Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

India a 5 vecí, ktoré ťa v tejto krajine možno prekvapia

India a 5 vecí, ktoré ťa v tejto krajine možno prekvapia

India je jedinečná! Často sme si pripadali ako na inej planéte a pozastavovali sme sa nad tým, ako môže krajina s viac ako miliardou ľudí všetkých kultúr a náboženstiev fungovať ako celok. Za 7 mesiacov sme spoznali mnoho zaujímavých i bizarných vecí. Poďme sa pozrieť na to, čo si možno o Indii nevedel.

Reklama
India. Krajina, v ktorej je možné všetko

India má najväčší počet úmrtí pri fotení selfie

Mobily zasiahli vo veľkom aj Indiu. Obrovský počet ľudí a telefónov zapríčinil, že sa táto krajina pýši jedným nemilým prvenstvom. Najväčší počet úmrtí pri fotografovaní selfies. Medzi rokmi 2014 a 2016 takto zomrelo 76 ľudí. Jedná sa o 60 percent všetkých prípadov. Ľudia pri fotení často umierali v aute, ale i vo vode alebo vlaku.

Rozdať pár selfíčiek je zábavné, pokiaľ ich nie je niekoľko tisíc

Vláda musí zasiahnuť

V Bombaji bolo dokonca označených 16 nebezpečných miest. Niekoľkokrát sme v indickej televízii videli upozornenie na to, aby ľudia používali smartfóny zodpovedne. Technológie sa nedajú zastaviť a je celkom humorné pozorovať, ako sa spolu fotia skupiny mníchov a hinduistov. Občas majú mobily v ruke aj počas náboženských ceremónií, kde sa to úplne nehodí.

Jeden mních nám povedal, že pokiaľ mu zazvoní mobil v kláštore, pristúpi k nemu tzv. mních kázne a mobil mu hodí o zem. Každý sa so závislosťou na telefóne snaží bojovať po svojom.

India je posadnutá „selfies“. Bohužiaľ kvôli tomu umiera dosť ľudí

Čistič uší je bežnou službou na ulici

Na túto bizarnú prácu sme narazili v uliciach niekoľkých indických miest. Na vlastné uši sme si ju vyskúšali v Rishikeshi. Keď sa na horizonte objaví mužíček v červenej čapici s vatou za ušami, miestni ľudia si začínajú pripravovať uši. Blíži sa totiž profesionálny čistič uší! Táto zvláštna profesia má dlhú históriu a dedí sa z generácie na generáciu.

Profesionálny indický čistič uší

A ako to celé prebiehalo?

Čistič uší nám odobral malú vzorku ušného mazu, ktorý si obtrel o vlastnú ruku a začal nám ukazovať, že sú naše uši skutočne špinavé. Zaplatili sme asi 50 rupií a očakávali, že bude hĺbkové čistenie skôr podvod. K našemu prekvapeniu išlo o veľmi dobrú službu! „Tak dobre som ešte nepočul. Bolo to, ako keby som dýchal ušami!“ diskutovali sme ešte dlho po tom a premýšľali nad tým, že v Česku otvoríme prvú profesionálnu čistiareň uší.

Bola to ďalšia bizarná vec, ktorú si pre nás India prichystala.

India ťa niečim prekvapí každý deň

Indické vlaky by dorazili na mesiac

Prepravovať milióny ľudí v obrovskej Indii pomáhajú hlavne vlaky. Pre miestnych ľudí je to najpohodlnejší a hlavne najlacnejší spôsob dopravy. Všetky koľajnice osobných a nákladných vlakov v Indii majú vraj dokopy väčšiu vzdialenosť ako je tá medzi Zemou a Mesiacom. Pravdou je, že indická vlaková sieť patrí k najväčším na svete.

India a povestné vlaky

Vlaková spoločnosť Indian Railways zamestnáva asi 1,6 miliónov ľudí a patrí tak do desiatky najväčších spoločností sveta. Opäť môžeme len pokrútiť hlavou nad tým, čo je v Indii možné. Väčšinou sme cestovali triedou „sleeper“, kde máš k dispozícii vlastné sedadlo, ktoré v noci poslúži ako posteľ. Niekoľkokrát sme cestovali nižšou triedou „general class“, kde ani nechodí revízor, pretože sa tam jednoducho nevojde. Cestovať 5 hodín postojačky medzi stovkami Indov v rozhorúčenom vlaku bol veľký zážitok.

V triede sleeper sa celkom pohodlne vyspíš

Lístok na vlak sa snaž kúpiť s niekoľkodňovým predstihom, pretože spoje bývajú často úplne vypredané.

Ťažký život indickej vdovy

V Indii verili, že za smrť muža nesie zodpovednosť jeho žena a že jej duša odchádza so zosnulým manželom. Vdovy preto v minulosti dokonca upalovali na hraniciach. Tieto hrozné obrady Sati zakázali v 19. storočí Briti. Indovia však často s podobnými rituálmi pokračovali. Vdovy to nemajú jednoduché ani dnes, pretože ich často vlastné rodiny vyháňajú na ulicu, kde živoria. Vydať sa znova nemôžu a nikto im nedá prácu.

Vdovy to majú v Indii stále ťažké

Po celej Indii tak vznikli dokonca celé dediny vdov, ktoré sa spolu snažia žiť a prežiť. India sa našťastie rýchlo mení a snaží sa týmto ženám pomáhať podobne ako tým, ktoré sa stali obeťami kyselinových útokov.

India stále nemá záchody

Môže sa zdať, že močenie na ulici je indický národný šport. Je to však veľmi pálčivý problém, ktorý túto preľudnenú krajinu stále trápi. Odhaduje sa, že približne 700 miliónov ľudí nemá doma vlastnú toaletu. Ženy chodia často na pole alebo do lesa v skupinkách, aby ich pri vykonávaní potreby niekto neznásilnil, čo sa bohužiaľ deje.

Takýto záchod je v Indii stále luxus

India ti pomôže uvedomiť si, že sa nám v Európe žije skvelo a nemá zmysel sa na nič sťažovať. Záchod, pitná alebo teplá voda sú veci, ktoré v iných častiach sveta samozrejmosťou rozhodnie nie sú.

S problémom záchodov sme sa stretávali každý deň, pretože nielen domácnosti, ale často i malé reštaurácie žiadnu tolaetu nemajú. Zdá sa, že situácia sa lepší a súčasná vláda sa snaží mnohým projektom pomôcť. Dúfajme, že sa to podarí čo najskôr!

Dedinské WC v horách bolo pre Európanov trocha nízke

Pre Pelipecky napísal cestovateľ Karel Štepánek.

Pozri si tiež:

Montreal: Ideálne miesto pre vstup do Kanady
Whistler. Jedno z najviac cool miest Kanady!

Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Diana, Hanka a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Zelené krajiny cestovateľského semafora: všetko čo treba vedieť o vstupe a tranzite https://t.co/SGJb5nBatI #letenky7 minút dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky2 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky2 hodiny dozadu
Dubaj opäť otvorený! Emiráty vyžadujú test, ak ho nemáte, spravia ho zdarma https://t.co/CPr5HnU6dI #letenky2 hodiny dozadu
Kolumbia predĺžila lockdown do 1. augusta lety sú zakázané do septembra https://t.co/NTUphP7rvo #novinky2 hodiny dozadu
Rím pre pokročilých: 11 dôvodov, prečo je toto mesto večné https://t.co/ARZRMdsI2r #cestopisy2 hodiny dozadu
Rwanda sa turistom otvorí už v auguste https://t.co/jG9PI5ocim2 hodiny dozadu
Bez testu i povinnej karantény. Tieto krajiny už môžeme slobodne navštíviť https://t.co/tNryB3mapQ #novinky2 hodiny dozadu
Idete domov z Chorvátska cez Slovinsko? Na toto si dajte pozor https://t.co/IA9VGeWF6U #novinky5 hodín dozadu
Prví cestujúci dnes odleteli z Bratislavy na Malorku a Korfu https://t.co/XPDvZ2ijpS #letenky16 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore