich rodičoch, o presnej adrese a kontaktných informáciách (telefónne číslo, e-mailová adresa),

informácie o vašej práci (pracovná pozícia je nepovinná položka), adresy a kontaktu zamestnávateľa či školy. Zadané informácie si skontrolujte a prejdite na Ďalšia.

Krok 4: Údaje o vašej ceste

V tejto sekcii vypĺňate informácie o vašej aktuálnej ceste do Ameriky. USA je vašou tranzitnou krajinou vtedy, ak napríklad cestujete do Čile a v Amerike prestupujete na iný let. Ak cestujete so známymi, v ďalšou kroku o nich vyplňte kontaktné údaje. Ak žiaden kontakt v USA nemáte, do kolonky zadajte UNKNOWN a do telefónneho čísla nuly. Adresa pobytu je nepovinná položka; uviesť v nej môžete názov mesta alebo aj adresu hotelu, kde budete prebývať.

Núdzové kontaktné údaje vypĺňajte o osobe, ktorá s vami do Ameriky necestuje. V prípade vášho ohrozenia bude následne táto osoba kontaktovaná. Znova si informácie skontroluje a pokračujte na Ďalšia.

Krok 5: Otázky týkajúce sa spôsobilosti

Na ďalšej stránke vyplňte pravdivo niekoľko otázok, ktoré majú zabrániť vstupu do krajiny nežiaducim osobám. Týkajú sa napríklad užívania drog, bezúhonnosti, vášho prípadného záujmu pracovať v Amerike či vášho predchádzajúceho pobytu v USA. Po vyplnení informácie potvrďte a pokračujte ďalej.

Krok 6: Kontrola žiadosti

Skontrolujte si všetky časti povolenia ESTA a po každej sekcii zakliknite políčko Potvrdiť a pokračovať. V záverečnej časti pre overenie vyplňte číslo svojho pasu, priezvisko a dátum narodenia a pokračujete na Ďalšia.

Krok 7: Platba žiadosti

Posledná stránka sa týka platby cestovnej registrácie do USA. Zaplatiť môžete platobnou kartou (debetná alebo kreditná) či prostredníctvom internetového platobného systému PayPal.

Pre istotu si urobte screenshot stránky, na kterej sa v hornej lište bude nachádzať číslo vašej žiadosti a číslo cestovného pasu. Pošlite si ho na svoji e-mailovou adresu.

Krok 8: Potvrdenie žiadosti

Po úhrade povinného poplatku budete presmerovaní na stránku, kde sa zobrazí výsledok žiadosti, ktorý bude obsahovať jeden z troch statusov: 1. Authorization Approved – ESTA bola schválená, 2. Authorization Pending – Vaše žiadosť čaká na posúdenie a jej stav si budete môcť overiť neskôr. V krajnom prípade jej overenie môže trvať i 72 hodín, 3. Travel Not Authorized – ESTA bola zamietnutá a vy musíte na vstup do USA požiadať o víza. Rozhodnutie vám nepríde mailom, je dostupné výhradne na oficiálnom webe.

 

 


Čítaš naše články? Zaslúžiš si odmeny:

Zľavový kód 10€ na letenky

  • Pri objednávke zadaj zľavový kód PECKYJAN10 a Pelikán ti odpočíta 10€ z celkovej sumy - platí na objednávky vyššie ako 20€

Zľavy na ubytovanie (Airbnb, Booking, Pelikán)

Booking.com

Pridaj sa do VIP skupiny cestovateľov 

Ušla ti dobrá letenka alebo dovolenka? Už sa ti to nemusí stať. Klikni nižšie na zelené tlačidlo CHCEM a medzi prvými od nás dostaneš #pelipecky notifikáciu na najlepšie letenky, dovolenky, zľavové kody na cestovanie a výhody

Výhodný autobus na letisko

Bezplatná Wi-Fi, klimatizácia a nástup priamo pri termináli letiska. Pre pohodlnú a spoľahlivú cestu na letisko Viedeň/Budapešť odporúčame využiť výhodné lístky na autobus od našich kamarátov zo SLOVAK LINES. Do Viedne sa vieš dostať z Bratislavy 25-krát denne, do Budapešti až 3-krát denne.

Revolut karta zdarma od Pelikána

Vykašli sa na zmenárne. Stiahni si appku Revolut, zaregistruj sa pár kliknutiami a „bankuj“ šikovne po celom svete. Revolut sa ti zíde najmä ak potrebuješ stabilne dobrý menový kurz – k dispozícii máš 29 svetových mien a stredové kurzy pre prevody. Z Revolutu môžeš posielať alebo tiež prijímať platby aj z iných bankových účtov. Výbery zo všetkých bankomatov na svete máš zdarma až do výšky 200 EUR mesačne a peniaze si vieš poslať na kartu kedykoľvek a prevod prebehne do pár sekúnd.

Karta Revolut

Lacný prenájom auta

Ušetri na požičaní auta a urob to cez Pelikán. Cez vyhľadávač si vyber konkrétnu destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Vďaka Rentalcars a Pelikánu uvidíš vždy najvýhodnejšie ceny na trhu v ponúkanom dátume.

#stacivyrazit

Tento rok Pelikán oslavuje 15 rokov, ale darčeky dostávajú jeho zákazníci. Najväčšia cestovná kancelária na Slovensku spustila zrýchlené rezervácie leteniek bez nutnosti vypĺňať mená ostatných cestujúcich, kompletne nový produkt kombinovaných leteniek, spolupráce s leteckými spoločnosťami aké nemá nikto iný a Peli-vyhľadávacie technológie sa už za tie roky naučili samé vyrábať bestseller ponuky. Podpor slovenskú firmu a spolu precestujeme celý svet za málo peňazí. #stacivyrazit

Komentáre

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore