Nájdeš nás aj na:

Amerika

Malé územia dokonalého leta: najkrajšie ostrovy Karibiku

Malé územia dokonalého leta: najkrajšie ostrovy Karibiku

Karibik je mimoriadne príťažlivou destináciou. Možno trošku aj kvôli tomu, že keď sa u nás, v našich končinách začínajú zo zákutí skríň vyťahovať tie najteplejšie čiapky a termopančuchy, tam je ideálne počasie na vyvaľovanie sa na pláži. Pre tých, ktorí túto oblasť až tak nepoznajú, sme pripravili abecedu rozprávkových karibských ostrovov s krátkymi opismi a fotkami.

Reklama

Anguilla

Názov tohto ostrova znamená „úhor“ v španielčine, a dostal ho od veľkého Krištofa Kolumba. Ide o britské zámorské územie, a ponúka výborné útočište každému, kto už má dosť zrýchleného života a hluku veľkých miest. Jeho najslávnejšou plážou je Shoal Bay. Na oslnivo bielom pobreží s mäkučkým pieskom sa budete cítiť ako odrhnutí od sveta, ešte aj reštaurácie sú skôr miestne než turistické. Anguilla je ideálna destinácia aj pre šnorchlovanie a potápanie. Nezostanú sklamaní ani tí, ktorí si potrpia na prepychu, pretože Anguilla ponúka ubytovanie aj v luxusnom štýle.

Antigua

Antigua spája príťažlivosť tropickej krajiny s prvkami britskej histórie, akými sú napríklad koloniálne budovy. Ak by ste sa sem presťahovali na jeden celý rok, opaľovať by ste sa mohli každý deň na inej pláži. Ich celkový počet je totiž 365. Keby ste náhodou hľadali ideálnu destináciu na plavbu plachetnicou, tak už ste našli a je ňou Antigua. Posledné 2 aprílové týždne je dokonca domovom rôznych podujatí spojených s plachtením a plavbami na jachtách.

Aruba

Ostrov dlhý 36 km a široký 11 km je autonómnym územím Holandska. Turisti ho ale spomínajú najmä ako ostrov plameniakov. Aruba má prekrásne pláže, jej poveternostné podmienky sú ako stvorené pre surferov. Inak má veľmi skonsolidované počasie. Verejná bezpečnosť ostrova je na vysokej úrovni a je čistý. Okrem vodných športov, pláže a večerných prechádzok neponúka až tak veľa atrakcií. Ale ak si viete predstaviť dovolenku s výlučne takýmto programom, tak nemáte čo riešiť. Inak, Aruba je jedna z najlepších miest na potápanie na celom svete.

Najlepšie letenky do Karibiku

Barbados

Barbados dokáže ponúknuť nejakú vizuálnu krásu každému romantikovi: ružové piesočné pláže, exotickú divočinu (opice, korytnačky a osem druhov netopierov) a západy slnka, ktoré pôsobia ešte krajšie, ak ich pozorujete s čerstvým kokteilom v ruke. Na Barbadose stretnete veľa britských turistov, ktorí sem cestujú najmä za klubovými športovými disciplínami. Golfové ihriská ostrova sú svetoznáme. Ak by ste sa však radšej venovali vodným športom, navštívte pláž Bathsheba na východnom pobreží. Budú Vás tu čakať veľké vlny vhodné na surfovanie, ale aj plytké prírodné bazény.

Britské Panenské ostrovy

Panna Gorda je tretím najväčším Britským Panenským ostrovom. Oveľa viac by sme však chceli zdôrazniť to, že takmer každý jeho centimeter pokrýva prekrásna príroda. Cestovatelia milujú tiché pláže, zátoky ostrova a jeho národné parky plné dychberúcej flóry. Asi najkrajšou jeho časťou (a najobľúbenejšou atrakciou) je Bath, pobrežná oblasť, kde prírodné sily vytvorili niekoľko prírodných bazénov so slanou vodou.

Curacao

Holandský ostrov Curacao je stále populárnejším cieľom veľkých oceánskych lodí. Na súši by ste mali zamieriť primárne do hlavného mesta, ktorým je Willemstad. So svojimi budovami v pastelových farbách štýlovo pripomína Holandsko. Na turistov je pripravená najmä štvrť Punda s reštauráciami, múzeami a obchodmi. Ak by ste však urbanzážitky radšej vynechali, môžete sa spoľahnúť aj na ponuku prírody. Pozorujte delfínov alebo sa potápajte.

Guadeloupe

Indiáni ho pomenovali ako „Karukera“, čo znamená „ostrov s krásnymi vodami“. Ale v zálohe máme ešte jeden sladký fakt o Guadeloupe: svojím tvarom pripomína motýľa. Súostrovie ôsmich pôvabných ostrovov ponúka veľa nádherných miest, z ktorých si môžete vybrať. Má ohromujúce vodopády, pláže s bielym pieskom a čistú vodu, je to vlastne výborné miesto na šnorchlovanie.  

Haiti

Pláže Haiti sú super, a veľakrát takmer úplne prázdne. Ale bolo by hriechom pricestovať na tento ostrov výlučne s úmyslom opaľovať sa. Ponúka úžasné trasy na pešiu turistiku (pripravte sa na chôdzu do kopca, táto krajina je totiž pokrytá kopcami), ale nesklame ani fanúšikov moderného umenia. Odporúčame Vám pozrieť si informácie o aktuálnych kultúrnych podujatiach na Haiti v čase Vášho výletu. Inak, vedeli ste, že sa na tomto ostrove nachádzajú 2 štáty? Haiti a Dominikánska republika.

Jamajka

Tretí najväčší karibský ostrov žiari v krásnych farbách, ale väčšina ľudí si pri jeho názve spomenie skôr asi na Boba Marleyho. Rodisko reggae nie je obľúbenou destináciou len hudobníkov, ale aj tých, ktorí krásu života nachádzajú skôr cez vizuálne podnety. Idylické biele pláže a tropické prostredie, ktoré je neustále v pohybe, vytvára príťažlivý kontrast s modrými horami v pozadí. Či už na Jamajku pricestujete pre turistiku, kvôli potápaniu alebo gastrozážitkom, odchádzať budete aj tak zamilovaní najmä do krás jej prírody.

Kajmanské ostrovy

Ak vaša cestovateľská duša túži po pobyte na nedotknutej pláži, tento odsek nášho článku si zapamätajte. Mali by ste navštíviť Kajmanské ostrovy (Veľký Kajman/Grand Cayman, Cayman Brac a Malý Kajman/Little Cayman). Ich nedohľadné piesočné pláže sú jednoducho očarujúce s aureolou nekonečnosti. Väčšina turistov smeruje do rezortu na pláži Seven Mile Beach na Veľkom Kajmane. Väčšie súkromie však nájdete napríklad na malokajmanskom Owen Island. Nezabudnuteľné zážitky si odnesiete zo Stingray City, veď šnorchlovanie s rajami nie je úplne bežnou činnosťou.

Kuba

Najväčší z karibských ostrovov, Kuba, sa nachádza necelých 160 kilometrov od najjužnejšieho bodu Floridy v USA. Aj keď Kubu stále navštevujú najmä americkí turisti, ostrov víta aj ďalších cestujúcich z celého sveta, ktorí chcú preskúmať bohatú kultúru a históriu tejto sexy destinácie. Kuba, známa svojimi legendárnymi cigarami, americkými veteránmi, nádhernými plážami a rumom, ponúka návštevníkom nespočetné množstvo atrakcií a programov. Nekaždodenné zážitky si môžete odniesť rovnako z autentických vidieckych oblastí, ale aj z mestského prostredia. Takže pri zostavovaní plánov k výletu na Kube nezabudnite na Havanu a malé vidiecke miesta, ktoré Vám ukážu skutočnú kultúru ostrova.

Portoriko

Puerto Rico, patriace k územiam USA, znamená bohatý prístav, a toto označenie je výstižné, teda, myslíme to predovšetkým v kontexte cestovateľských zážitkov. Je takým malým rajom tancom a hudby, ostrov žije v rytme salsy, ale aj tancov indiánov kmeňa Taino. Ale najväčším lákadlom pre turistov je aj tak hlavné mesto, San Juan, založený v roku 1508 španielskym prieskumníkom s menom Ponce de Leon. Je jedným z najzachovalejších ukážok španielskej koloniálnej architektúry v Karibiku s pestrofarebnými budovami a dláždenými ulicami.

Saba

Je najmenšou integrovanou časťou Holandska, ale prakticky najvyššou. Na ostrove krásnych koralových útesov sa totiž nachádza najvyšší bod Holandského kráľovstva, sopka Mount Scenery, vysoká 877 metrov. Ale aby ste mali predstavu o tom, aká je Saba malinká: je 13 km² „veľká“ a počet jej obyvateľov je menej ako 2000. Na ostrove sú iba štyri mestá: hlavné mesto, The Bottom, Windwardside, Hell’s Gate a Saint Johns. Názvy ako z nejakého dobrodružného filmu, že?

Svätý Bartolomej

Táto zámorská oblasť Francúzska s rozlohou niečo vyše 25 km2 má 5 000 obyvateľov. V povedomí turistov žije ako taký malý luxusný ostrov, popritom má bohatú históriu a očarujúcu prírodu. Návštevníkov tu čaká bohatá tropická flóra, idylické piesočné zátoky a celý rad elegantných hotelov. S dlhým lovom po pamiatkach nerátajte, pretože ostrov viete preskúmať za pol dňa. Mali by ste tu len relaxovať, opaľovať sa a užívať si krásu života. Je ideálnou destináciou na menší výlet počas dovolenky v Saint-Martin.

Svätá Lucia

Lucia a jej ikonické štíty, ktoré sú v skutočnosti sopkami… Volajú sa Gros Piton a Petit Piton, z francúzštiny ich vieme preložiť veľmi jednoducho: veľký vrchol a malý vrchol. Sú symbolom panorámy tohto ostrova, z rôznych uhlov ponúkajú rôzne scenérie. Všetky sú magické. Nemali by ste sa na nich ale pozerať iba zdola. Ak nemáte radi turistiku, na ostrov Svätej Lucie radšej ani nechoďte, bolo by vám smutno, ak by ste vynechali príležitosť preskúmať okolie so sopkou pod nohami.

Svätý Krištof a Nevis

Svätý Krištof je ten väčší a je známy svojimi poľami cukrovej trstiny a dobre zachovanou pevnosťou Brimstone Hill. K tej sa dá najjednoduchšie dostať železničnou dopravou, trasa vedia pozdĺž južného pobrežia ostrova. Ostrov Nevis je takmer dokonale okrúhly, s miernymi svahmi ústiacimi do spiacej sopky. Dlhé pobrežie lemované palmami je ako stvorené na romantické prechádzky, počas ktorých sa môžete pokochať výhľadom na oblakmi pokrytý vrchol hory Nevis.

Svätý Vincent a Grenadíny

Síce v nadpise vidíte len 2 názvy, Svätý Vincent a Grenadíny pozostávajú z 36 smaragdových sopečných ostrovov. Zaraďujú sa medzi vlastníkov najkrajších scenérií Karibiku. Predstavte si idylické biele pláže, zátoky lemované palmami, mierumilovné spolužitie obrovských jácht a ticho plávajúcich plachetníc, bez „otravných“ výletných lodí. A k tomu všetkému zvláštnu „posh“ atmosféru súkromných ostrovčekov, pretože aj také tu nájdete. Pre potápačov je táto destinácia tiež takým menším rajom, ale sú tu miesta ideálne vyslovene na šnorchlovanie.

Zdroj: CN Traveler, PlanetWare, Roadster – Lifestyle Magazin, Erdekes Vilag

Zdroj fotiek: Unsplash, Shutterstock


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre
Hore