Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Kde osláviť zábavný festival farieb Holi?

Kde osláviť zábavný festival farieb Holi?

Pred niekoľkými týždňami sa oslavoval populárny hinduistický sviatok Holi, ktorý sa postupne zavádza aj tam, kde by ste ho vôbec nečakali. Čo vlastne tento sviatok farieb znamená a kde si ho najviac užijete? Pripravili sme pre vás krátky prehľad!

Reklama

Význam sviatku Holi

Sviatok Holi sa v posledných rokoch teší obľube stále väčšiemu počtu ľudí po celom svete. Pôvodne je Holi hinduistickým sviatkom, ktorý vznikol na území Indie a dnešného NepáluHoli býva často nazývaný sviatkom jari, farieb alebo lásky. Jeho význam však spočíva práve v uvítaní jari a oslave lásky k bohu. Festival historicky slávil predovšetkým koniec zimy a začiatok dobrého obdobia zberu. Sviatok do dnešného dňa slúži k odpusteniu, zabudnutiu starých krívd a urovnávaniu medziľudských vzťahov. Holi reprezentuje predovšetkým lásku.

Holi je oslavou jari a medziľudských vzťahov.
Holi je oslavou jari a medziľudských vzťahov.

Kedy a ako sa festival koná?

Holi sa oslavuje počas splnu mesiaca Falgun podľa hinduistického kalendára. V našich podmienkach ide väčšinou o koniec februára alebo marca. Tento rok pripadol sviatok Holi na 20. a 21. marca. V roku 2020 bude sviatok 9. a 10. marca a o rok neskôr bude veselo 28. a 29. marca. Festival má dva hlavné dni oslávale v niektorých častiach Indie sa slávi i celé dva týždne.

Holi začína za svitu mesiaca

Najčastejšie sa však slávi v predvečer splnu, kedy sa podľa hinduistickej legendy symbolicky spaľuje démon Holika. Podľa tejto postavy nesie festival aj svoje meno. Druhý deň pokračujú veľkolepé celodenné oslavy, pri ktorých po sebe ľudia hádžu farebný prášok a polievajú sa vodou. Práve táto forma zábavy s farbami oslovila ďalšie krajiny po celom svete. Ľudia sa bez ohľadu na náboženstvo pridávajú k tomuto sviatku, ale považujú ho skôr za druh zábavy než za náboženskú oslavu. Pokiaľ samozrejme nie sú hinduisti.

Predajca farieb počas sviatku Holi.
Predajca farieb počas sviatku Holi.

Farby už nie sú, čo bývali

Zaujímavosťou je, že farby bývali pôvodne prírodné. V Indii sa používala napríklad kurkuma i ďalšie koreniny, pretože majú zdravé účinky. Ľudia boli presvedčení, že sú po zime náchylnejší ochorieť, čo bolo určite podložené praktickými skúsenosťami. Dnes sú farby výhradne umelé. Zdravé už rozhodne nie sú, skôr naopak.

Kde sa Holi oslavuje?

Najväčšie a najautentickejšie oslavy sviatku Holi sa uskutočňujú v mieste ich vzniku – v Indii a v Nepále. Slávia sa však aj v komunitách hinduistov v Bangladéši, v Pakistane, Malajzii, na Bali, na Mauríciu a pod.

Oslavy v Nepále

Tesne pred vypuknutím Holi festivalu nám v Indii vypršali už druhé víza. Boli sme veľmi sklamaní, že o populárny sviatok prídeme. Mierili sme práve do Nepálu, keď sme si uvedomili, že v hlavnom meste Káthmandú tiež prevláda hinduistické náboženstvo a oslavy budú určite rovnako bujaré. „Nepálčania sú aspoň trochu pokojnejší, tak to možno aj prežijeme“, premýšľali sme pred nastávajúcimi udalosťami. 

Kde teda sviatok Holi v Nepále osláviť?

Najlepším miestom pre oslavy Holi je hlavné mesto Káthmandú, kde bola atmosféra už od rána úžasná. Rozhodne odporúčame vziať si v deň festivalu na sebe staré oblečenie, ktoré neskôr vyhodíte. Akonáhle sme vyšli z hotela, ocitli sme sa na uliciach pod paľbou farebného prášku a vody. Občas na nás niekto vylial vodu z balkóna, inokedy zase pribehla skupinka detí, ktorá nám bez váhania rozotrela farby do vlasov a niekedy aj do uší.

Holi festival v Káthmándú.
Holi festival v Káthmándú.

Oslavy v centre Káthmandú

Najväčšie oslavy boli v centre v štvrti Thamel. Ľudia sa postupne presúvali na námestie Durbar Square, kde sa tancovalo až do večera. Po akcii sme sa asi dve hodiny umývali a zbytky farbív sme na sebe objavovali ešte niekoľko dní. Rovnaký problém mala asi väčšina ľudí, pretože v hoteli okamžite došla teplá voda. Holi festival sme si v Nepále náležite užili! Pozrite si video z oslavy.

Pekných osláv sa môžete zúčastniť aj v menších mestách a dedinách v údolí Káthmandú. Vždy sa opýtajte miestnych ľudí.

Holi festival v Indii

V Indii je sviatok spravidla omnoho divokejší! Viac sa oslavuje na severe krajinykde sú väčšie rozdiely medzi jarou a zimou. V južnej Indii zimu nepocítia nikdy a tak oslava príchodu jari nemá taký zmysel. Náboženský význam však zostáva.

Miestami, kde sviatok sláviť sú posvätné miesta hinduizmu, ako sú Váránasí, Pushkar alebo Haridwar. Osláv s obrovským počtom ľudí sa dočkáte v najväčších mestách v Dillí a v Bombaji. Týmto mestám sa v období Holi radšej vyhnite a zavítajte do nejakého pokojnejšieho prostredia.

Váránasí pri posvätnej rieke Ganga.
Váránasí pri posvätnej rieke Ganga.

Ženy by si mali dávať pozor!

Najmä ženy by si mali dávať pozor, lebo počas festivalu ich môžu Indovia až nepríjemne ošahávať. Kedy inokedy si môžu legálne obtrieť farebné ruky o bieleho zahraničného turistu? Verte, že využijú každú príležitosť. Už v Nepále, kde sú ľudia omnoho hanblivejší a miernejší, sme museli občas doslova utekať. Keď vám siahne na tvár niekoľko desiatok ľudí, tak je to zábava. Keď sú ľudí stovky a tisíce, tak už to tak zábavné nie je. Väčšinu oslavujúcich navyše tvoria muži. Dávajte si preto pozor na veľké davy ľudí a skôr si v Indii vyberte pre oslavy menšie mesto.

Ženy to v Indii nemajú ľahké a to predovšetkým tie indické.
Ženy to v Indii nemajú ľahké a to predovšetkým tie indické.

Holi festival v Radžastane

Krásne oslavy Holi sú tradičné aj v štáte Radžastan, kde sa všetky tradície veľmi silno dodržiavajú. Chybu rozhodne neurobíte, keď sa vydáte do krásnych miest Jodhpur alebo Udaipur. Keďže väčšinu populácie tvoria hinduisti (asi 80%), stretnete sa s veľkolepými oslavami Holi na mnohých miestach po celej Indii.

Modré město Jodhpur.
Modré mesto Jodhpur.
V Radžastane sa stretnete s krásnou farebnou kultúrou.
V Radžastane sa stretnete s krásnou farebnou kultúrou.

Holi v Európe a v Česku

Hádzanie farebného prášku po ľuďoch sa stalo natoľko populárne, že sa rozšírilo po celom svete. Veľkých osláv sa môžete zúčastniť v USA, v Južnej Afrike alebo v Európe. Z nášho pohľadu sa však vytratí duchovná atmosféra a sviatok sa stáva skôr zábavou. Tomu zodpovedajú aj rôzne termíny akcií, ktoré sa prispôsobujú klimatickým podmienkam daných krajín. Určite je príjemnejšie schytať zásah farbou a vodou v lete než na sklonku zimy, a preto je Holi v Česku ešte len na programe. Môžete sa ho zúčastniť v júnovom termíne v Prahe. 

Najlepšiu atmosféru vždy zažijete v Indii


Napísal cestovateľ Karel Štěpánek pre pelipecky.cz

Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Diana, Hanka a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Cestujete na Slovensko zo zahraničia? Musíte sa registrovať https://t.co/0w1tLOcIRX #novinky1 hodinu dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky2 hodiny dozadu
Repatriácia z Miami do Bratislavy sa odkladá o týždeň (aktualizované) https://t.co/k0o2fNZUQR #novinky2 hodiny dozadu
Emirates od 6. apríla obnovia niektoré lety. Zatiaľ len jedným smerom https://t.co/anHbtjVaed #novinky3 dni dozadu
Airbnb ponúka ubytovanie zadarmo pre doktorov a záchranárov bojujúcich s COVID-19 https://t.co/d2dAnWfBRZ #novinky3 dni dozadu
Kultúrny program počas karantény: Van Gogh, Banksy, Rómeo a Júlia online https://t.co/W5ZggbUhcU #novinky3 dni dozadu
Lufthansa zrejme dostane miliardovú pomoc od Nemecka https://t.co/1rfSjWdqjK #novinky3 dni dozadu
Belgicko zvažuje zoštátnenie Brussels Airlines https://t.co/qUeWCVm2gM #novinky3 dni dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky3 dni dozadu
Repatriácia z Londýna: 5. apríla ide lietadlo do Bratislavy i naspäť https://t.co/eA1NAsIkYS #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore