Nájdeš nás aj na:

Amerika

Aljaška je pravá divočina! Splň si cestovateľský sen už od 699€

Aljaška je pravá divočina! Splň si cestovateľský sen už od 699€

Aljaška je jedným z najdivokejších, najopustenejších a najkrajších kútov Zeme. Ako najmladšia zo štátov USA sa pýši nedotknutou prírodou plnou jedinečných scenérií a divej zveri. Na Aljaške môžeš celkom jednoducho naraziť na medveďa grizzly, pozorovať veľryby alebo preletieť okolo najvyššej hory McKinley. Čakajú na teba hory, ľadovce, oceán, jazerá, vodopády, polárna žiara a predovšetkým nekonečný pokoj a romantika.

Reklama
Na Aljaške sa mi splnil dlhodobý cestovateľský sen

Aktuálne máme v ponuke letenky z Viedne od Austrian Airlines za 699 eur. V cene je príručná batožina.

TOP letenky na Aljašku

Kedy cestovať na Aljašku?

Na Aljašku sa odporúča cestovať od júna do konca septembra. Koniec roka je tam veľmi chladný a teploty klesajú hlboko pod bod mrazu. Výhodou júnového obdobia je, že zvieratá sú veľmi aktívne, máš preto veľkú šancu pozorovať ich všade na ceste. V júni a v auguste sú teploty najvyššie, ale budú ťa trochu otravovať všadeprítomné komáre.

Aljaška je plná divokých zvierat

Farebná aljašská jeseň

My sme sa na Aljašku vybrali na tri týždne na jeseň a toto obdobie môžeme len odporučiť. Výhodou je relatívne stabilné počasie a predovšetkým nádherné jesenné farby! Občas sme sa zastavovali a fotili len neuveriteľné farebné stromy.

Skupinka sobov v národnom parku Denali

Od septembra je tiež možné pozorovať severnú polárnu žiaru. Nevýhodou je chladnejšie počasie a možnosť snehových prehánok. Niektoré cesty sa v druhej polovici septembra uzatvárajú. Asi 20. septembra zatvorili jeden z hraničných priechodov na Yukon. Jeseň je na Aljaške spravidla veľmi krátka, a preto je lepšie priletieť už koncom augusta.

Jesenné farby Aljašky
Počasie sa môže zmeniť veľmi rýchlo

Ako sa dostať na Aljašku?

Aljaška bol náš dlhodobý sen! Vždy sa zdala byť tak ďaleko, drahá a nedostupná. Po pracovnom lete strávenom v kanadskom Whistleri sme však cítili, že sme divokej prírode na dosah. Na nič sme nečakali, rezervovali sme si letenky z Vancouveru a vyrazili za ďalším dobrodružstvom.

Na Aljašku sa často letí cez kanadský Vancouver alebo cez Seattle v USA. Do najväčšieho aljašského mesta Anchorage letí aj priamy let z Európy. Dostať sa tam môžeš napríklad z nemeckého Frankfurtu. Let z Nemecka trvá približne desať hodín. V letných mesiacoch je v ponuke aj let z Nemecka na Yukon. Nemci totiž podobne ako Česi milujú horskú turistiku.

Do aljašskej divočiny priamym letom z Európy

Z Aljašky na Havaj

Ak máš viac času, môžeš sa z Aljašky pokojne vydať aj na Havaj! Alaska Airlines a ďalšie aerolínie zabezpečujú priame a lacné lety medzi Aljaškou a Havajskými ostrovmi. Obyvatelia Aljašky cestujú za teplom pravidelne, pretože väčšinu roka vo svojom štáte mrznú. Náš let bol najprv z Vancouveru do Anchorage, následne do Honolulu a potom do Los Angeles. Pozri si aktuálne ponuky leteniek! Pri vyhľadávaní leteniek môžete použiť našu funkciu Návrat z iného mesta a zvoliť si lety podľa potreby.

Priame lety z Aljašky na Havaj

Aljaška – ako cestovať?  

Najlepšou možnosťou cestovania po Aljaške je prenájom automobilu.  Aljaška je veľmi málo osídlená a tak do väčšiny častí tejto zeme autobusy vôbec nejazdia. Cena benzínu v USA je pre nás navyše veľmi priaznivá. S vlastným autom získaš nezávislosť, budeš sa môcť pozrieť na opustené miesta a kedykoľvek sa zastaviť a vyfotografovať si divoké zvieratá. Ďalšou možnosťou cestovania po Aljaške je stopovanie. Miestni ľudia tu radi zastavujú, pokiaľ samozrejme pôjdu okolo. Vzhľadom k premenlivému a často daždivému počasiu nemusí byť stopovanie tou najlepšou možnosťou. 

Autobus v národnom parku Denali

Hotel alebo stan

Väčšinu nocí sme na Aljaške spali v stane, ktorý sme si priniesli z domova. Kúpili sme si ešte nepremokavé plachty, pretože stan nemusí vždy sile dažďa stačiť. Presvedčili sme sa o tom hneď v prvé dni. Ráno sme sa prebudili a mali sme všetky veci premočené. Ak nezasvieti slnko, je sušenie vybavenia veľmi ťažké.

Svojrázna Aljaška

Vždy sa preto radšej pozri na predpoveď počasia na nasledujúce dni. Daj si pozor, pretože na väčšine územia nie je žiadny mobilný signál. Pokiaľ sa budeš nachádzať blízko miest, vyhľadaj si zaujímavú ponuku hotelov. Budeš mať istotu spánku v suchu a tiež sa konečne osprchuješ teplou vodou. Najviac možností objavíš v najväčších mestách Anchorage a Fairbanks.

Snežiť môže v akýkoľvek deň v roku

Stravovanie na Aljaške

Jedlo na cestu sme nakupovali v lacných supermarketoch Walmart. Reštaurácie sú v USA všeobecne drahšie, preto veľmi ušetríš, keď si budeš variť sám/sama. Ak ti bude chýbať výbava na kempovanie, všetko si bez problémov lacno dokúpiš práve vo Walmarte v Anchorage. Určite na ceste ochutnaj nejakú aljašskú špecialitu, ktorou je napríklad výborný losos alebo sobí hamburger. Ak máš skúsenosti s rybárčením, bude pre teba Aljaška pravým rajom a naviac sa dobre naješ!

A kde sa nám páčilo najviac?

Najväčší zážitok na nás čakal na polostrove Kenai, keď sme sa vydali k rieke Russian River. Šli sme sa pozrieť, ako lososi tiahnu proti prúdu a vyskakujú do vodopádu. V rieke bolo toľko rýb, že mala úplne červenú farbu. To ale nebolo všetko! Po chvíli sa náš zrak uprel na druhú stranu. „Bacha, medvede!“, spozorneli sme a začali sme ustupovať. Z náprotivného svahu sa začali k rieke náhle zbiehať tri medvede grizzly.

Grizzly nám ukázal, ako sa loví losos

Čupiac potichu sme sledovali tú nevídanú nádheru pred sebou. „To je ako National Geographic, foť to!“, radovali sme sa pri pohľade na medvede, ktoré sa začali vrhať do rieky a loviť lososy. Obrovská medvedica dohliadala na svoje roztomilé medvieďatá, učila ich loviť a občas im vyskakujúcu rybu sama chytila.

Medvedica loví pre svoje mláďatá.

Toto je tá pravá Aljaška! Pre to sme sem prišli.“, neverili sme vlastným očiam, čo sa to pred nami odohrávalo.

Národný park Denali a najvyššia hora McKinley

Druhým najväčším zážitkom pre nás bola návšteva okúzlujúceho národného parku Denali. Videli sme tam niekoľko medveďov, losov, sobov, vlkov, jeleňov i ďalších zvierat. Najvyššia hora USA – McKinley bola tradične v oblakoch, ale zdalo sa, že sa počasie v najbližších dňoch zlepší. Vrchol hory je vidieť len niekoľko dní v mesiaci. Nakoniec sme ale mali ohromné šťastie, pretože sme sa ďalší deň prebudili do úplne jasného dňa. Síce sme v noci v stane dosť zmrzli, ale ten výhľad bol nezabudnuteľný.

Najvyššia hora Spojených štátov amerických

Správca parku nám povedal, že takúto viditeľnosť nemali celé leto. Rozhodli sme sa, že okolo majestátnej hory preletíme malým lietadlom. Nakoniec sa nám podarilo vykšeftovať výhodnú skupinovú cenu, aj tak už bol koniec turistickej sezóny. Vidieť Aljašku z výšky a pristáť na ľadovci pod jej najvyššou horou bolo viac, než sme si mohli priať.   

Na ľadovci pod Mc Kinley.
Aljašské pohorie z lietadla

Národných parkov je na Aljaške viac a všetky sú nádherné! Vydať sa môžeš aj do Kanady do susedného Yukonu. Možno tam ešte nájdeš nejaké zlato!

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek pre pelipecky.cz.

USA zrušili všetky vstupné opatrenia

Od 12. mája 2023 možno cestovať do Spojených štátov bez nutnosti testu či potvrdenia o očkovaní. Krajina zrušila všetky vstupné opatrenia spojené s covidom.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (7 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore