Nájdeš nás aj na:

Amerika

Aljaška je pravá divočina! Splň si cestovateľský sen už od 469€

Aljaška je pravá divočina! Splň si cestovateľský sen už od 469€

Aljaška je jedným z najdivokejších, najopustenejších a najkrajších kútov Zeme. Ako najmladšia zo štátov USA sa pýši nedotknutou prírodou plnou jedinečných scenérií a divej zveri. Na Aljaške môžeš celkom jednoducho naraziť na medveďa grizzly, pozorovať veľryby alebo preletieť okolo najvyššej hory McKinley. Čakajú na teba hory, ľadovce, oceán, jazerá, vodopády, polárna žiara a predovšetkým nekonečný pokoj a romantika.

Na Aljaške sa mi splnil dlhodobý cestovateľský sen

Aktuálne máme v ponuke letenky z Viedne od Air Canada za 599 eur a tiež kombinácou viacerých leteckých spoločností patriaciach pod nemeckú skupina Lufthansa od 629 eur.

Kedy cestovať na Aljašku?

Na Aljašku sa odporúča cestovať od júna do konca septembra. Koniec roka je tam veľmi chladný a teploty klesajú hlboko pod bod mrazu. Výhodou júnového obdobia je, že zvieratá sú veľmi aktívne, máš preto veľkú šancu pozorovať ich všade na ceste. V júni a v auguste sú teploty najvyššie, ale budú ťa trochu otravovať všadeprítomné komáre.

Aljaška je plná divokých zvierat

Farebná aljašská jeseň

My sme sa na Aljašku vybrali na tri týždne na jeseň a toto obdobie môžeme len odporučiť. Výhodou je relatívne stabilné počasie a predovšetkým nádherné jesenné farby! Občas sme sa zastavovali a fotili len neuveriteľné farebné stromy.

Skupinka sobov v národnom parku Denali

Od septembra je tiež možné pozorovať severnú polárnu žiaru. Nevýhodou je chladnejšie počasie a možnosť snehových prehánok. Niektoré cesty sa v druhej polovici septembra uzatvárajú. Asi 20. septembra zatvorili jeden z hraničných priechodov na Yukon. Jeseň je na Aljaške spravidla veľmi krátka, a preto je lepšie priletieť už koncom augusta.

Jesenné farby Aljašky
Počasie sa môže zmeniť veľmi rýchlo

Ako sa dostať na Aljašku?

Aljaška bol náš dlhodobý sen! Vždy sa zdala byť tak ďaleko, drahá a nedostupná. Po pracovnom lete strávenom v kanadskom Whistleri sme však cítili, že sme divokej prírode na dosah. Na nič sme nečakali, rezervovali sme si letenky z Vancouveru a vyrazili za ďalším dobrodružstvom.

Na Aljašku sa často letí cez kanadský Vancouver alebo cez Seattle v USA. Do najväčšieho aljašského mesta Anchorage letí aj priamy let z Európy. Dostať sa tam môžeš napríklad z nemeckého Frankfurtu. Let z Nemecka trvá približne desať hodín. V letných mesiacoch je v ponuke aj let z Nemecka na Yukon. Nemci totiž podobne ako Česi milujú horskú turistiku.

Do aljašskej divočiny priamym letom z Európy

Z Aljašky na Havaj

Ak máš viac času, môžeš sa z Aljašky pokojne vydať aj na Havaj! Alaska Airlines a ďalšie aerolínie zabezpečujú priame a lacné lety medzi Aljaškou a Havajskými ostrovmi. Obyvatelia Aljašky cestujú za teplom pravidelne, pretože väčšinu roka vo svojom štáte mrznú. Náš let bol najprv z Vancouveru do Anchorage, následne do Honolulu a potom do Los Angeles. Pozri si aktuálne ponuky leteniek! Pri vyhľadávaní leteniek môžete použiť našu funkciu Návrat z iného mesta a zvoliť si lety podľa potreby.

Priame lety z Aljašky na Havaj

Aljaška – ako cestovať?  

Najlepšou možnosťou cestovania po Aljaške je prenájom automobilu.  Aljaška je veľmi málo osídlená a tak do väčšiny častí tejto zeme autobusy vôbec nejazdia. Cena benzínu v USA je pre nás navyše veľmi priaznivá. S vlastným autom získaš nezávislosť, budeš sa môcť pozrieť na opustené miesta a kedykoľvek sa zastaviť a vyfotografovať si divoké zvieratá. Ďalšou možnosťou cestovania po Aljaške je stopovanie. Miestni ľudia tu radi zastavujú, pokiaľ samozrejme pôjdu okolo. Vzhľadom k premenlivému a často daždivému počasiu nemusí byť stopovanie tou najlepšou možnosťou. 

Autobus v národnom parku Denali

Hotel alebo stan

Väčšinu nocí sme na Aljaške spali v stane, ktorý sme si priniesli z domova. Kúpili sme si ešte nepremokavé plachty, pretože stan nemusí vždy sile dažďa stačiť. Presvedčili sme sa o tom hneď v prvé dni. Ráno sme sa prebudili a mali sme všetky veci premočené. Ak nezasvieti slnko, je sušenie vybavenia veľmi ťažké.

Svojrázna Aljaška

Vždy sa preto radšej pozri na predpoveď počasia na nasledujúce dni. Daj si pozor, pretože na väčšine územia nie je žiadny mobilný signál. Pokiaľ sa budeš nachádzať blízko miest, vyhľadaj si zaujímavú ponuku hotelov. Budeš mať istotu spánku v suchu a tiež sa konečne osprchuješ teplou vodou. Najviac možností objavíš v najväčších mestách Anchorage a Fairbanks.

Snežiť môže v akýkoľvek deň v roku

Stravovanie na Aljaške

Jedlo na cestu sme nakupovali v lacných supermarketoch Walmart. Reštaurácie sú v USA všeobecne drahšie, preto veľmi ušetríš, keď si budeš variť sám/sama. Ak ti bude chýbať výbava na kempovanie, všetko si bez problémov lacno dokúpiš práve vo Walmarte v Anchorage. Určite na ceste ochutnaj nejakú aljašskú špecialitu, ktorou je napríklad výborný losos alebo sobí hamburger. Ak máš skúsenosti s rybárčením, bude pre teba Aljaška pravým rajom a naviac sa dobre naješ!

A kde sa nám páčilo najviac?

Najväčší zážitok na nás čakal na polostrove Kenai, keď sme sa vydali k rieke Russian River. Šli sme sa pozrieť, ako lososi tiahnu proti prúdu a vyskakujú do vodopádu. V rieke bolo toľko rýb, že mala úplne červenú farbu. To ale nebolo všetko! Po chvíli sa náš zrak uprel na druhú stranu. „Bacha, medvede!“, spozorneli sme a začali sme ustupovať. Z náprotivného svahu sa začali k rieke náhle zbiehať tri medvede grizzly.

Grizzly nám ukázal, ako sa loví losos

Čupiac potichu sme sledovali tú nevídanú nádheru pred sebou. „To je ako National Geographic, foť to!“, radovali sme sa pri pohľade na medvede, ktoré sa začali vrhať do rieky a loviť lososy. Obrovská medvedica dohliadala na svoje roztomilé medvieďatá, učila ich loviť a občas im vyskakujúcu rybu sama chytila.

Medvedica loví pre svoje mláďatá.

Toto je tá pravá Aljaška! Pre to sme sem prišli.“, neverili sme vlastným očiam, čo sa to pred nami odohrávalo.

Národný park Denali a najvyššia hora McKinley

Druhým najväčším zážitkom pre nás bola návšteva okúzlujúceho národného parku Denali. Videli sme tam niekoľko medveďov, losov, sobov, vlkov, jeleňov i ďalších zvierat. Najvyššia hora USA – McKinley bola tradične v oblakoch, ale zdalo sa, že sa počasie v najbližších dňoch zlepší. Vrchol hory je vidieť len niekoľko dní v mesiaci. Nakoniec sme ale mali ohromné šťastie, pretože sme sa ďalší deň prebudili do úplne jasného dňa. Síce sme v noci v stane dosť zmrzli, ale ten výhľad bol nezabudnuteľný.

Najvyššia hora Spojených štátov amerických

Správca parku nám povedal, že takúto viditeľnosť nemali celé leto. Rozhodli sme sa, že okolo majestátnej hory preletíme malým lietadlom. Nakoniec sa nám podarilo vykšeftovať výhodnú skupinovú cenu, aj tak už bol koniec turistickej sezóny. Vidieť Aljašku z výšky a pristáť na ľadovci pod jej najvyššou horou bolo viac, než sme si mohli priať.   

Na ľadovci pod Mc Kinley.
Aljašské pohorie z lietadla

Národných parkov je na Aljaške viac a všetky sú nádherné! Vydať sa môžeš aj do Kanady do susedného Yukonu. Možno tam ešte nájdeš nejaké zlato!

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek pre pelipecky.cz.

Podmienky vstupu do USA: očkovanie je povinné

Od 8. novembra je umožnené do Spojených štátov amerických letecky cestovať všetkým osobám, ktoré sú plne zaočkované proti ochoreniu COVID-19.

Uvedené obmedzenia sa nevzťahujú na štátnych občanov Spojených štátov amerických, osoby s udeleným trvalým pobytom na území Spojených štátov amerických (tzv. Green Card), prisťahovalcov, deti mladšie ako 18 rokov a pod.

Všetky výnimky

Za plne zaočkovanú osobu je považovaná osoba, ktorá:

 • bola pred najmenej 2 týždňami (14 dňami) zaočkovaná dávkou jednodávkovej vakcíny;
 • bola pred najmenej 2 týždňami (14 dňami) zaočkovaná druhou dávkou dvojdávkovej vakcíny;
 • bola pred najmenej 2 týždňami (14 dňami) zaočkovaná kompletnou sériou aktívnej vakcíny (nie placebo) od AstraZeneca alebo Novavax;
 • bola pred najmenej 2 týždňami (14 dňami) zaočkovaná druhou dávkou kombinovanej vakcíny od rôznych výrobcov (tzv. mix-match vaccination).

 Podrobnejšie informácie a zoznam vakcín akceptovaných v Spojených štátoch amerických je uvedený na webovom sídle Centra kontroly a prevencie chorôb (CDC).

Registrácia pred vstupom do USA

Od 6. decembra 2021 sa od cestujúcich vyžaduje potvrdenie vo forme prehlásenia, že všetky informácie, ktoré o sebe uviedli sú pravdivé. Tlačivo prehlásenia a podrobnejšie informácie sú uvedené na webovom sídle Centra kontroly a prevencie chorôb.

Pred odletom do USA treba negatívny test

Pred nástupom do lietadla smerujúceho do Spojených štátov amerických sú od 6. decembra všetci cestujúci od 2 rokov veku povinní preukázať sa negatívnym výsledkom testu (PCR alebo antigén) na COVID-19, ktorého vzorka bola odobratá najdlhšie 1 deň pred plánovaným odletom.

Alternatívnym riešením je predložiť doklad o nedávnom prekonaní choroby COVID-19 (Recovery Documentation). Viac informácií je dostupných na webovom sídle Centra kontroly a prevencie chorôb (CDC).


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
 • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  5/5 - (7 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Thajsko od 1. októbra ruší vstupné opatrenia: cestujeme sem ako pred pandémiou https://t.co/UqagH6Daaz #letenky25 minút dozadu
PONUKA DŇA: Maldivy s letenkami, novým 5*rezortom a all inclusive za 3 822€ https://t.co/voWsAURd7c #dovolenky1 hodinu dozadu
TOP: Miami v hlavnej sezóne s Air France za 499€! https://t.co/ZQSRjUXTIq #letenky1 hodinu dozadu
Splň si sen za pár eur: Island na jeseň už od 105€! https://t.co/bZjqXhRAFH #letenky2 hodiny dozadu
Vegas, bejby! Je tu super letenka za 499€ z Budapešti (VIANOCE+SILVESTER) https://t.co/1qEmslPH7S #letenky2 hodiny dozadu
Tenerife: Tvoja ideálna dovolenka na Kanárskych ostrovoch (reportáž a letenky za stovku) https://t.co/KWe8rRQgpy #cestopisy2 hodiny dozadu
10 dôvodov, prečo je lietanie s Emirates vždy veľkolepý zážitok https://t.co/EGlVaNf3pO #letenky5 hodín dozadu
Leť s Emirates do Dubaja a získaj viac ako 500 zliav na TOP miesta a zážitky https://t.co/RTK5S1axsF #novinky6 hodín dozadu
Rakúsko od štvrtka dočasne zavedie kontroly na hraniciach so Slovenskom, kvôli nelegálnej migrácii https://t.co/1Bb1ijKKlZ #novinky6 hodín dozadu
PECKA: Bangkok z Viedne s aerolinkami Saudia od 369€! https://t.co/nxGZhvmFOG #letenky6 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore