Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Sprievodca Havajom: Oahu, ostrov turistov a surfovania (cestopis)

Pokračovanie nášho skromného cestopisu o Havaji začneme ostrovom Oahu – asi naznámejším ostrovom v rámci havajského súostrovia. Ak vám názov nič nehovorí, isto poznáte jeho hlavné mesto Honolulu a najvychytenejšiu pláž Waikiki. Čítajte ďalej a dozviete sa ako sa nám tento ostrov páčil a 8 vecí, ktoré odporúčame vidieť/vyskúšať. Na konci článku vás čaká video zachytávajúce náš týždeň strávený na Oahu.

Reklama

Náš príchod z Vancouveru na Oahu sa udial vo večerných hodinách. Asi prvá vec, ktorá vás na letisku Daniela K. Inouye, HNL prekvapí je aké je toto letisko zaneprázdnené. Má šesť pristávacích dráh, z toho dve vodné a ročne prepraví okolo 19 miliónov pasažierov. Je to vlastne hlavná brána na havajské ostrovy a najviac turistov prichádza práve sem.

Po vystúpení z lietadla vás prekvapí ďalšia osobitosť havajských letísk. Koridory medzi bránami nie sú uzatvorené a vy sa prechádzate po krytých terasách s nádherným výhľadom na runway. Tu sme tiež prvý krát zacítili vôňu Havaja. Tropická klíma okolo pol deviatej večer nás po dlhom lete omámila a teplo (v porovnaní s Vancouverom) bolo trochu nepríjemné.

Cesta z letiska von je krátka a dobre značená. Wi-Fi funguje super a pitná voda je na každom kroku. Namierili sme si to k stanovišťu shuttle busov autopožičovní, kde nás behom piatich minút vzal šofér k našej spoločnosti. Požičanie auta je na Havaji úplná hračka. Na ďalších ostrovoch sme to dokonca zvládli aj bez obsluhy – pri pultíku pripomínajúcom samoobslužnú pokladňu v miestnom reťazci. S malým bielym Fordom Focus sme sa pustili do objavovania Honolulu.

Dobrá rada: Ak si nechcete priplácať za navigáciu, stiahnite si do mobilu Google Maps Offline. Návod je TU. Nám ukázala cestu perfektne a ešte sú v nej aj reštaurácie, pumpy, bankomaty a pod. Je to naozaj super pomocník.

Akciové letenky na Havaj

Zážitky z hlavného mesta Aloha

V Honolulu sme bývali cez AirBnB v rodinnom dome asi tri minúty autom od Waikiki Beach. Izba s vlastnou kúpeľňou je dostatočným komfortom, keďže aj tak väčšinu času strávite vonku. Pokiaľ budete vyberať miesto pre ubytovanie na Oahu, robte to podľa toho, čo chcete na ostrove robiť.

Ak máte záujem o mesto, nákupy, mestskú turistiku a nočný život, hľadajte bližšie k centru. Ak vás láka surfovanie, tak niečo autom blízko k Waikiki alebo úplne mimo Honolulu, najlepšie na North Shore, kde je úplne iná atmosféra.

Autom sa po Honolulu dá celkom dobre previezť, no čakajte zápchy a hlavne na H1 diaľnici (ktorá má 4 až 5 pruhov v každom smere). Parkovanie v meste nie je jednoduché a treba dávať pozor na tabule, kedy je parkovanie zakázané – čo sa zvykne diať v určitých časoch počas dňa. Ak chcete ísť na Waikiki Beach, najlepšie sa parkuje (a zdarma) pri Honolulu Zoo – na Waikiki Shell, kde je pekný park s toaletami, 3 min. pešo od pláže a 10 min. pešo od centra Waikiki Beach.

Inak Honolulu je veľmi rušné mesto. Pre toho kto čaká, že na Havaji budú malé chatrče a surferi ležérne voskujúci dosky, bude asi prekvapujúci pohľad na panorámu Waikiki Beach s tridsať poschodovým hotelom Sheraton na konci. Centrum je plné výškových budov s apartmánmi a obchodov s najdrahšími značkami. Nám sa to k Havaju príliš nehodilo, ale malo to aj svetlé stránky.

Kto chce vidieť Havaj, musí z mesta von

Ak chcete naozaj nasať atmosféru tropického raja, musíte jednoducho vypadnúť z mesta. Už päť kilometrov za Honolulu sa domčeky zmenšujú a nastupujú nádherné odtiene zelenej, prechádzajúce do tyrkysového pobrežia. Celý ostrov Oahu lemujú krásne pláže, na ktoré je ľahké dostať sa autom a k dispozícii je väčšinou toaleta, sprcha a pitná voda. Keďže samotný ostrov je relatívne malý, za jeden deň môžete vyskúšať niekoľko pláží, prípadne obehnúť celú jednu stranu ostrova.

Spomedzi naj miest a zážitkov, ktoré sme na Oahu okúsili, vyberáme a odporúčame nasledovných osem:

1. Surfovanie a severné pobrežie

Havaj je známy najmä kvôli tejto aktivite. Najlepšie vlny prichádzajú v decembri a na severnom pobreží dosahujú bez väčších problémov výšku 10 a viac metrov. Je to čas, kedy je sever ostrova vybookovaný a konajú sa tu preteky sponzorované známymi surferskými značkami. Je to výborné obdobie pre návštevu a ochutnávku profesionálneho surfingu. Ak ale zavítate na Oahu v akúkoľvek ročnú dobu, určite nájdete vlny, na ktorých sa dá zviesť.

Ako sme spomínali, hlavnou lokalitou pre surfovanie (hlavne pre skúsených surferov) je severné pobrežie – North Shore. V mestečku Haleiwa zastal čas. Ležérne postavené budovy, foodtrucky povaľujúce sa na parkoviskách a pohoda vo vzduchu je správnou základňou pre dobrý surf trip.

Ochutnajte tacos či krevety “garlic shrimps” z foodtruckov, prípadne ak máte radi hudbu známeho havajčana Jacka Johnsona, choďte sa pozrieť do The Beet Box Cafe, kde ho možno stretnete. Hneď vedľa Haleiwy je malé mestečko Waialua, kde sa nacháza starý cukrovar, ktorý miestni premenili na predajňu havajských suvenírov, pražiareň kávy, surfshop a farmárske trhy (každú stredu a sobotu). Sever nám prišiel veľmi lenivý a v tom aj nádherný.

No späť k surfingu. Pláže, na ktorých sa určite oplatí zastaviť sú Banzai Pipeline a Sunset Beach. Tu sa to všetko odohráva. Pláže sú dlhé, doslova zaliate slnkom a voda krásne spenená od vĺn. S parkovaním je tam trochu problém, a preto pozerajte cedule, kde vás môžu odtiahnuť. Ak budete mať čas, pokračujte ďalej na sever až k Turtle Bay Resort.

Najsevernejší bod Oahu má krásnu širokú pláž, ktorá nám pripomínala scény z Pirátov Karibiku. Parkovanie je v rámci rezortu a je zdarma. Vyzerá to tam naozaj luxusne, tak si spravte pár fotiek golfových ihrísk, nech vám to doma kamaráti golfisti závidia.

Ďalej môžete pokračovať autom a vrátiť sa na juh po východe ostrova, kde nájdete pokojné a opustené pláže, alebo sa môžete otočiť a zastaviť sa vo Waimea Valley. Krátka, asi 20-minútová prechádzka cez botanickú záhradu vás dovedie až k vodopádu, kde sa môžete aj okúpať. Cesta vedie cez jednotlivé sekcie, kde nájdete rastliny typické pre tichomorské ostrovy a obydlia pôvodných polynézanov.

Nám sa Waimea Valley veľmi páčila a niet divu, že je obľúbenou lokalitou holywoodskych filmárov (točili sa tu filmy ako napr. Jumanji alebo The Hunger Games).

Za zmienku ešte stojí, že na plážach okolo Haleiwa oddychujú korytnačky. My sme videli dve na Laniakea Beach, no ak máte štastie, stretnete ich aj v oceáne neďaleko od brehu, kde si s nimi môžete zaplávať. Takže North Shore = surf, pláže, pohoda a korytnačky.

Ak ste ako my, surfer-začiatočník, najlepšie miesto, kde začať je Waikiki Beach. Ponuka požičovní a škôl je obrovská. Surf zoženiete aj priamo na pláži za cca 20 dolárov na dve hodiny. My sme si ale vybrali malý obchodík asi 100 od pláže MOKU HAWAII. Za dve hodiny zaplatíte 14 dolárov, za pol dňa 20 dolárov a za deň 30 dolárov.

Surfy sú v dobrej kvalite, len je tam trocha rušno, tak sa treba pripraviť, že beriete surf a šup do vody. Ponúkajú aj hodiny surfovania, čo odporúčame, ak ste na surfe nikdy nestáli. Keď už máte vybavenie, hneď za sochou kniežaťa Paoa Kahanamoku nájdete menšie vlny pre začiatočníkov a cca 50-80 metrov od brehu aj niečo lepšie.

Treba dať pozor na ďalších surferov, lebo hlavne poobede býva Waikiki Beach celkom plná. Ak chcete, pozrite si na internete surferský kódex, ale tam ho aj tak nikto nedodržiaval. Ak vám tam bude naozaj veľmi tesno, choďte trochu na východ oproti Honolulu Zoo a Waikiki Shell, kde nájdete pekné vlny a menej surferov.

Pre nás bolo asi najväčším zážitkom na surfe vidieť celú panorámu Waikiki Beach a Diamond Head z úplne inej perspektívy. V surfovaní sme tzv. “Kooks”, teda, ťažko sa snažiaci začiatočníci, takže sme veľa vĺn nepochytali. No pre niekoho, kto sa už na doske vie udržať to bude zážitok. Voda je príjemne teplá, dno tak akurát, aby ste dočiahli a neudreli sa, keď vás zmetie vlna, no a to TICHO. Krásny kúsok ticha uprostred najrušnejšieho mesta v Pacifiku. Počujete len oceán a sledujete tých, čo to vedia. Aspoň v našom prípade.

2. Šnorchlovanie – Hanauma Bay

Na Oahu sa dá šnorchlovať prakticky na každej pláži (okrem tých, kde sú veľké vlny – tam nájdete upozornenia). Záleží skôr na tom, aký morský život chcete pozorovať. Ako sme radili v prvom článku, vybavenie na šnorchlovanie je určite vec, ktorú oceníte a ak k tomu budete vedieť zbaliť ešte aj plutvy, užijete si túto obľúbenú aktivitu dosýtosti.

Pokiaľ by ste si ale nič so sebou na šnorchlovanie nevzali, nevadí. Môžete si kúpiť v miestnych supermarketoch set za cca 20 dolárov, ktorý je celkom dostačujúci, prípadne pribaliť aj plutvy za podobnú cenu alebo zájsť do špecializovaného obchodu a kúpiť niečo, čo vám vydrží dlhšie.

My sme sa vydali na šnorchlovanie kúsok východne od Honolulu do asi najznámejšej zátoky Hanauma Bay. Je to národný park a tak je aj vstup limitovaný. Park je otvorený každý deň okrem utorka od šiestej do šiestej, no odporúčame si ráno privstať a prísť skôr.

Parkovisko má obmedzený počet miest a kto príde neskoro, bude otočený ešte pred vjazdom. Vstupné je 7,50 $ na osobu na celý deň. V tom máte zahrnuté aj povinné náučné video o tom, ako sa správať pri plávaní nad koralmi a ako ich ochraňovať. V posledných rokoch vďaka klimatickým zmenám a otepľovaniu planéty odumierajú aj koraly na Havaji. A tak miestna správa robí všetko preto, aby si návštevníci uvedomili ich jedinečnosť pre ekosystém.

Po 10-minútovom videu už len pomaly zídete asi 200 metrov k pláži. Komu by sa nechcelo kráčať, môže ísť vláčikom za drobný poplatok. Ak by ste si zabudli niečo z vašej výbavy na šnorchlovanie, dá sa všetko zapožičať aj na pláži, no už nie za drobný poplatok. Okrem bohatého morského života sa pripravte aj na veľké množstvo turistov a hlavne tých japonských, oblečených do najlepšieho potápačského vybavenia.

Na sledovanie podmorského života vám budú stačiť aj samotné okuliare, keďže všetko začína pár metrov od brehu. Ako každá oficiálna pláž na Havaji, aj Hanauma Bay má sprchu so sladkou vodou, toalety a pitnú vodu. Táto zastávka by vám nemala ujsť ani v prípade, že nie ste veľkým fanušikom šnorchlovania. Je to iné šnorchlovanie ako v Chorvátsku 😉

3. Výhľady – Diamond Head, Koko Head a Mt. Tantalus

Keďže havajské ostrovy vznikli vďaka sopečnej aktivite, je tu mnoho krásnych kopcov s výhľadmi, na ktoré sa dá vyliezť. Asi najpopulárnejší sa nachádza priamo v Honolulu. Diamond Head je národný park a je to pozostatok sopečného krátera. Hore sa dá dostať len pešo, čo je asi 30-minútová prechádzka. Parkovisko sa nachádza vo vnútri krátera a poplatok za vstup je 5$. Prípadne môžete využiť aj autobus alebo Uber. Tento výhľad je “must see”, keďže sa vám po výstupe otvorí nádherná panoráma Honolulu, akú poznáte z fotiek.

Ak pôjdete ďalej na východ, hneď za Hanauma Bay sa týči Koko Head. Taktiež kráter sopky, na ktorý vedie stará železnica, dnes už slúžiaca ako chodník. Po starých pražcoch sa dá vystúpať až hore a užiť si výhľad na oceán a východnú časť Honolulu spolu s Diamond Head. Je to však omnoho náročnejší výstup a treba dávať pozor, ak náhodou predtým pršalo, lebo je to veľmi šmykľavé + svalovica na druhý deň to istí.

Trochu menej populárny, ale o to krajší je výhľad z Mt. Tantalus. Ak ste niekedy boli v Nitre na Zobori, tento výhľad je podobný svojou polohou. Mesto na dlani, výhľad na východ aj západ a nádherný nekonečný oceán (ktorý samozrejme v Nitre chýba…). Na tento výhľad sa dá dostať autom až hore, parkovanie je zdarma a všetky miesta má v sebe aj offline Google maps aplikácia. Stačí zadať.

4. Hula Show Waikiki

Keď sa povie Havaj, každý má hneď pred očami polonahú havajskú tanečnicu tancujúcu tanec Hula. Je to národná tradícia a veľká časť kultúry miestneho, pôvodneho obyvateľstva. Na Oahu nájdete Hula školy, vybavenie na Hula tance v každom ABC Store a hlavne verejné Hula shows, kde mieste tanečné školy predvádzajú svoje umenie.

Každý utorok, štvrtok a v sobotu o 18:00 sa koná bezplatné verejné vystúpenie hula tanečníc od škôlkarskeho veku po panie v rokoch. Konkrétne na pódiu vedľa sochy Duka Paoa Kahanamoku – na Kūhiō Beach (čo je časť Waikiki), Kalakaua Avenue. Ak by ste to v spomenutých dňoch nestíhali, každý deň sa koná Hula show o 13:00 v nákupnom centre Ala Moana. Tu sa ale treba pripraviť na to, že do tradičného havajského Hula vstúpil showbiznis z kontinentálnej Ameriky.

5. Byodo-In Temple

Chrám Byodo-In je replika historického Byodo – In chrámu z Uji na ostrove Kyoto z roku 1052. Je to budhistický chrám v údolí chrámov, Valley of the Temples Memorial Park v mestečku Ahuinamu. Bol postavený v roku 1968 na počeť stého výročia začatia japonskej imigrácie na Havaji.

Stavba akoby vytŕča z davu a s neskutočne krásnym pozadím vysokých, strmých a skoro stále zahmlených hôr, ktoré dávajú tomuto miestu patričnú vážnosť, je to veľmi pekné oživenie cesty po východnom pobreží Oahu. Cesta z Honolulu zaberie asi 30 minút a môžete sa vrátiť okolo Makapu´u cez najvýchodnejší cíp ostrova a pozrieť surferov na Sandy Beach.

6. Pearl Harbor

Po našej návšteve Pearl Harbor sme mali pocit, že asi pre každého obyvateľa Spojených Štátov je táto zastávka povinná. Je to miesto so silnou energiou. Pred vstupom si kvôli bezpečnosti musíte odložiť batohy a tašky do spoplatnenej úschovne (tak si ich radšej nechajte v aute). Centrum pre návštevníkov je dobre vybudované a prístupné zadarmo.

Z expozícií a videí sa dozviete viac o tom, čo sa tam stalo a ako útok prebiehal, prípadne si zaspomínate na romantický film so známymi hercami. Na USS Arizonu, potopenú loď stále ležiacu na dne prístavu, sa potom už platí 7,5$ plus odvoz a na USS Missouri, už vyradenú bojovú loď, okolo 30$. Je na vás, či sa tu zastavíte, no podľa nás je to dobrý stop pri ceste na sever, prípadne do rumovne Ko Hana.

7. Lekcia ukulele zdarma

Isto poznáte notoricky známu pieseň “Somewhere Over the Rainbow” od Israela Kamakawiwo’ole, typického havajčana spievajúceho a hrajúceho na ukulele. Aká škoda by bola nevyužiť šancu naučiť sa hrať na tomto malom milom nástroji práve tu, kde dominuje lokálnej hudobnej scéne.

Pri vyhľadávaní na internete nájdete množstvo ponúk tzv. “free Ukulele lessons” – bezplatných lekcií hry na ukulele. My sme si takúto hodinu vyhliadli na Waikiki Beach Walk. Info, kedy sa takéto otvorené hodiny zdarma konajú – nájdete na tejto špeciálnej stránke.

Napriek tomu, že sme prišli na hodinu takmer o polhodinu neskôr, učiteľ a hudobník Moon Kahele, ktorý hodinu viedol, nám dovolil pripojiť sa k ostatným. Keďže nie sme úplní začiatočníci, potešil sa, že nám môže ukázať viac než len základné akordy a vyzval nás, aby sme si spolu zahrali. Po skončení hodiny s nami ešte polhodinu debatoval, dal nám kopec rád a vymenili sme si kontakty. Bolo to dokonalé zakončenie nášho posledného dňa na Havaji. Určite odporúčame.

8. Ochutnávka rumu

Rum nie je pre Havaj až tak typický, ako pre karibské ostrovy. I keď sa Havaj výrazne osídloval hlavne pre pestovanie a spracovanie cukrovej trstiny, tradícia vo výrobe rumu tu nie je dlhodobá. V 80-tych rokoch začala produkcia cukru klesať a postupne sa zatvárali aj továrne na spracovanie trstiny. Posledná, na ostrove Maui, ukončila produkciu v roku 2016.

Keďže máme rum v obľube, našli sme predsa len miesto, kde sa vyrába pravý havajský nápoj pirátov. Asi 25 minút jazdy od Honolulu, v mestečku Kunia nájdete Ko Hana Distillers. Malú budovu, kúsok od hlavnej cesty, kde sa vrátili k pestovaniu cukrovej trstiny pre výrobu rumu. Rôzne druhy trstiny pestujú asi na desiatich hektároch a rum sa produkuje priamo na mieste, kde sa aj následne skladuje a zreje. Tour nie je až taká zaujímavá, keďže vyjdete len von z budovy, ale ochutnávka to napraví. Nezabudnite si vypýtať aj podpultový Cask Agricole Rum 60%. Nedávajú ho každému.

https://youtube.com/watch?v=pMl_A4cufDY

Veríme, že sme vás ešte viac navnadili, otvoriť počítač a hľadať letenky na Havaj. Na Oahu je toho kopec čo robiť, no my sme sa po šiestich dňoch vydali na ďalší ostrov – Maui. A o tom bude aj tretie pokračovanie našej cesty. Tešíme sa!

Ak si nestihol náš prvý diel o Havaji – nájdeš ho tu: Sprievodca Havajom – praktické tipy k dovolenke


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (6 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore