Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

„Ak človek rešpektuje kultúru, nemá sa prečo báť cestovať sám. Ani keď je žena.“

„Ak človek rešpektuje kultúru, nemá sa prečo báť cestovať sám. Ani keď je žena.“

S manželom sa spoznala tak, že ju oslovil v malej reštaurácii v Káthmandu. V roku 2011 sa spolu vybrali na cestu okolo sveta. Boli to Hilamáje, ktoré ju ešte ako slobodnú inšpirovali k tomu, nasadiť si na ramená batoh a výsadne v jeho spoločnosti precestovať Nepál, Indiu a Čínu. Myslí si, že ak človek rešpektuje miestnu kultúru, nemá sa prečo báť vycestovať sám. Ani v prípade, že je žena. Prinášame vám inšpiratívny rozhovor s vášnivou cestovateľkou Sinou.

Reklama

Sina má tridsaťjeden rokov a narodila sa v Nemecku. So svojím manželom Tomom, ktorý pochádza z Anglicka, žijú v malej dedinke v južnej časti Nemecka, vzdialenej asi šesťdesiat kilometrov od Frankfurtu. Momentálne pracuje ako akademická poradkyňa a postdoktorandská výskumníčka na würzburgskej Julius-Maximilians-University. Vo voľnom čase si rada zahrá plážový volejbal, stolný futbal či stolové hry.

Koľko si mala rokov, keď si sa prvýkrát vydala do sveta sama? Ako si zvykla cestovať predtým?

Rodičia ma so sestrou brávali do zahraničia tak často, ako to len bolo možné. Mám krásne spomienky na skvelé prázdniny zo vzdialených krajín s rodinou, ktoré vždy do detailov naplánoval môj otec. Prvýkrát som sa na dovolenku bez rodičov vybrala, keď som mala pätnásť. Šli sme s priateľmi do Španielska a bolo to najmä o zábave. Na skutočný dobrodružný výlet s batohom na chrbte sme vyrazili s kamarátkou v roku 2005. Vtedy sme prešli Thajsko, Kambodžu a Vietnam. Keď som mala dvadsať, šla som počas prázdnin robiť opatrovateľku do Spojených štátov, no úplne bez rodiny či priateľov som sa na výlet vybrala rok na to. Vtedy som videla Nepál aj Indiu.

Ako vznikol nápad vycestovať osamote? Nemala si strach?

V rámci svojho bakalárskeho štúdia som si na stáž vybrala práve Nepál. Po tom, čo som mala možnosť vidieť Himaláje, vedela som, že sa chcem vrátiť a podniknúť väčší turistický výlet. Nie, nebála som sa, nemala som dôvod. Čakalo ma úžasné dobrodružstvo, bola som nadšená!

Ako na tento nápad reagovalo tvoje okolie?

Priatelia, ktorí sú takisto vášnivými cestovateľmi sa tešili spolu so mnou. Moji rodičia, a predovšetkým otec, vždy podporoval každý jeden z mojich výletov. To mi dodalo mnoho odvahy a nabilo ma na cesty pozitívnou energiou.

Ktoré miesta si navštívila sama?

Nepál (Káthmandu a okolie, Pokhara, …), Spojené štáty (Havaj), Indiu (štát Kerala a niekoľko ďalších miest), Thajsko (Bangkok, niektoré časti provincie Krabi), Indonéziu (Bali), Čínu (Šanghaj, Hong Kong, Chongqing, Urumqi, Hohhot) a Mjanmarsko.

Aké skúsenosti ti počas ciest priniesol fakt, že si žena? Dostala si sa i do menej príjemných či nebezpečných situácií?

Počas cestovania som sa nikdy nedostala do vyslovene nebezpečnej či nepríjemnej situácie. Myslím, že ak rešpektujete miestnu kultúru a dokážete sa jej prirodzenou intuíciou do istej miery prispôsobiť, vyhnete sa mnohým negatívnym skúsenostiam už od samého začiatku. Samozrejme, vždy záleží na konkrétnej krajine a jej prevládajúcej kultúre. Vo väčšine destinácií ako je Čína alebo Nepál, som necítila absolútne žiadne obmedzenie v tom, že cestujem sama. Práve naopak, väčšina miestnych bola nesmierne zdvorilá a ochotná ihneď pomôcť. V iných krajinách ako je Mjanmarsko či Irán, boli obyvatelia dosť prekvapení, že cestujem ako žena osamote a často sa ma pýtali, kde je môj manžel. India bola jediným miestom, kde som sa kvôli nepríjemným pohľadom niektorých mužov rozhodla zahaliť viac a neprechádzať sa osamote počas noci.

Zblížila si sa počas cestovania s ľuďmi, ktorých by si zrejme nestretla, keby si nebola sama?

Určite áno. Cestovanie osamote znamená okrem iného i vnímať svoje okolie úplne iným spôsobom. Keď cestujete s niekým blízkym, delíte sa o momentálne myšlienky a zážitky. Ak ste osamote, vnímate prostredie omnoho intenzívnejšie. Napríklad sa zájdete niekam najesť alebo skočíte na drink. Vtedy je väčšia pravdepodobnosť, že sa s niekým podelíte o stôl a konverzácia tak plynie veľmi prirodzene. Takto som napríklad počas ciest v Nepále spoznala svojho manžela. Oslovil ma, keď som osamote večerala v malej káthmandskej reštaurácii. Nie som si istá či by to urobil aj v prípade, keby som vtedy mala spoločnosť.

Prečo si myslíš, že by sa ženy nemali báť cestovať osamote?

Nie je sa absolútne čoho báť. Samozrejme, že vždy záleží na konkrétnej krajine, kde plánujete vycestovať. Ale nikdy som nemala pocit, že pri tomto type cestovania potrebujem osobného strážcu. Určite je krásne vymieniť si dojmy a pocity s človekom, ktorého máte radi, no cestovanie osamote vám rozšíri obzory. Pri nových a nových situáciách sa stávate sebavedomejšou. Dodnes ma cesty na vlastnú päsť vždy posúvajú dopredu. Každá nová skúsenosť ma robí silnejšou.

Čo vidíš ako najväčšiu výhodu a nevýhodu sólo cestovania?

Najzásadnejší rozdiel je v tom, že keď cestujete osamote, trávite veľa času sám so sebou a svojimi myšlienkami. To môže byť veľmi osviežujúcim zážitkom, ktorý vám otvorí oči. Nemusíte sa s nikým radiť, všetky rozhodnutia sú na vás. Pravdupovediac, neviem či je to skôr výhoda alebo nevýhoda. Zrejme oboje. Nikdy som nemala pocit, že pri sebe potrebujem niekoho blízkeho, kto by mi pomohol. Organizovanie mi nerobí žiaden problém. Ale spomínam si, že som zažila i chvíle, kedy som si priala, aby som sa o výnimočný okamih mohla podeliť s mojím vtedajším priateľom, dnes manželom. Takže jedinú nevýhodu v cestovaní osamote vidím v tom, že nemôžete zdieľať zážitky a spomienky s milovaným človekom. Vždy si spomeniem na citát na konci úžasného filmu podľa skvelej knihy o slobode a cestovaní Útek do divočiny: „Šťastie je skutočné len keď je zdieľané.“ Myslím, že to je veľkej miery pravda.

Teraz, keď cestuješ predovšetkým so svojím manželom, vedela by si v zásade porovnať cestovanie s partnerom a osamote?

Môj manžel, takisto ako ja, miluje cestovanie. Naše hodnoty a predstavy o cestovaní sa vďakabohu prelínajú, čo robí z každej jednej cesty ešte krajší zážitok. Najväčší rozdiel v cestovaní s blízkou osobou je v tom, že si spolu sadnete na pláž a pozorujete hviezdy. Že sa rozprávate o vašich myšlienkach, dojmoch, o svete. Zažila som mnoho úžasných konverzácií s ľuďmi, ktorých som stretla počas cestovania osamote, ale to nikdy nie je ako ten dôverný rozhovor s milovaným človekom, ktorý vám rozumie.

Veľakrát si sa na cesty vybrala i na niekoľko mesiacov. Máš radšej tento spôsob cestovania? Čo sú jeho najväčšie pozitíva?

Dlhodobé cestovanie je doslova luxus po každej stránke. Strávila som niekoľko mesiacov na Havaji, v Nepále, v Číne, v Austrálii a počas našej cesty okolo sveta i v niekoľkých ďalších destináciách smerom z Austrálie späť do Nemecka. Tento typ cestovania vám dáva príležitosť úplne sa zžiť s krajinou, s jej ľuďmi, kultúrou a históriou. Počas bežnej dvojtýždňovej dovolenky si intenčne vyberáte mestá, pláže a tie miesta, ktoré chcete v krajine vidieť. Keď máte na cestovanie obrovské množstvo času, dáva vám to príležitosť vybočiť z hlavnej cesty a takisto zapadnúť medzi miestnych. Dlhodobé cestovanie nie je nevyhnutne otázkou peňazí, ak svoj čas viete užitočne využiť.

Plánuješ v budúcnosti opäť vyraziť na cesty len v spoločnosti svojho batohu?

Ako postdoktorandský výskumník spolupracujem na mnohých zahraničných projektoch. Cestovať osamote teda zrejme neprestanem. Každopádne, momentálne očakávame príchod nášho prvého potomka, takže verím, že to v budúcnosti bude predovšetkým o cestovaní s mojou rodinou.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore