Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Whistler. Jedno z najviac cool miest Kanady!

Whistler. Jedno z najviac cool miest Kanady!

Objav krásnu prírodu Britskej Kolumbie a zaži veľa zábavy v kanadskom Whistleri. Najväčšie lyžiarske stredisko Severnej Ameriky je skvelé nielen v zime, ale aj v lete!

Reklama
Kanadský Whistler ťa bude baviť!

Cesta do Kanady

O Whistleri som prvýkrát počul v súvislosti s Olympijskými hrami v roku 2010, ktoré sa konali vo Vancouveri av horskom stredisku vo Whistleri. Potom som na tento kút zeme na chvíľu zabudol až do chvíle, keď sa tam vydal na zimnú sezónu môj kamarát David. V tej dobe bolo ešte veľmi jednoduché požiadať o pracovné víza Working Holiday, pretože limit pre účastníkov nebol ani za celý rok vyčerpaný. Rozhodol som sa, že o ne tiež požiadať a vydať sa do Whistlera aspoň na niekoľko mesiacov v lete.

Olympijský oheň vo Vancouveri.

Ako je to s vízami do Kanady?

Víza som dostal bez problémov a na konci mája som odletel do Kanady. Od roku 2013 nepotrebujú občania Česka a Slovenska k turistickému vstupu do krajiny víza. Stačí ti len vyplniť elektronickú registráciu eTA (podobne ako ESTA do USA), čo ti zaistí legálny pobyt až na šesť mesiacov. Pokiaľ by si chcel/a v Kanade pracovať, pozri sa na podmienky programu Working Holiday a rôzne ďalšie druhy pracovných alebo študentských víz. Môžeš začať napríklad na stránke Veľvyslanectva Kanady v Bratislave.

Nevynechaj Vancouver!

Pristával som v najväčšom meste západnej Kanady – vo Vancouveri, odkiaľ je to do Whistlera asi 120 kilometrov. Skôr než sa vydáš do whistlerských hôr, určite si vyčleň pár dní na spoznávanie kozmopolitného Vancouveru.

Pristávanie vo Vancouveri.

Ide o veľmi príjemné mesto, ktoré má divokú prírodu priamo na dosah. S medveďom, pumou, bobrom, kojotom, medvedíkom čistotným a ďalšími druhmi zvierat sa môžeš stretnúť vo voľnej prírode už na neďalekom ostrove Vancouver Island, ktorý chráni Vancouver pred Tichým oceánom.

Divoká príroda na dosah ruky.

V samotnom Vancouveri nevynechaj príjemný Park kráľovnej Alžbety, Stanley Park, čínsku štvrť China Town, prístav, downtown a mnoho pamätníkov na zimné Olympijské hry.

Stanley park vo Vancouveri.

Ako sa dostať do Whistleru?

Do Whistleru sa dopravíš autobusom Greyhound, ktorý pravidelne odchádza z autobusovej stanice vo Vancouveri. Cestovať po Kanade môžeš aj požičaným autom. Priamo na letisku alebo v centre „Vanu“ sídlia zástupcovia všetkých známych autopožičovní. Najlepšiu cenu získaš pri rezervácii online.

Whistler v zime

Whistler patrí so svojimi cca 200 lyžiarskymi zjazdovkami k najväčším lyžiarskym strediskám Ameriky aj celého sveta. Aj napriek tomu, že miestne hory nemajú vysokú nadmorskú výšku, je areál strediska ohromne rozľahlý a ponúka i mnoho možností free ridu a heli-skiingu. Hlavnou prednosťou je dobrá kvalita snehu a dlhá lyžiarska sezóna, ktorá vo Whistleri trvá väčšinou až do konca mája.

Zajazdíš si v prašane!

V zimnej sezóne zažiješ skutočne skvelé lyžovanie! Prašan, anglicky „powder“, je tu vraj jeden z najlepších a snehu tu za zimu napadne fakt veľa metrov. Okrem lyžovania, sauny alebo hokeja ťa čaká i celý rad večierkov. Whistler je totiž zároveň vyhláseným party miestom. Čo má také človek po lyžovaní robiť?

Lanovka Peak2Peak medzi horami Whistler a Black Comb.

Leto je ešte lepšie než zima!

Aj v letných mesiacoch si stále môžeš zalyžovať na ľadovci, čo je veľký zážitok. Jazdili sme tam len v kraťasoch a v tričkách, lebo dole v údolí bolo aj 30 stupňov a slnko pálilo. V lete sa celé stredisko premení na obrí bike park a priláka priaznivcov bicyklov a horských zjazdov z celého sveta. Koná sa tam aj niekoľko profesionálnych súťaží a hudobných koncertov.

Letné lyžovanie na ľadovci vo Whistleri.
V Kanade na snowboard aj v lete!

Medvede všade naokolo

V dedine si môžeš požičať zjazdový bike a skúsiť si downhill na tých najlepších trekoch, ktoré vedú jedinečnou kanadskou prírodou. Často už z lanovky zahliadneš čierneho medveďa. Whistler je s prírodou veľmi spätý a medvede tu žijú blízko ľudských obydlí. Niekoľkokrát nám v lete medveď prišiel priamo pred dom. Inokedy sme zase na bicykli stretli medvedicu s troma mláďatami. Na rieke s názvom River of Golden Dreams sme stretávali roztomilé bobry, ktoré sú ďalším symbolom Kanady.

Medvede sme vo Whistleri stretávali veľmi často.
Príroda je v Kanade krásne divoká.

Turistika nádhernou prírodou

Horských trekov je vo Whistleri a okolí veľké množstvo a všetky sú nádherné. Dve hlavné hory Whistler Mountain Black Comb sú spolu prepojené jednou z najúchvatnejších lanoviek sveta. Gondola s názvom Peak-to-Peak ťa prevezie nad údolím vo výške viac než 400 metrov. Bavili nás hlavne treky po hrebeňoch hôr a tiež horské túry k nádherne modrým ľadovcovým jazerám, Garibaldi Lake alebo Wedgemount Lake.

Krásne kanadské jazerá.
Snehu je v Kanade na horách dosť aj v lete.

Na biku aj na kajaku

Úžasné sú aj prechádzky na biku popri whistlerských jazerách Green Lake, Alta Lake a ďalších. V lete sa môžeš na jazerách prejsť na kanoe alebo sa v krištáľovo čistej vode vykúpaťLeto je krátke, ale veľmi teplé. Ochladzuje sa v noci, a preto si pribaľ aj teplejšie oblečenie.

Vykúpať sa môžeš aj v mrazivých horských plesách.

Vo Whistleri je k dispozícii i mnoho komerčných výletov i adrenalínových aktivít, napríklad ziptrek, bungee jumping, rafting na divokej rieke a podobne. Záleží len na tom, aký druh zábavy máš rád/a. Nás viac lákali bezplatné pešie a cyklo výlety, ktoré sú v Kanade vďaka divokej prírode jedinečné! Whistler považujem, spoločne s Queenstownom na Novým Zélandom a napríklad San Pedrom na severe Chile, za jedno z najlepších miest pre dlhodobý pobyt. Na všetkých troch miestach som pracoval a rád by som ich odporučil každému!

Whistler si zamiluješ v lete aj v zime.

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek | travel4ever.cz
Jeho ďalšie dobrodružstvá sleduj na jeho Instagrame

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Nemecko mení podmienky: od 1. augusta žiada test, potvrdenie o prekonaní koronavírusu alebo covid pas od všetkých https://t.co/ycpcsFuGYT #novinky20 hodín dozadu
Dovolenka v BOHO štýle: Výber pobytov v TOP destináciách od 297€ https://t.co/B6eHNeCTgu #dovolenky2 dni dozadu
Slnečný a historický Cyprus z Bratislavy alebo Viedne od 29€! https://t.co/XxY2DgPdvd #letenky2 dni dozadu
10 dôvodov, prečo je Tenerife skvelé a letenky za stovku https://t.co/WgtAp0D2RK #cestopisy2 dni dozadu
Aerolinky ANA organizujú “staycation”, pasažieri poletia na Airbuse A380 https://t.co/0fDSOop4Io #novinky2 dni dozadu
Linka Smartwings z Prahy do Dubaja opäť spustená! Letenky za uvádzacie ceny od 247€! https://t.co/JTq909px7C #letenky2 dni dozadu
Grandhotel Praha, Salamandra i Kukučka. Pobyty, ktoré za posledné dni najviac zlacneli: rezervuj od 99€! https://t.co/1sUCS0xeag #dovolenky2 dni dozadu
Barcelona, Dubrovnik či Mykonos. Ešte stíhaš kúpiť veľmi lacné letenky na leto od 19€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky2 dni dozadu
Grécko, Chorvátsko, Taliansko a iné. Najlepšie LAST MINUTE dovolenky na tento týždeň (výber redakcie) https://t.co/9fZ3qGybtD #dovolenky2 dni dozadu
Dubaj, Malta i Kanada. Ktoré krajiny očkujú najrýchlejšie? Pozri si TOP10 rebríček (aktualizované) https://t.co/AGlCgeGn5U #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore