Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Kuba: Veľký sprievodca karibským ostrovom zastaveným v čase (+ lacné letenky)

Kuba: Veľký sprievodca karibským ostrovom zastaveným v čase (+ lacné letenky)

Láka ťa už exotické teplo a azúrové Karibské more? Čo tak napríklad zaujímavá a krásna Kuba? Čaká na teba historická Havana plná starých amerických kadilakov, lacný krabiský rum a kubánske cigary i nekonečné zlaté pláže.

Reklama
Vitaj na Kube, kde ožívajú staré časy

Ako cestovať na Kubu?

Kubánska republika leží na najväčšom karibskom ostrove v súostroví Veľké Antily, ktoré zdieľajú napríklad s Dominikánskou republikou alebo s Jamajkou. Kuba bola našou poslednou krajinou dvojročnej cesty okolo sveta. Jednosmernú letenku sme si kúpili z neďalekého mexického Cancúnu, kde sme sa ocitli po precestovaní celej Latinskej Ameriky. Ty môžeš na Kubu cestovať komfortne z Viedne alebo Budapešti, prípadne je v hre aj slovenská novinka – Kuba z Bratislavy pohodlne s Airbusom A350.

Akciové letenky na Kubu

Vždy maj spiatočnú letenku!

Na komunizmom zmietanej Kube nie je nič jednoduché, a preto sa musíš pri lete preukázať i spiatočnou letenkou. Z Kuby sme si preto vyhľadali a s predstihom rezervovali veľmi lacný let do Nemecka, ktorý stál len 300 amerických dolárov.

Kuba a malý tip, ako hľadať letenky

Práve nemecké letiská sa ukázali byť na lety na Kubu najlacnejšie. Výrazne sa líšili aj ceny letov medzi jednotlivými kubánskymi letiskami. Vždy si preto najprv porovnaj ceny zo všetkých troch medzinárodných letísk: Havana, Santiago de Cuba a Varadero. My sme nakoniec našli najlepšiu cenovú ponuku priameho letu na trase Varadero – Frankfurt.

Americké kadilaky na každom kroku

Ako je to s vízami?

Pokiaľ plánuješ cestu na Kubu za turistickým účelom, bude ti stačiť turistická karta. Túto kartu sa nedá získať po prílete do krajiny, a preto si ju zaobstaraj vopred! Kartu ti vyhotovia na Veľvyslanectve Kuby.

Požiadať môžeš aj v Nikaragui a v Cancúne

O kartu sme v priebehu cesty úspešne a rýchlo požiadali na konzuláte v Nikaragui. Čiastku bolo potrebné zaplatiť presne v amerických dolároch. Kartu je vraj možné zakúpiť tiež priamo na letisku v Cancúne. Vybavený turistickou kartou a cestovným pasom s dostatočnou platnosťou môžeš v krajine stráviť celkom 30 dní.

Kuba je karibský raj!

Na čo si dať pozor

V žiadnom prípade sa nesnaž o prekročenie tejto doby. Prípadne postihy za porušenie pravidiel sú veľmi striktné a mohol by si skončiť veľmi zle. Za poplatok je možné predĺženie doby pobytu. David po prílete na Kubu okamžite zahodil papierovú pásku od svojho prebratého batohu. O niekoľko metrov ďalej nasledovala dodatočná kontrola batožiny, ktorá mu oznámila, že ho do krajiny bez tohto papierika nepustia. Musel sa preto vrátiť ku košu a celý ho prehľadať.

Umelecké diela z ulice ti skontrolujú

Pri odlete z krajiny nás zase úradníci zastavili s tým, že si vezieme umelecké dielo väčšieho rozmeru a musíme zaplatiť. Vymenili sme totiž s Kubáncom na ulici obraz za ponožky a pár tričiek a samozrejme sme od neho nechceli žiaden účet. Ak uvidíš miestnych predajcov, tak pochopíš, že na účty sa tam veľmi nehrá. Zaplatili sme drobný úplatok niekoľkými dolármi a nechali nás pokračovať do lietadla.

Kuba je jednoducho stále trochu „divočina“, a preto uvádzame niekoľko situácií, aby si sa pripravil na to, ako to v tejto komunistickej krajine funguje.

Kubánci sú veľmi milí ľudia

Je Kuba bezpečná?

Bezpečnosť je v krajine veľmi dobrá, pretože miestni obyvatelia sa boja polície a režimu všeobecne. Musíme priznať, že sme sa na Kube nikdy necítili nebezpečne. Rovnako ako v celej Latinskej Amerike však dodržuj bezpečnostné zásady a netúlaj sa sám neskoro v noci v štvrtiach, ktoré nepoznáš. Centrum a Stará štvrť „Havana Vieja“ sú najbezpečnejšie. Mimo Havany sme sa cítili ešte lepšie. Hotelové komplexy sú samozrejme úplne bez problémov. Skôr sa ti môže stať, že sa staneš obeťou nejakého drobného podvodu alebo krádeže.

Veľmi zmätená situácia s menou

Kuba má oficiálne dve meny: CUC a CUP. Čo tieto skratky znamenajú? CUC je konvertibilné peso – peso convertible. Jedná sa o umelo vytvorenú menu pre turistov, ktorá kopíruje americký dolár a má preto rovnaký kurz. CUP je kubánske peso (peso cubano) používané miestnymi obyvateľmi. Jeho kurz je omnoho nižší a k doláru je veľmi podobný ako česká koruna. Táto mena sa často prezýva „nacionales“ (národná).

Papierové „trojpeso“ s Che Guevarou chce mať každý zberateľ

Letecká dovolenka na Kube

Kuba je samozrejme aj o krásnych plážach na Varadere. Pozri sa na letecké pobyty na Kube a naplánuj si perfektný relax uprostred Karbiku.

Kuba a výmena peňazí

Vzťah k Amerike je historicky i dnes veľmi komplikovaný, čo sa odráža i v zmenárňach, kde vám za doláre spravidla naúčtujú špeciálny poplatok 10 percent naviac. Do krajiny je preto najlepšie priviezť eurá. Na výbery z bankomatov a platby kartou sa nedá 100 percent spoľahnúť, aj keď na letisku a vo väčších hoteloch by táto možnosť mala fungovať. Bankomaty a platobné terminály však môžu byť nefunkčné, bez internetu a podobne.

Koľko si na letisku zameniť?

Na letisku si v zmenárni vymeň eurá za obe kubánske meny CUC i CUP. Kubánske peso sa totiž neskôr zle zháňa a budeš si zaň môcť nakúpiť veľmi lacno v niektorých miestnych obchodoch a reštauráciách, tak ako to robia miestni Kubánci. Často sme sa v miestnych reštauráciách dobre najedli aj za pár eur. Musíš však hľadať a objaviť miesto, kde sa platí kubánskymi pesos.

Naplánuj si, aký obnos minieš

V turistických reštauráciách stojí jedlo okolo 10 dolárov. Naplánuj si, koľko penazí budeš na pobyt potrebovať a nespoliehaj sa na výbery z bankomatov. Kuba by ťa mohla nemilo prekvapiť.

I takto niekedy vyzerá obchod na Kube

Nechaj si finančnú rezervu!

Časť eur si môžeš nechať a zameniť neskôr, aby ti konvertibilné pesos zbytočne nezostali. Mohol by nastať problém s ich spätnou výmenou. Maj so sebou vždy ešte nejakú rezervu v zahraničnej mene pre prípad neočakávanej situácie. V turistických miestach sa dá bežne platiť priamo v eurách alebo dolároch. Miestni ľudia ich radi príjmu a vrátia vám domáce pesos. Kurz pravdepodobne nebude uplne výhodný, avšak občas sa to môže hodiť.

Prvé stretnutie s tým, ako to na Kube chodí

Po prílete sme si vymenili asi 100 eur na kubánske pesos a zbytok peňazí na konvertibilné pesos. S batohmi na chrbtoch sme opustili letisko, kde nám miestni Kubánci ponúkali taxi do centra Havany. Pred zjednávaním Kubánci požadovali cenu asi 20 CUC (20 USD), čo sa nám zdalo na miestne pomery veľmi drahé. Priamo na letisko nejazdí žiadna verejná doprava, ale vedeli sme, že asi dva kilometre od letiska sa nachádza autobusová zastávka.

V uliciach stretneš najrôznejšie vozidlá

Z letiska pešo po vlastných

Opýtali sme sa na smer a vydali sa na autobus pešo. Po chvíli nám zastavil rozosmiaty Kubánec v starom aute a ponúkol nám, že nás na zastávku zadarmo odvezie. „Prvý stop!“ radovali sme sa a plánovali, ako budeme cestovať výhradne stopom. Na zastávke sme sa bavili so skupinkou doktorov, ktorí nám potvrdili známu pravdu, že ich plat nie je viac ako 30 dolárov na mesiac.

Namiesto 20 dolárov 1 korunu

Nastúpili sme do autobusu, kde sme vodičovi zaplatili za cestu do centra iba 1 kubánske peso. „To je celkom rozdieľ, 20 dolárov a 1 koruna,“ krútili sme hlavou nad tým, ako táto krajina funguje a ako Kuba zámerne vytvára turistickú bublinu vysokých cien, ktorá vôbec neodráža situáciu v krajine.

Víťazstvo navždy! Kuba a propaganda režimu

Ako je to s režimom?

Režim je v krajine nevyspytateľný a nikdy presne nevieš, k akej zmene môže na Kube prísť. Situácia sa po smrti Fidela Castra jemne obracia k lepšiemu. Jeho brat Raul, ktorý je teraz pri moci, s ním však revolúciu vyhral, a tak sa nedá predpokladať nejaká prevratná zmena. Pravdou je, že sa trochu otvorilo podnikanie v turizme a hotelierstvo. Na Kube dnes môžu tiež kotviť veľké zaoceánske lode, ktoré s turistami brázdia Karibik.

Rolling Stones v Havane

Pred pár rokmi na ostrove zdarma vystúpila skupina Rolling Stones, čo miestni obyvatelia považovali za veľkú nádej na lepšie časy. Väčšina obchodov stále zíva prázdnotou a sortiment tovaru je veľmi obmedzený. Na dovážané drahé veci Kubánci aj tak nemajú peniaze. Coca cola a pivo sa dnes už kúpiť dajú, ale pri plate dolár na deň je to pre miestnych obyvateľov skôr sci-fi.

Situácia na Kube je stále veľmi zložitá

Kde kúpiť cigary a rum?

Medzi symboly krajiny patria kubánske cigary a biely rum. Oba produkty ti budú v Havane ponúkať na každom kroku. Daj si však pozor! Kubánci sa snažia vymyslieť najrôznejšie triky, aby z turistov vymámili potrebné doláre alebo konvertibilné pesos. Ťažko im to zazlievať, pretože ich situácia je často veľmi zložitá.

Za cigarami na farmu

Predajcovia cigár sú napríklad schopní ponúknuť až päťnásobne vyššiu cenu. Cena by mala byť približne 1 CUC (dolár) za 1 cigaru. Takto sme ich nakúpili priamo na farme vo Viñales, kde sme však museli dosť zjednávať. Záleží vždy na kvalite, obale a podobne. V mnohých obchodoch sa stretneš s fľaškami známejšieho rumu Havana Club. Jeden miestny Kubánec nás upozornil na to, že sa často vytvárajú napodobeniny s originálnou etiketou.

Vo Viñales zoženieš cigary priamo od farmárov

Po rum do múzea

Je vraj preto lepšie kupovať rum priamo v múzeu Havana Club. Cena tohto kvalitného rumu je približne 6 dolárov, čo sa nám samozrejme zdalo veľmi málo. Pre miestnych obyvateľov však táto cena znamená výšku týždenného platu, a preto sa radšej uchylujú k pitiu domácej nekvalitnej vodky či inej pálenky.

Kuba a najlepší rum

Najlepší rum je podľa Kubáncov Ron Santiago de Cuba, ktorý sa vyrába v rovnomennom meste na východe ostrova. Tento rum sa skvele hodí ako darček z cesty, pretože nie je tak známy ako Havana Club. Môžeme potvrdiť, že chutí veľmi dobre!

Múzeum Havana Club a slávny kubánsky rum

Funguje tam internet?

S internetovým pripojením je to na Kube stále zložité. Po zakúpení špeciálnej karty sa môžeš na obmedzený čas pripojiť na jednom zo zriadených wifi hotspotov. Tieto miesta spoznáš tak, že sa na nich zbiehajú ľudia s telefónnmi v ruke. Môj typ telefónu zhodou okolností nebol podporovaný, a preto som sa nakoniec ani nepripojil. Vo veľkých hoteloch je situácia lepšia.

Mobilné dáta sú na ostrove novinkou!

Minulý rok dokonca na Kube vláda povolila mobilné dáta, na ktoré však väčšina Kubáncov nemá peniaze. Všetko je samozrejme, podobne ako v Číne, monitorované a mnoho webových stránok je zakázaných. Najlepšie urobíš, ak si od internetu na chvíľu oddýchneš a pripojíš sa len príležitostne. Ušetríš tým kopec nervov a času.

Namiesto internetu Kubánci radšej posedávajú vonku a fajčia cigary

Ako na Kube cestovať?

Väčšinu miest sme prešli stopom alebo lokálnym autobusom. Určite to však nie je pre každého, pretože aj napriek znalosti španielčiny to bolo veľmi náročné. Miestni ti často tvrdia, že spoj nie je určený pre turistov a snažia sa ťa poslať inam.

Stopovanie a miestny autobus

Pri stopovaní si takmer vždy vypýtajú peniaze, ale uspokoja sa aj s mydlom alebo nejakou inou vecou, ktorá sa na ostrove ťažko zháňa. Majiteľ hostelu Carlos sa napríklad sťažoval, že mu už niekoľko mesiacov neprišli hubky na umývanie riadu. Už sme mu ich tam po niekoľkých kamarátoch posielali a veľmi sa tešil. Ak nájdeš miestny veľmi lacný autobus, môže sa ti stať, že budeš dlho čakať, pokiaľ sa úplne zaplní. Prázdny totiž určite na cestu nevyrazí. Raz sme takto dokonca čakali 4 hodiny!

Kuba a stopovanie. Nebolo to najľahšie, ale dá sa!

Turistický autobus, vodiči nákladiakov a autopožičovne

Turistické autobusy sa nám zdali predražené, a tak sme ich nikdy nevyužívali. Náš rozpočet na dvojročnej ceste okolo sveta bol však veľmi nízky, a preto sa ti možno nebudú zdať také drahé. Občas nám dal niekto kontakt na vodiča kamiónu, ktorý jazdí s nákladiakom cez celý ostrov z Havany do Santiaga de Cuba. Títo vodiči ťa so sebou radi vezmú aj za nízku cenu, pretože je to pre nich veľká pomoc. Ty trochu ušetríš a ešte spoznáš miestny život kubánskych vodičov.

Ak cestuješ v páre alebo skupine, zváž prenájom vlastného auta, ktoré ti dá slobodu a ušetrí ti čas!

Nákladiakom môžeš prejsť celý ostrov

Kuba a ubytovanie

Okrem luxusných hotelov sú po celej Kube rozšírené aj takzvané „homestays“, kde ťa rodiny nechajú prepsať v jednej zo svojich voľných izieb. Za izbu sa spravidla platí cca 20 dolárov (CUC). Okamžite po príjazde vyžadujú tvoj pas, lebo ťa bezodkladne musia zapísať a nahlásiť ministerstvu. Hovorili nám, že 19 z 20 dolárov odvádzajú štátu. Je to opäť veľmi smutná záležitosť. Niektorí ľudia riskujú a nezapíšu cudzincov pas s vidinou ľahko zarobených peňazí. Pokiaľ sa to však polícia dozvie napríklad od susedov, môžu prísť o celý svoj dom alebo skončiť vo väzení.

Už sa objavujú aj prvé hostely

V Havane sme dokonca objavili trochu lacnejší hostel (Hostel Mango Habana Vieja), ktorý je však skôr iba výnimkou.

Skúšame zapadnúť medzi miestnych

Očarujúca Havana

Do Havany sme sa hneď po príchode zamilovali! Mesto a hlavne jeho stará časť Havana Vieja má veľké čaro. Staré domy, americké kadilaky a veselí Kubánci tu vytvárajú jedinečnú atmosféru. Na našej ceste to bolo skrátka niečo iné.

Najstaršia Škoda, ktorú sme stretli! Chceli sme ju odfotiť s modelkou

Kubánci hrajú a tancujú za všetkých okolností

Okrem spomínaného múzea rumu určite večer zavítaj do niektorého z mnohých barov, kde nikdy nechýba živá hudba. Kubánci totiž milujú spev, tanec a hru na hudobné nástroje. Zájdi sa tiež pozrieť na krásnu show legendárneho zoskupenia kubánskych umelcov – Buena Vista Social Club. Títo starší umelci sa z chudobného komunistického ostrova preslávili po celom svete a hlavne v latinskoamerických krajinách.

Všetci Kubánci sú muzikanti

Slávne námestie s podobizňami revolucionárov

V Havane nevynechaj kubánske sídlo vlády, katedrálu, promenádu, maják Malecon, pevnosť Castillo De Los Tres Reyes Del Morro, ani námestie Plaza de la Revolucion, kde objavíš slávnu podobizeň argentínskeho revolucionára Ernesta Che Guevary. Na obrázky Fidela Castra budeš narážať na každom kroku.

Havanou len tak bez plánu

Najlepšie je prechádzať sa starou časťou mesta Havana Vieja úplne bez plánu, naraziť na zaujímavé pamiatky a rozprávať sa s milými Kubáncami. Prehliadku mesta môžeš zahájiť na námestí Plaza de Armas, kde sa stále niečo deje. Neďaleko hlavného mesta sa nachádzajú aj pekné pláže a Karibské more.

Havana má svoje jedinečné čaro

Karibské more

Kuba je nádherný ostrov, ktorý sa pýši dlhými plážami so zlatým pieskom a predovšetkým sýto modrým Karibským morom. Je to naozajstný tropický raj! Daj si pozor len na obdobie dažďov, ktoré panuje, podobne ako na neďalekej Floride, od konca augusta. Stopom sme sa z Havany za dva dni dostali na nádherné pláže do súostrovia Cayo Guillermo.

Cestovanie na vlastnú päsť nebolo najľahšie

Nebolo to veľmi miesto pre „backpackerov“, ale predsa len sme objavili cenovo dostupný hotel, kde sme strávili pár nocí. Museli sme ako vždy veľa zjednávať. Stopovanie tiež nebolo najľahšie, pretože na dialnici je naozaj málo vozidiel.

Kuba a nádherná farba Karibského mora

Čo ešte na Kube navštíviť?

Pokračovali sme do Santa Clary, kde sa nachádza mauzóleum Che Guevary a niekoľko ďalších pamiatok. V meste nie je toľko turistov, a preto má skutočnú kubánsku atmosféru. Ak máš viac času, choď sa pozrieť do veľmi zábavného mesta Santiago de Cuba blízko Guantanamy.

Mauzóleum jedného z hlavných strojcov revolúcie
Pozerať sa na autá je zážitok sám o sebe

Najviac sa nám páčilo v meste Trinidad, ktoré je menšie a dobre dostupné. Nájdeš tam krásnu prírodu, kultúru a pláže! Určite nevynechaj ani krasové údolie Viñales, kde budeš môcť medzi zelenými kopcami cválať na koni s cigarou v ruke.

Kuba na koni? Prečo nie?

Kuba je veselá i smutná, chudobná aj bohatá, škaredá aj krásna. Jej návšteva pre teba bude veľkým zážitkom, pretože ťa nenechá bez emócií!

Pozri si akciové letenky na Kubu.

Pre Pelipecky napísal cestovateľ Karel Štěpánek.

Pozri si tiež:

India a 5 vecí, ktoré ťa v tejto krajine možno prekvapia
Filipíny: Tisíce ostrovov, krásne pláže a letenky od 399€
Sprievodca Marokom! Ako cestovať, čo vidieť a na čo si dať pozor?


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4/5 - (4 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore